Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2 3 ... 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wunder Chopin :) Ingolf Wunder - Chopin Recital  (Przeczytany 52281 razy)
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« : Czerwiec 17, 2011, 15:18:00 »

Dziś wreszcie ukazała się tak przez nas oczekiwana płyta Ingolfa z żółtym logo Deutsche Grammophon. Chichot A na niej:

Sonata h-moll op. 58
Polonez Fantazja op. 61
Ballada nr 4 f-moll op. 52
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.

Oto oficjalna informacja na stronie DG:
http://www.deutschegrammophon.com/cat/single?PRODUCT_NR=4779634
I strona albumu:
http://www.deutschegrammophon.com/html/special/wunder-chopin/index.html
W zakładkach na górze jest rozmowa z Ingolfem, próbki utworów, galeria zdjęć. Choć wszystko to przecież już znamy Chichot

Podaję link do Empiku - jak widać, polskie wydanie jest w cenie specjalnej Uśmiech
http://www.empik.com/recital-wunder-pl-wunder-ingolf,p1043845533,muzyka-p

Zachęcam gorąco Was wszystkich do kupienia płyty artysty, który, jak trafnie stwierdza recenzent Sunday Telegraph, "posiada wszystko, czego można oczekiwać od pianisty grającego Chopina - zachwycające wyczucie dźwięku, olbrzymią wyobraźnię muzyczną i niewiarygodną wirtuozerię". Mogę z pełnym przekonaniem podpisać się pod tymi słowami, po czym niezwłocznie udam się do najbliższego sklepu...Uśmiech)
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 17, 2011, 15:40:16 »

Asiu, małe sprostowanie - Wunder nagrał sonatę B-moll op. 58.

http://www.deutschegrammophon.com/html/special/wunder-chopin/music.html

Tutaj znajdziemy krótkie próbki nagrań Austriaka. W weekend wybiorę sie do Empiku.

Bardzo dziekuję za informację.
Zapisane
jaccol55
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 142



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 17, 2011, 15:51:47 »

Asiu, małe sprostowanie - Wunder nagrał sonatę B-moll op. 58.
Nie, Sonata op. 58 to h-moll, b-moll należy do op. 35.

Tłumaczenia z j. ang. są mylące, sam się czasami gubię co i jak.
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 17, 2011, 16:17:55 »

Nie, Sonata op. 58 to h-moll, b-moll należy do op. 35.

Tłumaczenia z j. ang. są mylące, sam się czasami gubię co i jak.

To ja już się pogubiłem, przytoczę opis płyty:

Cytuj
Track List
Frédéric Chopin (1810 - 1849)
Piano Sonata No.3 in B minor, Op.58
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 17, 2011, 16:20:10 »

Przesłuchałem fragment Allegro Maestoso dostepny na witrynie krążka i stwierdzam, że jest to bez wątpienia sonata H-moll. Przepraszam za zamieszanie.
Zapisane
jaccol55
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 142



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Czerwiec 17, 2011, 16:32:51 »

To ja już się pogubiłem, przytoczę opis płyty:
No ale właśnie o tym mówiłem.

B minor nie oznacza b-moll, tylko h-moll. Nie ogarniam jak oni to tłumaczą, ale tak jest.
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Czerwiec 17, 2011, 16:46:12 »

No ale właśnie o tym mówiłem.

B minor nie oznacza b-moll, tylko h-moll. Nie ogarniam jak oni to tłumaczą, ale tak jest.

Przecież to absolutnie nielogiczne, myślałem, że gdzieś wkradł się jakiś błąd. Przecież literowe oznaczenia dźwięków są uniwersalne, te same na całym świecie.

