Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy dobrze rozumiem różnicę między mazurkiem a walcem?  (Przeczytany 19949 razy)
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : Październik 24, 2010, 22:08:46 »

To może ja się wypowiem, jako przedstawiciel młodzieży. Żal może zostać odczytany jako synonim epitetu "żałosny", zamiast - poprawnie - jako określenie smutku, nostalgii itp.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #16 : Październik 24, 2010, 22:13:28 »

To może ja się wypowiem, jako przedstawiciel młodzieży. Żal może zostać odczytany jako synonim epitetu "żałosny", zamiast - poprawnie - jako określenie smutku, nostalgii itp.


dziękuję za oświecenie.  Uśmiech Będę zatem miał się od dziś na baczności  Chichot
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Październik 24, 2010, 22:29:44 »

A wiem, wiem Panie Januszu - John Field, Irlandczyk o ile pamiętam. Ale za to Chopina uważa się za twórcę nokturnu opartego na przeciwieństwie tempa poszczególnych części utworu (wolna, szybka, wolna) - czyż nie? Moja wyobraźnia... Lubię ją, bo pozwalała mi się chronić przed życiem jak było źle. Dla mojej rodziny jednak bywała dopustem Bożym, bo błąkając się gdzieś w innych rejonach jaźni przypalałam ziemniaki, kupowałam ocet zamiast zapałek (w czasach gdy na półkach były tylko te dwa produkty), zostawiałam klucze w drzwiach itp. itd.
I Panie Januszu - chętnie posłucham czy raczej poczytam takie wspomnienia jak te w dziale "przedstawmy się". I jeszcze jedno - "pojadę" współczesną nomenklaturą Młodych - "szacun" za publiczny występ. A ten "żal", o który chodziło Niebieskookiemu to aktualnie synonim starego, dobrego przymiotnika "żałosny".  
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #18 : Październik 24, 2010, 23:15:18 »

A ja się tyle napisałam i mi posta wcięło w eter Smutny
Zapisane
smarkula
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 27


Aśka


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Październik 25, 2010, 19:14:37 »

Ja wracam jednak do walców i mazurków.Czy moglibyście podać jakiś przykład z konkursu, jak nie należy grać mazurków. Może utkwił wam ktoś, kto sprofanował mazurka i wyszedł mu walc:). Miałbym wtedy taki wzorzec negatywny   

na pewno był to któryś z Mazurków II etapu w wykonaniu Leonarda Gilberta.Podejrzewam,że Mazurek As-dur op.59 nr 2.
Tam w lewej ręce są trzy takie sam wartości.
Zapisane
niemuzyk
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 36

Krzysztof


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Październik 25, 2010, 20:28:55 »

Dzięki Aśka. A już straciłem nadzieję na pomoc w tej materii. "Grzebałem" dzisiaj w przesłuchaniach II etapu, ale nikt jakoś nie zwrócił mojej uwagi (grzebałem pobieżnie, może dlatego). A może dlatego, że szukałem wśród Japończyków a trzeba było wśród Kanadyjczyków:) No to teraz rzucam się na "biednego" Leonarda Gilberta. 
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : Październik 26, 2010, 21:29:45 »

Niemuzyku dalej szukam jaskrawego przykładu "zwalcowanego" mazurka. Odsłuchiwanie idzie mi jednak powoli, bo zazwyczaj jak zacznę - to wysłuchuję wszystkich utworów. Odezwę się jak znajdę takiego "niemazurka".
Zapisane
niemuzyk
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 36

Krzysztof


Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Październik 27, 2010, 17:15:14 »

Dzięki za zainteresowanie. Będę czekał cierpliwie
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Październik 27, 2010, 21:29:10 »

Znalazłam! Da Kim Sol. We wszystkich granych przez niego mazurkach cechy tego gatunku występują w niewielkim zakresie. O ile nawet zdarzają się momenty gdzie prawa ręka próbuje mazurkowych zaśpiewów, to lewa grzecznie gra akompaniament walca. W mazurku a-moll zauważam nawet momentami rytm walca angielskiego, gdzie dzwięk na trzy jest o ułamki sekund spóźniony.
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : Październik 28, 2010, 13:56:10 »

Jak ja Wam zazdroszczę takiego fachowego spojrzenia na muzykę! Mnie się tylko albo coś podoba, albo nie! Uśmiech
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : Październik 28, 2010, 15:03:07 »

Ewo! Czuję się trochę zakłopotana. Nie jestem fachowcem. Byłam uczniem szkoły muzycznej i trafiłam na świetnych nauczycieli, więc część wiedzy tam zdobytej zostało, ale to tylko tyle. Zawsze chętnie podzielę się tym co wiem,  ale w rzeczywistości nie jest tego zbyt wiele. Mrugnięcie
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #26 : Październik 28, 2010, 15:43:56 »

Ewo! Czuję się trochę zakłopotana. Nie jestem fachowcem. Byłam uczniem szkoły muzycznej i trafiłam na świetnych nauczycieli, więc część wiedzy tam zdobytej zostało, ale to tylko tyle. Zawsze chętnie podzielę się tym co wiem,  ale w rzeczywistości nie jest tego zbyt wiele. Mrugnięcie

Oj gdybym miał tyle zapału kiedy byłem w szkole muzycznej, wtedy po prostu odbębniałem zajęcia i do domu - teraz żałuje. Liczę, że dzięki Wam się czegoś nauczę, bo na książki czy korepetycje brakuje czasu. W wakacje - praca, teraz matura a jeszcze do tego ekonomia - czyli mój drugi konik, przez który chcę powalczyć o indeksy.
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : Październik 28, 2010, 15:45:17 »

A ja jednak dziękuję opatrzności za możliwość znalezienia się w przemiłym gronie ludzi, od których mogę się wiele nauczyć, chociaż przyznam, że wiele pojęć, które przytaczacie jest dla mnie nie tyle obcych, co nie do końca czytelnych. No cóż, nie można wiedzieć wszystkiego, ale może się jeszcze nauczę? Uśmiech
Zapisane
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : Październik 29, 2010, 21:17:06 »

http://www.youtube.com/watch?v=vmLvpJySb50

Może nie idealny wzór mazurka, ale bardzo lubię ten filmik, może dlatego, że to nie sala koncertowa.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #29 : Październik 29, 2010, 21:55:23 »

http://www.youtube.com/watch?v=vmLvpJySb50

Może nie idealny wzór mazurka, ale bardzo lubię ten filmik, może dlatego, że to nie sala koncertowa.

To jest znakomite, najwyższych lotów wykonanie "Żydka" i to przez samego Horowitza
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

lyl skandynawistyka sith duesicilie lolwfpolska