Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 36 37 [38] 39 40   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVI Konkurs im. Fryderyka Chopina  (Przeczytany 159789 razy)
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #555 : Październik 20, 2011, 20:06:20 »

To już jest historia i do tego piękna historia. Wykonanie, którego nie chce się przestać słuchać. Znakomita współpraca z orkiestrą, te pełne uznania spojrzenia od Wita jeszcze w czasie gry, a potem gratulacje. I ta reakcja publiczności jeszcze przed dograniem ostatnich taktów przez orkiestrę. To są momenty, które zapadają w pamięć. Sam miałem ochotę poderwać się z krzesła w pokoju, ale okazało się to niemożliwe, ponieważ już wcześniej wstałem z wrażenia i sporej części koncertu słuchałem na stojąco.
Chichot Ja siedziałam, z nosem przyklejonym do ekranu i płakałam jak bóbr, i chyba nawet tego nie zauważałam:)

A tu ciąg dalszy - owacje, głos pana Rozlacha, komentarze redaktorów wspomagających Mrugnięcie wywiad z Ingolfem, komentarze w studio...

http://www.tvp.pl/kultura/muzyka-powazna/chopin/xvi-konkurs-chopinowski/relacje-z-konkursu/studio-konkursowe-19102010-final-cz-iii/3060653

No tak - wspomnienia tak żywe, niemal jakby to było wczoraj... i nagle zrobiła się nam z tego historia:))

Wszystko nagrałem, przeżyłem i wepchnąłem w neurony na wieki...
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #556 : Październik 22, 2011, 18:00:24 »

Się zastanawiam - jaki byłby wynik głosowania sms na finalistów rok temu, takiego konkursu nie było, a ciekawa jestem, co by nam powiedział, wtedy.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #557 : Październik 22, 2011, 18:16:37 »

Takim konkursem publiczności w zeszłym roku był plebiscyt Dwójki.
Zapisane

chingate
Gość
« Odpowiedz #558 : Październik 23, 2011, 23:31:44 »

Ja się nie zgadzam z werdyktem żury! Austriak był najlepszy!!
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #559 : Październik 31, 2011, 16:29:26 »

Ile razy wspominam "przemowę" Komorowskiego ("armaty ukryte w krzakach"), to śmieję się do rozpuku i dobrze mi to wpływa na trawienie. A to też cenne, oj cenne.
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #560 : Listopad 19, 2011, 15:05:33 »

Wlasnie teraz, w Dwójce - 'Duża czarna' z udziałem Maestro Harasiewicza!
Zapisane

ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #561 : Listopad 19, 2011, 15:48:37 »

Słuchamy! Duży uśmiech

Tak mi się nasunęło, przy okazji słuchania początku audycji i nagrań koncertowych, że dzisiejsi, bardzo młodzi pianiści mają nieporównywalnie lepszą technikę manualną od starych, uznanych mistrzów. Wczoraj, słuchałam starych nagrań Haliny Czerny Stefańskiej, dzisiaj Harasiewicz... jednak dzisiejsza młodzież podoba mi się bardziej (mam oczywiście na myśli wielkie talenty: Trifonowa, Wundera i innych).
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #562 : Listopad 19, 2011, 15:55:27 »

Ale e-moll - MAJSTERSZTYK!!!!!!!!!!!!!!!!! Duży uśmiech
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #563 : Listopad 19, 2011, 21:54:09 »

Wspaniała audycja. Harasiewicz po raz kolejny oczarował. Swoją urokliwą muzyczną erudycją, arcyciekawymi opowieściami dotyczącymi niezwykłej (choć, chciałoby się powiedzieć - za krótkiej...) kariery - i, rzecz jasna - przede wszystkim, znakomitymi dźwiękowymi kreacjami. 

Słusznie, Ewo, zwróciłaś uwagę na jego finał Chopinowskiego e-molla! Niewątpliwe zachwyciło mnie wykonanie Bolera - jakże pokrewne temu znanemu nam z Konkursu (Ingolf!). Mnie Bolero Mistrza Harasiewicza - i nauczyciela Wundera - zafascynowało jeszcze bardziej niż to w interpretacji jego wybitnego studenta. Ileż polotu, fantazji, młodzieńczej brawury - a jednocześnie poezja, romantyczne rozmarzenie... A Polonez Es-dur z Andante spianato? Nadzwyczajnej urody nokturn, najczystszej wody belcanto śpiewane z całą mocą romantycznej uczuciowości. Polonez pełen wirtuozerii, zamaszysty i taneczny. A wszędzie - zarówno w Bolerze, jak i Polonezie - ileż 'smaczków' (sam lubię stosować to określenie red. Dybowskiego  Mrugnięcie), ciekawych rubat, cudów artykulacyjnych (osobliwe połączenia legato - staccato), piękne akcentowanie, delikatne, wysublimowane frazy i tematy - dla przykładu: w lewej ręce Andante czy Etiudzie op. 25/6 (zagranej owym chopinowskim szeptem, jak pisał James Huneker - i sotto voce...).

