Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2 3 ... 18   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVIII Konkurs im F. Chopina 2021 - I etap  (Przeczytany 13717 razy)
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« : Październik 03, 2021, 11:00:58 »

I Dzień sesja poranna:

1. Xuanyi Mao Chiny  jestem (raczej) na tak, choć słyszałem zaledwie Fantazję f-moll op. 49
nie było to wykonanie moich marzeń, ale było to co lubię - jestem na tak
Nie poradziła sobie z budowaniem formy. Romantyczne wykonanie.

Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Październik 03, 2021, 11:03:23 »

2) Tomasz Marut Polska - niestety, tak jakby zabrakło mu jeszcze czasu do pełnego opanowania materiału. Grał niepewnie, co przełożyło się na wiele nieczystości i pomyłek. Szkoda. Spalił.
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Październik 03, 2021, 11:06:27 »

3 uczestnik Yupeng Mei - Chiny

- Nokturn H-dur op. 62 nr 1

Woow !! jakie otwarcie - jest super - idę wieczornymi ulicami, na których palą się latarnie, bardzo dobre pierwsze wrażenie.
Oby tak dalej ...

Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Październik 03, 2021, 11:07:35 »

aha - nie wiem jak z tym moim wyjazdem, albo jeszcze dzisiaj jadę, albo jutro, póki co - słucham  Mrugnięcie
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Październik 03, 2021, 11:31:07 »

- Etiuda F-dur op. 10 nr 8  - mięciutko, zwiewnie - pięknie
- Etiuda h-moll op. 25 nr 10 -  On gra jakim miękkim dźwiękiem - niczego nie forsuje na siłę


Fantazja f-moll op. 49  (oj, szkoda, literówka - (nutówka  Spoko mu się przydarzyła, Fantazja jest najgorszym przez niego zagranym utworem, Mao grała dużo lepiej. Właściwie to gra ją źle. Lepszy nauczyciel i wszystko do wyprowadzenia. Gra jakby szatkował,

Fortepian Yamahy - chyba nie w tym miejscu stoi - słychać wyraźne rezonowanie, stroi dobrze

- i jak Go ocenić?  3 wykonania świetne, 1 mało świetne,  jestem jednak na TAK - poza Fantazją- ten utwór zagrał niby - niby zagrał ...

Ja w tym człowieku widzę Chopinistę ..serce ma w tym miejscu, co Polacy
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Październik 03, 2021, 11:56:15 »

4 uczestnik 1 dnia sesji porannej - Arsenii Mun - Rosja

Nokturn c-moll op. 48 nr 1 - od razu przedpołudniowa kawa smakuje lepiej, takiego Chopina lubię,
Ja jestem ten Mun, który siedzi cicho w kącie jak myszka, Pan Chopin tu się liczy ..
Z czasem to się staje, aż za jednostajne, ten człowiek musi być bardzo nieśmiały, jakby bał się wyjść do przodu, mało prezentuje tematy
wszystko jest jedną barwną plamą, koniec utworu i to coś co zostaje w ciszy ..- jest! zaczarował

- Etiuda C-dur op. 10 nr 1 idzie prawą ręką w pasażach do góry i nie ma tego "falowania" lewa ręka gra tą samą bezbarwną dynamiką co prawa - szkoda - artykulacja do bani - bezbarwnie.
- Etiuda a-moll op. 10 nr 2 - po co tak lecisz !!! za szybko, nic nie bawi się dźwiękiem, gra, gna ..

Ballada g-moll op. 23  - niczym się nie wyróżnia o tysięcy innych wykonań - bardzo poprawnie i ładnie - na koncercie bolałyby mnie dłonie od braw
Przeszkadza mi u niego lewa ręka, prawa - wirtuozeria, lewa - chwilami tak stawia akordy jakby cepem walił - buk, buk, buk - bez wyczucia - nijak to się ma do świetnej prawej - albo coś jest nie tak z Yamahą

Jak oceniam grę? ładne długie pauzy robił między utworami, Rezerwa - będą lepsi, to jego kosztem, nie będą - II etap.
 
