Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 33 34 [35]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVII Konkurs im F. Chopina 2015 - II etap  (Przeczytany 120593 razy)
Thanais
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 13



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #510 : Październik 13, 2015, 19:11:56 »

chyba niedużo  Chichot

Olofa warto obejrzeć (tak właśnie - obejrzeć), bo to uroczy cudak; skojarzenia z Gouldem - nieuniknione Mrugnięcie Aczkolwiek nie z powodu pianistycznego warsztatu (a szkoda)... 

Osobowość to czy osobliwość?
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #511 : Październik 13, 2015, 19:17:43 »

Olofa warto obejrzeć (tak właśnie - obejrzeć), bo to uroczy cudak; skojarzenia z Gouldem - nieuniknione Mrugnięcie Aczkolwiek nie z powodu pianistycznego warsztatu (a szkoda)... 

Osobowość to czy osobliwość?

A mi sie pewne rzeczy kojarza z Thanais  Co?
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #512 : Październik 13, 2015, 19:23:32 »

Polecam Wesele Figara na mezzo Mrugnięcie Wiemy przecież, że Chopin był fanem jego twórcy.
Zapisane

bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #513 : Październik 13, 2015, 19:27:56 »

deska klozetowa
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #514 : Październik 13, 2015, 20:22:20 »

Idźcie w czort z tym dniem przerwy. Czuję się jak narkoman na głodzie...

To witaj w klubie. Ja tam nie odpuszczam. Słucham na okrągło. Jak być narkomanem czy raczej NARKOPINEM - to na całego. Korzystam z dobrodziejstwa dostępu do wszystkich wykonań i nie dopuszczam do zbyt gwałtownej detoksykacji organizmu. A że można dziś słuchać bez tłukącego się z tyłu głowy myślątka "przejdzie dalej, nie przejdzie", to słucha się jakoś lepiej. Aktualnie Carrocia. 

   
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #515 : Październik 13, 2015, 20:29:21 »

Przesłuchałem sobie wszystkie wykonania Nehringa i nie mam złudzeń - spośród wszystkich 84 uczestników ten pianista jest jedynym, który wykonuje dzieła Chopina w sposób oddający moje wyobrażenie o tym kompozytorze.
Konkurs Chopinowski stał się konkursem recytatorskim. Wszak poziom gry na fortepianie idzie wciąż w górę, ale nie to jest najistotniejsze w realiach, którym poświęcamy ten wątek.

Nehring faworytem. I tak już... - wedle mego uznania - ...wygrał. A co na to Jury? Na pewno jest pod wrażeniem, skoro go przepuścili... Po tej odważnej decyzji widać, że to faworyt.
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #516 : Październik 13, 2015, 21:35:49 »

Profesor Popowa - Zydroń powiedziała dziś, że poziom konkursu był bardzo wysoki i że w całym konkursie nie było ani jednego kandydata, którego wszyscy jednogłośnie by odrzucili. Zastanawiam się jak w takiej stawce jak tegoroczna znaleźliby się nasi faworyci sprzed pięciu lat. Czy byliby w III etapie? Np. taka panna Tysman - do tej pory nie rozumiem jej obecności wśród finalistów. 
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #517 : Październik 13, 2015, 21:39:20 »

No i wracam do tego, co napisałem wcześniej.

Znakomici artyści zostali odrzuceni wskutek bezdusznych zapisów w regulaminie. Gusta i guściki wstrzymały kariery wielu z nich...

IMO, Awdjejewa mogłaby, przy ciut innym jury, odpaść z tegorocznej rywalizacji po II/III etapie.

Btw, uwazam, że każdy uczestnik, który wczoraj odpadł, powinien otrzymać merytoryczne uzasadnienie tej decyzji.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2015, 21:42:04 wysłane przez Mozart » Zapisane

tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #518 : Październik 13, 2015, 21:45:20 »

Jeszcze jedna refleksja mi się nasunęła. Otóż za czasów Chopina fortepiany zupełnie inaczej brzmiały niż obecne - tzn. klawisze były cięższe "w dotyku" a pedał damper dodawał oliwy do ognia przy mocnym nacisku na klawiaturę.

Piszę o tym, bo większość pianistów na tegorocznym Konkursie(a także wcześniejszych, długo długo w dal historii) nie potrafiła wydobywać odpowiedniego kontrastu - istotnego dla muzyki Chopina.

