Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 40   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVI Konkurs im. Fryderyka Chopina  (Przeczytany 160433 razy)
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #360 : Grudzień 28, 2010, 19:50:19 »

Jeśli kotś mógłby nagrać ten program ze wspomnieniami, nie mam niestety dostępu do tego programu. Albo swoimi słowami ładnie mi potem opowie. Dobrze?
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #361 : Grudzień 28, 2010, 23:00:41 »

Dzięki za info dot. audycji w Dwójce. Dziś słuchałem Wakarecego i Geniuszasa, ale bardziej zajął mnie program wspomnieniowy na TVP Kultura. Właśnie się skończył. Oto klika moich refleksji na ten temat.

Niestety, jestem zażenowany wypowiedziami pana Dąbrowskiego. Dziwnie brzmiała jego "rosyjska końcówka" - "miłość" do Rosji, języka rosyjskiego, chęć nauczenia się go - mógłby chyba darować sobie te personalia. Najgorsze jednak było uderzenie w radiową Dwójkę - Mr Dąbrowski podziękował TV Kulturze bo była "jedyny rzetelnym/obiektywnym medium" (nie wiem, czy to cytat dokładny, ale sens zachowuję). Pytam się zatem: czy Program Drugi Polskiego Radia był nierzetelny, transmitując cały konkurs? Może dlatego, że dziennikarze  (p. Pęcińska, p. Majchrowski, prof. Dyżewski) odważnie krytykowali decyzje jurorów, zwłaszcza pozycję Wundera i zwycięstwo Yulianny, brak Armellini i Koziaka w finale? Występowali w interesie wielu melomanów, krytyków, którzy uważali podobnie.

II część debaty była ciekawsza, zawiodłem się jednak znów - tym razem na prof. Jasińskim, którego notabene niezwykle cenię. Dyskusja nt. Bozanova, Jasiński: myślałem, że Bozanov na początku zażywał narkotyki. Niech każdy sam oceni tą wypowiedź...
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #362 : Grudzień 28, 2010, 23:29:29 »

A ja wieczór aż do teraz przesiedziałam w knajpce meksykańskiej, odwiedziny koleżanki z daleka. Ani nie posłuchałam, ani nie obejrzałam, ale może jeszcze będą powtórki, trzeba słać maile z prośbami Uśmiech
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #363 : Grudzień 29, 2010, 00:08:56 »


II część debaty była ciekawsza, zawiodłem się jednak znów - tym razem na prof. Jasińskim, którego notabene niezwykle cenię. Dyskusja nt. Bozanova, Jasiński: myślałem, że Bozanov na początku zażywał narkotyki. Niech każdy sam oceni tą wypowiedź...

 Duży uśmiech Duży uśmiech..na to brak słów Mozarcie.
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #364 : Grudzień 29, 2010, 00:57:54 »

Mozart, z tym językiem to chyba było o Marcie, że najpierw podobał jej się rosyjski, ale ostatnio stwierdziła, że woli polski i zacznie się go uczyć.
Ale rzeczywiście muszę Ci przyznać rację, to trochę dziwnie zabrzmiało (zacieśnianie więzi czy coś w tym stylu, bardzo dziwny wtręt, czy ten człowiek nie wie, jakie pogłoski krążyły?).
I oczywiście zapomnieli o PR2, która również transmitowała wszystko od A do Z, bardzo nieładnie.

II część debaty była ciekawsza, zawiodłem się jednak znów - tym razem na prof. Jasińskim, którego notabene niezwykle cenię. Dyskusja nt. Bozanova, Jasiński: myślałem, że Bozanov na początku zażywał narkotyki. Niech każdy sam oceni tą wypowiedź...
Im więcej poznaję wypowiedzi Bożanowa, tym bardziej mam wrażenie, że to inni biorą narkotyki.
Wypowiedź rodem z anonimowego forum ... w TVP Kultura. Ja się zastanawiam jakie wrażenia ma profesor po Koncercie e-moll w Katowicach (który skrzętnie przemilczał). Swoją drogą postawił mu w III etapie najwyższą u siebie notę (90 pkt.), więcej niż Wunderowi, nie wierzę że za program dowolny (tak jak się wyraził), chyba się usprawiedliwiał z tej wysokiej punktacji, a później stwierdził, że nie "kibicował" Bożanowowi, bo laureat Konkursu, powinien służyć przykładem dla innych. Trochę racji miał, bo gry tego pianisty nie da się kopiować w przeciwieństwie do osławionych tradycji szkoły polskiej. Zachował się chyba trochę podobnie jak Harasiewicz, który dał mu również po trzecim etapie najwyższą u siebie notę (90 pkt.), a później stwierdził, że trzeci etap był trochę słabszy od drugiego (który punktował na 80), litości!!!, ciekawi mnie przy tym co rzeczywiście myślał o Sonacie swojego ucznia...

