Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wunder Chopin :) Ingolf Wunder - Chopin Recital  (Przeczytany 52280 razy)
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : Czerwiec 18, 2011, 00:58:46 »

Ciekawe, skąd się to wzięło:)   

Asiu..a wzięło się to zapewne (oczyw. Mrugnięcie) z okresu naszej edukacji w szkole podstawowej..Kiedy to na lekcjach muzyki już od najmłodszych klas, starano się nam wszystkim wpajać taki oto zapis, podstawowej gamy durowej - jaką jest gama C-dur.., zaczynająca się rzecz jasna od dźwięku "c" Uśmiech..a więc: c, d, e, f, g, a, h, c...bądź jeszcze inaczej: do, re, mi, fa, sol, la, si, do.. Zatem podobne nazewnictwo przylgnęło do nas już od małego i w zyciu dojrzałym, nic a nic nie zamierza się przemianowywać.. Chichot Mrugnięcie 

Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : Czerwiec 18, 2011, 11:34:25 »

Narobiłem trochę zamieszania, ale dzięki temu wszyscy dowiedzieliśmy się trochę nowych rzeczy. Fakt, że to chyba szkoła namieszała nam w głowach. Cóż, dla mnie dzwięk b zawsze oznaczał h z bemolem. No ale człowiek uczy się całe życie.

Wywiad z Wunderem interesujący. Sam pianista przyznaje, że udało mu się rozwinąć melodyczną część ballady, całkowicie się z tym zgadzam, jego interpretacja ballady f-moll jest jedną z najlepszych interpretacji jakie słyszałem.

Polonez-Fantazja to utwór którego nieczęsto można spotkać na płytach z utworami Chopina. Utwór ten "wpadł mi w ucho" dopiero podczas konkursu, i mimo że od jego zakończenia minęło ponad pół roku to nadal nie mogę się zdecydować które wykonanie jest moim ulubionym. Rozważam Wundera, Bozhanowa i Awdeewą.
Zapisane
jaccol55
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 142



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Czerwiec 18, 2011, 12:04:14 »

Polonez-Fantazja to utwór którego nieczęsto można spotkać na płytach z utworami Chopina. Utwór ten "wpadł mi w ucho" dopiero podczas konkursu, i mimo że od jego zakończenia minęło ponad pół roku to nadal nie mogę się zdecydować które wykonanie jest moim ulubionym. Rozważam Wundera, Bozhanowa i Awdeewą.
Ja po wysłuchaniu na YT tego Poloneza w wykonaniu Blechacza nie miałem wątpliwości, kto najbardziej przekonał mnie swoją interpretacją. Nawet chwilowa słaba jakość nagrania nie jest w stanie mnie do niego zniechęcić.

Zaczyna się na 1:10:

http://www.youtube.com/watch?v=Uq3y7axx42k
http://www.youtube.com/watch?v=IUoqa_F717s&feature=related
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Czerwiec 18, 2011, 16:02:19 »

Nie przekonałeś mnie do Blechacza. Zdążyłem odsłuchać podesłany przez Ciebie klip i wykonanie Bozhanowa z konkursu, i porównując tą dwójkę wolę Bługara.

http://www.youtube.com/watch?v=QxA63lU5eeE

No ale każdy ma swoje gusta...

Postaram się przesłuchać i porównać pozostałych wymienionych przeze mnie wykonawców, podzielę się z Wami wnioskami, jeżeli takowe zostaną wyciągnięte.
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Czerwiec 18, 2011, 21:50:53 »

Wspaniale. Nasz Wunder tą premierą narobił trochę szumu, co - mnie - jak najbardziej odpowiada. Duży uśmiech

Asiu, piękna zawartość Twoich dwóch ostatnich postów.  Uśmiech

Science-pozdrowienia!

Sława rycerzom Nauki! Uśmiech
Dziękuję, Pat:) Dzieje zapisów i oznaczeń muzycznych są równie ciekawe, jak historia samej muzyki.

