Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 40   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVI Konkurs im. Fryderyka Chopina  (Przeczytany 159756 razy)
Allegra
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 110



Zobacz profil
« Odpowiedz #390 : Styczeń 12, 2011, 12:27:23 »

Pokłosie konkursu: Avdeeva w Nowym Jorku - króciutki podgląd:

http://www.youtube.com/watch?v=WpWfwlKPaOA

I w Rzymie w grudniu: http://www.youtube.com/watch?v=g_BxVGz-zlY
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2011, 12:33:31 wysłane przez Allegra » Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #391 : Styczeń 12, 2011, 16:29:42 »

Faktycznie dziwne, że Awdiejewej tak mało, póki co wcale. Ani widu ani słychu jej koncertów planowanych na 2011, nawet w Dusznikach jej nie będzie. A taki Kultyszew - "zaledwie" wyróżnienie, i to jedno z czterech - jeździ rundkę sześciu koncertów. Może Jullianna chciałaby, ale nikt nie zaprasza? Też poszłabym na jej występ, gdyby grała w Warszawie czy w Dusznikach.
Zapisane
Allegra
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 110



Zobacz profil
« Odpowiedz #392 : Styczeń 12, 2011, 16:59:57 »

nawet w Dusznikach jej nie będzie. (...) Też poszłabym na jej występ, gdyby grała w Warszawie czy w Dusznikach.

W programie festiwalu w Dusznikach jest.

A propos, czy ktos sie wybiera? Ja mam daleko, więc może w charakterze urlopu... Przyznam, że nie byłam na żadnej z poprzednich edycji.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #393 : Styczeń 12, 2011, 17:09:06 »

Dzięki Allegro, faktycznie jest, przeoczyłam. Może jednak będzie możliwość wybrania się w tym roku także na jej koncert Uśmiech
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #394 : Styczeń 12, 2011, 22:17:21 »

Faktycznie dziwne, że Awdiejewej tak mało, póki co wcale. Ani widu ani słychu jej koncertów planowanych na 2011, nawet w Dusznikach jej nie będzie. A taki Kultyszew - "zaledwie" wyróżnienie, i to jedno z czterech - jeździ rundkę sześciu koncertów. Może Jullianna chciałaby, ale nikt nie zaprasza? Też poszłabym na jej występ, gdyby grała w Warszawie czy w Dusznikach.

Ale trzeba sprawdzić, czy przypadkiem nie ma koncertów w innych "stronach", może jest po prostu zajęta, jakkolwiek ja jej nie śledzę.
A to jeszcze jakaś inna recenzja z jej nowojorskiego koncertu (i nie tylko jej), nie wiem czy ktoś to przytaczał:

http://www.ft.com/cms/s/2/0ded40a0-19b0-11e0-b921-00144feab49a.html#axzz1AHxHfuTn
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #395 : Styczeń 12, 2011, 22:32:15 »

Na CHijE z tego co pamiętam też będzie.
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #396 : Styczeń 13, 2011, 21:01:17 »

Temat Dusznik był poruszany pod kątem zjazdu. Są już konkretne terminy i program bo jak zwykle jestem niepoinformowany. Może najwyższy czas rezerwować noclegi i bilety. A co do urlopowego charakteru to sprzyja temu nie tylko miejsce - skądinąd uzdrowisko - ale również - jeśli się nie mylę - letni,wakacyjny termin. A więc? Forumowicze - ruszamy do Dusznik!
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #397 : Styczeń 14, 2011, 04:31:30 »

