Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 20   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Obyczajowe, kulturowe, techniczne ciekawostki, porównania, refleksje  (Przeczytany 63736 razy)
sułek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #195 : Wrzesień 15, 2011, 20:53:20 »

Zmarła Regina Smendzianka ['] ['] [']
Bardzo poważałem tę Kobietę. Kiedyś w młodości była dla mnie uosobieniem muzyki Chopina. Cześć Jej pamięci
Zapisane

sułek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #196 : Wrzesień 15, 2011, 21:22:31 »

była skromnym i nadzwyczaj ciepłym człowiekiem. Wychowała wielu młodych pianistów. Zawsze była w podświadomości gdy mówiło się o muzyce Chopina, o Konkursie... Ech.
Zapisane

Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #197 : Wrzesień 15, 2011, 21:30:56 »

Odsyłam z tym tematem do poniższego wątku:

http://www.chopin.darmowefora.pl/index.php?topic=242.0
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #198 : Wrzesień 15, 2011, 22:32:34 »

Znałem Panią Reginę osobiście. Bardzo madra i subtelna kobieta. Za czasów studenckich przeprowadzałem z nia nawet wywiad dla radia studenckiego
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #199 : Wrzesień 22, 2011, 23:48:59 »

Chwila przerwy i zaglądam na forum - wracając do wątku "angielskiego":

Mówicie, że przyczyną coraz to luźniejszych zasad i granic moralnych jest odchodzenie od religii. Jestem zdeklarowanym ateistą i z tej perspektywy nie zgadzam się z takimi opiniami.

Przyznaję, że obecne normy i zasady wywodzą się właśnie od religii. Dzięki niej ludzie łączyli się w grupy, tworzyli społeczeństwa opracowywali zasady współżycia - zrozumieli, że razem odniosą więcej korzyści. Każda grupa społeczna - duża czy mała - potrzebuje określonych norm - pisanych lub niepisanych - to zależy od jej wielkości, zróżnicowania itp. Te zasady już mamy - oprócz obyczajów i zwyczajów mamy prawo, które reguluje określone dziedziny życia a za niestosowanie się do tych regulacji przewiduje sankcje.

Normy takie jak "nie zabijaj", "nie kradnij" są dla mnie jasne i akceptuje "konieczność ich przestrzegania" (jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało). Chociaż należy się zastanowić dlaczego tak "potulnie" je akceptuje, nawet jeżeli morderstwo lub kradzież przyniosłoby mi korzyść. Rozmawiając ostatnio z prawnikiem usłyszałem od niego następujące zdanie - "Żaden zapis nie będzie skuteczny, jeżeli za jego złamanie nie będzie nałożona sankcja."

No właśnie - za akceptowanie norm odpowiada strach przed ich złamaniem. Kalkulujemy czy złamanie danej zasady nam się opłaca. Ale czy kalkulują tylko ateiści?

W przypadku katolików sankcją jest odmowa dostępu do raju. Czy zatem ciągle mówimy o czystej moralności, czy to tylko przykrywka do wewnętrznego rachunku potencjalnych korzyści i strat?
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #200 : Wrzesień 23, 2011, 07:49:30 »

Cytuj
No właśnie - za akceptowanie norm odpowiada strach przed ich złamaniem. Kalkulujemy czy złamanie danej zasady nam się opłaca. Ale czy kalkulują tylko ateiści?

W przypadku katolików sankcją jest odmowa dostępu do raju. Czy zatem ciągle mówimy o czystej moralności, czy to tylko przykrywka do wewnętrznego rachunku potencjalnych korzyści i strat?


Bardzo dobre spostrzezenie Gogusiu.
Interesownosc i strach.
Wierze, bo sie boje, ze nie bede zbawiony.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #201 : Wrzesień 23, 2011, 09:49:05 »

Już w dzieciństwie doświadczyliśmy prawdy, ze każdy domek składa się z elementarnych cegiełek – na przykład naszych klocków lego. I jest to prawda uniwersalna. Strach, niedosyt, zaspokojenie – to inne cegiełki, ale i z nich poskładane są konstrukcje, tym razem – w obszarze psyche.
Ale czy gdybyśmy pod mikroskopem zbadali skład ziaren zboża – poznalibyśmy smak pieczonego z nich chleba? Czy rozrysowując pręciki z kielicha kwiatu poznamy jego zapach? Szukając pierwotnego elementu gubimy kształt całości. Strach, korzyść, nadzieja – tak! To elementarne wektory napędowe życia. Ale czy poprzez ich badanie – zbliżamy się do prawd o sens życia i prawd o tym, co po?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2011, 10:16:10 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #202 : Wrzesień 23, 2011, 11:06:00 »

