Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 40   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: XVI Konkurs im. Fryderyka Chopina  (Przeczytany 159752 razy)
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #210 : Listopad 03, 2010, 20:43:50 »

Taka jest niestety charakterystyka konkursu, że chodzi w nim o zwycięstwo. Ze względu na własną sytuacje przypominają mi się motywy związane z kluczem odpowiedzi matury z języka polskiego (dla niezorientowanych przytoczę wymowną ciekawostkę - Wisława Szymborska interpretowała swój własny wiersz, i zgodnie z obowiązującym schematem oceniono ją na 60%). Zarówno na maturze z języka polskiego jak i we wszelkiej maści konkursach liczy się schematyczność. Ktoś kto układa zadanie z założenia ma swoją wizję jego rozwiązania. Jak to się ma do konkursu Chopinowskiego? W systemie punktowym łatwiej jest ocenić technikę, poprawność tekstową, właściwe tempo i inne walory techniczne niż interpretacje. Bo jak w skali 1-10 ocenić czyjeś odczucia związane z utworem? Moim zdaniem jest to wręcz niemożliwe a jeżeli brać ten aspekt pod uwagę - a większość z nas uważa go za niezwykle istotny - to aby nikogo nie skrzywdzić można przyjąć jedynie system zero-jedynkowy - to znaczy czy interpretacja była ogólnie udana lub nie ... ale tu znowu pojawiają się komplikacje - przecież taki system nadal jest subiektywny, ponieważ opiera się na ludzkich gustach, a te, jak wiadomo, niezwykle się różnią, czasem zależą chociażby od nastroju. Powstaje pytanie - jak podołać temu problemowi? Czy istnieje na nie odpowiedź? Chyba nie.

Można stworzyć jakaś oddzielną nagrodę dla osobowości konkursu, nagrodę publiczności (mam wątpliwości, ponieważ coś mi świta że taka już istnieje), ale i tak nie pozbędziemy się schematyczności.
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #211 : Listopad 03, 2010, 20:51:03 »

Trochę nie chce mi się wierzyć w te zmiany oceniania jury póki przewodniczącym jest prof. Jasiński Mrugnięcie. Może wystosujemy jakąś petycję by w następnym konkursie jury oceniało jawnie, bezstronnie - bo na pewno nam zależy aby z okazji tak wspaniałego konkursu nie dochodziło do żadnych afer, niedomówień...Pozdrawiam wszystkich Uśmiech
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #212 : Listopad 03, 2010, 20:56:05 »

Właśnie odsłuchuje audycje z dwójki ... i absolutnie zgadzam się z jedną tezą - werdykt jest bulwersujący nie dlatego, że jest absolutnie zły, tylko dlatego, że "szary lud" - czyli my - na dużą skalę włączył się w oglądanie relacji konkursu i wyrażania na jego temat swoich opinii.

Gdyby nie było transmisji, gdyby nie było naszego grona ...  wtedy każdy z nas z osobna przeczytałby artykuł gdzieś tam i przyjął informacje do wiadomości.
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #213 : Listopad 03, 2010, 21:13:17 »

Nie przeceniałabym naszych opinii, przecież pierwsi rozdarli szaty profesjonaliści - komentatorzy konkursu! A oglądanie i słuchanie konkursu jest tradycją do dziesiątków lat, kiedyś zresztą znacznie bardziej dostępne niż dziś (relacje w dwójce, codzienne studio konkursowe w jedynce, transmisja w radio). Fakt, nigdy nie było żadnego forum, gdzie wypowiadaliby się zwykli miłośnicy Chopina, jak my, chociaż, można było zawsze telefonować do radia i wypowiadać swoje opinie. Myślę, że teraz również, nasze forum bardziej zauważono jako ciekawostkę, niż ciało opiniotwórcze.
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #214 : Listopad 03, 2010, 22:24:29 »