O ile chopinowskie nagrania Harasiewicza są dość znane - mam jego komplet nokturnów, wiele etiud i mazurków - to interpretacje dzieł Liszta czy Rachmaninowa spotyka się rzadko. Słuchając Walca Mefisto i - zwłaszcza - I i III ogniwa II Koncertu Rachmaninowa byłem naprawdę... impressed.  Kreacje zapierające dech w piersiach.

Znamy tyle świetnych interpretacji II Koncertu - Horowitz, Richter, Zimmerman itd itd. Obok tych najgenialniejszych należy postawić Harasiewicza i filharmoników pod batutą Korda. Niezwykła ekspresja! Harasiewicz to pianista, który wywołuje wzruszenie emocjonalnością swojego przekazu i lirycznym pięknem, które roztacza w sposób jemy tylko właściwy. Jego technika jest fenomenalna (choć i w Chopinie, i w Rachmaninowie były małe usterki, nieścisłości w tempie) i hipnotyzuje. Wyraźnie słychać, że to On pociąga za sobą orkiestrę. Brzmienie fortepianu Harasiewicza cechuje się nadzwyczajną pełnią - w utworach solowych jest niczym orkiestra. Ogromna paleta barw - znakomity, perlisty dźwięk (skądś to znamy - Ingolf!), każda fraza jest jakby wymodelowana, doskonale wyważona w proporcjach, artykulacji itd.

To, że Harasiewicz jest jednym z największych CHOPINISTÓW w historii - było i jest wiadome. Ale ile tracimy, nie poznawszy jego Beethovena, Mozarta, Schumanna, Brahmsa i innych!

Stąd moje pytanie - czy ktoś ma może dostęp do II Koncertu Rachmaninowa w wykonaniu Maestro? Duża część nagrań chopinowskich i nie tylko jest na płytach Philipsa z lat 60. i 70., chyba niewznawianych ( Niezdecydowany).
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2011, 21:56:13 wysłane przez Mozart » Zapisane

ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #564 : Listopad 19, 2011, 23:07:20 »

Zupełnie się z Tobą zgadzam. Rachmaninow niezwykły, zwlaszcza, że nagranie powstawało zaledwie PÓŁTOREJ godziny!!! I ten przepiękny Mefisto!  Szok  Duży uśmiech
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #565 : Listopad 21, 2011, 23:15:11 »

Rachmaninow niezwykły, zwlaszcza, że nagranie powstawało zaledwie PÓŁTOREJ godziny!!! I ten przepiękny Mefisto!  Szok  Duży uśmiech

Dokładnie! Geniusz....  Mrugnięcie
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #566 : Luty 25, 2012, 19:54:34 »

Trochę zapomniany Bożanow - można sobie posłuchać fragmentów jego nagrań:

http://www.instantencore.com/contributor/contributor.aspx?CId=5131739
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #567 : Luty 25, 2012, 21:17:38 »

Trochę zapomniany Bożanow - można sobie posłuchać fragmentów jego nagrań:

http://www.instantencore.com/contributor/contributor.aspx?CId=5131739

O rany, to nie fragmenty, to je wszechno! Nie mogę się "odessać", słucham i słucham w kółko. W ramach świętowania urodzin Fryderyka.
Zapisane
jaccol55
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 142



Zobacz profil
« Odpowiedz #568 : Luty 25, 2012, 22:25:26 »

Dzięki Beato! Też nie mogę się oderwać od Bożanowego grania.

Szkoda, że nie gra u nas w ogóle koncertów (ciekawe, czy tylko u nas?).  Smutny
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #569 : Luty 25, 2012, 22:45:00 »

Niestety położył finał sonaty Smutny
Zapisane
Strony: 1 ... 36 37 [38] 39 40   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

articz moloromme stadoterra ndl black-flag