Co do solmizacji, dowiedziałam się jeszcze, że sylaby oznaczające nazwy dźwięków zostały ustalone w XI w. przez mnicha Guidia z Arezzo, który w tym celu posłużył się tekstem hymnu na cześć Świętego Jana:
 
Ut queant laxis, resonare fibris.
Mira gestorum famuli tuorum
Solve polluti labii reatum,
Sancte Joanes.

Początkowe sylaby wierszy hymnu dały nazwy kolejnym nutom. Sylabę "si" dodał dopiero w XVI w. Anzelm z Flandrii, składając ją z pierwszych liter wyrazów Sancte Joanes, a w wieku XVII zmieniono "ut" na bardziej wygodne do śpiewania "do" Inicjator owej zmiany nazywał się, nomen omen, Donni - tym sposobem w pewien sposób zyskał nieśmiertelność Mrugnięcie

A oto ten hymn, któremu zawdzięczamy nasze "doremifasol". Przyjemnie się go słucha:)
http://www.youtube.com/watch?v=SugtS3tqsoo

Co do pytania "skąd się to wzięło": czywiście wiadomo, że wiedzę na temat notacji muzycznej otrzymujemy w szkole. Jednak chodziło mi o to, skąd pochodzi ta wiedza:) Kto wymyślił takie a nie inne oznaczenie, i czy jest jakieś wytłumaczenie umiejscowienia tego, nie dającego się wytłumaczyć ciągiem alfabetycznym, nieszczęsnego H. Niestety, nie natrafiłam tu żadne informacje.
 
 
 
 
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Czerwiec 18, 2011, 21:58:40 »

Normalnie Uniwersytet Muzyczny, niby mam wakacje a tyle mimowolnie wkuwam  Duży uśmiech

Bardzo ciekawa informacja, Asiu.
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : Czerwiec 18, 2011, 22:03:40 »

Uniwersytet ma pewne niedociągnięcia Mrugnięcie - właśnie widzę, Beatko, że pomyliły mi się oznaczenia w sylabach tego hymnu: oczywiście tam ma być:
Solve Polluti labii reatum  Chichot

Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Czerwiec 18, 2011, 22:32:19 »

Co do Poloneza Fantazji, uważam, że Bożanow gra go pięknie, chociaż wolę wykonanie Wundera, które za pierwszym razem pozostawiło mnie w stanie całkowitego, euforycznego oszołomienia:)) No i nie ma się co dziwić, skoro nawet Martha płakała...Uśmiech

http://www.youtube.com/watch?v=ISzqefuXiJ4&feature=related

Blechacza też posłucham, choć nie sądzę, by znacząco zachwiał moją klasyfikacją:)

Oczywiście okazało się, że fakt, iż płyta ukazuje się w danym dniu niekoniecznie oznacza, że będzie ona dostępna w tymże dniu na naszym rynku:(  W Merlinie album jest opisany jako "towar trudnodostępny", z dostawą w ciągu 21 dni.
Pan w Empiku którego spytałam o płytę Wundera, miał w oczach pustą przestrzeń, wielką niczym step Akermański Chichot
Po sprawdzeniu w komputerze przyznał, że istotnie, teoretycznie jest na stronie informacja o tej płycie, i jej "dostawie w 24 h", jednak w praktyce dojdzie ona dopiero w okolicach wtorku. W związku z tym zamówiłam ją sobie sama internetowo, co wyjdzie na jedno - również przyjdzie we wtorek:)
Zapisane
jaccol55
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 142



Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Czerwiec 18, 2011, 22:34:23 »

Płyta ta wyjdzie również na vinylu, jak poinformowała DG.  Mrugnięcie

Cytuj
No i nie ma się co dziwić, skoro nawet Martha płakała...  Uśmiech

Może i płakała, a i tak głosowała na Avdeevą. Chichot Wunder według niej był 4...  Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2011, 22:37:36 wysłane przez jaccol55 » Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : Czerwiec 19, 2011, 10:47:12 »

