Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 18   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVIII Konkurs im F. Chopina 2021 - I etap  (Przeczytany 13831 razy)
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #105 : Październik 05, 2021, 21:10:32 »

Basy na Fazioli są piękne, tak bogate w alikwoty...
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #106 : Październik 05, 2021, 21:19:44 »

No w tej Fantazji Crema z Mediolanu popłynął na jakieś dalekie antypody.

Szkoda. Bardzo mi się podobały niektóre z jego pomysłów. Ekshibicjonistycznie emocjonalne wykonania. Zupełnie niekonwencjonalne podejście, odarcie Fantazji z konotacji narodowych itd. Skrajne kontrasty.

Gdyby nie te wpadki tekstowe, lepsze opanowanie Fazioli (który jest chyba najtrudniejszym instrumentem) byłby bardzo ciekawy II etap. A może jury jest bardziej wyrozumiałe niż myślę?
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2021, 21:23:38 wysłane przez Mozart » Zapisane

Chiarodiluna
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 32



Zobacz profil
« Odpowiedz #107 : Październik 05, 2021, 21:20:50 »

Moje (i pewnie wielu) podsumowanie dnia, bez żadnego „odkrywania Ameryki”, z zastrzeżeniem, że przed południem w pracy było trudno obserwować :

Piotr Alexewicz  ++++ (już „chciałem sobie poużywać”, że Ogólnopolski KCH nie kreuje ważnych osobowości, ale jednak wciąż najwyraźniej kreuje)

Leonora Armellini  +++++ (festiwalowy luz, w Eliminacjach potraktowałem ją po macoszemu, a tu proszę)

JJ Jun Li Bui   ++++  (taki młody a tyle już potrafi w kreowaniu subtelności, zaskoczenie największe, nieoczekiwane po Eliminacjach)

Kai-Min Chang  +++++ (raczej autentyczna radość i luz, może nawet aż ciut za bardzo)


Hyounglok Choi: wydmuchał nos, wytarł go do sucha, a potem wysmarował klawiaturę – fortepian jeśli nie na kwarantannę covidową, to do ozonowania. I tyle z tego mamy. Jest na nagraniu, można zobaczyć. Jeszcze może Nokturn frapujący. Nie wiem jak Wy, ale ja to nie lubię takich niehigienicznych rzeczy. Chusteczki powinny być ewentualnie dwie –  delikatna z mikrofibry do klawiatury i czterowarstwowa bibułkowa do nosa. No ludzie ! Dobrze, że Sanepid preferuje Zenka Martyniuka, nie zobaczył i nie zamknie nam imprezy !


Mój program obowiązkowy na jutro:

Alberto Ferro – frapuje mnie jego nobliwa, dystyngowana chopinowska galanteryjna elegancja, plus zachowawcze stonowanie emocji. Nie tylko w powierzchowności, ale i grze. Jest w tym spójność.

Alexander Gadjiev – frapuje mnie tu z kolei jego balansowanie nad przepaścią w proponowanych wizjach. Czy przesadzi, czy odkryje i ukaże partyturę w ciekawy sposób ? Czyli jakby, czy Osokins ma realną konkurencję w swojej dyscyplinie ,czy też nie.

Pojedynek Gagliano – Gevorgyan !!! : dla pierwszej Chopin jest najważniejszy, dla tej drugiej Chopin to nowe ciekawe wyzwanie konkursowe. Obie utytułowane. Chłodni bukmacherzy na pewno stawiają na Evę. Ja mam naiwną nadzieję na remis. Naiwną, bo znane są wczesnowiosenne wykonania Gagliano z U.S. Gilmore Festival. Ale może jeszcze się dziewczyna rozegrała w ostatnich miesiącach. Niemniej oczekuję awansu obu Pań. Bo trudno nie oczekiwać. Jak pisałem - nic odkrywczego. Liczę tu też na naoczną recenzję Casablanki z sali konkursowej.

Jorge González Buajasan – dla indywidualnych odmienności w podejściu do tematu, z nadziejami na niespodziankę w stylu np. JJ Jun Li Bui .


