Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 40   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVI Konkurs im. Fryderyka Chopina  (Przeczytany 159755 razy)
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #345 : Grudzień 23, 2010, 22:58:10 »

To w takim razie źle zrozumiałem "haftowanie". A przez to nieco nam się dyskusja skomplikowała.

@ Mozart
Nie sądzę, byśmy mieli aż tak różne podejście. Najbliżej mojej estetyki chopinowskiej byli: Koziak, Gillham i właśnie Wunder (z tym jego niechopinowskim wykonaniem, to sam nie wiem, bo - jak już napisałem - w nagraniach, z których korzystam teraz, nie słyszałem tego, co oglądając koncert w TV, przy czym była to raczej sprawa brzmienia. Gdy słyszałem Wundera na żywo, też nie miałem takich wrażeń, więc coraz bardziej skłonny jestem przypuszczać, że powinienem się z tego wniosku wycofać).
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #346 : Grudzień 24, 2010, 00:10:49 »

Niebieskooki, jeśli tak, to wybacz, nie przeanalizowałem Twoich wcześniejszych postów. Rzeczywiście, Wunder, Koziak - także moim zdaniem - grali zgodnie z romantyczną estetyką, w duchu Chopina. Ja do tego dodam Armellini, a często fascynują mnie interpretacje Bozanova. Odbiór Chopina jest u nas chyba podobny Mrugnięcie

Jeśli chodzi o sonatę w wyk. Wundera - pisałem o niej już nieraz. Nie jest to mój ulubiony utwór w jego intepretacji, cenię wyżej Andante spianato, Polonaise-Fantazję czy koncert. Może nieco zaciera kulminacyjne punkty części I, czasem wydaje mi się to Maestoso zbyt monotonne (haftowanie ? Mrugnięcie)... Apogeum namiętności, centrum dzieła - Largo - gra pięknie, swobodnie,  muzyka płynie, panta rei, choć znów ktoś zarzucić może, że zbyt szybko, Bozanov medytuje/kontempluje bardziej etc. Erstklassig jest za to finał, gnający naprzód. Mrugnięcie
Zapisane

Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #347 : Grudzień 24, 2010, 00:36:28 »

Zdarzyło mi się słyszeć sonatę Wundera ale było to słuchanie tak pobieżne, że nie wykryłem, lub nie pamiętam jego błędów. Niemniej zachęciliście mnie żeby ten seans powtórzyć i nie chodzi o wyszukiwanie pomyłek na siłę ale o odnalezienie tego "haftu" który uważam za bardzo ciekawe sformułowanie, jeżeli rozważyć to głębiej wręcz dwuznaczne. Po wszystkim podzielę się swoimi spostrzeżeniami.
Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #348 : Grudzień 24, 2010, 01:46:27 »

Właśnie. Ja zrozumiałem haft jako ozdabianie, złocenie. Dlatego też zaraz potem napisałem, że od razu słychać było, że będzie to wykonanie inne niż dotychczasowe. Podobnie w przypadku koncertu - te wykonania miały w sobie coś co na tle konkurencji nadawało im walor nieziemskości. Chętnie posłuchałbym, jak Ingolf gra Poloneza As-dur.

Tak sobie pomyślałem, że ciekawe, co by było, gdyby wszystkim uczestnikom kazać grać na tym samym instrumencie - na przykład tym rzężąco-skrzypiącym na Y...
A może by tak przy okazji zrobić dodatkowy konkurs dla uczestników: strojenia fortepianów.
A w dniach wolnych od przesłuchań - recitale jurorów.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #349 : Grudzień 24, 2010, 11:28:52 »

Zamiast "haftowanie" powinnam napisać "cerowanie", przepraszam za ten mój slang, nie wiem czy z czegoś nie ściągnięty.
Ja też jeszcze pewnie wrócę do tematu.
I do innych tutaj też, bo jeden fajny wpis widziałam, tylko że dzisiaj nie ma czasu.
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #350 : Grudzień 24, 2010, 14:01:11 »

Ja epitet "haftowana" uznałem za negatywny, uznałem, że chodziło o poważną nadinterpretację, a że dawno nie słuchałem sonaty Wundera to tkwiłem w takim przekonaniu. Obecnie jestem w trakcie słuchania trzeciej części Sonaty h-moll w wykonaniu Austriaka i przyznaje Oli rację. Wunder załagodził ten utwór, szczególnie Allegro Maestoso  w porównaniu do np. Bożanowa jest bardzo delikatne, tylko pytanie brzmi czy taka powinna być ta sonata? Zdecydowanie wolę Bożanowa i jego siłę i barwę dźwięku. Cerowanie do Sonaty nie pasuje - oczywiście, jak zwykle podkreślam - moim zdaniem nie pasuje.
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #351 : Grudzień 24, 2010, 15:08:17 »

