Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 [2] 3 4 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Książki o Chopinie, jego życiu i twórczości  (Przeczytany 39312 razy)
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : Październik 31, 2010, 21:12:05 »

Oj, chyba masz rację, ale mi tam w takich wypadkach wystarczą płyty  Mrugnięcie
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : Październik 31, 2010, 21:55:33 »

Ja też myślę że ona go bardzo kochała...
Zapisane

niemuzyk
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 36

Krzysztof


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Listopad 01, 2010, 08:20:49 »

Olu mogłabyś rozwinąć tę myśl o prof Zielińskim jako o biografie Szopena, że "kiepski z niego psycholog". Mam tą książkę i na ten aspekt nie zwróciłem uwagi.
 
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Listopad 01, 2010, 16:42:02 »

Ja też mam tę książkę (przy czym ostatnio czytałam ją jakieś 10 lat temu, proszę wziąć to pod uwagę).
Moje czepianie się jest natury zupełnie drugorzędnej, bo z drugiej strony jeśli ktoś zacznie się się "wgłębiać" to może wyjść z tego "dziennik przemyśleń osobistych biografa", a nie próba przekazania obiektywnej (choć to oczywiście niemożliwe) informacji.
Właśnie w momencie lektury tej książki takiego drążenia mi czasem brakowało (np. o ile sobie przypominam to prof. Zieliński pomija to o czym tutaj mówimy - kwestię religijności Chopina. Być może ma po prostu rację, ponieważ temat jest niezwykle trudny do naświetlenia, a może wynika to po prostu z jego poglądu, że Chopin niewiele się religią interesował (myślę jednak, że każdy ma jakiś stosunek jeśli nie do religii, to przynajmniej do Boga, więc można by było spróbować coś więcej), inna sprawa, którą sobie przypominam to np. kwestia zerwania z GS. Pamiętam, że autor napomyka, że w pewnym momencie jej stosunek do niego się zmienił, ale czytelnik nie ma najmniejszego pojęcia dlaczego, no i w ogóle cała ta kwestia jest potraktowana dosyć jednostronnie).
Ogólnie mam bardzo dobrą opinię o tej pozycji, zawiera bardzo rzetelne i szczegółowe informacje, bez sentymentalizmu (a tego nie można powiedzieć o wielu książkach biograficznych, czy właściwie monograficznych, bo ona, jak wiemy, do samej tylko biografii się nie ogranicza).
Zapisane
Tycjan
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 41



Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Listopad 02, 2010, 19:57:39 »

Dzień dobry wszystkim! To moja pierwsza wiadomość na tym forum. Niektórych poznaję z forum tvp (tam już wyłączyłem konto).

Tym, co szukają książki: Chopin : życie i twórczość. T. 1 - T.4 – F. Hoesick, polecam strony internetowe naszej Biblioteki Narodowej: www.polona.pl. Tam dostępne są wszystkie tomy on-line. Miłej lektury! Są tam i inne rewelacyjne rzeczy nt. Chopina.

Z nowości polecam całkiem sympatyczną książeczkę: Migotliwy ton. Esej o stylu Chopina, P. Wierzbicki, Warszawa 2010. Książka ta nie ma charakteru eseju naukowego. To literacka, wielce błyskotliwa próba identyfikacji tego, co jakoś określa styl chopinowski, której dokonuje jego entuzjasta. Świetna inspiracja do własnych przemyśleń - ich powstania lub uporządkowania. Książka prosta, ale niebanalna.
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #20 : Listopad 02, 2010, 20:08:45 »

Tycjan witaj, ja też Cię poznaję z tamtego forum Uśmiech. Bardzo sie cieszę, że do nas dołączyłeś.
Zapisane
Thanais
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 13



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : Listopad 03, 2010, 22:15:51 »

Wszystkim, którzy pragną poznać Chopina - człowieka, zmagającego się z niedyspozycjami, chorobą, agonią wreszcie, polecam książkę Czesława Sielużyckiego: Chopin - geniusz cierpiący.
Natomiast tych, którzy cenią sobie wyrafinowane interpretacje Chopinowskich utworów i słów [sic!], zapraszam do lektury znakomitej pracy Ryszarda Przybylskiego: Cień jaskółki. Esej o myślach Chopina.
O ile w pierwszej pozycji wstrząsnęły mną medyczne analizy i szczegóły, obnażające walkę z chorobą i słabnącym ciałem, o tyle druga poruszyła mną do głębi, dzięki niestandardowej próbie interpretacji Chopinowskich wypowiedzi, przeprowadzonych ze smakiem i wnikliwością przez wybitnego znawcę literatury.


Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Listopad 05, 2010, 14:00:20 »

Dziwne są drogi skojarzeń, czytając przed chwilą blog xbw (dzięki za mnóstwo książek które na pewno przeczytam)
natrafiłam na zdjęcie ze Szkocji.
Jest taka książka Barbary Wachowicz "Malwy na lewadach" w niej reportaż szkockimi śladami Chopina,
B.W. opisuje zamki w których mieszkał i inne ciekawostki....
Zapisane

ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Listopad 05, 2010, 14:24:51 »

Co za traf, właśnie wczoraj sięgnęłam na półkę i zagłębiłam się w ponowną lekturę "Malw"
Zapisane
Tycjan
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 41



Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : Listopad 07, 2010, 21:45:30 »

Nabyłem właśnie książeczkę E. Solińskiej "Tajemnice Chopina", Warszawa 2010. Książka to zbiorek różnych ciekawostek związanych z Chopinem. Raczej do przeczytania w wolnych chwilach w empiku, niż do posiadania w domowej biblioteczce Uśmiech Ale dobrze się czyta i dobrze, że takie książeczki - nieco "plotkarskie" - też są pisane.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : Listopad 08, 2010, 20:20:36 »

Trochę cytatów wygrzebanych w Chomiku:


Skromny a dumny” (George Sand)

„Był czysty jak łza” (T. Kwiatkowski)

„Wytrwale unikał krętych dróg życia” (F. Liszt)

„Przez całe życie był umierający” (H. Berlioz)

„Wszystko było w nim harmonijne” (F. Liszt)

„Gdy siada do fortepianu i improwizuje, wydaje mi się, że odwiedził mnie ktoś bliski” (H.Heine)

„Muzyka Pana sprawia, że ludzie kochają się i wzajemnie rozumieją” (Astolph de Custine)

„Był najromantyczniejszy ze wszystkich muzyków” (E. Delacroix)

„Przy nim [liszcie] znikają wszyscy pianiści – z wyjątkiem jednego jedynego Chopina, Rafaela fortepianu” (H.Heine)

„Polaków już za to można lubić, że Polakiem był Chopin” (L. Tołstoj)
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #26 : Listopad 08, 2010, 20:29:48 »

Teresko, dziękuję Ci za cytaty. Są naprawdę ciekawe i warte zapamiętania
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Tycjan
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 41



Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : Listopad 08, 2010, 20:48:54 »

Heine świetnie chwyta istotę twórczości Chopina, gdy nazywa go "Rafaelem fortepianu". Genialne!
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : Listopad 08, 2010, 22:14:01 »

A ja już mam swojego własnego Hoesicka! Nabyty na aukcjach Allegro, jest smakowicie "zaczytany".
Zapisane
Tycjan
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 41



Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : Listopad 08, 2010, 22:54:07 »

A ja już mam swojego własnego Hoesicka! Nabyty na aukcjach Allegro, jest smakowicie "zaczytany".

Cudownie napisał o Chopinie. Połyka się te książkę. Nie wierz jednak we wszystko Uśmiech Dla równowagi do niekiedy nieco poetyckiej biografii Hoesicka, polecam zwięzłą i "trzeźwą" biografię napisaną przez Adama Zamoyskiego, pt. "Chopin", wydanie tegoroczne. Tej nie czyta się z zapartym tchem, ale jest aktualniejsza i rzeczowa.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

dehashed off-road4x4wiki fullsets hohol turback