Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2 3 ... 13   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: muzyka Jana Sebastiana Bacha - wydarzenia, płyty lub wszystko co się kojarzy :)  (Przeczytany 79828 razy)
niemuzyk
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 36

Krzysztof


Zobacz profil
« : Listopad 11, 2010, 14:13:26 »

Moja pytanie trochę Uśmiech nie na temat. Czy nr 211  to twoja ulubiona kantata? 

Niebieskooki: początkowe kilka postów zostało przeniesione z innego tematu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2010, 15:25:35 wysłane przez Niebieskooki » Zapisane
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Listopad 11, 2010, 14:25:20 »

Historia tego nicka jest raczej niemuzyczna Uśmiech Potrzebowałam czegoś co łatwo można zapamiętać a w razie zapomnienia łatwo sprawdzić. Akurat wtedy czytałam o tej kantacie i stąd wybór. Trochę też dlatego, że taka tematyka pokazuje trochę innego Bacha, Bacha-żartownisia, Bacha, który woli pójść do więzienia niż się zgodzić z radą miejską Uśmiech. Gdybym miała się kierować względami tego co najbardziej lubię to numer byłby pewno inny. Tylko wtedy trudno byłoby mi się zdecydować jaki dokładnie i chyba zmieniałabym zdanie co parę dni Uśmiech Ale na pewno nadal byłoby to coś zaczynającego się od bwv!
Zapisane
niemuzyk
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 36

Krzysztof


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Listopad 11, 2010, 15:31:55 »

gdybym miał się opowiedzieć za którymś numerem:) to wybrałbym bwv 82, ale w wersji na sopran
Zapisane
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Listopad 11, 2010, 15:35:02 »

właśnie w tej chwili zaczęłam słuchać tej kantaty Uśmiech cóż za zbieg okoliczności...Niestety nie w wersji na sopran. A możesz polecić swoje ulubione wykonanie?
Zapisane
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Listopad 11, 2010, 15:38:34 »

Przy okazji zupełnie innej rozmowy pojawił się temat mojego ulubionego kompozytora. Stąd nowy wątek. Może znajdą się towarzysze w uwielbieniu dla tego cudu jakim był geniusz lipskiego kantora. Zapraszam do dzielenia się przeżyciami, informacjami o koncertach, płytach lub wszystkim co Wam w związku z panem Janem Sebastianem w duszy gra Uśmiech
Zapisane
niemuzyk
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 36

Krzysztof


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Listopad 11, 2010, 18:51:29 »

Nie wiem czy nie zostaniemy zbanowani za ta kontrabandę?Uśmiech (Bach na forum poswięconym Szopenowi!!!!)
W nawiązaniu do wątku rozpoczętego w innym dziale polecam wersję BWV 82 na sopran w wykonaniu Nancy Argenta. Jest na YT - ściska w gardle jak się słucha arii "Schlummert ein"
Zapisane
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Listopad 11, 2010, 18:57:27 »

W razie chęci banowania za kontrabandę zawsze możemy się powołać na to, że Bach ulubionym kompozytorem Chopina był Uśmiech i zalecał on swoim uczniom "granie Bacha, Bacha i jeszcze raz Bacha" Uśmiech więc słuchając jak najwięcej też po trochu spełniamy jego polecenia.
A co do wykonania kantaty o którym mówisz to chętnie się zapoznam i dzięki za polecenie. W najbliższym czasie przymierzam się do porządnego przesłuchania Partit w wykonaniu Anderszewskiego (były jako dodatek do Polityki). Chyba powoli potrzebuję odpocząć od mojego ukochanego Goulda i poszukać nowych spojrzeń.
Zapisane
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Listopad 11, 2010, 19:03:29 »

A tak przy okazji, żeby nie być gołosłownym w muzyce Chopina można znaleźć mnóstwo, czasami wręcz dosłownych cytatów z Bacha. Tak z głowy na gorąco np. preludium e-moll i c- moll oparte są jeśli chodzi o harmonię na odpowiadających im tonacyjnie preludiach z I tomu DWK. Jeśli komuś przychodzi do głowy więcej przykładów niech dzieli. Ja spróbuję w wolnej chwili trochę głębiej poanalizować, poporównywać i jestem pewna, że coś jeszcze znajdę.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Listopad 11, 2010, 19:09:48 »

