Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 4 5 [6]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Mało znana historia śmierci Chopina  (Przeczytany 44559 razy)
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #75 : Wrzesień 22, 2014, 12:14:28 »

"W Polsce tak szanujemy naszego największego kompozytora, że z tego szacunku nie dążymy do poznania, do poszerzenia wiedzy o nim" czyli - niestety - nihil novi o tajemnicy śmierci Chopina.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,16669026,Czego_naukowcy_dowiedzieli_sie_o_sercu_Fryderyka_Chopina_.html#ixzz3E2P9VOe4
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #76 : Wrzesień 22, 2014, 13:31:46 »

Nauka nigdy nie będzie miała szans wychodzić z potyczki  zwycięsko, gdy o zakresie jej jurysdykcji stanowić będzie kilku pomazańców, w ścisłej tajemnicy. A już szczególnie, gdy na drodze do wiedzy staje mur świątyni.
Może przyszłe pokolenia znajdą kompromis??

Wiem - to mrzonka! W naszym narodzie uniwersalne rozstrzygnięcia kulturowe były, są i zawsze będą… nam kulturowo obce.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2014, 21:25:04 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #77 : Wrzesień 22, 2014, 20:49:54 »

"dlaczego strona kościelna nie zgodziła się na pokazanie na konferencji zdjęć przedstawiających serce w słoju. Tymi fotografiami dysponuje parafia, a zdaniem świadków inspekcji w jej trakcie również zabroniono fotografowania - zdjęcia robił tylko fotograf kościelny. Dziennikarze zobaczyli więc tylko fotki przedstawiające hebanową kasetę udekorowaną srebrnym sercem na pokrywie oraz Artura Szklenera, dyrektora Instytutu Chopina, podpisującego protokół inspekcji. Dokonano jej zresztą w głębokiej tajemnicy, nocą, po zamknięciu kościoła."
A co to za paranoja, nic nie rozumiem???
U co poniektórych zwolenników teorii spiskowych moze to wzbudzić duże watpliwości.
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #78 : Październik 06, 2014, 00:55:36 »

W poniedzialkowych "Rozmowach o muzyce" w Dwojce - audycja na temat Chopinowskiego serca z kosciola sw. Krzyza; temat szczegolnie ciekawy w kontekscie ostatnich wydarzen. Zaprasza red. Kwiecinska.
Zapisane

clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« Odpowiedz #79 : Październik 06, 2014, 10:34:49 »

Akurat będę na Szkole Biblijnej ale jak będzie nagranie w internecie to dsłucham z największą przyjemnością. Polecam także w niedzielę audycję Chopin Osobisty. Uśmiech
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #80 : Październik 06, 2014, 21:41:41 »

Cóż, wątpliwości pozostały. Zdziwienie może budzić fakt, że do kryształowego słoja z sercem Chopina dopuszczono właściwie jedynie dwóch ekspertów (prof. Dobosz, patomorfolog i prof. Witt, genetyk) z zupełnym pominięciem niektórych naukowców, którzy od lat zajmują się tym tematem. Słuszne zastrzeżenia zgłosił prof. Cichy - notabene, mój znakomity wykładowca - który jest autorem licznych publikacji na temat przyczyn śmierci Chopina oraz współautorem książki o jego sercu. Uważam, że wywołana genetyka nijak się ma do zewnętrznych oględzin preparatu - pobranie jakichkolwiek próbek do analizy genetycznej i histopatologicznej już z założenia nie było brane pod uwagę...

Myślę, że zabrakło dyskusji, jakiemu celowi służyłoby otwarcie bezcennej hebanowej kasetki. Osobiście potrafię zrozumieć niechęć otwarcia słoju z preparatem, jednak nie wykorzystano choćby możliwości wykonania badań nieinwazyjnych. Taka ingerencja naukowców (moim zdaniem - nawet bezpośrednia, z wycięciem minimalnej ilości materiału do badań) w żaden sposób nie odebrałaby mu przecież szczególnego, "odświętnego" waloru.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2014, 21:44:53 wysłane przez Mozart » Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #81 : Październik 06, 2014, 21:55:09 »

Taka ingerencja naukowców (moim zdaniem - nawet bezpośrednia, z wycięciem minimalnej ilości materiału do badań) w żaden sposób nie odebrałaby mu przecież szczególnego, "odświętnego" waloru.

Zgadzam sie. Szkoda, ze jako przykład nie posłużył fakt, ze gdy trzeba było zbadać pochodzenie Całunu Turyńskieo (w koncu - jednego z najcenniejszych skarbów Kościoła) pozwolono nie tylko na badania nieinwazyjne, ale zgodzono sie także na wycięcie próbki, którą dla potrzeb badań C14 trzeba było spalić. Nikt z tego powodu nie dramatyzował.
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #82 : Październik 06, 2014, 22:06:23 »

Pewnie dlatego, że serce z kościoła św. Krzyża - jako fragment doczesnych ludzkich szczątków - ma chyba nieco inny status , jest często określane jako relikwia - w dodatku narodowa. W odróżnieniu od Całunu, któremu nigdy takiej roli nie przypisano, a jego sakralność wypływa raczej z tradycji chrześcijańskiej. Mnie zastanawia najbardziej to, że szef NIFCu postanowił otworzyć skrzynkę pod osłoną nocy, w zupełnej tajemnicy przed opinią publiczną, a nawet, jak się wydaje, częścią środowiska naukowego. Dlaczego?
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2014, 22:08:17 wysłane przez Mozart » Zapisane

bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #83 : Październik 09, 2014, 08:29:16 »

.............. Mnie zastanawia najbardziej to, że szef NIFCu postanowił otworzyć skrzynkę pod osłoną nocy, w zupełnej tajemnicy przed opinią publiczną, a nawet, jak się wydaje, częścią środowiska naukowego. Dlaczego?

?? Nie wiem.
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #84 : Styczeń 30, 2015, 22:26:04 »

https://books.google.pl/books?id=E9tbAAAAcAAJ&dq=fryderyk%20chopin%20i%20jego%20utwory%20muzyczne%20przyczynek&hl=pl&pg=PA134#v=onepage&q=fryderyk%20chopin%20i%20jego%20utwory%20muzyczne%20przyczynek&f=false

Nie wiem, czy czytaliście tą pozycję (wydaną w 1873 roku). Cała(a mogę tak prognozować po przeczytaniu około 50% jej zawartości) jest godna uwagi. Przy okazji dostępna darmowo na Google Books.
Pożarłem ją w godzinę - do rozdziału "Choroba i śmierć artysty" (str. 134, czyli to co zalinkowane).

Niemniej jednak polecam całość... również ze względów poznania historii i dawnego piśmiennictwa j. polskiego  Chichot (xążka, xądz, i t.p.,,,,,, itp.)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 22:30:59 wysłane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« Odpowiedz #85 : Styczeń 30, 2015, 23:31:35 »

Nie czytałam, ale przeczytam obowiązkowo. Dziękuję za link Uśmiech
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gonerpg etforum stadoterra articz airpol