Owszem, forum nie było szczególnie opiniotwórcze, bo jako całość, poza poszczególnymi wyjątkami, nie miało żadnego autorytetu. Niemniej subiektywnie ogół forumowiczów był nastawiony przychylnie w kierunku Wundera i Geniusasa (czasem Bozhanowa, Trifonova - w każdym razie nie w kierunku zwyciężczyni) a presja była do tego stopnia silna, że werdykt jury uznany został za skandal. Same, nawet nieprzychylne, opinie ekspertów nie pociągnęłyby za sobą takiej burzy - odbiłyby się o uszy słuchaczom i poleciałyby dalej. Ale że burza była, konkursem zainteresowały się inne media, nie tylko te misyjne. Na tym polega siła ludu, gdy lud się zgadza jest porządek i jest cisza, gdy panuje sprzeciw robi się bardzo głośno.
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #215 : Listopad 03, 2010, 22:33:51 »

Goguś! W przeszłości bywały już momenty bulwersujące na  konkursach Chopinowskich, także co do wyników. Wielu żyło tym konkursem tak jak my teraz, tak jak my dokonywało własnych ocen i tak my było cząstką szarego ludu . I to nie dlatego werdykt jest bulwersujący, bo szary lud włączył się w ocenę i wyraził opinię. Jest bulwersujący, bo został wydany w warunkach rodzących spekulacje i dlatego, że wygrał uczestnik grający mało "Chopina w Chopinie". Przypomnę, że diuszessa fortepianu Martha Argerich kiedyś pokazała plecy tym, którzy nie przepuścili Pogorelica i opuściła demontracyjnie konkurs. Tym razem zrobił to szary lud - zademonstrował, że ma własne zdanie i że nie zgadza się z werdyktem. I zaprawdę był to dziwny werdykt!
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #216 : Listopad 03, 2010, 22:52:17 »

Coraz bardziej nabieram przekonania, ze w odniesieniu do konkursowego werdyktu za dużo uprawiamy teorii spisku. Jeszcze raz uzmysłówmy sobie, ze przecież w jury brała udział sama śmietanka współczesnej światowej pianistyki, w tym blisko połowa - to zwycięzcy tego Konkursu.
W jaki sposób podejmowali decyzję - to ich sprawa. Jeśli nawet uznali, że trzeba zmienić reguły w trakcie - to także ich sprawa. Skończyli swoje obowiązki jurorskie godnie, bo nikt nie trzaskał drzwiami i nie spakował walizki za w czasu. Orzekli, tak jak orzekli, i jestem przekonany, najlepiej jak tylko potrafili. I w zgodzie z najlepsza wiedza na temat współczesnych wyzwań dla młodych interpretatorów Chopina.
Jeśli mamy oddzielne zdanie - to miejmy, ale nie idźmy w kierunku, aby przyszłe Konkursy rozstrzygane były poprzez głosowania audiotele. Ja wówczas z takiego widowiska zrezygnuję. Mam jednak nadzieję, że to tylko koszmarny futuryzm.
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #217 : Listopad 03, 2010, 23:02:17 »

To prawda, z tym, że bardziej chodziło mi o nawiązanie do dzisiejszych realiów. O to, że gdyby nie skandal, wywołany głównie w internecie, nie byłoby zainteresowania ze strony mediów masowych. Tak jak napisała Ewa, kiedyś konkursem żyli wszyscy, bo transmisje były ogólnodostępne (i nie było tyle kanałów, które można bez końca zmieniać aby uniknąć oglądania min Bozhanowa czy koncertu Tysman). Dziś oglądają je tylko zainteresowani, którzy przy okazji chcą skorzystać z okazji do wypowiedzenia się - i bardzo dobrze, bo sam nie jestem ekspertem ale mogę z Wami o muzyce porozmawiać. Internauci nastawieni na np. Wundera swoim - momentami skandalicznym zachowaniem wywołali burzę. Oczywiście nie twierdzę, że Wunder jest złym pianistą - jest pianistą wybitnym który w 100% zasługiwał na zwycięstwo. Sprzeciwiam się jedynie tak masowej i tak perfidnej krytyce Avdeevej, bo uważam, że większość negatywnych opinii na jej temat jest przesadzonych i przekoloryzowanych.