Poziom konkursu taki, że aż zatyka. Jak to dobrze, że Kate Liu załapała się jeszcze na 2015 rok i normalniejsze czasy.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #108 : Październik 05, 2021, 22:15:14 »

Pat. Mam na mysli tysiace imprez z Chopinem. Festiwal jeden, festiwal drugi, Chopin na laweczkach, Chopin tu Chopin tam. Podobnie, swiat wyrolowal Vivaldiego z Porami Roku lub Pachelbela z jego  Kanonem.
 A Beethoven z Dla Elizy?? W setkach sztubackich wykonan poczatkujacych i zamulajacych internet ??  Sztuka zostala naduzyta, sponiewierana. Zostalem zbombardowany, znokautowany Chopinem.  Z tego przesytu myla mi sie juz jego frazy motywy, tonacje. Wszystko spowszednialo i wyplaszczylo sie. Taka gigantyczna promocja dziala odwrotnie i zniecheca a muzyka Chopina stala sie bardziej klipem muzycznym niz dzielem sztuki.
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #109 : Październik 05, 2021, 22:18:18 »


 Liczę tu też na naoczną recenzję Casablanki z sali konkursowej.


..naoczna i nauszna to Goguś
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #110 : Październik 05, 2021, 22:28:20 »

Taka gigantyczna promocja dziala odwrotnie i zniecheca sztuki.
..  jeszcze się nie przyzwyczaiłeś? w "markietach" pod koniec września już leżały bombki choinkowe (nie po Wszystkich Świętych jak dotąd) - już są..
a podkład muzyczny w reklamach firmy na K.. produkującej meble? nie jest to przesada?

Lutosławski, kiedy upowszechniło się radio, prosił o godziny ciszy w eterze - wolne od arcydzieł typu "Zenek Król"

Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #111 : Październik 05, 2021, 22:38:00 »

.. co do dzisiejszego trzeciego dnia przesłuchań, to mam trzy spostrzeżenia:

1) po pierwsze nie interesuje mnie kto czyim jest siostrzeńcem, kto u kogo się uczy, kto kogo zna itp. np. kto wygrał jaki konkurs i teraz już zawsze będzie skazany na sukces, na szczęście jestem wolny od tych zależności i mogę pisać, co faktycznie czuję, a nie co wypada napisać, a co przemilczeć.

2)  fortepian FAZIOLI - Woow! jeszcze do wczoraj chciałem go podpalić, ale dzisiejszy dzień mnie olśnił - każdy, kto do niego zasiadł zyskiwał.  Boże! jaki on ma nasycony i bogaty środek. Olśniło mnie. Z nim jest jak z oliwkami, nie każdy lubi, trzeba mieć wysublimowany gust.

3) trzecie spostrzeżenie zapomniałem ..

przypomniało mi się trzecie spostrzeżenie, a to za sprawą Włocha Gad Crema (ale dotyczy też innych) - potrafię przejść nad palcówką, czy nawet poważniejszą pomyłką, liczy się dla mnie całość zamysłu. Czyli nie skreślam pianistów z pomyłkami, skreślam tych grających bez sensu.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2021, 22:48:51 wysłane przez Casablanka » Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #112 : Październik 05, 2021, 22:43:07 »

.. ciekawe czy dużo stracę? Zazwyczaj tak się dzieje Uśmiech

Tak, trochę straciłeś, nadrób z sesji wieczornej Włocha Federico Gad Crema na końcu się posypał, ale jak do tego doszedł !!! Polecam.

a co straciłeś? Poranne przesłuchania - z pierwszej czwórki najlepszy był własnie pierwszy uczestnik - Zi Xu


Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #113 : Październik 05, 2021, 23:04:37 »

Z innej beczki.. Wkurza mnie i przeszkadza brak synchronu miedzy lewa a prawa reka dosc powszechnie widoczna wsrod mlodych muzykow.
Robi sie takie patataj, ptm, ptm. Wydaje mi sie, ze "wielcy" europejscy nauczyciele dali rozkaz azjatom na rubato i niezaleznosc linii melodycznych poprzez asynchron.
Ok, dobrze mozna to zrobic z milimetrowym wyprzedzeniem w jednym lub dwoch taktach, a nie rabiac przerz caly utwor, tworzac nudna powtarzalnosc i dezorientacje w rytmie.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #114 : Październik 05, 2021, 23:06:07 »

Slucham teraz sensacyjnego wystepu J J JUN LI BUI. Bardzo mi sie podoba. Zwlaszcza dynamika bez powtarzajacych sie szkolnych cresc i dimin  w notorycznym cyklu. A paniusie w szkolach mowia...ale on jest muzykalny.. robi diminuenda i crescenda. Dla mnie dynamike ksztaltuje miedzy innymi rejestr. Wyzej, z natury jest glosniej, a wiec budujac fraze nie ma potrzeby sztucznego zglasniania. Czasami jednak trzeba wyciszyc gore, jezeli chce sie uzyskac wyrownana sile dzwieku. Dynamika jest rowniez ksztaltowana przez harmonie, motywike, melodie. Dynamiki nie trzeba robic. Ona zakodowana jest w utworze Wystarczy precyzyjnie odegrac tekst.... Wspaniale rozegral dynamike Nehring w Balladzie a teraz ten mlody kanadyjczyk LI BUI.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #115 : Październik 05, 2021, 23:09:28 »

.. co do dzisiejszego trzeciego dnia przesłuchań, to mam trzy spostrzeżenia:

1) po pierwsze nie interesuje mnie kto czyim jest siostrzeńcem, kto u kogo się uczy, kto kogo zna itp. np. kto wygrał jaki konkurs i teraz już zawsze będzie skazany na sukces, na szczęście jestem wolny od tych zależności i mogę pisać, co faktycznie czuję, a nie co wypada napisać, a co przemilczeć.

