Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 2 3 [4] 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Seong-Jin Cho - zwycięzca XVII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina  (Przeczytany 38465 razy)
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #45 : Grudzień 19, 2015, 00:27:50 »

Wracam z filharmonii szczęśliwy, spełniony, nasycony   Mrugnięcie

SJ kojarzy się wielu z techniczną doskonałością. W Poznaniu adoratorów absolutnej czystości nie zawiódł - zagrał koncert perfekcyjnie, niemal bezbłędnie, najtrudniejsze nawet pasaże pierwszego przetworzenia czy finału grając z wielką lekkością, zarazem klarownie i selektywnie. Wybitna technika jest dla Cho jedynie środkiem do celu, pozwala bowiem na kreację niczym nieograniczoną, wypływającą wprost z jego wrażliwej artystycznej wyobraźni.

Przedstawił koncert e-moll w sposób integralny, zamknięty w trzech odsłonach dramaturgicznie powiązanych. Wykorzystując szeroką paletę brzmienia instrumentu (który brzmiał bardzo szlachetnie - w każdym rejestrze i każdej dynamice) snuł narrację w sposób - bardziej niż liryczny - epicki, tworząc coś na kształt dźwiękowego continuum. Nieustannie posuwał ją naprzód, nadawał puls, ożywiał tkankę rytmiczną. W porównaniu z występem konkursowym niezwykle wzbogacił płaszczyznę emocjonalną tej opowieści - opowieści o miłości, radościach, porażkach i marzeniach nastoletniego warszawskiego geniusza, który próbuje podbić Europę swoją wirtuozerią i zaklętą w muzyce czułością. Cho z inteligencją niuansował frazy, śmiało stawiał akcenty, odkrywał przed nami kolejne plany tej narracji, pociągał za sobą zostającą nieraz w tyle orkiestrę. Wysublimowana i wysmakowana partia lewej reki - jakże inaczej niż w październiku - współtworzyła tą opowieść.

Na bis zabrzmiał najpierw nagrodzony Polonez As-dur - efektowny i zamaszysty, jednocześnie przejrzysty nawet w partiach największego natężenia fakturalno-dynamicznego. Minirecital zwieńczyło Preludium Des-dur, w którym burza wyraźnie wzmagała z każdym kolejnym fortissimo środkowego epizodu, by rozpłynąć się finalnie w błogiej, eterycznej ciszy. SJ'owi udaje się przemówić nawet w pozornym zamilknięciu instrumentu.

Tak oto, miejmy nadzieję, rozpoczyna się wielka kariera zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego.
Zapisane

anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #46 : Grudzień 21, 2015, 10:56:44 »

Od wczoraj emocje nie opadły. Próbowałam je uporządkować, ale chyba nie jest to możliwe jeszcze przez jakiś czas. Okazuje się, że nawet wrażenia muszą się "uleżeć". SJC jest artystą niezwykłym. Techniczna maestria absolutna. Nieprawdopodobne, że można zagrać właściwie dwa recitale w ciągu jednego wieczoru i nie zaczepić o klawisz, nie "spaść" z czarnych klawiszy, wreszcie uderzyć za każdym razem w klawisz właściwy. Artykulacja na najwyższym możliwym poziomie! Każdy dźwięk słyszalny, każdy w czasie dla siebie właściwym. Dynamika kompozycji - dal Boże każdemu! Ta perfekcja - prawie nierealna - mogłaby zabić ducha, gdyby... Gdyby nie było tak jak napisałeś Mozarcie - gdyby nie była tylko środkiem, nie zaś celem samym w sobie. Nie potrafię się zdecydować czy wolę w SJC artystę spiżowego, prowadzącego słuchacza przez potężne brzmienia sonaty, scherza  czy tego finezyjnego - kreską czerni, szarości i sepii, rysującego tematy nokturnu c-moll czy eterycznego odtwórcę La Campanelli, walca czy wreszcie zamaszystego, roztaczającego pawi ogon poloneza.  Wybrać nie potrafiłabym i - co jest wartością dodaną - żadnego wyboru dokonywać nie muszę, mogę wziąć chłopaka w całości z tym wszystkim, czym dzieli się ze mną - grając. Zostanie ze mną na długo.
Dla porządku podam, że w recitalu zagrał nokturn c-moll, sonatę b-moll, scherzo b-moll, preludia op. 28 - finałowe preludium wyrwało ludzi z foteli. A potem były bisy a właściwie drugi recital: La Campanella, polonez As - dur, walc F-dur, nokturn H- dur i ballada f-mol. Piękny, wielki koncert.
Zgrzytem - a jakże i ten być musiał - była zapowiedź występu. Pan dyrektor filharmonii nie nauczył się nazwiska wykonawcy. Lecz cóż "Bóg z waszmością mój ...dyrektorze".

Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #47 : Grudzień 23, 2015, 00:29:15 »

Elu, zaczynam Ci baaardzo zazdrościć  Spoko  Nie dość, że Seong zagrał w Krakowie niemal cały repertuar konkursowy, to w dodatku przedstawił utwory, których chyba nie mieliśmy okazji wysłuchać w październiku. Mam na myśli wspomniany przez Ciebie nokturn H-dur (pamiętasz, z którego opus?) czy balladę f-moll (grał ją podobno w Dusznikach). Wiesz może, czy recital został zarejestrowany?  Mrugnięcie

Polecam bardzo ciekawe wywiady - z producentem Deutsche Grammophon (obecnym w Poznaniu) i samym SJ'em. To chyba najbardziej osobisty wywiad Cho.

http://www.radiomerkury.pl/informacje/muzyczne/seong-jin-cho-wystapil-w-auli-uam.html
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #48 : Grudzień 29, 2015, 00:50:42 »

Ze strony Filharmonii Poznańskiej:

Z radością przekazujemy Państwu informację, że gwiazda koncertu Chopin pod Choinkę, zwycięzca XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyk Chopina, Seong-Jin Cho ustanowił dwa rekordy sprzedaży płyt – zarówno w Polsce, jak i w Korei Południowej. W jego rodzinnym kraju sprzedano już 90 000 egzemplarzy płyty Winner Of The 17th Fryderyk Chopin Piano Competition, w Polsce jej sprzedaż przekroczyła niedawno 15 000. Tym samym nasz 21-letni gość wyprzedził w tej konkurencji światowej sławy tenora Jonasa Kaufmanna.

W Polsce - tylko 15 000?
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #49 : Styczeń 30, 2016, 13:30:32 »

SJ oficjalnie z kontaktem DG! Następna płyta będzie zawierać koncert e-moll nagrany ze Staatskapelle Dresden pod batutą Myung-whun Chunga. Dodatkowo: komplet ballad!

http://www.deutschegrammophon.com/kr/gpp/index/seong-jin-cho-signing
Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #50 : Styczeń 31, 2016, 22:41:31 »

Wspaniała sprawa Uśmiech Kontrakt, jak widać, podpisano w atmosferze obopólnego zadowolenia:)) Nic dziwnego: zapowiadają się niezłe wyniki sprzedaży Mrugnięcie

To co się dzieje w samej Korei to totalne szaleństwo:)) Potrójna platynowa płyta! Szok 

Bardzo się cieszę na te wszystkie ballady - będzie kolejny komplet aspirujący do porównywania z "referencyjnymi" Mrugnięcie

W Polsce - tylko 15 000?
Jednak zwróć uwagę, że i tak jest lepszy niż Kaufmann Chichot Słuchanie klasyki, to u nas nadal jest upodobanie elitarne.
Z tym że trzeba tez liczyć się z efektem bohatera narodowego:)) SJ jest pierwszym Koreańczykiem, który wygrał KCH. Trzeba by to porównywać ze sprzedażą u nas pierwszego albumu Blechacza, a może i Zimermana. W ogóle trochę mieliśmy już tych gwiazd:)

« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2016, 15:53:36 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #51 : Luty 05, 2016, 14:21:06 »

Uwaga, uwaga! W lutym 2017 r. SJ zadebiutuje w Carnegie Hall. Program recitalu zapowiada się arcyciekawie - sonata op. 1 Berga (co za odwaga! - uwielbiam to dzieło), sonata D 958 Schuberta i na finał komplet Chopinowskich preludiów.

http://www.carnegiehall.org/m/event.aspx?view=full&id=15032387768
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2016, 14:23:06 wysłane przez Mozart » Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #52 : Luty 14, 2016, 04:30:16 »

Wyborowy zestaw:) SJ chce jednak przypomnieć, że grywa nie tylko Chopina Mrugnięcie I mam nadzieję, że rzuci nowojorczyków na kolana Uśmiech
 
Właśnie posłuchałam sonaty Berga - cudo, migotliwe, opalizujące cudo:) Pełne impresjonistycznego światła.
Z komentarzy na YT: "BERG, IS THE LAST OF THE FADING RAYS OF SUNLIGHT SHINING ON ROMANTICISM" Uśmiech

Berg i Hamelin:
https://www.youtube.com/watch?v=hpi8fJABVHo




« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2016, 22:00:51 wysłane przez Aleksias » Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #53 : Luty 14, 2016, 10:32:58 »

Zgadzam sie. Berg jest genialny.
Jego osobliwa tonalnosc wtopiona w romantyczne dur-moll otwiera moje niefunkcjonujace klapki w mozgu.
Jednak brakuje mi w jego muzyce troche wesolosci i zdrowia.
Chociaz?...... refleksja ma na imie "smutek?"

