Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 25   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Daniił Trifonow - młody, genialny pianista  (Przeczytany 126991 razy)
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #180 : Sierpień 05, 2012, 09:05:54 »

Calutki f-moll z koncertu na którym byłyśmy z Agnieszką, była na nim także Joanna Uśmiech
ChijE, 29 sierpnia 2011. Omówienie koncertu w wątku Chije 2011.

http://www.youtube.com/watch?v=FFMO8DQAZcM&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=6J6R52_NRus&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=O5er-N8bmyY&feature=relmfu
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #181 : Sierpień 05, 2012, 22:39:34 »

I jeszcze trochę szemraninki, Medtner i Skazki.

http://www.youtube.com/watch?v=5PudkrrQWok&feature=relmfu
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #182 : Sierpień 18, 2012, 07:43:16 »

Właśnie wydrukowałam bilety na niedzielny koncert Daniila na Ravinia Festival i dostałam potwierdzenie zakupu miejsc na 17 listopada w siedzibie CSO (również koncert Daniila). Kładę się baardzo szczęśliwa!!!
W programie niedzielnego recitalu:
Scriabin: Sonata No. 3, Op. 23
 Medtner:
 Fairy Tale in A minor, Op. 51, No. 2
 Fairy Tale in E-flat Major, Op. 26, No. 1
 Fairy Tale in B-flat minor, Op. 20, No. 1
 Stravinsky / Agosti: Three Dances from The Firebird
 Debussy:Images, Book 1
 Chopin:12 Etudes Op. 25
W listopadzie znów pierwszy Czajkowskiego, ale tym razem CSO pod batutą Charlesa Dutoit, na dokładkę Noc na Łysej Górze Musorgskiego  i Święto Wiosny Strawińskiego.
Już się nie mogę doczekać! Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech
Jak ja żałuję, że nie umiem tak pięknie pisać jak nasze Joanny!
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #183 : Sierpień 18, 2012, 12:48:05 »

Jaki fortunny zbieg okoliczności:)

Pozwolisz Ewo, że będę odrobinę zazdrościła? Najbardziej Medtnera na żywo.

A po koncercie, jak tylko przestaniesz unosić się obok chmurek, napisz jak było, koniecznie!

Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #184 : Sierpień 18, 2012, 12:53:11 »


Jak ja żałuję, że nie umiem tak pięknie pisać jak nasze Joanny!

ale za to możesz pisać jak nasza Ewa  Uśmiech - po prostu: jakbys spisywała swe myśli w pamiętniku Mrugnięcie
Ważne też, abys nie omieszkała po komcercie pójśc do Daniła i zrobić sobie z nim fotkę  Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #185 : Sierpień 21, 2012, 07:15:07 »

