Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Muzyka współczesna  (Przeczytany 24671 razy)
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : Czerwiec 09, 2011, 10:19:13 »

Januszu, ja również dziękuję bardzo za link Uśmiech Znałam co prawda ten koncert Séjourné'a, (nie tylko z tego filmiku) ale nie miałam przyjemności rozmawiać z Tatą dyrygenta  Uśmiech Marimba jest narodowym instrumentem w Gwatemalii, ale jak widać świetnie sprawdza się także na salach koncertowych.
Przepraszam, że się nie przedstawiłam imiennie, mam na imię Kasia, a mój nick fille [fij] to po francusku dziewczyna. 007 stąd, że ta kombinacja cyfr kilka razy mi się przytrafiła Mrugnięcie w numerze telefonu itp. W dodatku znajomi przypisują mi duże zdolności przy realizacji różnych akcji, misji (coś à la James Bond)  Mrugnięcie

Pozdrawiam  Uśmiech
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #16 : Czerwiec 09, 2011, 11:17:34 »

Kasiu - i mi miło poznać jest Ciebie z imienia  Uśmiech . Ciesże się też, ze troszkę odkurzyłaś ten zaniedbany wątek. Mam nadzieję, ze dzięki swej wiedzy i pasji co rusz będziesz podrzucać tu interesujace linki i informacjei, takie chociażby, jak ta krótka ciekawa notka na temat marimby  Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Czerwiec 09, 2011, 17:59:28 »

A tak a propos: poznałem natomiast osobiście Panią Mariannę (solistkę koncertu). W kwietniu br koncertowała razem z moim synem (dyrygentem) na festiwalu we Lwowie.
Ponizej fragment ich wspólnie wykonanego koncertu (II częśc końcowa) Emmanuel Sejourne'a. Również, moim zdaniem, bardzo melodyjnego z kilkoma wręcz muzycznymi perełkami
http://www.youtube.com/watch?v=3xLLhxCR8UQ

Jestem pod wrażeniem Januszu...czyje się wyróżniony, że mogłem poznać i swobodnie rozmawiać na tym forum z Ojcem - dyrygenta, który robi karierę poza granicami naszego kraju...Przy okazji, jak będziesz mógł Januszu, pozdrów proszę Pana Michała od niejakiego "łysielca" z prawie znad morza  Mrugnięcie - byłbym bardzo wdzięczny  Uśmiech

Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Czerwiec 11, 2011, 09:49:52 »

Skoro tak się chwalicie, ja też muszę. Wczoraj, przy okazji naszej firmowej imprezy, miałam niewątpliwą przyjemność poznania i rozmowy z p. Maciejem Żółtowskim, dyrektorem Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
http://magazyn.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_zoltowski_maciej   Cóż za miły człowiek!!!
W części artystycznej ROK uraczyła nas wspaniałym, wręcz brawurowym wykonaniem "Souvenir de Florence" Czajkowskiego.
http://www.youtube.com/watch?v=6svIN14phkw&playnext=1&list=PLE3FE6BFC1C0F9496

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2011, 09:53:37 wysłane przez ewa578 » Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Czerwiec 26, 2011, 11:12:56 »

Wczoraj, w doskonałej akustycznie sali im. Pendereckiego, odbył się koncert "Ludziom Czerwca`76". W programie:
Henryk Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu,
Krzysztof Penderecki - Sinfonietta nr 2 na klarnet, w transkrypcji na flet w wyk. Łukasza Długosza,
Grażyna Bacewicz - Koncert na orkiestrę smyczkową.
Spojrzałam na program i ... Muzyka współczesna! Niezdecydowany ... Wysluchalam na Youtubie. NIE LUBIĘ!
Kolejne kilka dni, zastanawiałam się czy iść, ale przecież obiecałam sobie i Wam, że będę się uczyć tej muzyki. Poszłam.
(Pomijam szczegół, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, p. Prezydent Komorowski z całą świtą się nie zjawił. Niech żałuje!)
Cudowny, wspaniały koncert, przepiękna muzyka! Siedziałam zahipnotyzowana. NAPRWDĘ mi się podobało. Nie wiem, czy to doskonałość wykonania sprawia, że wszystko, co serwuje nasza orkiestra, połykam i delektuję się smaczkiem? Wyszłam oczarowana! Szok
(Aha, gwoli ścisłości: wręczono również Nagrodę Kulturalną za 2010 rok. Otrzymał ją - oczywiście - dyrektor i dyrygent naszej Radomskiej Orkiestry Kameralnej, p. Maciej Żółtowski. Jakże zasłużenie!).
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Czerwiec 26, 2011, 11:58:48 »

Brawo Ewo!!!

