Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy dobrze rozumiem różnicę między mazurkiem a walcem?  (Przeczytany 19948 razy)
niemuzyk
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 36

Krzysztof


Zobacz profil
« : Październik 23, 2010, 09:44:29 »

W walcu akcent przypada na 1 część taktu a w mazurku na 2? Czy to o to chodzi? Tylko nie śmiejcie się ze mnie, że walca od mazurka nie odróżniam:)
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Październik 23, 2010, 15:41:35 »

A czemu mamy się śmiać? Nie jest głupio nie wiedzieć, tylko nie pytać jak się nie wie. Już tłumaczę - choć może być to informacja niekompletna, bo sięgam do dawno zamkniętej w głowie szuflady. Mazurek znany jest w dwóch odsłonach albo jako taniec ludowy właściwie tożsamy z oberkiem albo jako stylizowana forma muzyczna. Rozumiem, że rozmawiamy w kotekście Chopinowskich mazurków, więc o tej drugiej odsłonie. Ponieważ mazurki, będące formą stylizowaną opierają się albo na kujawiaku albo na oberku, to akcent w obrębie jednego taktu przypada albo na drugą albo na trzecią część taktu - jeśli jest pochodną kujawiaka - zazwyczaj na drugą, jeśli oberka - tylko na trzecią albo łącznie na drugą i trzecią (w tańcu ludowym jest tu przytup), rzadziej tylko na drugą. Walc ma podobnie jak mazurek  rytm "na trzy" ale zawsze akcent na pierwszą część taktu, bo to ten pierwszy dłuższy krok, czy w walcu wirowym czy angielskim). Walc i mazurek różnią się też tym, że mazurek oparty jest na synkopach, więc rytm jest "rwany".  Mnie to kiedyś tak tłumaczono:
rytm walca : PAM, pa,pa; PAM, pa,pa
rytm mazurka: (ta, ta) ra TA: (ta,ta) ra TA; (ta,ta) (ra,TA) (TA,TA)
Zapisane
niemuzyk
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 36

Krzysztof


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Październik 23, 2010, 16:00:50 »

Wielkie dzięki.Uśmiech
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Październik 23, 2010, 18:01:44 »

Również dziękuję, ja to słyszę, ale nie umiałabym wytłumaczyć teoretycznie. Podobnie jak Niemuzyk nie jestem muzykiem.
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Październik 23, 2010, 18:29:32 »

Wystarczy Ewo jeśli to słyszysz, wiedza wobec tego co słyszysz jest wtórna. Polecam się na przyszłość. 
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Październik 23, 2010, 18:38:10 »

Oj słyszę! Może właśnie dlatego tak uwielbiam koncerty Chopina i opery Verdiego? Za każdym razem słyszę inną płaszczyznę melodyczną, inny rytm wychodzi na czoło. Jak to się dzieje, że to wszystko tak współbrzmi? Jakimż trzeba być geniuszem, żeby tworzyc takie cuda?!
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Październik 23, 2010, 19:20:32 »

Ja to sobie tak wyobrażam. Jest noc, tylko światło świecy, na ścianach drżą cienie płomieni z kominka, gra za kominem świerszcz, pachnie herbata z malinami, rzeczywistość gdzieś sobie poszła - pozostała harmonia. Widzę to drgające światło, czuję ciepło kominka, smakuję herbatę i sama staję się częścią harmonii - a Fryderyk jeszcze to słyszał i tak powstał nokturn.
Zapisane
smarkula
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 27


Aśka


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Październik 24, 2010, 01:45:08 »

chciałabym tylko coś poprawić,jeżeli pozwolicie.
Mazurek jako taniec stylizowany jest to forma wymyślona przez Fryderyka Chopina.Mazurek łączy w sobie cechy trzech tańców mazurowych:mazura,oberka i kujawiaka.W zależności od kompozycji możemy mieć do czynienia np.ze stylizacją tylko kujawiaka z oberkiem,albo tylko mazura z oberkiem.
Tak naprawdę nie można rozróżnić charakterystycznego rytmu 'mazurka';mogą to być tylko charakterystyczne rytmy tych tańców mazurowych,czyli:
-mazur-zadzierzysty charakter,akcenty na słabą część taktu,zmienne np.pa ram PAM,pa RAM pam itd.
-oberek-szybkie przebiegi,bardzo szybkie tempo,charakter wirowy(gdy zamkniemy oczy widzimy pannę w stroju ludowym z warkoczami,która wywija w koło,także łoo:)),akcenty na słabą część taktu,ale przeważnie w taktach parzystych czyli :taka taka taka pa ram PAM,no,mniej więcej...Chichot
no i kujawiak,bez wyraźnego rytmu o spokojnym charakterze.Stylizację kujawiaka w początkowym przebiegu możemy zauważyć w Mazurku cis-moll op.50 nr.3.Potem wkracza mazur,z durowym przebiegiem.

