Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 36   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Muzyka operowa  (Przeczytany 168242 razy)
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #420 : Październik 15, 2012, 11:26:50 »

Licha to wiedza... To tak, jakbyś czar doświadczania miłości chciała pozyskać z książek...

Nie sposób doświadczyć wszystkiego osobiście. Licha czy nie licha, ale jedyna. Nie ma "źródełka" z którego możesz zaczerpnąć i już wszystko wiedzieć, poznać, doświadczyć. Nie można zerwać jabłka z drzewa wiadomości.
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #421 : Październik 15, 2012, 11:27:42 »

Ale zwróci mi uwagę na piękno, którego do tej pory nie dostrzegałem
jak np. opisy  Beatki, obu Joann, Janusza, Agnieszki, Patryka  itd.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #422 : Październik 15, 2012, 11:30:32 »

... od czasów powstania Kalifatu istniało w muzułmańskim imperium zapotrzebowanie na kastratów, ale ponieważ Islam zakazuje kastracji, okaleczaniem chłopców zajęli się Żydzi i to oni przejęli cały "geszeft" kastrowania w Europie. W X- XII wieku największym centrum produkcji kastratów była czeska Praga, skąd żydowscy przedsiębiorcy sprzedawali swój "towar" na cały obszar Kalifatu, a potem i dla chrześcijańskich miłośników muzyki.

Dlaczego istniało zapotrzebowanie? Tylko i wyłącznie w charakterze "słowika w klatce"?
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #423 : Październik 15, 2012, 11:40:53 »

Nie, muzułmańskie elity chciały posiadać eunuchów jako strażników haremów, ale też i jako wykształconych sług, którymi można się było popisywać w zwanym "towarzystwie". Kastraci śpiewali, recytowali poezje, wygłaszali uczone traktaty i popisywali się erudycją. Wykształcony kastrat był dla średniowiecznego Araba dobrą inwestycją, owocującą bujnym życiem towarzyskim, nowymi koneksjami i możliwościami.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #424 : Październik 15, 2012, 11:50:56 »

Moj mozg zarejestrowal kiedys, ze piekno musi byc powiazane z natura, naturalnoscia.
I to sie u mnie sprawdza.
Glos kastrata jest wynaturzeniem.

Uzylas slowa dualizm, by zakamuflowac nonsens swojej wypowiedzi.

Współczesność zmierza w stronę sztuczności, począwszy od makijażu, poprzez operacje plastyczne, napompowane usta. Przynajmniej jeśli chodzi o wygląd człowieka.
Pytanie, co jest naturalne. Teoretycznie człowiek jest naturalny, więc wszystkie jego działania niejako siłą rzeczy także są naturalne.

Niemal każdej wypowiedzi można zarzucić nonsensowność. Niestety sama widzę wiele nosnsensu w swoich własnych wypowiedziach, bo potrafię na nie spojrzeć z kilku punktów odniesienia, ale czy to znaczy, że mam się w ogóle nie odzywać? Każda próba wyrażenia swojego zdania na jakiś temat, często dopiero powstającego, kształtującego się, jest trudna. Chyba nikt nie ma katalogu, biblioteki gotowych poglądów na każdy możliwy temat, poukładanych w jakichś szufladkach czy zwiniętych w kłębuszek niczym skarpety.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #425 : Październik 15, 2012, 11:55:35 »

Nie, muzułmańskie elity chciały posiadać eunuchów jako strażników haremów, ale też i jako wykształconych sług, którymi można się było popisywać w zwanym "towarzystwie". Kastraci śpiewali, recytowali poezje, wygłaszali uczone traktaty i popisywali się erudycją. Wykształcony kastrat był dla średniowiecznego Araba dobrą inwestycją, owocującą bujnym życiem towarzyskim, nowymi koneksjami i możliwościami.

Właśnie wyczytałam w "wątpliwej jakości źródłach internetowych"  Mrugnięcie że nie wolno używać zamiennie słowa kastrat i eunuch. Chyba każdemu przypadały inne funkcje?
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #426 : Październik 15, 2012, 16:58:13 »

Skoro ledwie sie domyslasz, jak brzmiał, to skad wiedza o cudownym pięknie?

Ja - tez ledwie sie domyślam. I w powiazaniu z wiedzą dostaję na samą myśl etetycznego przezycia całkiem nieestetycznych torsji

Skąd wiemy, jak śpiewali kastraci? Niekoniecznie z filmu "Farinelli", ale przecież i obecnie są panowie, którzy śpiewają "kontratenorem". Nie ma żadnych powodów by sądzić, że kastraci mieli inny głos- budowa aparatu głosowego jest ta sama, skala takoż. Na ten przykład:

http://www.youtube.com/watch?v=kgjKDphM0Cc&feature=related

A tu w duecie:

http://www.youtube.com/watch?v=ggrsAo_vk7o&feature=related
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #427 : Październik 15, 2012, 17:03:09 »