Trzeba uczyc sie sluchania muzyki.  Wszystko jedno na jakim stopniu zaawansowania  jestes.
Przyznam, ze dzieki naszemu forum i Wam zmienilem swoj szablon odbioru w niektorych przypadkach.

Trzy Utwory w Dawnym Stylu sa rewelacyjne (jak widzisz powtarzalnosc motywow nie zawsze musi byc nuzaca).
Polecam koncert klawesynowy Goreckiego. Totalny odjazd.


Zapisane
jaccol55
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 142



Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : Czerwiec 26, 2011, 12:08:04 »

Polecam koncert klawesynowy Goreckiego. Totalny odjazd.

Właśnie leci w tym momencie na TVP Kultura.
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #22 : Czerwiec 27, 2011, 00:19:46 »

Bartus, taak, koncert klawesynowy to wielkie dzieło, polecamy wspólnie.  Mrugnięcie
Wczesny etap twórczości Góreckiego - oszczędność środków, redukcjonizm, technika ostinatowa - uproczywe powtarzanie motywów. Wszystko brzmi niezwykle świeżo, efektownie. Dynamiczny utwór, który wymaga dużej koncentracji (tylko 10 minut - 2 szybkie części) słuchaczy i muzyków. Świetne wykonanie Chojnackiej -  współczesnej klawesynistki; dla niej chyba zresztą Górecki to dzieło napisał.

Chojnacka i smyczki pod batutą Wita. http://www.youtube.com/watch?v=rP_z2Jz1xc0
Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Czerwiec 27, 2011, 02:15:02 »

(Pomijam szczegół, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, p. Prezydent Komorowski z całą świtą się nie zjawił. Niech żałuje!)
Myślę, Ewo, że może powinnaś być zadowolona z nieobecności pana Prezydenta. Gdyby się zjawił był naprawdę, kto wie, może przychodząc na koncert dowiedziałabyś się, że w ramach tajności i bezpieczeństwa w ostatniej chwili zmieniono godzinę i koncert już się odbył Uśmiech Bardzo się cieszę, że dobrze się bawiłaś.
Bartus, taak, koncert klawesynowy to wielkie dzieło, polecamy wspólnie.  Mrugnięcie
Chojnacka i smyczki pod batutą Wita. http://www.youtube.com/watch?v=rP_z2Jz1xc0

Pat, Bartus - fantastyczne! Nadspodziewanie przystępne w odbiorze Szok Istotnie dynamiczne i hipnotyzujące.
Jakieś szafarskie fluidy unoszą się zapewne na naszym forum:) Oko me zahaczyło niedawno o rozmowę na forum na temat Symfonii Góreckiego, Pat pisał tak sugestywnie o dramatycznym tekście stanowiącym podstawę jednej z części, stwierdziłam, że muszę się jakoś do niego przymierzyć. I właśnie przeczytałam, że Górecki jest jedynym Polakiem znanym na świecie z kwartetów:) To zobowiązuje;) No i cóż, kwartet to brzmi mniej groźnie, niż symfonia;) Poszukałam. Znalazłam. I właśnie to mnie uderzyło, co pisze Bartus - że powtarzany motyw nie musi być nużący, że wibruje, hipnotyzuje, przyciąga, ma w sobie moc. Że ten utwór ma melodię, narrację, stanowi całość. Bariera XX wieku została przekroczona;)
http://www.youtube.com/watch?v=Jjt6wxgBFg0&feature=related


 
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : Czerwiec 27, 2011, 13:19:45 »

Joasiu, ja się bardzo cieszę, bo było normalnie. Szczerze mówiąc, nieco obawiałam się tych wszystkich ochroniarskich ceregieli, ale na szczęście obyło się bez. A poza tym, nikt nie klaskał między częściami utworu! Chichot Chichot Chichot