Najbardziej zirytował mnie p. Radziwonowicz, pamiętam, że wyrażał sporo pozytywnych opinii po II i III etapie, po IV też nie był zgryźliwy, a tu proszę: starał się jak najbardziej przypodobać panu Przewodniczącemu.
Ja przepraszam, że tak wylewam moje żale, ale nadal nie mogę zrozumieć jak można mieć w trzecim etapie jeden punkt mniej niż zwyciężczyni i nie dostać nagrody za Poloneza-Fantazję (moim zdaniem jego wykonanie jest idealne, Sonata jedna z najlepszych, a Largo z niej zupełnie zjawiskowe, ale oczywiście trzeba z Bożanowa robić speca od Walców...).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2010, 01:00:06 wysłane przez Ola83 » Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #365 : Grudzień 29, 2010, 11:34:32 »

Obawiam się, że z PR2 chodziło o coś innego. Forumowicze na tvp piszą, że mieli informacje o "nieprzyjemnościach" które spotkały Dwójkę za krytykę jurorów podczas konkursu. Jeżeli to prawda to jest to nieuczciwy atak na najwyżej stojące pod względem poziomu kulturalnego medium w Polsce. Wydaje się jednak, że nic on nie zmienił - artykuły dot. konkursu chopinowskiego na stronach polskiego radia utrzymane są w tym samym tonie co podczas jego trwania...

A propos Bozanova - Olu, nie wiem, dlaczego tak mu się "obrywa". Mam nadzieję, że ten wielki pianista zaskoczy ich (jurorów) występami w Carnegie czy Wigmore, po których jego sława będzie jeszcze większa. Polonez - Fantazja był - wg mnie - najpiękniejszy o Wundera, jego interpretacja wywiera na mnie zawsze największe wrażenie (Bozanov też gra wspaniale, chyba 2. wykonanie Mrugnięcie). Ale sonata Bozanova - powinna zostać nagrodzona. Niestety, Bozanov to największy przegrany XVI KPiFC.
Zapisane

Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #366 : Grudzień 29, 2010, 13:09:10 »

Obawiam się, że z PR2 chodziło o coś innego. Forumowicze na tvp piszą, że mieli informacje o "nieprzyjemnościach" które spotkały Dwójkę za krytykę jurorów podczas konkursu. Jeżeli to prawda to jest to nieuczciwy atak na najwyżej stojące pod względem poziomu kulturalnego medium w Polsce. Wydaje się jednak, że nic on nie zmienił - artykuły dot. konkursu chopinowskiego na stronach polskiego radia utrzymane są w tym samym tonie co podczas jego trwania...
Zaglądam tam od czasu do czasu, bo tam jest dużo interesujących mnie linków. Tylko że ludzie na TVP czasem takie różne rzeczy wypisują, nie wiem, co o tym wszystkim myśleć. Może i były nieprzyjemności, ale nie bardzo rozumiem z jakiego powodu. Za krytykę pierwszej nagrody? Przecież to robił, kto chciał i moim zdaniem też to przekroczyło pewne normy. Teorii spiskowych to Radio raczej nie propagowało.

A propos Bozanova - Olu, nie wiem, dlaczego tak mu się "obrywa". Mam nadzieję, że ten wielki pianista zaskoczy ich (jurorów) występami w Carnegie czy Wigmore, po których jego sława będzie jeszcze większa. Polonez - Fantazja był - wg mnie - najpiękniejszy o Wundera, jego interpretacja wywiera na mnie zawsze największe wrażenie (Bozanov też gra wspaniale, chyba 2. wykonanie Mrugnięcie). Ale sonata Bozanova - powinna zostać nagrodzona. Niestety, Bozanov to największy przegrany XVI KPiFC.
Podobno  dzięki temu Konkursowi wyłowiła go jakaś naprawdę duża agencja i podobno ma w przyszłym sezonie grać w Filharmonii Berlińskiej, Royal Festival Hall, Musikverein i Tokyo, teraz też ma jakieś koncerty na świecie. Także całkiem nieźle wylądował z tą swoją "przegraną". Oby mu się udało i oby się nie denerwował, trzymam za niego bardzo kciuki.
Z wykonań op. 61 oczywiście wolę "mojego", dla mnie ma walor zupełnej niepowtarzalności i unikatowości, uważam że ta pianistyka najbardziej do tego właśnie utworu pasuje. "Twój" też bardzo dobry, ale mnie osobiście nie zelektryzował (nie "obraź się", ale reszty jego III etapu szczególnie nie cenię, no może trochę Bolero: zrobił tam rytm bolera chyba, ale mi by się więcej ikry chciało).
Tylko że mi nie o jakieś subiektywne wrażenia chodzi (bo my tu sobie możemy tak pogadać), a o samą punktację i o to się głównie niektórych jurorów czepiam.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2010, 13:12:05 wysłane przez Ola83 » Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #367 : Grudzień 30, 2010, 21:31:29 »