Ten sam artysta w utworze Bacha:

http://www.youtube.com/watch?v=g9O3w06I2Ww&feature=related
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #428 : Październik 15, 2012, 21:08:34 »

Musammanie, wszystkie Twoje dzisiejsze linki są mniej lub bardziej doskonałe, mam chwilę jeszcze tylko i problem, którego kawałka po raz kolejny posłuchać. Padło na rockowego Rachida, taka ze mnie melomanka  Zawstydzony
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #429 : Październik 15, 2012, 21:49:24 »

Ja - tez ledwie sie domyślam. I w powiazaniu z wiedzą dostaję na samą myśl etetycznego przezycia całkiem nieestetycznych torsji

A propos kastratów - nie dam wiary, Januszu, że usłyszenie głosu kastrata - zwłaszcza, gdy wcale nie wiesz, że ów sopran jest kastratowego pochodzenia - wywołałoby u Ciebie powyższe zjawisko. Powinniśmy zachować pewną, również "historyczną", wrażliwość. Niezależnie od "operowego światopogladu".

Monteverdi był niewątpliwie muzycznym geniuszem, natomiast wedle mojej wiedzy pierwsze opery we współczesnym rozumieniu tego gatunku (może należałoby najpierw zdefiniować "operę", by szukać jej prapoczątków) powstały nieco wcześniej. Historia sztuki Daphe, którą stworzył Jacopo Peri, przynależy jeszcze do XVI w., zaś swoją Eurydykę ten włoski kompozytor skomponował kilka lat przed Orfeuszem Monteverdiego.

Dafne (fragm.) - to prawdopodobnie pierwsze dzieło określane jako opera zachowało się w postaci szczątkowej; jest wynikiem kompozytorskiej "kooperacji" Periego i Jacopo Corsiego.
http://www.youtube.com/watch?v=JbaL-RVwdbw

Eurydyka (fragm.)
http://www.youtube.com/watch?v=6QK47uaF0HY
Zapisane

Melisa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 129



Zobacz profil
« Odpowiedz #430 : Październik 15, 2012, 22:19:27 »

Beatko, jeżeli nie słyszałaś śpiewu kastrata, to oto masz okazję.
Nagranie z 1902 lub 1904 r - ostatni śpiewający kastrat - zmarły w 1922r. Alessandro Moreschi.
Z powodu ówczesnej techniki nagrywania głos wydaje się groteskowy nieco, niemniej jest to autentyczny głos kastrata.

http://www.youtube.com/watch?v=F6bdPCVwoMw&feature=fvst

Jeżeli chodzi o głosy współczesnych śpiewaków (nie kastratów) śpiewających altem lub sopranem, to ja przepadam za nimi i nikt mnie nie przekona, że nie są piękne Uśmiech

http://www.youtube.com/watch?v=Zw6Ph0U3yKc
http://www.youtube.com/watch?v=QbFXeDSDUxw

Co do Eurydyki J. Peri, to kiedyś katowałam nią Agę na fejsie, bo wg. mojej wiedzy to właśnie Eyrydyka była pierwszą operą Język

Zapisane
Melisa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 129



Zobacz profil
« Odpowiedz #431 : Październik 15, 2012, 22:29:45 »

Musammanie, dzięki za linki. Taylor świetny zwł.  śpiewający Bacha.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #432 : Październik 16, 2012, 00:28:33 »

Zaopatrzyłam się dziś w "Dzieje muzyki" Bogusława Schaeffera i będę teraz trochę mniej niewiedząca.

Meliso, ten kastrat, Alessandro Moreschi - Incipit Lamentatio & Improperia, przypomina mi znaną kolędę, chyba "Oj Maluśki".

Wyczytałam, że Dafne nie przetrwało, czyżby jakieś cudowne ocalenie jednak?
Wg Schaeffera Euridice powstało nieco po Dafne, w 1600 roku, przy współudziale Giulia Cacciniego. Ale pewnie co autor, to inna konfiguracja, trudno po latach zestawić daty, fakty, współpracę, autorstwo czy współautorstwo.

No nic, będę "kopała" dalej. Źle dociekliwym na tym świecie  Mrugnięcie

Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #433 : Październik 16, 2012, 07:51:40 »

Dobry wybor Beato.

Pan Boguslaw Schaeffer jest moim ulubionym profesorem na Akademii.
Otwarty umysl, filozof, dramaturg, kompozytor, grafik.
Wszystkie te dziedziny opanowal do perfekcji.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #434 : Październik 16, 2012, 07:56:04 »

Cytuj
Nie ma żadnych powodów by sądzić, że kastraci mieli inny głos- budowa aparatu głosowego jest ta sama, skala takoż.

Musammanie
Ta wypowiedzia udawadniasz jak malutko wiesz na temat spiewu.

Oto link: http://www.youtube.com/watch?v=S8ZAraf5wMc
Zapisane
Strony: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 36   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

aldara doggieslife apelkaoubkonrad692 wrzeciono naszehistorieonline