BTW,
Dlaczego watek POLITYKA czyli TEATR zostal zamkniety w szufladce z klodka?
Czyzby po to, zeby ludzie nie mogli go czytac?
Prosze zatem od odblokowanie watku (ponad 1000 odslon)
Moim zdaniem, bledem jest to, ze nie wszystkie tematy sa dostepne szerokiej publicznosci.
Na ogol, ludzie nie lubia sie rejestrowac, chociaz lubia czytac i wszedzie szukaja informacji.
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #54 : Luty 14, 2016, 19:40:46 »

Zacząłem troszkę żałować, że zamiast Chopina SJ nie nagra na następnej płycie muzyki dodekafonistów, zwłaszcza Berga  Spoko

Bartku, wątek został jedynie przeniesiony do innego działu, myślę, że to dobry pomysł, bo porządkuje nieco forum (i mam nadzieję, że będzie się dalej rozwijał Mrugnięcie).

Tak w ogóle, myślę, że potrzebny jest na forum wątek poświęcony Bergowi i jemu podobnym/współczesnym.
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2016, 19:44:32 wysłane przez Mozart » Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #55 : Luty 15, 2016, 00:58:58 »

Możecie się śmiać z mojego refleksu, ale do tej pory miałam wrażenie, że tylko dział "Nasze forum" jest niedostępny bez zalogowania. Szok Pewnie dlatego, że zawsze się tu logowałam... Osobiście to najbardziej zależałoby mi na tym, żeby te wszystkie piękne sale koncertowe, które zaprezentowałyśmy z Beatą, mogły być ogólnodostępne. I wszystkie te opisy książek, i związanych i niezwiązanych z muzyką. Właściwie nie mam pojęcia, dlaczego blokujemy ten dział. Sama nie mam takiej władzy, wysłałam petycję "na górę" Mrugnięcie 

Oczywiście, rozumiem, że korci nas też, żeby skomentować czasem to, co się dzieje wokół nas, a lata współegzystencji chyba nas przekonały, że się przy okazji nie pozabijamy Chichot Jednak wątek "teatralny" należało przenieść, bo profanował chopinowskie sacrum Chichot

Póki co bardzo chętnie dowiem się czegoś o muzycznych innowatorach, w tym jak najbardziej o Bergu. To co usłyszałam zapowiada fantastyczny ciąg dalszy Uśmiech


« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 01:17:54 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #56 : Luty 29, 2016, 22:22:43 »

Dzisiaj, w przeddzień urodzin Fryderyka, odbyła się z tej okazji konferencja prasowa z udziałem SJ i RH Uśmiech Co prawda na żywo, ale na szczęście można jeszcze oglądać.

https://www.youtube.com/watch?v=UGDy3KJHlgU


A jutro, co warto już dziś przypomnieć,  Mrugnięcie w Dwójce bezpośrednia transmisja urodzinowego Chopinowskiego koncertu.

http://www.polskieradio.pl/8/688/Artykul/1589074,SeongJin-Cho-na-urodziny-Chopina-Transmisja
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2016, 19:55:42 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #57 : Marzec 01, 2016, 20:42:24 »

SJ właśnie teraz, na żywo z Filharmonii Narodowej.

Najlepszego, Fryderyku Mrugnięcie
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #58 : Październik 29, 2016, 13:25:05 »

Na początku października w Berlinie miało miejsce prawdziwe spotkanie na szczycie. W ramach Yellow Lounge, imprezy organizowanej przez Deutsche Grammophon wystąpili dwaj wielcy laureaci Konkursu Chopinowskiego - Danił Trifonov i Seong-Jin Cho. Na YT w całości zapis recitalu bohatera tego wątku. Po fantastycznym wykonaniu I Ballady (hiperentuzjazm niektórych internautów: Cho lepszy niz Zimerman  Spoko) niecierpliwie czekam na nową, listopadową płytę SJ'a z koncertem e-moll (London Symphony Orchestra, Gianandrea Noseda) i kompletem ballad.

Mam nadzieję, że zapis tego recitalu tak szybko nie zniknie z YT!
https://www.youtube.com/watch?v=5UN8HgXt3mw
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #59 : Listopad 24, 2016, 01:24:43 »

Są już pierwsze recenzje nowej płyty.

http://www.klassikakzente.de/news/klassik/article:241672/chopin-spricht-direkt-das-herz-an-seong-jin-cho-spielt-chopins-klavierkonzert-nr-1
Zapisane

Strony: 1 2 3 [4] 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wolfsparadise loups wataha-wilkow-nocy evelon airpol