Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA  (Przeczytany 30210 razy)
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« : Maj 27, 2013, 13:41:38 »

Już bałagan Mrugnięcie

Strona konkursu:
http://cliburn.org/landing.html

Archiwum konkursu:
http://www.cliburn.org/ondemand.html

Uczestnicy konkursu:
http://cliburn.org/cliburn-competition/current-competitors/

Kalendarz imprezy:
http://cliburn.org/cliburn-competition/performance-schedule/

I można głosować na zwycięzcę Uśmiech
http://cliburn.org/vote.html
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Maj 27, 2013, 18:02:34 »

Dzięki, Beatka! Uśmiech

Chociażby za skompletowanie linków- codziennie szukam ich, żeby coś odnaleźć z konkursu- teraz będą w jednym miejscu

Skoro powołałaś do życia ten wątek - dbajmy WSPÓLNIE, aby nie obumarł zanim konkurs się zakończy.

W tej chwili zaczyna swój I etap Francois Dumont: będzie m.in. Gaspard de la nuit i Scherzo nr 3 Chopina

Z sesji, która się właśnie teraz zaczyna polecam wam też Favorina (19:50) - obserwuję jego granie od pewnego czasu i nawet mi się ono podoba..
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Maj 27, 2013, 18:10:13 »

Czy technicznie jest możliwe przeniesienie dotychczasowych postów dot. konkursu, czyli tych o Marcinie Koziaku, Chozjainowie  i kilku innych uczestnikach, o których pisał Bartus TUTAJ?
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Maj 27, 2013, 18:22:29 »

Och, jak on pięknie zaczął Ravela..Ondine brzmi tak eterycznie, koronkowo, a przy tym dźwięcznie, jakieś "wodne" i "podwodne" dźwiękowe gejzery roztacza Dumont - bardzo mi się podoba!
Zobaczymy jak poradzi sobie z posępnym nastrojem Le Gibet i szyderczo- diabelskim Scarbo..
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Maj 27, 2013, 19:15:24 »

Było mi nieswojo, gdy słuchałam drugiej części Gaspard -poczułam atmosferę jak z  koszmarnego snu. Lodowaty dreszcz przebiegł mi po plecach. Ale brnęłam dalej - poddałam się tej ponurej aurze. Ravel tutaj nie jest słodki, łatwy w odbiorze, ale niesie tyle obrazów, skojarzeń, wyobrażeń, że warto wejść w ten barwny( tu właściwie raczej ciemny) i trójwymiarowy świat.
Za to Scarbo wydało mi się zbyt asekuracyjne, takie ostrożne: Dumont nie poszedł na całość, nie szarżował i przez to nie "dobił" mnie do końca. A byłoby takie ładne przypieczętowanie całości.. Mrugnięcie

Czekałam na jego Chopina - w końcu to laureat V nagrody ostatniego konkursu. Niestety, Scherzo nie porwało mnie - również od strony technicznej. Czegoś mi brakowało w nim.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Maj 28, 2013, 11:29:18 »

Słucham Erica Zubera z odtworzenia, Mozart i Chopin, cykl Etiud op. 10, jak miło, Chopin pięknie zagrany, choć troszkę zahaczeń, ale ogólnie cudnie, klimat konkursu chopinowskiego Uśmiech

Jeśli Eric dojdzie do finału, zagra III koncert Rachmaninowa.
http://cliburn.org/cliburn-competition/current-competitors/competitor-details/?ID=543
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Maj 28, 2013, 13:27:22 »

Z Zuberem nie było aż tak dobrze: zaczynając cykl Etiud z op.10 "wyłożył" się już w pierwszej - nawet ja-laik-usłyszałam, że coś jest nie tak: to nie były drobne zahaczenia, ale błędy tekstowe. Od kogoś, kto zna nuty dowiedziałam się, że po prostu coś pomieszał czy opuścił w pasażach. To na pewno go zdekoncentrowało i to słychać także w drugiej etiudzie. Nie wiem jak jury do tego podejdzie, ale to był chyba poważny błąd. Eric ma jeszcze drugie podejście w kolejnej fazie I etapu ( środa 22:50), więc może zniweluje efekt tej pechowej sytuacji.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Maj 29, 2013, 09:11:16 »