Ravinia Festival... czytałam o nim już podczas ostatniego mojego pobytu w Stanach, ale wtedy właśnie się kończył. Oczywiście, przez trzy lata zdążyłam zapomnieć o tej wakacyjnej imprezie, ale już w drodze z lotniska zobaczyłam wielki bilboard, informujący o możliwości rezerwacji i zakupu biletów przez internet. Kiedy opadły pierwsze emocje, związane z powitaniami, niezbędna aklimatyzacja i przyzwyczajenie do zmiany czasu (7 godz.), pierwszego nieprzespanego wieczora znalazłam stronę (www.ravinia.org) i zaczęłam się rozglądać co tam ciekawego proponują. Owszem, ciekawostek i wielkich gwiazd bardzo wiele m. in. Santana, na którego występ miałam wielką chrapkę, Joshua Bell i jeszcze kilka innych nazwisk od czytania których, ja, biedna prowincjuszka dostaję zawrotu głowy! Niestety, jestem tu absolutnie uzależniona od samochodów moich dzieci, przy czym moja córka w pierwszych tygodniach mojego pobytu, właściwie wyłączyła się z jakichkolwiek działań, oczekując na dzidziusia, a potem... sami rozumiecie! Cóż, kapała mi ślinka na różne okazje, ale musiałam się obejść smakiem :-(((.
Nie mniej, kiedy zobaczyłam, że w programie na kolejny tydzień przewidziany jest recital naszego kochanego chłopca, postawiłam życie całej rodziny na głowie i stwierdziłam, że mogą sobie robić co chcą, a babci też się coś od życia należy!!!  ( Ha, ha, ha... Nie jest tak źle, bilety na  17 listopada, kupione zostały już wcześniej!)
Oczywiście, jak to człowiek uzależniony, zamiast dojechać godzinę wcześniej i przy okazji zobaczyć cały kompleks, dotarłam przed bramę tego zielonego, kapiącego kwiatami miejsca, na 10 minut przed czasem. Galopkiem dotarłam do  Bennett Gordon Hall i weszłam (po kolejnym! zeskanowaniu kodu kreskowego biletu) na salę. Sala fajna (oczywiście jak to w Ameryce, na zdjęciach elegancka, w rzeczywistości trochę gorzej), kameralna, 460 miejsc z balkonem i co najważniejsze o świetnej akustyce! Zamiast dzwonków oznajmiających początek koncertu, trzykrotnie przygasło światło, raz a potem drugi, jeszcze poproszono o wyłączenie telefonów, aparatów fotograficznych (niestety!!!!) etc. ... i nadejszła wiekopomna chwyla...
Na scenę, witany oklaskami, zdecydowanym, długim krokiem wszedł Daniił (wreszcie świetnie ubrany, elegancki, dobrze dopasowany garnitur i piękne buty) i niemal z marszu zaczął grać Sonatę Skriabina. Cóż, ja jeszcze się do końca Skriabina nie nauczyłam, ale pasja z jaką zagrał nasz ulubieniec, porwała niemal wszystkich (na początku słychać było niestety szeleszczące papierki i różne inne straszne dźwięki, na tyle intensywnie, że przypomniały mi się czasy szkoły podstawowej i wycieczek do kina!). Żeby było ciekawiej, równo z ostatnią nutą drugiej części sonaty, rozległ się sygnał jakiegoś zapomnianego telefonu komórkowego! Na szczęście nie rozproszyło to zbytnio ani Daniila, ani publiczności.
Przyszła kolej na pierwsze wykonanie Daniila Trzech Baśni Medtnera Op. 9. Beatko, rozpłynęłabyś się w zachwytach tak jak ja, bo już badziej chyba nie można! Burzliwe oklaski na stojąco potwierdziły moj odbiór. Zresztą, już wszystkie kolejne brawa wykonywaliśmy na stojąco ,   a  i okrzyków "Brawo" nie zabrakło!
Słuchając Piekielnego Tańca z Ognistego Ptaka Strawińskiego, pomyślałam, że (zwłaszcza ostatnio) szaleńcze brykanie po klawiszach, to jest to co paluszki Trifonowa lubią najbardziej! Ale jaki to przynosi efekt!!!!! Moje serce rozbrykało się z nimi niemal do utraty tchu! Jejku! to co widziałam i słyszałam przez internet na festiwalu w Verbier trzeba spotęgować... już nie wiem do której. Naprawdę genialne wykonanie, no i na żywo! Potem prześliczna Kołysanka i znów energetyczny Finał.
Ufff... Przewa? Jak to już? Przecież przed chwilą się zaczęło...
W czasie przerwy (tylko 10 minut), zorientowałam się, że przynajmniej połowę publiczności stanowią Rosjanie, jest sporo Japończyków i... nie usłyszałam słowa po polsku! Ech, szkoda.
Po przerwie Debussy - Obrazki Zeszyt pierwszy. Jakże ten chłopak potrafi zbudować nastrój, delikatnie muskając klawisze swoimi długaśnymi palcami!!! Taaak, zdecydowanie, to nie tylko świetny chopinista, ale również doskonały interpretator Claude`a. Oczywiście po tych plumkaniach i pluskaniach, stanęłam nieodwołalnie u bram muzycznego nieba. Chyba nie tylko ja, bo wybuchła taka owacja, że poczułam się prawie jak w Dusznikach.
Po ukłonach i pięknym chłopięcym, skomnym uśmiechu, Daniił na chwilę zamknął oczy, nabrał tchu i zaczął cykl dwunastu Etiud z opusu 25. Sami wiecie jak to brzmi, bo słyszeliśmy te cuda nie raz na youtube. Ale na żywo, na obcej ziemi, poczułam się stasznie dumna! Pomyślałam TO MOJE! POLSKIE! I niech wszyscy padną na kolana przed geniuszem naszego muzycznego wieszcza. Pomyślałam też, że my Polacy mamy Chopina, a oni Rosajnie mają Czajkowskiego, Rachmaninowa i Trifonowa. Zbudowało mi się to w tak okrąglutkie zdanie, że nie omieszkałam go powtórzyć , w rozmowie  z Daniiłem. Oczywiście z tej dumy i emocji uroniłam wiele łez, szczególnie przy Etiudzie nr 3, uważając jednakże na odświętny makijaż Mrugnięcie)).
No cóż, szczerze mówiąc, mam nieco podobne odczucia jak Dorotka. Etiudy grane przed rokiem, były wzorcem z Sevres. Teraz, mam ważenie, że są zbyt szybkie, chociaż  wygrane doskonale i nie tracą nic ze swojego piękna. Może to tylko nasze - polskie uszy, przyzwyczajone do innego tempa czują dyskomfort?
Muszę jeszcze napisać o Etiudzie Rewolucyjnej. W angielskim, jak wiecie, określa się ją  jako "Zimowy Wiatr". Zastanawiałam się, patrząc na diaboliczną minę Daniiła (znaną nam z Walca Mefisto), jaką gra etiudę? Czy Rewolucyjną, czy Wiatr Zimowy? Cokolwiek jednak widział, było to przewspaniałe, aż trudno było się powstrzymać od owacji! Ale wytrzymaliśmy. Natomiast to, co działo się po występie nie zdarza się tutaj chyba aż tak często, bo Japończycy i wiekowi Amerykanie, początkowo powściągliwi, przyglądali się  nam - słowianom z lekka zdziwieni, ale w końcu również dali się ponieść entuzjazmowi.
Daniił nie dał się zbyt długo prosić i ponownie zasiadł do fortepianu, dość chyba leciwego, ale cudownie brzmiącego Steinwaya. Szybciutko zapowiedział pierwszą Etiudę z op. 10 Chopina i zagrał!!! Znów burza oklasków (na stojąco), powtórne wejście i zapowiedź:  Etiuda nr 2 z op.10. Rozległy się chichoty i zapadła martwa cisza. Popłynęły dźwięki i po raz kolejny większość dusz uleciała wysoko... no w każdym razie moja. Kolejne owacje i kolejny bis:  dla odmiany Chopin, Etiuda op. 10 nr 3. No, teraz to już wybuch śmiechu, ale króciutki bo wszyscy chcieli więcej muzyki! Nie znam słów, które wyraziłyby to co słyszeliśmy, ale Wy przecież doskonale wiecie na co stać tego chłopca! I znów dłuuugie standing ovations i kolejny bis. Podejrzewam, że wszyscy chcieliby usłyszeć resztę etiud z opusu 10, ale tym razem Daniił zapowiedział: Johann Strauss Overture to "Die Fledermaus", nie dodając, że to jego własna transkrypcja, ale my już to przecież doskonale wiemy. Jak również to, że jego technika gry jest wręcz niewiarygodna. W niektórych utworach, chyba nikt normalny nie jest w stanie nadążyć za błyskawicznymi ruchami jego palców! Tak było i tym razem!
Zmęczony, ale szczęśliwy i uśmiechnięty, wstał złożył kolejny głęboki ukłon i wyszedł. Owacje trwały jeszcze jakiś czas, ale już chyba wszyscy czuli, że dał z siebie wszystko i wymagać więcej byłoby nieprzyzwoitością.