Cytuj
Strach, korzyść, nadzieja – tak! To elementarne wektory napędowe życia


A gdzie Mlosc.
I tu dochodzimy do sedna sprawy.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #203 : Wrzesień 23, 2011, 11:09:14 »

To prawda. Miłośc jest w nich być może najwazniejsza.
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #204 : Wrzesień 23, 2011, 11:13:14 »

To prawda. Miłośc jest w nich być może najwazniejsza.

z drugiej strony można by się zastanawiać, czy miłośc - to cegiełka pojedyncza? czy to "tylko" składanka cegiełek takich, jak: popęd, nadzieja, samorealizacja?...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2011, 11:23:19 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #205 : Wrzesień 23, 2011, 11:41:20 »

Przemówienie pt. "Serce rozumne" Benedykta XVI w Bundestagu:
http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=39463&s=opoka
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #206 : Wrzesień 23, 2011, 11:50:28 »

ufff... Marku, chyba tego nie zdołam przeczytać, ale jeśli sam to już uczyniłes, może gdybyś strescił - zachęciło by skuteczniej ?
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #207 : Wrzesień 23, 2011, 17:33:38 »

z drugiej strony można by się zastanawiać, czy miłośc - to cegiełka pojedyncza? czy to "tylko" składanka cegiełek takich, jak: popęd, nadzieja, samorealizacja?...

Januszu - miłość to miłość..

..cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą,
nie jest bezwstydna..itd itd Uśmiech

(Szaweł/Paweł z Tarsu, 1 Kor)
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #208 : Wrzesień 23, 2011, 19:40:31 »

Przemówienie pt. "Serce rozumne" Benedykta XVI w Bundestagu:
http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=39463&s=opoka

W sumie nawet mądre przemówienie, choć chyba trochę nazbyt stonowane, pozbawione rzeczowych konkretów - jak choćby odniesień do panującej obecnie sytuacji w świecie..

No i jest jedno małe "ale" - szkoda tylko, że papież Benedykt XVI przytaczając wzmiankę o Salomonie, nie nadmienił przy okazji również i o jego poligamii + kilku rozkazach "fizycznego usunięcia" paru swoich przeciwników (zaraz po objęciu władzy), co czarno na białym podaje ta sama "I Księga Królewska", na którą to papież się powołuje..
Ale co ciekawe, nadmienił o jednym z Ojców Kościoła - Origenesie (II/III w), tym który podjął się polemiki z wyklinanym potem przez wieki Celsusem - uczynił to w swojej książeczce "Przeciw Celsusowi" (Contra Celsum) jako odpowiedz na krytykę chrześcijaństwa zawartą w owym celsusowym dziele "Prawdziwe słowo" (logos)

Z przemówienia nie rozumiem tylko jednego, cyt:

"W ten sposób teologowie chrześcijańscy włączyli się do ruchu filozoficznego i prawnego, jaki tworzył się od II w. przed Chr. W pierwszej poł. II stulecia przedchrześcijańskiego doszło do spotkania między rozwiniętym przez filozofów stoickim społecznym prawem naturalnym a wpływowymi nauczycielami prawa rzymskiego [..] Z tej przedchrześcijańskiej więzi między prawem a filozofią wywodzi się droga , prowadząca - przez chrześcijańskie średniowiecze.." Uśmiech

Mógł przecież od razu powiedzieć, że rozchodzi się o okres rzymski przeplatany z ostatnią fazą okresu greckiego (oczyw.upraszczam)..bo tak, to można odnieść wrażenie, że już wtedy istniały jakieś odłamy chrześcijaństwa.. Chichot Mrugnięcie

A to widzieliście??..Bądzmy obiektywni i pokazujmy nie tylko jedną, ale obie strony medalu (dobre zdj nr 24) - ale to ponoć tylko kilka tys "podejrzanych" orientacją...Mój boże cóż to się wyrabia na tym świecie..
http://fakty.interia.pl/galerie/religia/protesty-przeciwnikow-papieza-w-berlinie/zdjecie/duze,1526966,1,780


 
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #209 : Wrzesień 24, 2011, 17:45:33 »

News!! Erfurt - strzały przed papieską mszą. Coś niesłychanego...całe szczęście że była to tylko broń pneumatyczna - ale żeby w jego ojczystym kraju dochodziło do takich incydentów?? zupełnie niepojęte..Wiernych w trakcie mszy też nie nazbyt wielu (ledwie 28 tys), ale to akurat można zrozumieć - w końcu jest to miasto protestanckie, to tam przecież przebywal w klasztorze i kształcił się "zbuntowany" Marcin Luter  Mrugnięcie

http://fakty.interia.pl/religia/news/niemcy-strzaly-przed-msza-benedykta-xvi,1699297
Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 20   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

real-basketball opatowek world-anime polskiserwerfreeplay watahapolnocnejciszy