Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ulice Chopina w polskich i zagranicznych metropoliach  (Przeczytany 14400 razy)
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« : Listopad 01, 2010, 22:56:10 »

Temat banalny, ale jakby trochę niezaopiekowany w statystyce i opisie.

Zacznijmy od Warszawy. Jest taka ulica. Ale co to za ulica? To nie ulica. To uliczka nie dłuższa jak rzut kamieniem. Trochę wstyd, trochę nieporęczna ciekawostka. W mieście, które chlubi się być jego rodzinnym - warszawiacy nie zadbali, aby ukrasić jego imieniem żadnej alei, a tylko, w pajęczynie grodu - przydzielili mu osiedlową kreskę. Dobrze, że jest chociaż port lotniczy ( o perypetiach z jego szopenowską nominacją kiedyś Wam opowiem), że stoi sobie tutak znany na cały świat szopenowski pomnik, ale to ulice czynią ze skupisk ludzkich metropolie, to w ulicach chowamy ku pamięci pokoleń imiona naszych wielkich i bliskich... Wstyd Warszawo. Naprawże wreszcie swoje zaniedbanie1 Niezdecydowany
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Listopad 01, 2010, 23:25:30 »

W moim rodzinnym Lublinie, to piękna ulica w samym centrum miasta, z pieknymi secesyjnymi kamienicami. Czy jest pomnik? Nie pomnę, dawno tam nie byłam.
Natomiast w Radomiu, jest hmmm... pomniczek, a raczej popiersie, w parku Kościuszki. Ulica, wiem, że jest ale też jakaś maleńka...
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Listopad 02, 2010, 00:00:40 »

A w mojej METROPOLII..hihi jest osiedle nazwane Jego imieniem. Nie duże, nie małe - takie w sam raz. To dobrze, że chociaż tyle niż wcale..
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Listopad 02, 2010, 00:23:06 »

W moim miasteczku jest ulica Chopina
nie w centrum
nie blisko centrum
nie w części zabudowań mieszkalnych miasta
ale na peryferiach
dobrze, że choć zakład produkcyjny przy tej ulicy stoi.

Jan Paweł II, literaci, artyści malarze, królowie, nazwy miast mają się lepiej
niż kompozytorzy muzyki i muzycy.

Nauka o muzyce w szkolnictwie zawsze kulała... ?

Chyba tak, skoro ja Chopinem zainteresowałem się niedawno, przypadkowo,
ale pamiętam jak pani w I klasie podstawówki
puściła nam z gramofonu muzykę Chopina to bardzo tę muzykę przeżyłem,
że do dziś tę chwilę pamiętam.
Ale to był ostatni moment słuchania muzyki klasycznej w szkole
w moim przypadku.

Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : Listopad 02, 2010, 07:57:07 »

Koziołku, aero... nie chowajcie swoich miast w tym wątku. Robimy tutaj przeciez  przedstawienie o tym, jak szanuja Chopina w róznych miastach
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Listopad 02, 2010, 08:18:52 »

Miasteczkiem, w którym mieszkam
są Wadowice.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Listopad 02, 2010, 13:21:58 »

W Oświęcimiu jest ulica Chopina. Jest przecznicą od ulicy głównej, biegnącej przez prawie cały Oświęcim i mieści się w centrum miasta. Nie jest to z pewnością ulica reprezentacyjna. Ot taka sobie uliczka zabudowana najpierw kamieniczkami, które na szczęście powoli się odnawia, parkingiem, potem koszmarnym wprost a stosunkowo niedawno wybudowanym budynkiem ZUS-u, dalej budynkiem przychodni też nie najpiękniejszym. Za to od pewnego momentu zaczynają się przy ulicy Chopina domy prywatne. Ulica cichnie, biegnie wśród ogrodów i kończy się wysoką skarpą z której zwłaszcza o świcie trafia się piękny widok na łąki, dwa zalewiska wodne. Widać stąd też szkołę muzyczną im. Karola Szymanowskiego. W Oświęcimiu zatem Chopin nie najgorzej trafił.
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : Listopad 02, 2010, 14:45:08 »