Ale jednak masz rację - oto dowód - wikipedia, popatrzcie na rozmieszczenie znaków chromatycznych przy kluczu wiolinowym

http://en.wikipedia.org/wiki/B_minor
http://pl.wikipedia.org/wiki/H-moll
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Czerwiec 17, 2011, 16:58:14 »

Po angielsku jak nastepuje:

b - h
b flat - b
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Czerwiec 17, 2011, 18:46:35 »

Czy to aby nie ten sam dźwięk..?? (Barto jest zawodowcem, więc lepiej jest w tym obeznany)..mnie też się to zawsze myliło i do dzisiaj myli..tzn nie nazwa sonaty, ale samych dźwieków  Uśmiech
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Czerwiec 17, 2011, 19:57:00 »

Oczywiście Bartus ma rację, B minor to po naszemu h-moll.
W tym miejscu chciałabym wystąpić w obronie języka angielskiego, który, jak i w wielu innych przypadkach, jest tu akurat bardziej logiczny niż nasz:)
Nie ogarniam jak oni to tłumaczą, ale tak jest.
Sprawa jest bardzo prosta. Znajdźcie, kochani, na pianinie, bądź w pamięci, klawisz A. A teraz podążcie w górę po białych klawiszach - trzymając się angielskiego systemu. A, B, C, D, E, F, G... Co nam to przypomina?  Chichot
No właśnie. Trzeba stwierdzić, że to nasze H jest tam w zasadzie trochę nie na miejscu:) Natomiast B - owszem, niby jest po A, ale wciśnięte rozpaczliwie w czarny klawisz, a po nim zamiast C, następuje H Szok
Myśmy się po prostu przyzwyczaili, dlatego uważamy, że tak jest dobrze Uśmiech Jednak logicznie rzecz biorąc po A powinno być B, a z bemolem - Bes:))
Francuzi poradzili sobie inaczej, a bardzo ładnie - u nich to jest en si mineur Uśmiech
Zapisane
jaccol55
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 142



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Czerwiec 17, 2011, 20:08:42 »

Rozumiem tłumaczenie, zastanawia mnie jednak jedna rzecz. Czy oznaczenia nie powinny być uniwersalne? To tak, jakby dla każdego języka ustalać różne zasady fizyki. Nie wiem, czy co Polacy odeszli od innych czy inni od Polaków, ale niektóre rzeczy powinny być uniwersalne. Tonacje są jedną z tych rzeczy, bo później powstaje zamęt. Np. utwory z Konkursu Chopinowskiego są wyświetlane po polsku. W tym momencie osoba zza granicy, może mieć problem, jeśli nie ma wglądu w przełumaczone nazwy utworów. Zresztą, to działa w drugą stronę, co pokazuje dobitnie przykład Gogusia, który był święcie przekonany, że popełniłaś błąd.  Mrugnięcie
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Czerwiec 17, 2011, 20:23:10 »

Sa mile i kilometry, ruch lewostronny i prawostronny, kierownice z lewej strony i z prawej strony. Spokojnie, nie da sie wszystkiego ujednolicic. Juz było esperanto, nie dało rady Uśmiech Chcesz cwiercfunciaka z serem?  Duży uśmiech
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Czerwiec 17, 2011, 21:05:35 »

Właściwie nie ma tu większego zróżnicowania. Generalnie występują trzy opcje.
Pierwsza, to solmizacja: h moll w języku rosyjskim, to si minor, w portugalskim i hiszpańskim - si menor, we włoskim si minore, we francuskim - si mineur.
Druga wersja jest alfabetyczna, reprezentowana przez Anglików i Amerykanów: i tu mamy B minor.
Esperanto wzoruje się na angielskim i tworzy nazwę B-minoro.
My trzymamy się podobnego systemu, jak Niemcy i np. Norwegowie (H-moll). Ciekawe, skąd się to wzięło:) I która wersja była wcześniejsza. Wiadomo, najstarsza jest solmizacja, powstała już w XI wieku. A potem? Podejrzewam, że starsze jest nazewnicwo niemieckie, a Anglicy później je skorygowali.   
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Czerwiec 17, 2011, 21:42:16 »

A oto Ingolf w Dwójce rozmawia o swojej płycie. Posłuchajmy:

http://www.polskieradio.pl/8/410/Artykul/387713,Ingolf-Wunder-i-jego-pierwsza-plyta-dla-DG
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #14 : Czerwiec 18, 2011, 00:02:49 »

Wspaniale. Nasz Wunder tą premierą narobił trochę szumu, co - mnie - jak najbardziej odpowiada. Duży uśmiech

Asiu, piękna zawartość Twoich dwóch ostatnich postów.  Uśmiech

Science-pozdrowienia!
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 10   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

skarpetkacrraft evelon airpol playyourstories watahacemnejstrony