Do Sonaty nie pasuje, ale do pomyłek tekstowych to, moim zdaniem, tak. Uśmiech Ale narobiłam zamieszania z moimi określeniami.
Co do reszty (odsłuchałam tego wczoraj w całości przed północą), to się z Tobą całkowicie zgadzam (nie będę w tym momencie stosować przymiotników, bo święta idą, może innym razem).
Z Mozartem, który mówi, że to nie jego ulubione wykonanie Wundera, pośrednio zresztą też.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #352 : Grudzień 25, 2010, 13:20:20 »

Przeżyjmy to jeszcze raz Uśmiech Cykl radiowej Dwójki - finałowe występy laureatów:

poniedziałek, 27.12.2010, godz. 19.00
François Dumont (V nagroda) i Evgeni Bozhanov (IV nagroda)

wtorek, 28.12.2010, godz. 19.00
Paweł Wakarecy (wyróżnienie), Lukas Geniušas (II nagroda)

środa, 29.12.2010, godz. 19.00
Julianna Awdiejewa (I nagroda), Daniił Trifonow (III nagroda)

czwartek, 30.12.2010, godz. 19.00
Ingolf Wunder (II nagroda)

http://www2.polskieradio.pl/chopin/wydarzenia/artykul193204.html
Zapisane
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #353 : Grudzień 27, 2010, 16:55:13 »

No to pewnie sobie posłuchamy... jeśli nic nam nie przeszkodzi.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #354 : Grudzień 27, 2010, 21:09:31 »

Déjà vu ? Mrugnięcie
A więc Dumont porzucił Fazioli w finale i koncert zagrał na Stainway-u, jakoś ten fakt wcześniej przeoczyłam. Ale jego koncert był ok, choć mnie nie zatkało. A teraz Bożanow. Chętnie posłucham nie patrząc.
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #355 : Grudzień 28, 2010, 00:15:23 »

Niestety, nie mogłem słuchać audycji dziś. Co mówiono nt. Bozanova i jego wykonania? Czy oprócz pana Majchrowskiego byli jacyś goście w studio? Mrugnięcie
Zapisane

Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #356 : Grudzień 28, 2010, 12:43:39 »

Niestety, nie mogłem słuchać audycji dziś. Co mówiono nt. Bozanova i jego wykonania? Czy oprócz pana Majchrowskiego byli jacyś goście w studio? Mrugnięcie
Jeśli chodzi o komentarze to nie było nic szczególnie ciekawego (przeczytał notkę biograficzną, którą można znaleźć na stronach Nifcu albo Radia i ciągle przypominał, że teraz Dolby a teraz nie, zero na temat pokonkursowych koncertów czy innych informacji), po Koncercie był obszerny fragment 2. etapu (bez Mazurków już niestety). Nie było Poloneza-Fantazji, nie mówiąc już o Sonacie (niby wiem, że wszystkiego zmieścić nie można).

Tak w ogóle znalazłam dosyć obszerny wywiad z Awdiejewą, jak go odnajdę to wstawię linka.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #357 : Grudzień 28, 2010, 16:37:57 »

Dziś o 20.10 na TVP Kultura "Chopin 2010 - przeżyjmy to jeszcze raz" całe 95 minut wspomnień Uśmiech
Szkoda, że w tym samym czasie radiowa Dwójka nadaje koncerty finałowe wspomnieniowe. Trochę się nie zgrali.

"Program podsumowujący obchody Roku Chopinowskiego.
Podczas spotkania w Żelazowej Woli, wspólnie z gośćmi, m. in. Waldemarem Dąbrowskim
szefem komitetu obchodów Roku Chopinowskiego oraz Stanisławem Leszczyńskim - zastępcą
dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina odpowiedzialnym za festiwal Chopin i jego
Europa przypomnimy najciekawsze wydarzenia Roku Chopinowskiego.
W drugiej części programu, poświęconego Konkursowi Chopinowskiemu spotkamy się
z komentatorami konkursu w TVP Kultura Alicją Paletą Bugaj oraz Karolem Radziwonowiczem,
aby powspominać najciekawsze momenty konkursu."
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #358 : Grudzień 28, 2010, 16:39:43 »

Mozart, nie było gości, ktoś ma być dzisiaj, komentarzy też nie było.
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #359 : Grudzień 28, 2010, 19:46:07 »

O wczorajszej audycji po prostu zapomniałem, dzisiaj zapowiada się na to, że zdołam wysłuchać audycji. Dziś Wakarecy i Geniuszas - nie znam formuły audycji ale z tego co zrozumiałem wysłuchać będzie można koncertów - ostatnio wysłuchałem F-moll'a Blechacza więc chętnie porównam go z Wakarecym, postaram się również zwrócić większą uwagę na Geniuszasa którego nieco pomijałem podczas trwania konkursu. Życzę miłych wrażeń.
Zapisane
Strony: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 40   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

airpol nocneigraszki wataha-wilkow-nocy evelon watahacemnejstrony