W kolejce do wyjścia, stałam obok uśmiechniętego szeroko, zachwyconego Amerykanina, który zwacając się do mnie powiedział: Hi`s amazing! O yes! - odparłam i nie trzeba było więcej słów. Tenże przesympatyczny człowiek  (nie, nie... dużo ode mnie młodszy!), potem zobił mi z Daniłem zdjęcie!
Tutaj są nieco inne zwyczaje, niż u nas. To nie wielbiciele oblegają kulisy, by spotkać ulubionego atystę, to On wychodzi do foyer. Bardzo to miłe, chociaż tworzy się straszny tłok i trudno się dostać po autograf i zamienić kilka słów. Mnie się jednak udało w całym zamieszaniu nie tylko dostać autograf (niestety bez dedykacji dla nas kurieowiczów), ale również chwilę porozmawiać, przekazać Wasze życzenia (dzięki słuchaniu radia Orfiej doskonale poradziłam sobie w rozmowie po rosyjsku, natomiast Daniił podziękował mi piękną polszczyzną!) i naszym szafarskim zwyczajem, zrobić wspólne zdjęcie.
Przyznam, że to emocjonalne szaleństwo, jakie dane mi było wczoraj przeżyć, miało szczególny wymiar, bo tu, tak daleko od domu - ojczyzny, odczuwa się szczególnie bliskość muzyki Chopina, a i sąsiadów z Europejskiego podwórka traktuje się jak bliskich znajomych.
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #186 : Sierpień 21, 2012, 07:35:59 »