 

Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Październik 03, 2021, 12:59:25 »

 5 uczestnik - pierwszy po przerwie - Szymon Nehring - fortepian Steinway

chyba nie będę Go oceniał, jako finalista XVII KCH niczym mnie nie poruszył, inne rozumienie muzyki między nami
Wygrał konkurs w Tel Avivie - musi grać pięknie, ale na jego koncert bym nie poszedł. Zostawiam ocenę jego wykonań Jego FC.

- Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 - ok, zaliczone
- Etiuda As-dur op. 10 nr 10 - ok, zaleczone
- Etiuda C-dur op. 10 nr 1 - ok, zaliczone
- Ballada f-moll op. 52 - Ballada mi się podobała, widać, że On rozumie.

Gdybym kupił sobie japońską zabawkę i ona miałaby zaprogramowane muzyczki - to wyobrażam sobie, że tak by to brzmiało. Bardzo bezbarwny pianista. Potwierdzam, trzyma formę - jak Jego gra mnie nie ruszała, tak nadal niczym mnie nie ujmuje. Musi być II etap, bo przecież Go nie odrzucą po I. Sorry, pewnie nie jednemu/ej  się teraz narażam.

To jest trudne - Nerring gra jak automat - tak jak to ma być, i jest  Yupeng Mei (Chińczyk, który grał przed), który totalnie masakruje jako formę Fantazję f - i którego recital wybieram? -.. Chińczyka.

Mógłbym napisać - dojrzały pianista, panuje na fortepianem, itd. itd. .. to też byłaby prawda.
Publiczność szaleje .. widać, że faworyt
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Październik 03, 2021, 13:21:55 »

6 uczestnik Viet Trung Nguyen - Wietnam - fortepian Steinway

... przede wszystkim - gra po Nehringu, a to nie jest łatwe zadanie ..

- Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 - ładnie buduje formę, dba o detale, świetnie pokazana melodia

- Etiuda a-moll op. 25 nr 4 (zamienił etiudy, a-moll zagrał pierwszą) mocne wykonanie.
- Etiuda c-moll op. 10 nr 12 -tempo! super ! świetnie wykonana !!!

- Ballada f-moll op. 52 - bardzo ładnie buduje temat - słucham i jestem "tu i teraz"

Moim zdaniem wykonaniem etiudy "rewolucyjnej" już się wstrzelił do II etapu ..

Myślę, że On się kształci gdzieś w Europie, trudno uwierzyć, że tak pięknie można grać Chopina,

jestem na 2x TAK

Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Październik 03, 2021, 13:27:25 »

jeszcze o Viet Trung Nguyen

Najlepszy występ jak dotąd !!! Czy ktoś Go dzisiaj przebije ?
 
Na 100% jest II etap.

muszę dopisać słowo o Balladzie - genialne wykonanie, a im dalej w las tym lepiej.
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2021, 13:29:58 wysłane przez Casablanka » Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Październik 03, 2021, 13:47:49 »

i już się zaczyna - mam ciary !! od pierwszego postawienia dłoni na klawiaturze ...

7 uczestnik Georgijs Osokins  Łotwa - fortepian Yamaha (z którą jest coś nie tak, wyraźnie słychać jak rezonuje, brzmi jak instrument "z epoki"

Szarlatan przy klawiaturze..
siedzi bardzo nisko, ekstrawagancko, przypomina motocyklistę, który ma nietypowy motor z szeroko rozstawionymi rekami - patrzcie - ja jadę.

- Nokturn H-dur op. 62 nr 1 - jest ok
- Etiuda gis-moll op. 25 nr 6 - jest ok
- Etiuda c-moll op. 10 nr 12 - jest ok, (etiuda Wietnamczyka była lepsza)
- Ballada As-dur op. 47

Jak to mówią, najpierw "Ja" Chopin za mną .. Ja jestem celem, Chopin jest środkiem do celu.. za dużo maniery,
Nie przebił Nguyena, ale źle nie było.