Z Zuberem nie było aż tak dobrze: zaczynając cykl Etiud z op.10 "wyłożył" się już w pierwszej - nawet ja-laik-usłyszałam, że coś jest nie tak: to nie były drobne zahaczenia, ale błędy tekstowe. Od kogoś, kto zna nuty dowiedziałam się, że po prostu coś pomieszał czy opuścił w pasażach. To na pewno go zdekoncentrowało i to słychać także w drugiej etiudzie. Nie wiem jak jury do tego podejdzie, ale to był chyba poważny błąd. Eric ma jeszcze drugie podejście w kolejnej fazie I etapu ( środa 22:50), więc może zniweluje efekt tej pechowej sytuacji.

Zuber nie tylko, ze nie wylozyl etiudy nr 1, ale zagral ja badzo dobrze. Te drobne zahaczenia (13:39 lub 13:50) nie sa az tak wazne, zeby od razu skopac artyste.
Nie wspomnialas o tym, ze Zuber zagral poprzedni utwor (Mozart) wyjatkowo pieknie.
Owsze pojawily sie bledy w arcytrudnej etiudzie nr 2, ale mimo wszystko nie przeszkadzalo mi to w ogolnym odbiorze tej etiudki.
Nie wspomnialas o bardzo udanej etiudzie nr 3....itd

kati, wydaje mi sie, ze jestes zbyt tendencyjna i zaslepiona swoim zlotolokim dzieckiem.

P.S.
Zuber jest jednym z moich faworytow.
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Maj 29, 2013, 12:45:22 »

Twoje ostatnie zdanie, tzn. P.S. tłumaczy dlaczego znowu wytoczyłeś ciężki kaliber w moją stronę..
Proponowałabym, Bartusie, więcej umiaru w słowach.
Nie "skopałam" artysty, tylko zauważyłam oczywisty fakt. Dla Ciebie, dla Beatki, może i dla mnie nie miałyby znaczenia jego potknięcia i ogólny odbiór jego recitalu, ale nie zapominaj, że to jest konkurs, a nie koncert. Jury z nosem w nutach nie wybacza łatwo takich błędów. Ale oczywiście życzę Erykowi szczęścia i przejścia do następnego etapu - może szanowni jurorzy również poddali się "ogólnemu wrażeniu" i nie będą aż nadto surowi? Jednakże napięcie na tej edycji konkursu jest ogromne - poziom wysoki - ktoś będzie musiał odpaść. Wszystko się może zdarzyć - również to, ze moi faworyci nie przejdą. C'est la vie...
Tak, nie przesłyszałeś się bartusie: FAWORYCI, a nie faworyt ( insynuując mi zaślepienie Złotolokim i tendencyjność)
A przecież bardzo mi się podobał nasz Marcin ( wczoraj pięknie zagrał następną część I etapu - wspaniała Patetyczna Beethovena), Dumont o którym pisałam. Deljavan był niesamowity grając Etiudy Chopina z op.25. A dziś posłuchałam Vadyma Kholodenki i nie zapomnę jego Preludium h-moll Bacha- Silotiego. Majstersztyk!
Kola dziś o 18:50 ( m.in. Sonata h-moll Liszta), zaraz po nim Deljavan ( Fantazja Schumanna op.17)
"Twój" Zuber o 22:50 z op.111 Beethovena i kilkoma preludiami Rachmaninowa..Uśmiech
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Maj 29, 2013, 13:09:43 »

Miałam nosa Mrugnięcie Napisałam początkowo, że u Zubera usłyszałam sporo błędów i zahaczeń, po czym oczyma wyobraźni ujrzałam prośbę o dokładne wyliczenie, w jakich miejscach i ile razy te błędy wychwyciłam, czego nie potrafiłabym sprecyzować i wykreśliłam słowo błędy Chichot

Zuber to Zuber, lubimy go (za całokształt), jest sympatyczny, gra Chopina przyjemnie dla ucha polskiego odbiorcy.