To świetnie, że Bozanov stał się teraz tak popularny i że zauważono jego niewątpliwy talent na świecie. Czekam na płyty. Uśmiech

Tymczasem teraz delektujemy się wieczorem Ingolfa Wundera w Dwójce. Był koncert e-mol, teraz cały etap III! Pan Majchrowski - prowadzący - wychwalał zalety jego gry, uznał wykonanie koncertu za niemalże wzorcowe. Jakże wielu się pod tym podpisuje... Chichot
Zapisane

Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #368 : Grudzień 30, 2010, 22:18:35 »

Wysłuchałem koncertu Wundera, dalszej części audycji wysłuchać nie mogłem. Koncert e-moll Wundera jest znakomity, jakby się przyczepić to zauważyłem błędy w Rondzie, przy samym zakończeniu, lecz jest to tak wymagający fragment, że trudno się nie pomylić. Cieszę się, że Dwójka przygotowała taki cykl na zakończenie - skądinąd Chopinowskiego - roku.

W tej chwili słucham audycji podsumowujących mijający rok ze strony Polskiego Radia. Polecam. Jestem dopiero na początku, więc trudno mi merytorycznie zachęcić do tejże czynności, jednak audycja zapowiada sie ciekawie.

http://www.polskieradio.pl/8/198/Artykul/285629,Rok-jakby-chopinowski
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #369 : Grudzień 31, 2010, 10:37:42 »

@Mozart, o żadnej "popularności" ja nie mówię, chodzi raczej o szanse na zdobycie sobie poczesnego miejsca wśród pianistów, zresztą to, moim zdaniem, nieładne słowo, a w stosunku do muzyka klasycznego trochę nieadekwatne.

@Goguś, Twoje zdjęcie przypomniało mi o obiecanym wywiadzie z Awdiejewą, nie wiem, może już to widziałeś. Polecam również i innym, chociaż niektórzy czasu może dziś nie mają:

http://200-percent-blog.blogspot.com/2010/11/yulianna-avdeeva.html
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #370 : Grudzień 31, 2010, 11:49:45 »

Olu, jasne, fakt, słowo "popularność" pasuje bardziej do np. popkultury (sztuka wyższa nigdy nie jest w tym sensie popularna...). Cieszę się, że Bozhanova dostrzegła szeroka publiczność i agencje muzyczne, dzięki czemu Sława jego jako pianisty będzie - myślę - rosnąć.
Zapisane

Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #371 : Grudzień 31, 2010, 14:02:52 »

Wspomnianą wcześniej audycje polecam. Jest to dobre podsumowanie mijającego roku i interesująca dyskusja o przyszłości naszej kultury.

Olu, dziękuje za wywiad, wcześniej go nie widziałem. Zresztą wywiadów z Awdeewą nie ma zbyt dużo, to jest dopiero drugi który czytam. Pierwszy opublikowany był zaraz po ogłoszeniu wyników.
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #372 : Grudzień 31, 2010, 14:39:02 »

OK. Pewnie przesłucham, ale później.
Mozarta za "szeroką publiczność" już nie będę prześladować Uśmiech. Nie do końca moim zdaniem o to tutaj chodzi, ale nie oszukujmy się, agencje i publiczność muszą być, bo inaczej pianiści zwiędną, no chyba że w ogóle nie mają zamiaru się uzewnętrzniać, tzn. występować, nagrywać itd.
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #373 : Grudzień 31, 2010, 20:05:03 »

Po prostu: po jego występach w XVI KC więcej melomanów o nim usłyszało i stał się bardziej rozpoznawalny w "świecie muzyki" niż wcześniej.  Mrugnięcie
Zapisane

Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #374 : Styczeń 02, 2011, 10:59:24 »

Biedny Mozarcie, co Ty się ze mną masz. Uśmiech
Zapisane
Strony: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 40   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

teenagedrama msn valiance cesarstwoniemieckie krwawawataha