W winylu? To obecnie rzadkość ze względu na fakt, iż jest to rynek niszowy, a jednocześnie elitarny. Winylowe wydanie to obecnie nobilitacja dla artysty i jego muzyki. Ten fakt świadczy jednak o stosunku DG do tej płyty. Tym większe gratulacje dla Ingolfa!
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : Czerwiec 19, 2011, 12:30:20 »

Winyle maja jedną zasadniczą wadę - ciężko je zabrać na wakacyjne wyjazdy  Chichot

Chociaż lubię Empik muszę przyznać że wprowadzają czasem klienta w błąd. W sklepie internetowym jest informacja, że dana płyta jest dostępna w ciągu 3-5 dni, klient zamawia, mijają 2 tygodnie i dostaje się maila, że niestety dany produkt jest niedostępny (ale na stronie netowej dalej widnieje info, że "dostępne w ciagu 3-5 dni").  Z politowaniem
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #26 : Czerwiec 19, 2011, 18:50:11 »

Wydanie winylowe to ciekawostka, a jednocześnie, jak już wcześniej zauważyliście, wielkie wyróżnienie.

Głosowanie głosowaniem, interpretacja Wundera należy do moich ulubionych, niemniej Awdeewa zagrała ten utwór z werwą, bardzo żywo co zwłaszcza w części fantazji wpływa na korzyść tego utworu. Zresztą, od początku lubiłem jej mocny dźwięk, choć nie do każdej Chopinowskiej kompozycji taki dźwięk pasuje. Przypominam, że ocena za trzeci etap dotyczyła całości programu, a Polonez był tylko jego składową.

Poniżej zamieszczam wykonanie Rosjanki
http://www.youtube.com/watch?v=NtLLjyx5QMQ&feature=fvwrel


Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : Czerwiec 20, 2011, 00:15:29 »

Mnie osobiście, jak wiesz Piotrze, niezbyt akurat przekonuje Chopin Awdiejewej; ale wiadomo, że mamy swoich ulubieńców i po tylu gorących dyskusjach nie będziemy się już o to spierali:)

Jako że mowa była o Empiku i Merlinie, chciałabym zwrócić Waszą uwagę na mniej znany sklep internetowy, Dalga.
http://www.dalga.pl/advanced_search_result.php?search_in_description=1&keywords=Ingolf+Wunder&osCsid=eefd84825dfb68e1ef7d214c4207e69e&x=23&y=7

Już raz znalazłam tam płytę, której nie było nigdzie indziej. A teraz - płyta Ingolfa w sobotę była "na półce", gotowa do wysłania! Godne uwagi jest to, że zajmują się głównie właśnie klasyką.  I mają dobre recenzje. Myślę, że będę się u nich zaopatrywać, a jeśli zdarzy mi się być w Poznaniu, może kupić osobiście:)
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : Czerwiec 20, 2011, 08:49:43 »

Artykul z Wyborczej w temacie (jesli juz był wczesniej linkowany, to przepraszam za powtorke):

http://wyborcza.pl/1,75475,9798509,Wunder_gra_na_nosie_jurorom.html
Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : Czerwiec 20, 2011, 18:31:36 »

Oj zagrał na nosie i to jak  Mrugnięcie Hehe, sytuacja Julianny nie jest do pozazdroszczenia. Na pewno jest jej dziwnie i po prostu przykro. Takiego obrotu sprawy się nie spodziewała. Ale konkursy bywają przewrotne  Mrugnięcie  Np. Piotr Anderszewski nie wygrał żadnego, w 1990 w Leeds normalnie zwiał ze sceny, a karierę zrobił przez duże K.

Wogóle Awdiejewa ma swoją stronę internetową? Kiedyś była jakaś stronka, teraz nie mogę jej znaleźć w sieci.
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wolfsparadise playyourstories airpol cloudwind skarpetkacrraft