A ja właśnie o Gouldzie chciałam napisać, cóż 3 wersje Wariacji Goldbergowskich kiedyś
słuchałam na okrągło a takż e Kunst der Fuge.
Gould legenda, samotna wyspa, bez uczniów  i epigonów kto nie słyszał marsz do księgarnii.
Dużo razy słyszałam że szkoda że GG nie nagrywał romantyków.
Nigdy się z tym nie zgadzałam, jedyny utwór którego w jego wykonaniu nie lubię, nie rozumiem to
sonata Chopina h-moll. Zresztą Gould nie był tym swoim dziełem zbytnio zachwycony bo nigdy
nie zdecydował się wydać tą sonatę na płycie.
Miło spotkać fankę GG bo ja go też uwielbiam Uśmiech
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : Listopad 11, 2010, 19:09:55 »

W razie chęci banowania za kontrabandę zawsze możemy się powołać na to, że Bach ulubionym kompozytorem Chopina był Uśmiech i zalecał on swoim uczniom "granie Bacha, Bacha i jeszcze raz Bacha" Uśmiech więc słuchając jak najwięcej też po trochu spełniamy jego polecenia.
i zalecał i sam posiadał w "cichym" repertuarze oba zeszyty Das woltem perierte clavier. Przed koncertami rozgrywał sie własnie Bachem, a nie kompozycjami które miał grać.
Metodę tę (grania na rozgrzewkę Bacha) praktykuje do dziś podobno Zimerman. Wspominała o tym w TVP Kultura Pani profesor Tarnawska
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Listopad 11, 2010, 19:15:52 »

i zalecał i sam posiadał w "cichym" repertuarze oba zeszyty Das woltem perierte clavier. Przed koncertami rozgrywał sie własnie Bachem, a nie kompozycjami które miał grać.
Metodę tę (grania na rozgrzewkę Bacha) praktykuje do dziś podobno Zimerman. Wspominała o tym w TVP Kultura Pani profesor Tarnawska
O rozgrzewce Bachem nie słyszałam, a ja właśnie tak robię jak zaczynam sobie muzykować. Po pograniu Bacha przez chociaż półgodziny palce wydają się wreszcie być w miarę posłuszne. W jego muzyce jest wszystko co potrzebne pianiście: szybkie wymagające równości przebiegi, kantyleny, akordy i oczywiście przede wszystkim polifonia, która zmusza do uniezależniania poszczególnych palców a głowę przygotowuje do pełnej koncentracji, rozgrzewa obie ręce równomiernie, słowem idealna...
Zapisane
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Listopad 11, 2010, 19:19:29 »

A ja właśnie o Gouldzie chciałam napisać, cóż 3 wersje Wariacji Goldbergowskich kiedyś
słuchałam na okrągło a takż e Kunst der Fuge.
Gould legenda, samotna wyspa, bez uczniów  i epigonów kto nie słyszał marsz do księgarnii.
Dużo razy słyszałam że szkoda że GG nie nagrywał romantyków.
Nigdy się z tym nie zgadzałam, jedyny utwór którego w jego wykonaniu nie lubię, nie rozumiem to
sonata Chopina h-moll. Zresztą Gould nie był tym swoim dziełem zbytnio zachwycony bo nigdy
nie zdecydował się wydać tą sonatę na płycie.
Miło spotkać fankę GG bo ja go też uwielbiam Uśmiech

Mnie też miło niezwykle Uśmiech A co do nagrywania romantyków absolutnie się zgadzam. Mnie nagrania już Beethovena (ojca romantyków) wystarczyły, żeby ograniczyć się do słuchania Bacha. Ogromne tempa, za dużo wszystkiego. Mam wrażenie, że tylko Bach był w stanie utrzymać w ryzach muzykalność GG i był mu po prostu przeznaczony Uśmiech
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Listopad 11, 2010, 20:47:08 »

Oj tak! Partity, preludia i fugi w wykonaniu Goulda, to prosta droga do muzycznego nieba. Jestem jego fanką absolutną!
Zapisane
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Listopad 11, 2010, 21:04:04 »

W tej chwili przymierzam się właśnie do poszukiwań innych wykonań i muszę polecić Richtera. Np. to:

http://www.youtube.com/watch?v=k97KeRiRxxg

Niby od niechcenia a jednak perła.
Przy wykonaniu GG miałam wrażenie, że on doszukuje się w muzyce najgłębszej filozofii i to szukanie czuje się w jego grze a w wykonaniu u Richtera ta filozofia rodzi się sama po prostu z muzyki.

Przyznam, że jeszcze nie posłuchałam jakiejś większej ilości jego wykonań Bacha ale mam poczucie, że jest to może inne spojrzenie niż GG ale też wspaniałe.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Listopad 11, 2010, 21:38:14 »

Piękny ten koncert Richtera extra a  a propos nie macie wrażenia że Bożanow trochę był w Goulda zapatrzony
nawet miał swoje krzesełko???

http://www.youtube.com/watch?v=2vacZrMF32Y&feature=related
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 13   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

playyourstories airpol watahacemnejstrony evelon nocneigraszki