W Nowym Sączu też jest ul. Chopina. A właściwie uliczka i w dodatku ślepa Spoko Znajduje się można by rzec na peryferiach i nie prowadzi się tam działalności związanej z muzyką. Jest za to SPÓŁDZIELNIA OGRODNICZA ZIEMI SĄDECKIEJ.
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Listopad 02, 2010, 16:34:58 »

Lubin, województwo Dolnośląskie. Ulica Chopina istnieje od niedawna a co za tym idzie znajdują się na niej domki jednorodzinne, brakuje asfaltu, w pobliżu jest tylko supermarket i myjnia samochodowa. Pobliskie ulice nazwane są od nazwisk innych wielkich kompozytorów, są to ulice Bacha, ... i w tym momencie wszedłem na zumi, aby upewnić się kogo jeszcze uczczono nazywając jego imieniem ulicę i okazało się, że więcej ulic tam nie ma.
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Listopad 02, 2010, 16:38:28 »

Ale osiedle młode, rozwojowe, więc pole do popisu dla radnych, szerokie!
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Listopad 02, 2010, 16:41:40 »

Ale osiedle młode, rozwojowe, więc pole do popisu dla radnych, szerokie!

No tak, gdybym został radnym zdecydowanie poszedłbym w tym kierunku, jednak niedawno odrzuciłem propozycje startu, a to mógłby być jeden z punktów programu.
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : Listopad 02, 2010, 19:32:41 »

Wiem gdzie w Krakowie jest hotel - Chopin, natomiast osiedle jest Mozarta .Osiedle to i Mozart niewiele mają wspólnego. Bo muzyka Mozarta jest wspaniała.....
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Listopad 02, 2010, 21:42:47 »

Koziołku, aero... nie chowajcie swoich miast w tym wątku. Robimy tutaj przeciez  przedstawienie o tym, jak szanuja Chopina w róznych miastach

A jednak pomyliłem się...nie ma u nas osiedla Chopina, lecz jest ulica przy której znajduje się coś w rodzaju osiedla..zaś miastem w którym mieszkam jest Stargard Szczeciński. Miasto powiedzmy..hmm - średniej wielkości Mrugnięcie, lecz myliłby się ten kto by sądził, że to mało znacząca, zwykła prowincjonalna mieścina - NIC Z TYCH RZECZY..bo jest u nas Katedra klasy "zerowej" i fortyfikacje obronne wraz z wałami, zaliczane do pierwszej 20-tki (a może 100-ki hihi) najwartościowszych zabytków naszej ukochanej "ojczyzny" Uśmiech
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Listopad 02, 2010, 23:28:08 »

A jednak pomyliłem się...nie ma u nas osiedla Chopina, lecz jest ulica przy której znajduje się coś w rodzaju osiedla..zaś miastem w którym mieszkam jest Stargard Szczeciński. Miasto powiedzmy..hmm - średniej wielkości Mrugnięcie, lecz myliłby się ten kto by sądził, że to mało znacząca, zwykła prowincjonalna mieścina - NIC Z TYCH RZECZY..bo jest u nas Katedra klasy "zerowej" i fortyfikacje obronne wraz z wałami, zaliczane do pierwszej 20-tki (a może 100-ki hihi) najwartościowszych zabytków naszej ukochanej "ojczyzny" Uśmiech

Jakieś dwa tygodnie temu znajomy opowiadał mi o waszej katedrze. Niestety moja opinia o Stargardzie nie jest zbyt pozytywna, zaznaczam, że jest powierzchowna, bo opiera się tylko na tym, że w drodze nad morze stoi się tam w niemiłosiernych korkach.

Zapisane
smarkula
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 27


Aśka


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Listopad 04, 2010, 00:15:00 »

A w Bytomiu nie ma ulicy Chopina.Jednak przed gmachem Opery Śląskiej stoi popiersie Fryderyka.Gdy byłam w podstawówce to z moją koleżanką codziennie po zajęciach chodziłyśmy 'do Frycka'-patrzyłyśmy czy z pomnikiem nic się nie dzieje,czasami nawet goniłyśmy się wkoło niego;)

Za to honor ratują Katowice,gdzie ul.Chopina znajduje się jakieś 200m od Filharmonii Śląskiej:)
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

skarpetkacrraft watahacemnejstrony airpol cloudwind evelon