2)  fortepian FAZIOLI - Woow! jeszcze do wczoraj chciałem go podpalić, ale dzisiejszy dzień mnie olśnił - każdy, kto do niego zasiadł zyskiwał.  Boże! jaki on ma nasycony i bogaty środek. Olśniło mnie. Z nim jest jak z oliwkami, nie każdy lubi, trzeba mieć wysublimowany gust.

3) trzecie spostrzeżenie zapomniałem ..

przypomniało mi się trzecie spostrzeżenie, a to za sprawą Włocha Gad Crema (ale dotyczy też innych) - potrafię przejść nad palcówką, czy nawet poważniejszą pomyłką, liczy się dla mnie całość zamysłu. Czyli nie skreślam pianistów z pomyłkami, skreślam tych grających bez sensu.

Fajna wypowiedz, chociaz wskazuje na spozycie alkoholu. Uśmiech
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #116 : Październik 05, 2021, 23:10:21 »

Dzień trzeci, uczestnicy sesji porannej:

1) Zi Xu Chiny, fortepian Steinway nr 479
zgubił się, ..na mieście mówią, że chciał się wycofać, na szczęście znaleźli Go w ostatniej chwili - bo zagrał bardzo dobrze (uczeń przewodniczącej jury) ale to mnie nie interesuje, jego pianistyka się broni, piszę to jako ciekawostkę  

2) Yuanfan Yang GB, fortepian Steinway nr 300 - jestem raczej na tak

3) Anastasia Yasko Rosja, fortepian Steinway nr 479 stres w roli głównej, rozsypała się

4) Andrey Zenin Rosja, fortepian Kawai - bez historii

Przerwa

5) Boao Zhang Chiny, fortepian Kawai

6) Yilan Zhao Chiny, fortepian Steinway 479

7) Ziji Zoe Zhao Chiny, fortepian Fazioli - świetnie, jestem na tak

Spoko Piotr Alexewicz Polska, fortepian Steinway 479, bardzo dobry występ

9) Leonora Armellini Włoszka, fortepian Fazioli - miłość od 10 lat, więc o czym tu pisać  Chichot

koniec sesji porannej
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #117 : Październik 05, 2021, 23:15:14 »

Fajna wypowiedz, chociaz wskazuje na spozycie alkoholu. Uśmiech

a może po ciężkim Covidzie zapominam (?), .. nie trzeba się wstydzić własnych uczuć,

po drugie jestem po ciężkim, 12 godzinnym dniu stresu i mam prawo zapomnieć, jak widzisz obowiązek cenię sobie ponad wszystko i trwam, oczy mi się zamykają, ale podsumować dzień to sprawa honoru .. Chichot
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #118 : Październik 05, 2021, 23:21:14 »

Dzięki, Pawle.

Ja słuchałem niewielu, ale wychwyciłem Alexewicza - wyróżniał się wirtuozerią i rodzajem emocjonalności. Pewniak w II etapie.

Rosjanka, która wysypała się w Etiudzie a-moll zaczęła bardzo pięknie - Nokturnem fis-moll. Wyjątkowa wrażliwość.

Rosjanin następujący po niej byl ciekawy, może znaleźć uznanie u jurorów. 
Zapisane

bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #119 : Październik 05, 2021, 23:29:45 »

KAI-MIN CHANG bardzo pieknie robi proporcje miedzy poszczegolnymi dzwiekami w akordzie. Nie lada sztuka, wymagajaca duzej niezaleznosci sily uderzenia wlasciwych palcow. Czasami w akordzie sa wazne glosy srodkowe, ktore nalezy zglosnic. Ogolonie, akordy pana KAI brzmia bardzo ladnie i klarownie z wlasciwa iloscia basu i sopranu. Przyjemnie sie tego slucha. Poza tym jego gra jest bardzo nostalgiczna,  nienachalna. Podoba mi sie.
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 18   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahapolnocnejciszy miastomorthal miniyourlife polskiserwerfreeplay my-wery-world