Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 2 [3] 4 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Książki o Chopinie, jego życiu i twórczości  (Przeczytany 39303 razy)
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #30 : Listopad 09, 2010, 12:19:02 »

Hoesicka, to przyznaję się, nie znam (choć coś tam słyszałam, że "fajne", tylko nie zawsze trzeba we wszystko wierzyć). Co do Zamoyskiego, też mogę polecić (chociaż miałam wrażenie, że czasem idzie ona w stronę takich nieco "efektownych" sformułowań), ale niewątpliwie nie jest to pozycja pisana z pozycji "kolanowej", jak to się czasem jeszcze niekiedy zdarza, więc dość "nowoczesna".
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #31 : Listopad 09, 2010, 13:27:14 »

„Gdyby […] trzeba było wybrać – wybrałbym bez wahania! Oddałbym natychmiast: Mickiewicza – z rozpaczą, Słowackiego – z żalem, tuzin Krasińskich – za jednego Chopina. Sam nie grając, żywię dla Chopina uczucie, które tylko religią nazwać można” (Julian Tuwim)

„Nieznana mi pianistka, wirtuoz, dokonuje okaleczania Preludium op. 28 nr 17 Chopina. Jak to możliwe, że niektórzy omdlewają przed takim wykonaniem? Ja dostrzegam w tym obrzydliwą wręcz wulgarność, głupawą afektację i sentymentalizm” (A. Gide)

„Schumann jest poetą. Chopin jest artystą, co jest rzeczą zupełnie inną…” (A. Gide)

„Był jakby kondensatem wspaniałych, rządzących się własną logiką niekonsekwencji” (G. Sand)

„Jest na wskroś, aż do bólu polski” (S. Kisielewski)

„U żadnego z kompozytorów w całej historii muzyki nie występował z taką siłą i nierozerwalną spoistością tajemniczy związek trzech elementów: ręki, klawiszy i odczuwania muzyki przez dźwięk” (W. Lutosławski)

...
Zapisane

Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #32 : Listopad 13, 2010, 15:30:27 »

Chyba nikt nie wspomniał jeszcze o wielkiej i obszernej (847 s.) pracy prof. Tomaszewskiego (Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans), więc spieszę to zrobić, bo niedobrze by było gdyby ta pozycja się w tym spisie lektur nie pojawiła. Książka kładąca akcent oczywiście na twórczość i problemy muzykologiczne (jednak dająca się przeczytać komuś kto nie jest muzykologiem, a tylko melomanem bardzo zainteresowanym Chopinem). Tej pozycji nie trzeba chyba jakoś szczególnie polecać (ani zapewne przedstawiać).
Zapisane
Tycjan
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 41



Zobacz profil
« Odpowiedz #33 : Listopad 16, 2010, 21:21:39 »

Zachęciliście mnie, aby po latach przejrzeć sobie kilka książek. Iwaszkiwicza ("Chopin") czytało mi się tak, jak kiedyś. Jest w niej dla mnie takie ogromne ciepło. Iwaszkiewicz zastrzega się, że nie pisze biografii typowej, ale pisze o Chopinie z pozycji miłośnika - pięknie pisze. Wydaje mi się jednak, że literacko lepsza jest praca Wierzyńskiego ("Zycie Chopina") - ten piękny język, te ujęcia, ach!

Zamówiłem sobie "Paryskie światy Fryderyka Chopina", W. Atwooda, czytaliście może? 
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #34 : Grudzień 04, 2010, 12:01:03 »

Właśnie jestem w posiadaniu książki, o której wspominała Ola83. Dość solidnie wygląda nie tylko wizualnie i wagowo. Dopiero zaczynam czytać - nie wiem czy przeczytam w całości, bo nie znam pojęć z muzykologii(jest też wiele przykładów z zapisem nutowym). Zapamiętałem sobie, że Chopin ponoć grywał w szachy a nawet sam zrobił sobie planszę i figurki oraz jeździł na łyżwach. Dość ciekawy początek o osobowości Chopina, próbach jego psychoanalizy i bardzo szczegółowy życiorys.
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #35 : Grudzień 04, 2010, 13:29:56 »