Nieskromnie, zamieszczam link do zdjęcia z Daniiłem: http://www.facebook.com/#!/photo.php?fbid=395854373803096&set=a.140559569332579.31285.100001356096028&type=1&theater
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #187 : Sierpień 21, 2012, 07:52:32 »

I jeszcze: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.396193057102561.93711.100001356096028&type=1&l=1de3181811
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #188 : Sierpień 21, 2012, 11:00:37 »

Ewuniu, piękna relacja. Gratuluję, że w kociołku rodzinnego rozgardiaszu znalazłaś czas i spełniłaś marzenie. Zazdroszczę wrażeń. Ale spisałaś je tak bardzo naturalnie, ze w tej chwili poczułem pewno to samo, co Ty, podczas daniłowego Święta..
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #189 : Sierpień 21, 2012, 11:47:48 »

Ewa, cieszę się, że to wszystko przeżyłaś, ale jeszcze bardziej raduje mnie, że się tym z nami podzieliłaś. Zdjęcia i relacja, można się oderwać od tu i teraz i niespodziewanie znaleźć TAM, WTEDY. Byłam osobą swoją tylko na 6 koncertach Trifonova, ale dzięki relacjom "byłam" na kilkunastu już!

Nowy garnitur, dobrze, może już mu tak zostanie Mrugnięcie

Dzięki, WIELKIE DZIĘKUJĘ!
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #190 : Sierpień 23, 2012, 12:47:13 »

Jutro Daniil live w radiu BBC Uśmiech http://www.bbc.co.uk/programmes/b01m0p0b
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #191 : Sierpień 23, 2012, 17:35:11 »

Ło Matko!!! Piąta rano!!!! Co?
Ale program recitalu ten sam, który grał na Ravinia Festival. Tak badrzo chciałabym to jeszcze usłyszeć, zwłaszcza rzeczy nowe, że chyba po raz kolejny wstanę w środku nocy! Proszę, dajcie znać jeśli zobaczycie gdzieś nagranie tego recitalu. Uśmiech
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #192 : Sierpień 23, 2012, 18:12:45 »

Ewo, jak nie zapomnę to spróbuję nagrać, która to będzie w Polsce ? 13.00???
Zapisane

ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #193 : Sierpień 23, 2012, 18:28:01 »

U nich 11, więc u nas 12, w samo południe! Padnę na kolana i będę Ci dozgonnie wdzięczna, że o Beatce nie wspomnę. Agniesiu kochana, nie zapomnij! Buziak
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #194 : Sierpień 24, 2012, 12:28:53 »

Skazki, to jedyne co zdołam wysłuchać, ale jakie to ku-niebu-wznoszące Uśmiech
Zapisane
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 25   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

moloromme articz airpol pegasus gonerpg