Chopin grywał cicho nie dlatego, że nie miał siły lecz dlatego, że dla jego twórczości w kompozycjach i dla jego postrzegania barw - ten instrument był po prostu źle skonstruowany w tych czasach. Bo przecież... po co miałby komponować tak skomplikowany materiał muzyczny? On grał cicho, żeby nie zabić swojej koncepcji.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2015, 21:54:01 wysłane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #519 : Październik 13, 2015, 22:23:22 »

IMO, Awdjejewa mogłaby, przy ciut innym jury, odpaść z tegorocznej rywalizacji po II/III etapie.
To samo mówię od kilku dni i nawet chciałem napisać, ale wolałem dla pewności poczekać do nominacji. Awdiejewa już żegnałaby się z konkursem w tej stawce - chociażby po tym, jak pokaleczyła Poloneza As-dur. Nie miałaby prawa awansować. Z drugiej strony, uważam, że jej Sonata b-moll była najlepsza ze wszystkich sonat 5 lat temu...

Chopin grywał cicho nie dlatego, że nie miał siły lecz dlatego, że dla jego twórczości w kompozycjach i dla jego postrzegania barw - ten instrument był po prostu źle skonstruowany w tych czasach. Bo przecież... po co miałby komponować tak skomplikowany materiał muzyczny? On grał cicho, żeby nie zabić swojej koncepcji.
No właśnie. Prawda jest taka, że zbytnie pociśnięcie forte nawet na Stainwayu powoduje pogłos, który zamazuje dźwięki i niweczy detale, które dadzą się wychwycić tylko przy cichej grze, a decydują o charakterze utworu. Dlatego też Chopin grał raczej kameralnie, a na dużych salach koncertował raczej pod koniec życia tylko dla pieniędzy.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #520 : Październik 14, 2015, 00:42:40 »

Jestem. Słucham koncertu d-moll [...]  Mrugnięcie  Jego gra jest bardzo uczuciowa, barwna - fortepian ma ładny dźwięk. W Allegro, przed kadencją wyszukał jakichś "smaczków" na lewą rękę [...]

O czyim wykonaniu koncertu d-moll Mozarta mowa?

Mój post z Konkursu Czajkowskiego w 2011 r., Seong Jin Cho w finale wykonał koncert d-moll Mozarta. Zdobył III miejsce i wielu z nas, mimo daniłomanii, zachwycił.

Tak jak w II etapie KCh 2015. Jego sonata b-moll przeszła już do historii.
Zapisane

bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #521 : Październik 14, 2015, 08:45:06 »

Oj nie wiem, czy ta lista  pasuje akurat do uczestników III etapu. Piotr Nowak nie przeszedł mimo tego, że jako jedyny spośród Polaków był uczniem przewodniczącej jury. Z kolei wprawdzie Eric Lu i Zi Xu mieli "swoich" w jury, ale niemal wszyscy doceniliśmy ich grę. Pozostali swoich mistrzów w jury nie mieli. Oczywiście nie jestem aż tak naiwna, by sądzić, że nie można wywrzeć wpływu na wynik konkursu inaczej niż tylko poprzez zasiadanie w jury, ale z kolei mówienie o tym, że ci, którzy przeszli to wyłącznie osoby "z układu", to brak szacunku dla ich talentu i ogromnej pracy jaką wykonali. Wielu z nas wymieniło dużą część tych, którzy poszli dalej a z kolei negowaliśmy dalszy udział tych, którzy faktycznie odpadli. Czy to oznacza, że my też oceniliśmy ich, bo kierowaliśmy się względami pozamuzycznymi?  

Prosze Pani.
Stawianie znaku rownosci miedzy "Zasiadaniem w jury"  a  "Ukladami" jest bledne.
Uklady, to nie tylko Juror.
Do "Ukladow" mozemy zaliczyc:
1. Fortepian (szczegolnie nachalna YAMAHA i jej pieniadze)
2. Konsultacje przedkonkursowe (slynne relacje naszych pedagogow z chinskimi i japonskimi pianistami)
3. Producenci plyt (np DG szczegolna uwage zwraca na wyglad wirtuoza)
4. Relacje pomiedzy jurorami i zasada - "Ja Tobie, Ty Mnie" (konkursy swiatowe maja na ogol ten sam zestaw jurorow)

Prosze Pani, tam gdzie jest mowa o pieniadzach (duzych) , mowa o dominacji i wplywach - tam natychmiast pojawia sie "UKLAD"
Jezeli, twierdzi Pani, ze na konkursie nie ma ukladow, to jest pani naiwna (chociaz podkresla pani, ze naiwną nie jest)

Dotychczas czytalem Pani recenzje z uwaga i ciekawoscia. Nie zawsze zgadzalem sie z opinia, ale
napisane uczciwą polszczyzna byly przyjemne dla ucha.
Prosze pozostac przy takim stylu.
Zapisane
Strony: 1 ... 33 34 [35]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

evelon nocneigraszki wolfsparadise watahacemnejstrony wataha-wilkow-nocy