Jako że siedzę właśnie po nocy i stukam, wykańczając tekst i ach, jak mi się nie chce:), to jeszcze wrócę do tej punktacji, która wywołuje wciąż w nas tak żywiołowe emocje, zwłaszcza, że "w zeszłym tygodniu nic nie mówiłem, bo byłem chory, mam usprawiedliwienie"Mrugnięcie). Tak dzielę sobie: trochę roboty, trochę refleksji:))
 Otóż wydaje mi się, że może to i nic dziwnego, że po trzecim etapie jurorzy postanowili popatrzeć na sprawę bardziej całościowo. Przecież punkty od początku miały spełniać jedynie rolę pomocniczą, w razie gdyby np. pojawiły się problemy, który uczestnik ma awansować do kolejnego etapu. Dziś wydaje się, że jest jeszcze jeden powód, dla którego nie należy przywiązywać do nich nadmiernej wagi. Ale o tym za moment.
Zatem po trzecim etapie, uwzględniając jeszcze te punkty, mamy następującą kolejność:
1 Awdiejewa, 2 Bożanow, 3 Geniuszas, 4 Wunder, 5 Trifonow.
Pozostawiając na razie z boku I miejsce, które wydaje się w jakiś sposób zafiksowane, rozpatruję przesunięcia po etapie czwartym.  Absolutnie nie mogę się zgodzić z argumentem o jakimś wyjątkowym "windowaniu" Wundera. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że po rewelacyjnym koncercie awansuje z czwartego miejsca na drugie, podobnie jak Trifonow, który też zagrał bardzo pięknie, z piątego na trzecie. Wszelkie kontrowersje powinny tu raczej dotyczyć tego, dlaczego nie pozostał na nim Bożanow. Z pewnością zrobił większe wrażenie (podobnie jak Wunder) niż Geniuszas, którego gra jak widać nikogo jakoś szczególnie nie poruszyła, mimo że było to wszystko bardzo ładne i nie było się do czego przyczepić. Ale to może właśnie dlatego:) Lukas gra naprawdę bardzo dobrze i bardziej "klasycznie" i swoją interpretacją nikomu się nie naraził:) Ja mówią Rosjanie "cicho jedziesz, dalej zajedziesz"Uśmiech A poza tym jest wnukiem Gronostajewej i nikt mi nie wmówi, że to nic nie znaczy:) No, nie mógł być za nisko:) (zresztą też bardzo dobrze mu wyszedł koncert i pewnie i za to awansował o jedno miejsce).
Tak więc Awdiejewa zafiksowana, Wunder i Trifonow skaczą o dwa miejsca, Geniuszas o jedno i kolejność się powoli klaruje. Pierwsze miejsce, dwa drugie i trzecie. A Bożanow ma kłopoty:( Co by nie mówić, jednak ten koncert nie jest udany. Bez niczyjej urazy, w temacie haftowania, Wundi w sonacie to naprawdę małe piwo:) I tak jest czego posłuchać, bo to w końcu świetny pianista, ale jednak traci w porównaniu z tymi, którzy błysnęli w koncercie. Poza tym nie da się upchnąć trzech II nagród:) A Lukas ma mocną pozycję:) Ba, podejrzewam, że B. mógłby spokojnie dostać trzecią razem z Trifonowem, ale pewnie i na to nie byłoby pieniędzy - podobno dzięki temu, że były dwie drugie, nie przyznano szóstej:))) Pamiętajmy też, że dochodzą tu kombinacje, kto lepiej będzie służył jako "wzorzec" Chopina. Po przyznaniu kontrowersyjnej I nagrody, może być ważne, by przynajmniej II reprezentowali "rasowi" Chopiniści. Tak więc to ma pewien sens, jako że to nie ma być konkurs pianistyczny (Bożanow jest niesamowitym pianistą, wyobrażam sobie, że może z powodzeniem wygrać wiele takich konkursów). Po prostu on się niespecjalnie nadaje na wzorzec Chopina (w ogóle zresztą na jakikolwiek wzorzec, jest zbyt oryginalny, co zresztą jest niezmiernie interesujące, i jest też jego atutem).
No tak, mówię sobie, ale jeśli rozpatruję to w ten sposób, to jak to się ma właśnie do I nagrody, która promuje nie "rasową" Chopinistkę? Jeśli Awdiejewa, czemu nie właśnie Bożanow? Czy on jest gorszym pianistą??? W końcu ja osobiście postawiłabym ją na piątym miejscu opuszczonym właśnie przez Trifonowa (co przecież nie jest żadną ujmą). I gdybym wtedy usłyszała nazwisko Bożanowa jako pierwsze, pewnie też byłoby mi smutno, że nie wygrał mój ulubieniec, ale nie przeżyłabym takiego szoku. W końcu wtedy wydawało mi się, że ten etap, to będzie rozgrywka między nimi dwoma, i myślałam, że będzie drugi (choć serce wolało Daniiła).
No i tu wracam do "zafiksowania" nagrody, i mam złe przeczucia, i potwierdzam wiedzę Anelik, która też ma doświadczenie w środowisku muzycznym, i jej słowa, że „chór X wygra, bo musi”. I to mi się zgadza z własnym doświadczeniem, wychowałam się w rodzinie muzyków, nasłuchałam się dużo o przeróżnych skomplikowanych relacjach, powiązaniach i układach, które decydują o takich sprawach. Oczywiście w mniejszej skali, ale im większa skala, tym większe siły.
Nie mam wybitnie nabożnego stosunku do muzyków jako całości, choć uwielbiam jednostki, bo przez wiele lat patrzyłam na nich od środka. Swoją grą często sięgają wyższych wymiarów - ale odkładając instrument stają się całkiem zwykłymi ludźmi. Takimi samymi, jak lekarze, działacze piłkarscy, biznesmeni czy politycy.
Tak więc gdy czytam takie rzeczy, jest mi smutno, ale nie czuję się wstrząśnięta, nie mam poczucia, że to nie może być prawda:
http://forum.tvp.pl/index.php?topic=35216.285
http://forum.tvp.pl/index.php?topic=35216.300
Jest i o punktach. Jeśli oni je sobie później korygowali, żeby im pasowało, może tym można wytłumaczyć, czemu w tym szaleństwie nie można dostrzec nawet metody? Co o tym sądzicie? To mówią ludzie z wewnątrz, z tego środowiska. I myślę, że mogą mieć wiedzę na ten temat, choć dla idealisty jest to niezmiernie przykre. Bo chciałoby się, aby dziedzina tak niebiańskich rozkoszy pozostała nietknięta zawirowaniami przyziemnego świata. A przecież tak nie jest, bo tworzą ją zwykli ludzie. Ale dla nas zawsze pozostaje piękno muzyki. I ona zawsze wygrywa.   
No, teraz to już naprawdę muszę iść spać. Wybaczcie, jeśli się rozgadałam, ale to (i muzyka) pomogło mi zmęczyć straszliweeeego tasieeeeemca:)
Zapisane
Allegra
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 110