Właśnie jestem w posiadaniu książki, o której wspominała Ola83. Dość solidnie wygląda nie tylko wizualnie i wagowo. Dopiero zaczynam czytać - nie wiem czy przeczytam w całości, bo nie znam pojęć z muzykologii(jest też wiele przykładów z zapisem nutowym). Zapamiętałem sobie, że Chopin ponoć grywał w szachy a nawet sam zrobił sobie planszę i figurki oraz jeździł na łyżwach. Dość ciekawy początek o osobowości Chopina, próbach jego psychoanalizy i bardzo szczegółowy życiorys.
Nie zniechęcaj się nawet jak nie wszystko będzie zrozumiałe. Jak zgaduję mówisz o Tomaszewskim. Ja najpierw przeczytałam Zielińskiego i to jako szczeniara i naprawdę niewiele wtedy zrozumiałam z wywodów muzykologicznych, ale i tak uważam, że sporo mi to dało. Po jakimś czasie (bo trochę uczyłam się grać) rozumiałam z tego więcej (choć nie mogę powiedzieć, że rozumiem wszystko po dziś dzień). Tomaszewski jest bardziej skrótowy, jeżeli chodzi o omawianie poszczególnych utworów, za to organizuje swoją pracę wokół takich bloków tematycznych: harmonika, melodyka etc. jeśli dobrze sobie przypominam. Jego praca to takie kompendium nawiązujące do prac innych muzykologów i nie ma jakiegoś wielkiego poziomu szczegółowości tak jak np. w jakiejś analizie poszczególnego utworu (to dopiero byłoby niestrawne dla nie-muzykologa podejrzewam, z Tomaszewskim jeszcze jakoś można dać radę).

A propos "Światów" Atwooda, ja tę pozycję przegapiłam, jeszcze jest dostępna? Wolałabym szczerze mówiąc, żeby takie rzeczy były pisane przez Francuza, nie Anglika czy Amerykanina, ale może to tylko takie moje uprzedzenie. Książki nie znam.
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #36 : Styczeń 04, 2011, 00:26:04 »

Chopin przedstawiany przez Zamoyskiego podoba mi się, bo wydaje się być najbardziej autentyczny, nie "zsentymentalizowany". Widać, że autor stara się byc maksymalnie obiektywny, pokazać żywego człowieka, nie legendę. Jak piszą na obwolucie, Chopin w jego opisie "przestaje być zbolałym męczennikiem...inteligentny, prawdziwy, żywy, pełen humoru a zarazem trosk człowiek". Chociaż pewnie Iwaszkiewicza za to piękniej się czyta, jako literaturę.
Spróbuję upolować tego Hoesicka. Lubię opasłe tomiska Uśmiech
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #37 : Luty 22, 2011, 17:53:51 »

A oto jak w Niemczech Ambasada Polska i Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje Chopina...
Ręce opadają. Wrazliwym proponuję nie czytać.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Na-ch-on-MSZ-tlumaczy-sie-z-promocji-Chopina,wid,13158800,wiadomosc.html
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #38 : Luty 22, 2011, 21:01:12 »

To wielki skandal, moje oburzenie nie zna granic!!!!!!!!!!! Jak to sie stało, że nikt tego nie czytał przed skierowaniem do druku?!!!!!!! Myślę, że za tym stoi potężna łapówa!!!!!!!!!!!!!!!
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #39 : Luty 24, 2011, 20:39:18 »

A oto jak w Niemczech Ambasada Polska i Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje Chopina...
Ręce opadają. Wrazliwym proponuję nie czytać.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Na-ch-on-MSZ-tlumaczy-sie-z-promocji-Chopina,wid,13158800,wiadomosc.html

Temat jak wyżej, ale spod innej optyki. Która bliższa prawdy ? Gdzie jest prawda? Niech każdy oceni sam...

http://komiksomania.pl/publicystyka/galeria/7-polprawd-na-temat-chopina/p/1.html
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #40 : Luty 25, 2011, 09:54:47 »

Po wycofaniu publikacji,
wczoraj wydawnictwo Kultura Gniewu
oświadczyło, że
odda pieniądze.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #41 : Marzec 04, 2011, 08:49:46 »

no ja myślę...
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #42 : Czerwiec 16, 2011, 14:18:34 »

Słowo Rubinsteina o Chopinie.
Bardzo ciekawa lektura (wstęp do biografii Wierzyńskiego), krótka, ale za to celna i mądra synteza rozumienia epoki i dzieła Chopina

http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje19/text01p.htm
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #43 : Czerwiec 16, 2011, 20:59:24 »

Co do tego komiksu, to sprawa na milę śmierdzi. Powinna się tym CBA zainteresować, że o innych agendach nie wspomnę, bo żeby z publicznych środków finansować coś takiego, to jest po prostu... No dobra, przez wzgląd na panie nie napiszę tego...
Spotkałem się z tłumaczeniami, że taki język trafia do współczesnego odbiorcy. Być może, ale... ludzi poniżej pewnego poziomu do Chopina nie przekona się. Po prostu. A ta publikacja zdaj się być właśnie do tej prymitywnej i nie rokującej żadnych nadziei grupy adresowana.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #44 : Październik 17, 2011, 15:57:32 »

http://merlin.pl/Fryderyk-Narodziny-geniusza_Tadeusz-Lopalewski/browse/product/1,759458.html

Widziałam dziś w Taniej książce na rogu Chmielnej Fryderyk. Narodziny geniusza za jedyne 8 zł. Wadą tej książki jest oprawa miękka i klejone strony, wygląda, jakby się miała rozpaść podczas pierwszego czytania.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

apelkaoubkonrad692 killers mostwanted doggieslife foside