Niestety, nie zdążyłam na koncert klawesynowy (tzn. zdążyłam na ostatnich kilka taktów!), ale po południu odsłucham sobie na yt.
Nie ma to jednak, jak muzyka na żywo, to kompletnie inny odbiór!
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : Czerwiec 27, 2011, 22:18:06 »

To prawda, musi być różnica, trzy wymiary, akustyka, fluidy przebiegające po sali:)
Choć z drugiej strony - można poszukać też dobrych stron słuchania nagrań - choćby całkowity brak "gruźlików" - nikt Ci znienacka nie kaszlnie donośnie w pianissimie Mrugnięcie Uśmiech

W tym roku wrześniowy Bydgoski Festiwal Muzyczny w Filharmonii Pomorskiej będzie poświęcony Góreckiemu. Będzie między innymi sonata fortepianowa, pieśni, i właśnie Trzy utwory w dawnym stylu, koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową (niestety, nie będzie koncertu klawesynowego), itp.
Będę miała jeszcze więcej okazji, żeby go oswoić:))
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #26 : Lipiec 07, 2011, 12:22:02 »

Walentyn Sylwestrow - kompozytor, który pokochał ciszę...

Wcześniej nic nie wiedziałem o takim kompozytorze i nie znałem jego twórczości. Niedawno w internecie natknąłem się na kilka utworów, które sa inne od większości znanych mi komponowanych współcześnie.
Ktoś o nim napisałe, ze jego dzieła charakteryzują się dużą subtelnością. Są z jednej strony minimalistyczne, a z drugiej - skomplikowane. I rzeczywiscie, kompozytor bardzo rzadko używa "głośnej" dynamiki (mezzoforte i dalej) - większość dźwięków jest cicha.
Sylwestrow, urodzony w 1937 na Uklrainie, żyje tam do dzisiaj i nadal komponuje - kilka razy nawet pojawiał się w Polsce.

http://www.youtube.com/watch?v=uq3dNgDj4vc&feature=related
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2011, 12:25:18 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #27 : Lipiec 07, 2011, 15:43:55 »

Będzie między innymi [..] koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową (niestety, nie będzie koncertu klawesynowego), itp.
Będę miała jeszcze więcej okazji, żeby go oswoić:))

Asiu, wydaje mi się, że będziesz miała okazję we wrześniu usłyszeć koncert klawesynowy Góreckiego - tyle, że w wersji na fortepian. Istnieje bowiem i taka.  Chichot
Zapisane

kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : Lipiec 07, 2011, 19:54:22 »

Walentyn Sylwestrow - kompozytor, który pokochał ciszę...
Ktoś o nim napisałe, ze jego dzieła charakteryzują się dużą subtelnością. Są z jednej strony minimalistyczne, a z drugiej - skomplikowane. I rzeczywiscie, kompozytor bardzo rzadko używa "głośnej" dynamiki (mezzoforte i dalej) - większość dźwięków jest cicha.
Sylwestrow, urodzony w 1937 na Uklrainie, żyje tam do dzisiaj i nadal komponuje - kilka razy nawet pojawiał się w Polsce.
http://www.youtube.com/watch?v=uq3dNgDj4vc&feature=related

To co pokazane..to z pewnością Morze Czarne, a na samym końcu wpatrzony w nie sam kompozytor Sylwestrov  Uśmiech Mrugnięcie - nastrojowa, klimatyczna muza..i faktycznie przeważają w niej ciche dźwięki, ale jest to niezwykle urokliwa dźwiękowa "cisza" - linia melodii przywodzi skojarzenia z dalekimi ziemiami, położonymi gdzieś tam na Wschodzie, czysto słowiańska, ale w klimacie Słowian tych bardziej wschodnich (muzyka ukraińska, może też z lekka rosyjska). W każdym razie, jak dla mnie - piekny, melodyjny utwór.. Uśmiech

p.s. Januszu, może i kompozytor pokochał ciszę, ale nazwisko to miał doprawdy - ogłuszająco hałaśliwe  Chichot Mrugnięcie
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #29 : Październik 29, 2011, 18:14:02 »

Haaa, też srodze lubię Sylwestrowa, zwłaszcza ten chóralny dyptyk "On photography".
Zapisane
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

cloudwind airpol wataha-wilkow-nocy watahacemnejstrony skarpetkacrraft