Zobacz profil
« Odpowiedz #398 : Styczeń 14, 2011, 14:32:01 »

Francuskojęzyczne podsumowanie konkursu:

http://www.toutpourlesfemmes.com/conseil/Chopin-les-Coulisses-du-Concours.html

Generalnie Awdiejewa bardzo cacy (zasłużone zwycięstwo), Wunder be (autorka nie rozumie reakcji publiczności), Bożanow cacy, Trifonow cacy, Wakarecy niesłusznie w finale i duzy nacisk na informację, kto na czym grał i że wygrała Yamaha.

Poszukam reportażu France 2 - może jest gdzies video.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2011, 14:36:31 wysłane przez Allegra » Zapisane
Allegra
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 110



Zobacz profil
« Odpowiedz #399 : Styczeń 14, 2011, 15:38:43 »

Reportaż - długi,  po francusku, ciekawie pokazujący kulisy. Moge pomóc w zrozumieniu, jesli jakiś fragment kogoś zainteresuje. Pozdrawiam.

http://envoye-special.france2.fr/index-fr.php?page=reportage-bonus&id_article=2642
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #400 : Styczeń 14, 2011, 18:59:55 »

Wywód Aleksias chciałbym uzupełnić wnioskiem, który wysnułem po konkursie. Chopin skomponował wiele utworów, bardzo często diametralnie różnych (ot na przykład Walc e-moll i Marsz Żałobny z sonaty b-moll). Chopin nie jest kompozytorem "jednoznacznym" toteż uznawane powszechnie rozróżnienie pianisty i chopinisty nie powinno być brane pod uwagę przy ocenie uczestników. Jednemu lepiej wyjdzie walc inny wyspecjalizuje się w sonatach dlatego oprócz interpretacji oceniana jest poprawność tekstowa. Nawet Wunder nie był chopinistą kompletnym. Z resztą, czego wymagać po tak młodych pianistach - to nie jest krytyka - absolutnie nie. Aby wyrażać uczucia grając - czy to na scenie, czy to na jakimkolwiek instrumencie - i aby być w tym wiarygodnym trzeba takich uczuć doświadczyć. Za wielkich aktorów - takich którzy odnajdą się w każdej roli - uważamy panów i panie po 50-tce (czasem starszych) a ich mistrzostwo wywodzi się z osobistych doświadczeń. Młody pianista zgodnie w tą definicją nie może być wszechstronny. I tak prawdziwego romantyka widziałem w Dumoncie, opanowanie i perfekcje w Awdeewej a "radość poznawcza" to w mojej ocenie domena Bożanowa. Z tego wszystkiego w kąt możemy odsunąć pojęcie ducha Chopina odnoszące się do konkretnego stylu interpretacji - takie jest przynajmniej moje zdanie. Poza tym - poszukując prawdziwych gwiazd musimy się przygotować na odrzucenie schematów.
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #401 : Styczeń 14, 2011, 19:22:05 »