łoo,ale się rozpisałam;)
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : Październik 24, 2010, 14:25:52 »

Ja to sobie tak wyobrażam. Jest noc, tylko światło świecy, na ścianach drżą cienie płomieni z kominka, gra za kominem świerszcz, pachnie herbata z malinami, rzeczywistość gdzieś sobie poszła - pozostała harmonia. Widzę to drgające światło, czuję ciepło kominka, smakuję herbatę i sama staję się częścią harmonii - a Fryderyk jeszcze to słyszał i tak powstał nokturn.
Piękną, aneliku, masz wyobraźnię. Mógłbym się z nią utożsamić. Dla formalności jednak pamiętajmy, że Fryderyk nie wymyślił formy nokturnu, on ją przejął po Fieldzie i uszlachetnił. Ale masz rację, fryderykowe nokturny są jak prawdziwe nocne poematy. Dodałbym: poematy filozoficzne o miłości, wierności, o smutku i zagubionym szczęsciu
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : Październik 24, 2010, 14:37:04 »

i tęsknocie...
Zapisane
niemuzyk
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 36

Krzysztof


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Październik 24, 2010, 18:53:13 »

Ja wracam jednak do walców i mazurków.Czy moglibyście podać jakiś przykład z konkursu, jak nie należy grać mazurków. Może utkwił wam ktoś, kto sprofanował mazurka i wyszedł mu walc:). Miałbym wtedy taki wzorzec negatywny   
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Październik 24, 2010, 21:28:12 »

Ja wracam jednak do walców i mazurków.Czy moglibyście podać jakiś przykład z konkursu, jak nie należy grać mazurków. Może utkwił wam ktoś, kto sprofanował mazurka i wyszedł mu walc:). Miałbym wtedy taki wzorzec negatywny   

Odsłuchuję powoli Archiwum. Może w ten sposób znajdę taki negatywny przykład. Pamiętam taką wypowiedź bodajże Pani Profesor Palety-Bugaj, która mówiła o tym, że ktoś miast mazurka zagrał walca. Nie pamiętam kto.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : Październik 24, 2010, 21:54:40 »

i tęsknocie...
Tak, masz rację. Tęsknota mogłaby by kluczem do prawie wszystkich utworów Chopina. Nokturnów też. A czy wiesz, ze istnieje słowo, które opisuje całą twórczość Chopina Co? Nie pamiętam w jakich okolicznościach, ale Fryderyk sam je przytoczył zaznaczając, że takie słowo jest tylko w języku polskim i w żadnym innym nie ma odpowiednika. Tym słowem jest... ŻAL
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Październik 24, 2010, 22:02:25 »

A czy wiesz, ze istnieje słowo, które opisuje całą twórczość Chopina Co? (...) Tym słowem jest... ŻAL
Lepiej byś takich rzeczy nie pisał, bo jak tzw. "dzisiejsza młodzież" to przeczyta, niewątpliwie zrozumie to na swój sposób i potraktuje te słowa jako druzgocącą ocenę...

Wiem, odbiegam od tematu, ale nie mogłem się powstrzymać.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #14 : Październik 24, 2010, 22:05:00 »

A czy wiesz, ze istnieje słowo, które opisuje całą twórczość Chopina Co? (...) Tym słowem jest... ŻAL
Lepiej byś takich rzeczy nie pisał, bo jak tzw. "dzisiejsza młodzież" to przeczyta, niewątpliwie zrozumie to na swój sposób i potraktuje te słowa jako druzgocącą ocenę...

Wiem, odbiegam od tematu, ale nie mogłem się powstrzymać.

Niebieskooki, przepraszam, rozwiń myśl, bo nie bardzo ją rozumiem  Co?
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

darkwarriors lyl lolwfpolska duesicilie stworz