Obaj z Nehringiem byli finalistami, Osokins nie jest bezbarwny, wręcz przeciwnie, .. gdzie dwóch się bije Wietnamczyk wygrywa.




Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Październik 03, 2021, 14:16:23 »

8 uczestnik Evren Ozel USA, fortepian Steinway & Sons nr 479

- Nokturn H-dur op. 62 nr 1
- Etiuda F-dur op. 10 nr 8
- Etiuda a-moll op. 25 nr 4
- Fantazja f-moll op. 49

z wyglądu ma w sobie coś z Paula McCartneya w młodości ..  Chichot
do niczego nie potrafię się przyczepić, gra bardzo poprawnie, nie wychyla się, niczego nie dodaje od siebie, w niczym nie razi
jak to mówią. "występ bez historii"
..a może własnie umieć tak utrzymać emocje na wodzy to jest sztuka? Prawdziwy angielski gentleman.

myślę, że każda młoda dziewczyna marzyłaby, by przyjść na imprezę do koleżanek u boku takiego chłopaka i móc powiedzieć "to jest Evren" .. Chichot
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Październik 03, 2021, 14:17:44 »

Evren - Fantazja - super!
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Październik 03, 2021, 14:42:42 »

Uwaga! uwaga! Mocny zawodnik

9 uczestnik Kamil Pacholec Polska, fortepian Steinway & Sons nr 479

- Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 - rewelacja!
- Etiuda cis-moll op. 10 nr 4 - druga rewelacja ! dołóż trochę melodii ! chłopie! (małe wpadki, co nie umniejsza poziomowi wykonania)
- Etiuda h-moll op. 25 nr 10 - to wykonanie etiudy mniej mnie ujęło, ale niczego zarzucić nie mogę (od nijakości do ekstazy)
- Barkarola Fis-dur op. 60 - niezła, za mało perlistości gwiazd w wodach Wenecji, ale jest absolutnie ok.

.. i poziom od razu wystrzelił, Nokturn mnie rozjeżdża - rewelacja! Jestem fanem Oli Świgut, a słyszę, że Kamil kształcił się u tego samego profesora, co Ola. Oj! będzie konkurencja! Najlepszy Nokturn,  Barkarola niezła. Koniecznie porównam jego grę z jutrzejszym występem Oli Świgut. Bardzo ciekawy pianista. To jest poziom gry zapewne niedostępny 3/4 uczestników tego konkursu - pomimo drobnych wpadek.

Musi być 2 etap - TAK

Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Październik 03, 2021, 14:52:05 »

nie wiem, czy zdążę na początek sesji wieczornej. Podsumowując rano: jest bardzo subiektywnie, bo nikt z moich znamienitych przyjaciół nie pamięta chyba, że mamy Kurier Szafarski.
Dwa nazwiska: Viet Trung Nguyen i Kamil Pacholec.
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Październik 03, 2021, 17:32:14 »

sesja wieczorna:

10 uczestnik - Jinhyung Park Korea Płd., fortepian (rozklekotana, brzęcząca Yamaha)

- Nokturn c-moll op. 48 nr 1
- Etiuda e-moll op. 25 nr 5
- Etiuda C-dur op. 10 nr 1
- Ballada g-moll op. 23

Zdziwiłbym się, gdyby ten uczestnik znalazł się w II etapie. Jest potencjał, ale jest też niezrozumienie. Może zmiana nauczyciela, by pomogła. Mam wrażenie, że pianista pomylił impresjonizm z romantyzmem. Chopin to nie Debussy.

Dwa słowa na temat instrumentu - piękny bas, znakomita góra, środek - coś jest nie tak, jest mocny rezonans. Czy tylko ja to słyszę?

Takie wykonanie dobrze określił Prezydent Komorowski - cyt. "muzyka Chopina, to armaty ukryte w krzakach" (cytat dosłowny)

Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 18   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

sith wilkolwisci pomorska stworz darkwarriors