Aleksias, skoro tak dużo napisałaś, to "trzeba" odpowiedzieć Uśmiech. Piszesz: "Przecież punkty od początku miały spełniać jedynie rolę pomocniczą, w razie gdyby np. pojawiły się problemy, który uczestnik ma awansować do kolejnego etapu". O tym dużo już mówiono i na TVP i na Facebooku (chyba nawet niezła kłótnia była) z tego co sobie przypominam, bo jak mam czas to sobie czytam. Wg starego regulaminu o przyznaniu poszczególnych miejsc miała decydować punktacja ze wszystkich 4-ech etapów i basta (w Finale można było zdobyć minimalnie 75 punktów, czyli inaczej niż w poprzednich etapach). Zresztą te zasady są jeszcze dostępne. Zmieniono regulamin w ostatniej chwili, ponieważ wyniki się nie spodobały. Co do Koncertu Bożanowa, to wolę go od Sonaty Wundera, która brzmi mi "amorficznie", także to nie jest tylko kwestia błędów tekstowych (tylko proszę nie obrażaj się za tę opinię). W sumie nie wiadomo co oceniali jurorzy przyznając miejsca, to była wolna amerykanka.
Mnie osobiście dziwi  spadek Bożanowa w kontekście zwycięstwa Awdiejewej (z tego akurat względu, że nie reprezentuje ona tego "polskiego grania", które chyba masz na myśli). Moim zdaniem to kwestia układów pomiędzy kilkoma jurorami.
Czy Awidejewa była "zafiksowana" to ja nie wiem, ludzie różne rzeczy piszą, a im większy ma kto "ślinotok", tym dziwniejsze mi się jego wypowiedzi wydają.
Uf, znowu wracamy do tego "pasztetu". Co by nie gadać, to był świetny Konkurs!
Francuskojęzyczne podsumowanie konkursu:

http://www.toutpourlesfemmes.com/conseil/Chopin-les-Coulisses-du-Concours.html

Generalnie Awdiejewa bardzo cacy (zasłużone zwycięstwo), Wunder be (autorka nie rozumie reakcji publiczności), Bożanow cacy, Trifonow cacy, Wakarecy niesłusznie w finale i duzy nacisk na informację, kto na czym grał i że wygrała Yamaha.

Poszukam reportażu France 2 - może jest gdzies video.
Dzięki, odnotowują jeszcze na "cacy" Kolę. Generalnie ten tekst bardziej mi się podoba niż reportaż telewizyjny, który opowiada o postaciach niezbyt mnie interesujących (tego blondyna to sobie nawet przypominam jak okładał instrument, chociaż wydaje się bardzo sympatyczny) i zawiera mało treściwych informacji (nawet nie raczyli podać nazwisk wszystkich laureatów, dziwny reportaż, w sumie mało mówi o Konkursie). W artykule dziwi mnie odbiór gry Awdiejewej ("wrażenie improwizacji i życia", z Bożanowem im się pomyliło czy jak?, Goguś chyba się trochę ze mną zgodzi).
A właśnie, gdzie Twoje zdjęcie?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2011, 19:27:20 wysłane przez Ola83 » Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #402 : Styczeń 14, 2011, 19:57:19 »

Przede wszystkim jeden wniosek chyba wszystkim nasuwa się sam - po przeanalizowaniu punktacji po poszczególnych etapach.
Dlaczego Bozanov spadł tak nisko? Był po 3 etapach drugi, ostatecznie czwarty. Czy w finale gra "nie-Chopina" (by A. Harasiewicz)?
Osobiście nie rozumiem tak wysokiej punktacji Avdeevej, którą otrzymywała regularnie, po każdym etapie - i niskiej Wundera. Nie rozumiem też, dlaczego siedmiu jurorów sprzysięgło się przeciw Armellini w 3. etapie.
Ostatecznie zresztą punktacja punktacją, lokaty lokatami - wszak my wybieramy swoich ulubieńców, których w Chopinowskich kreacjach możemy podziwiać. Konkursowi zawdzięczamy to, że tak wielu wspaniałych pianistów mogło się nam zaprezentować w muzyce, którą kochamy. Uśmiech
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #403 : Styczeń 14, 2011, 23:11:14 »

Mam tu małą rewelację, niemal na żywo godzinna konferencja z Wunderem, Trifonowem, Dumontem, Awdiejewą i Geniuszasem, prosto z Japonii Uśmiech) Sama jeszcze nie wysłuchałam, zrobię to jutro dopiero, siła wyższa Smutny

http://www.trifonov.us/concert-tour-in-japan/

http://www.ustream.tv/recorded/12002509#utm_campaigne=synclickback&source=http://www.trifonov.us/concert-tour-in-japan/&medium=12002509
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #404 : Styczeń 14, 2011, 23:23:35 »