Konkursu nie traktuję niewolniczo, jeśli mogę to słucham, jeśli znajdę czas przy sprzyjającym splocie okoliczności, poodsłuchuję trochę post factum. Żelazna rezerwa to konkurs chopinowski, wtedy odstawię wszystko.

Kati, nie przejmuj się słowami Bartusa, dziękuję Ci, że tak mozolnie i wytrwale "ciągniesz" wątki, doceniam Uśmiech
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Maj 29, 2013, 15:57:59 »

Cytuj
Twoje ostatnie zdanie, tzn. P.S. tłumaczy dlaczego znowu wytoczyłeś ciężki kaliber w moją stronę..

Nielogiczne stwierdzenie, gdyz jednym z faworytow jest rowniez Twoj Hozjajnow.



Cytuj
Proponowałabym, Bartusie, więcej umiaru w słowach.

O ktore slowa Ci chodzi?..."zahaczenia"," etiudki","doborze"...


Cytuj
zauważyłam oczywisty fakt

To na razie nie jest fakt. Prosze podac niewlasciwe nuty - konkretnie.
Nastepnie, prosze wyznaczyc wspolczynnik, ktory kwalifikuje do uzycia slowa "wylozyl" (ile niewlasciwych nut powoduje takie niezadowolenie).
Jak dotychczas wszyscy konkursowicze, ktorych sluchalem popelnili jakies bledy.

P.S.1
skopac = wylozyl

P.S.2
Ja tez doceniam, że tak mozolnie i wytrwale "ciągniesz" wątki.


Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Maj 29, 2013, 16:43:36 »

Cytuj
mozolnie i wytrwale "ciągniesz" wątki

Proponowałabym, xbw, więcej umiaru w słowach.
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Maj 29, 2013, 18:08:16 »

Bartusie, już nawet mnie nie złościsz, ale wręcz rozśmieszasz swoim "czepialstwem".
Dobrze wiesz o co chodzi, a tylko jątrzysz jak jakiś internetowy troll, aby tylko "podsycić" atmosferę.
Powiedzmy, że taki styl mi nie odpowiada. Nie mam ochoty tłumaczyć się przed tobą ze swoich słów, które interpretujesz na swój sposób. I nie mów, ze znów uciekam od dyskusji.
Jeśli chodzi o konkrety  dot. zuberowej Etiudy- to wiesz, że ci nie odpowiem fachowo, bo nie jestem muzykiem. Ale jeżeli czytałeś uważnie i ze zrozumieniem, to napisałam skąd wiem o tych błędach. Niestety, konkretna odpowiedź - na priva- i będziesz musiał na nią trochę poczekać, bo osoba która zwróciła uwagę na pomyłki tekstowe jest b.zajęta teraz.

Za chwilę zaczną się kolejne przesłuchania - przestudiowałam repertuary poszczególnych wykonawców spośród recitali, które da się oglądać o przyzwoitej porze, czyli powiedzmy do północy,
Co ciekawego zagrają?
Oprócz wcześniej wspomnianych: za chwilę o 18:00 - Alessandro Taverna wykona m.in. Sonatę Medtnera nr 2, która należy do moich ulubionych i Messiaena  "Regard de l'esprit de joie" (from Vingt regards sur l'Enfant-Jésus) - nie znam tego, ale z tego, co pamiętam ktoś tu z naszego forum tęsknił za tym rzadko wykonywanym utworem.
O 22:00 Jayson Gillham zagra Waldsteinowską Beethovena i Rapsodię Hiszpańską Liszta, o 23:50 Chernov op.111 Beethovena  i Walc Mefisto Liszta.
Reszta w nocy, więc pozostaje archiwum które jest dość szybko uzupełniane.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Maj 29, 2013, 19:12:05 »

Brawo Kola!! Bardzo piękny Chopin choć jestem przyzwyczajona do bardziej ekspresyjnej Barkaroli.
Ktos słucha?? teraz Liszt!
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Maj 29, 2013, 19:43:18 »

Ta sonata Liszta to taki samograj,że trudno tu coś zepsuć zwłaszcza gdy ma się taka
technikę jak Kola.Mnie się podobało i publiczności chyba też.
Zapisane

Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wataha-wilkow-nocy wolfsparadise cloudwind evelon skarpetkacrraft