W momencie opublikowania not jury zauważyłem jedno - Avdeeva zagrała bardzo równo, i zawsze wysoko plasowała się w tabeli, do tego genialna sonata (oczywiscie tu wchodzimy na płaszczyznę gustów ale chyba odzwierciedleniem jest nagroda za sonatę) - to wszystko złożyło się na finał. Pamiętaj, że duża zawartość "Chopina w Chopinie" to tylko jeden z czynników.
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #218 : Listopad 03, 2010, 23:10:05 »

"Pamiętaj, że duża zawartość "Chopina w Chopinie" to tylko jeden z czynników."

Dla mnie to jednak podstawa wyboru zwycięzcy i laureatów konkursu, bądź co bądź CHOPINOWSKIEGO!!!
Chcę jeszcze raz powtórzyć, że nie do Avdiejevej skierowane były pretensje (jest zdecydowanie wybitną pianistką)a do jury!
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #219 : Listopad 03, 2010, 23:19:28 »

Nie można mieć zastrzeżeń do konstruktywnej krytyki, ale zastrzeżenia do tego, że pianistka się nie przebrała...

Tak jak napisał Janusz, nie można mieć podstaw do teorii spiskowych, nikt nie wydał werdyktu robiąc komuś na złość tylko zrobiono to obiektywnie. Możemy się oczywiście licytować w kwestii gustów i upodobań a wygra ten, kto pierwszy użyje caps locka lub pogrubi czcionkę aby podkreślić ton wypowiedzi. Interpretacje Avdeevy bardzo mi się podobają, jej Chopin jest nieco inny i akurat taki do mnie przemawia. Może jest trochę obdarty z uczuć, z radości i lekkości ale na swój sposób zachwyca. Nie potrafię tego racjonalnie wyjaśnić.
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #220 : Listopad 03, 2010, 23:24:36 »

I całe szczęście że się podoba!!! Wyobrażasz sobie jaki świat byłby nudny gdyby wszystkim podobało się to samo?! Uśmiech
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #221 : Listopad 03, 2010, 23:48:54 »

Teorie spiskowe! Zdecydowanie nie wpisuję się w ten nurt. Spiskowych teorii mam dość na co dzień w polityce i może niech one tam pozostaną - w tej dziedzinie życia akurat i tak jest brudno, więc trochę więcej "pyłu" ze spiskowych teorii niczego tam już nie zmieni. To, że Avdiejewa była równo punktowana we wszystkich etapach - tak jak już pisałam - jest dla mnie zagadką. To, że grała równo. Cóż - wcale nie musi to oznaczać, że był to równy poziom świetnych wykonań. Dla mnie jej Chopin był rozmyty, nijaki.  Wrócę za jakiś czas znów do jej nagrań - może znajdę rozwiązanie zagadki.
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #222 : Listopad 03, 2010, 23:57:36 »

Werdyktu Jury nic nie zmieni - trzeba go uszanować. Czas pokaże... ja się zadeklarowałem (zacytowano to w TVP kultura), że nie pójdę na koncert J.A. i będę musiał słowa dotrzymać Mrugnięcie Duży uśmiech
Zapisane
smarkula
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 27


Aśka


Zobacz profil
« Odpowiedz #223 : Listopad 04, 2010, 00:05:27 »

Jeszcze oliwy do ognia dolewa fakt,że prof.Jasiński dwa tygodnie przed konkursem miał lekcje w Avdeevą.

Ja nic nie sugeruję,ale przez takie wydarzenia,o których w sumie nikt nie wiedział nawet sama laureatka nie może być do końca pewna,czy zwycięstwo jest jej zasługą.

Jakoś Harasiewicz,czy Popowa-Zydroń byli wykluczeni z głosowania na swoich uczniów.

Ale z drugiej strony można zacząć się czepiać nie wiem,np.Wakarecego,że pół roku temu był na warsztatach z prof.Jasińskim.
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #224 : Listopad 04, 2010, 01:02:15 »

Jeszcze trochę o groźnych minach Bożanowa na tle innego pianisty - Katsarisa (zdjęcia zrobione w czasie odgrywania tego samego fragmentu Sonaty h-moll):



Nagranie drugiego pianisty (jedno z moich ulubionych wykonań) jest tu: http://www.youtube.com/watch?v=BYY47zdi8So
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2010, 01:03:56 wysłane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 40   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahacemnejstrony nocneigraszki evelon wataha-wilkow-nocy wolfsparadise