Olu, może było za długo: i chciało mi się trochę spać, i trochę pogadać, i nie kontrolowałam zwięzłości wypowiedzi;))
Kombinuję, bo wciąż mi się wydaje, że Awdiejewa, jakby nie była dobra, nie powinna być wyżej od, moim skromnym zdaniem, wszystkich trzech chłopaków - Ingolfa, Jewgienija i Daniiła, jednak podejrzewam w tym jakieś pozamerytoryczne zawirowania i niczym Poirot staram się próbować jakoś odtworzyć "the scene of crime"Mrugnięcie) Jakkolwiek to było, w końcu mi przejdzie, bo w sumie co mi da ta wiedza.
 Chichot Myślę, że powinnam się już oficjalnie mianować na Etatowego Obrońcę Sonaty Wundera  Chichot (czy tylko mnie się ona podoba?? A nie - jeszcze panu Majchrowskiemu:) Ufff Uśmiech). Już się tu szeroko wygadałam na temat sonaty pod stosownym wątkiem (o ulubionych konkursowych  interpretacjach), tam gdzie jej dokładaliście;)). Ja z kolei wolę sonatę Wundera od koncertu Bożanowa i nie mam tu dużo bardziej merytorycznych argumentów poza własnymi uczuciami. Lubię ich obu, ale Ingolfa bardziej Uśmiech Wcale nie chciałam szczególnie napadać na Jewgienija, bo też bardzo lubię go słuchać. Ale przyznaję, trochę mnie zabolało to "haftowanie" Mrugnięcie Zawsze mnie trochę boli, jak się szturcha Ingolfa, ale nie obrażam się, jeśli to jest, jak to on powiedział "tasteful and done with dignity  Duży uśmiech Wiadomo, każda ma swojego ukochanego pijanistę, dla każdej on jest najlepszy, wiadomo, że z tym nic się nie da zrobić, i wcale nie trzeba  Chichot Wiem też, że możesz mieć do jury większy żal, niż mam ja, czy Mozart, bo Ingolf jednak jakoś jeszcze z tego wyszedł w miarę przyzwoicie.
Ale też ani jeden ani drugi nie mieli na to żadnego wpływu.
Mozarcie, w sumie AH sam to otwarcie powiedział, że przesunęli Bożanowa za zbyt "niechopinowskie" granie, więc to nie mogła być tylko jego odosobniona opinia. Choć z drugiej strony - fakt, jakoś to się wydaje dziwne, że ta gra nie przeszkadzała im w poszczególnych etapach, i dopiero na koniec im się przypomniało o "kanonie". Przychodzi mi na myśl, że po pierwsze, oni mogli w ogóle nie wyważać aż tak aptekarsko tych punktów, zwłaszcza na początku, kiedy mieli mnóstwo pianistów i mniej punktów odniesienia, punktowali bardziej za to, jak im się podobało, może własnie za to, czy ich ktoś zaciekawił bardziej oryginalnym wykonaniem (tyle godzin słuchania tego samego w bardzo różnej jakości:))), a potem im samym nie spodobało się to, co im z tego wyszło:) Ciekawe, czy to prawda, że Fu Tsong momentami przysypiał, jak gdzieś czytałam:))) Po drugie, jeśli było tak jak mówią tamci od konkursu, jeśli to było jakoś tam lobbowane i ustawiane od początku, to czemu też patrzeć tak nabożnie na te punkty? Mogli od początku komuś dawać więcej, komuś mniej. A choćby wstępnie za samo nazwisko:) W dodatku podobno jeszcze po fakcie coś sobie poprawiali w tych punktach:)) Można by zrobić film nie gorszy od Misia;))))
Ech, mogli z całym spokojem dać Wunderowi pierwszą nagrodę ex aequo z Awdiejewą, raczej nikt by się nie dziwił, a byłby dużo mniejszy szum. Spora część z nich miała taką koncepcję. Ale podejrzewam, że na to po prostu nie mieli pieniędzy. Ledwo wycisnęli na te dwie drugie. Zresztą nigdy tyle kasy nie było, nigdy nie było dwóch pierwszych nagród. A ostatecznie masz rację, mieli szansę się pokazać, zaprezentowali się, kto chciał, usłyszał, kto będzie chciał, będzie ich słuchał i kupował ich płyty. Konkurs konkursem, ale przez resztę życia muszą dalej coś grać, i to co najmniej równie dobrze:)
  
Zapisane
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 40   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahacemnejstrony playyourstories skarpetkacrraft wolfsparadise airpol