Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pokusicie się o porównanie?  (Przeczytany 26630 razy)
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : Listopad 19, 2010, 11:36:14 »

Trifonov - (nie bijcie mnie) irytacja od początku, bardzo dobrze technicznie i co z tego jak wewnętrzny rytm utworu (takie bicie serca) nie istnieje, już wcześniej o tym pisałem, że w mojej opinii Trifonov ma poważne kłopoty z trzymaniem rytmu, na prostej Formuła F1, na zakrętach zwalniamy by nie wypaść z toru
zresztą spróbujcie taktować w trakcie Jego gry, a dla mnie trzymanie rytmu to absolutna podstawa (błagam xbw nie bij, słyszysz to czego ja nie potrafię  Uśmiech )

Casablanko, posłuchaj tego Uśmiech
http://www.youtube.com/watch?v=dMUYgIEoXOo&feature=related
Zapisane
Tycjan
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 41



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : Listopad 19, 2010, 14:59:33 »

Do mnie przemawia Blechacz - zdecydowanie! Nie chodzi mi o tempo, bo to raczej indywidualna sprawa. Chodzi mi o barwy dźwięku, które wydają mi się u Blechacza takie ... chopinowskie. Wiem, że to takie subiektywne gadanie.... Musze przyznać, że uwielbiam słuchać Trifonowa, ale coś mnie niepokoi w tej grze, mam wrażenie, że nazbyt koloryzuje, czaruje ... Właśnie! Gra czarująco! Mnie się wydaje, że nieco za czarująco, choć to takie piękne i wcale nie chcę, żeby to zmienił. Horowitz? Profeska, ale nie moja bajka.   
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Listopad 19, 2010, 20:27:19 »

Blechacz - wykonanie, jakiego przywykliśmy słuchać, nie mam na tyle wydelikaconego ucha, aby rozpoznać spośród 20 innych bardzo dobrych,
Trifonow - ciekawe brzmienie jak to u niego, ale nie bardzo wie do czego służy lewa ręka, a ja w tej Etiudzie słucham lewej ręki a nie tego jak kto szybko potrafi zagrać prawą, jeśli ktoś umie połączyć obie te rzeczy, to się nie czepiam,
Horovitz - wie do czego służy lewa ręka i potrafi nią zainteresować, pomimo wolnego tempa odbieram to wykonanie jako radosne (to oczywiście zupełnie subiektywne), czyli tak jak lubię, poza tym to niewątpliwie bardzo rozpoznawalne, jak to u niego
Spośród trzech chyba muszę wybrać "starocie".
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Listopad 19, 2010, 20:50:13 »

Stereotypowo myslac, to lewa reka moze miec rodzaj melodyki. Ja mam odmienne zdanie.
Lewa reka, to baza harmoniczna, a prawa , to caly "silnik" etiudy. Naped, ktory stanowi o charakterze utworu.
Ogolnie mowiac prawa reka jest wazniejsza w tym kawalku, gdyz szybkosc , energa, naped daja atmosfere.
Oczywiscie Trifonov nie zapomnial o dolnej klawiaturze (posluchaj 1 min 52 sek)
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Listopad 19, 2010, 20:59:30 »

Stereotypowo myślenie (ja też umiem robić za belfra): sądzić, że chodzi o bieganie prawą ręką z jednego końca klawiatury w drugą.
Jeśli ktoś zapomina o lewej ręce w tej Etiudzie, to robi się to nudne. Swojego zdania nie zmienię.



Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Listopad 19, 2010, 21:03:59 »

Zapewne w tym porównaniu widać najmocniej to, co mówiła Prof. Kozubek, że dawniej Chopina  grano zdecydowanie wolniej niż teraz.

To raczej przesąd, czasem grano szybciej, czasem wolniej (np. przypominam sobie, że nagranie IV Ballady Koczalskiego trwa 8,5 min., mam nadzieję że pamięć mnie nie myli)
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : Listopad 19, 2010, 21:29:19 »

Sprobuj sobie pobiegac a zobaczysz, ze to trudne (SZTUKA)
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Listopad 19, 2010, 21:36:17 »

Dla zdolnego nie ma nic trudnego (A lewa ręka w tej akurat Etiudzie, to nie jest jakaś tam melodyjka, którą można wyciągać albo nie, to jest melodia, którą trzeba pokazać w przedziwnym wypadku Etiuda może stracić połowę wdzięku).
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Listopad 19, 2010, 21:49:42 »

Ola chyba precyzyjniej dobrała słowa, faktycznie problem jest w lewej ręce, tam jest taka potrójna figura, którą On gra fatalnie, zupełnie bez głowy i pomysłu, a nawet powiedziałbym bez szacunku
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : Listopad 19, 2010, 21:52:32 »

Olu, ja tez lubie Horovitza (i to bardzo).
Czy przesluchalas sobie 1 min 52 sek Trifonova?
Jak widzisz linia melodyczna LR nie jest mi obca.
Twoje zapotrzebowanie na lewa reke w tej etiudzie jest  moim zdaniem za duze.
Prawa reka, to SZTUKA (nawet dla zdolnego). Motoryka , szybkosc, bieglosc ;to wlasnie jest ekscytujace.
Powiew swiezego, gorskiego powietrza, energia. Taka moim zdaniem jest Etiuda F-dur

Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : Listopad 19, 2010, 21:57:00 »

nie jest za duże, Ola ma rację, całkowicie położył lewą rękę i choć prawa gra genialnie (doceniam to!) Etiuda leży
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #26 : Listopad 19, 2010, 22:02:33 »

nie jest za duże, Ola ma rację, całkowicie położył lewą rękę i choć prawa gra genialnie (doceniam to!) Etiuda leży

Nic dodać nic ująć. To ta Etiuda potrzebuje lewej ręki nie ja.
(Przed napisaniem czegokolwiek słuchałam dwa razy)
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : Listopad 19, 2010, 22:15:15 »

LR opoznia narracje i tempo tego utworu. Zbytnio wyeksponowana hamuje motoryke,  zwiewnosc i energie.
Nie naduzywajmy LR w tej etiudzie. Oto Was prosze ,ja belfer.
Oczywiscie Trifonov nie polozyl tej etiudy. To Ty ponioslas porazke sluchajac tego wykonania.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : Listopad 19, 2010, 22:19:23 »

Mowie o checi uslyszenia LR a nie o Twojej potrzebie.
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : Listopad 19, 2010, 22:20:27 »

LR opoznia narracje i tempo tego utworu. Zbytnio wyeksponowana hamuje motoryke,  zwiewnosc i energie.
Nie naduzywajmy LR w tej etiudzie. Oto Was prosze ,ja belfer.
Oczywiscie Trifonov nie polozyl tej etiudy. To Ty ponioslas porazke sluchajac tego wykonania.


bartus, ja to się tą etiudą od x lat o wschodzie słońca "golę"
i powiem Ci, że najważniejsza jest melodia, jak jej nie ma, to możesz sobie biegać ...
nie ma podstawy, nie ma melodii, nie ma utworu
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

aldara doggieslife naszehistorieonline killers mostwanted