Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Polskie perełki ludowe  (Przeczytany 23645 razy)
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : Listopad 10, 2010, 23:43:35 »

Koziołku - ołtarz Mariacki mały? Rzeźbom z ołtarza sięgasz do pasa:) Po za tym Mariacki dużo zyskał po renowacji, która była parę dobrych lat temu. Uprzednio zdawał się mniejszy, przytłaczający. Nie jest on wysoki, ani też specjalnie wielki, za to ma jedyny i niepowtarzalny klimat i energię. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego Mariacki, pomimo układu prostopadłego ulic, nie wpisuje się w architekturę miasta. Okazuje się jednak, że kościoły do pewnego wieku ( nie wiem, jak jest teraz), musiały byś zwrócone do Ziemi Świętej, tak aby idącemu pielgrzymowi pokazywać drogę Uśmiech

Mówiąc "nasza katedra" mówisz o...? Nie wiem, Gdańskiej?

Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : Listopad 10, 2010, 23:51:42 »


Albośmy to jacy tacy, albo i nie  Mrugnięcie
Proszę Państwa: oto Kraskowiak, a gdzieżby indziej jak nie na krakowskim Rynku?!

http://www.youtube.com/watch?v=v5bwS62m_Sk&feature=related

Jak się słucha i patrzy na coś takiego Januszu, to człekowi przychodzi tylko jedno na myśl.."Panorama Racławicka" Chichot
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #17 : Listopad 10, 2010, 23:56:58 »

A na tym miejscu, gdzie oni tańczą, trochę po lewej, jest teraz fontanna, która ma połaczenie z podziemiami. Z podziemi, poprzez tą fontannę, można zobaczyć kościół Mariacki Uśmiech
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Listopad 11, 2010, 00:19:54 »

Przyjmijcie i moje życzenia,
Chopin napisał:
będą się działy straszne rzeczy ale na koniec będzie jedna wielka słowem Polska

http://www.youtube.com/watch?v=qZwqQi5BqUk
Zapisane

kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Listopad 11, 2010, 00:39:02 »

Koziołku - ołtarz Mariacki mały? Rzeźbom z ołtarza sięgasz do pasa:) Po za tym Mariacki dużo zyskał po renowacji, która była parę dobrych lat temu. Uprzednio zdawał się mniejszy, przytłaczający. Nie jest on wysoki, ani też specjalnie wielki, za to ma jedyny i niepowtarzalny klimat i energię. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego Mariacki, pomimo układu prostopadłego ulic, nie wpisuje się w architekturę miasta. Okazuje się jednak, że kościoły do pewnego wieku ( nie wiem, jak jest teraz), musiały byś zwrócone do Ziemi Świętej, tak aby idącemu pielgrzymowi pokazywać drogę Uśmiech

Mówiąc "nasza katedra" mówisz o...? Nie wiem, Gdańskiej?



Być może umiejscowiono nas za daleko ołtarza, dlatego wydawał się taki mały..ale sama przyznaj, że na tle całości "bryły" Kościoła, sam ołtarz istotnie sprawia wrażenie stosunkowo "małego"..no i te boczne "ławki" strasznie dziwna konfiguracja - naprawdę byłem rozczarowany (zresztą nie tylko ja, pozostali również)..ale nie będę bawił się w "krytykanta" bo jeszcze się na mnie pogniewasz Mrugnięcie
A z tym zwracaniem ku Ziemi Świętej masz rację, bowiem w "wiekach średnich" obowiązywała doktryna Kościoła mówiąca, iż centrum świata, ba..nawet wszechświata stanowiła "Ziemia Święta", a dokładniej miasto Jerushalaim - powoływano się przy tym bodajże na jedną, jedyną perykopę z Pisma Świętego (nie będę Moniko przytaczał którą, bo nie chce mi się już teraz sięgać po egzemplarz Chichot)
Mówiąc "nasza katedra"..miałem na myśli oczywiście STARGARDZKĄ, ale można przy okazji wspomnieć również o Kościele św. Jana (99 albo 100m wysokości), sama katedra zaś nie wiele niższa ale za to znacznie większa i jeszcze taka mała ciekawostka - dysponuje najwyżej położonym sklepieniem w całej Polsce.. Uśmiech
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #20 : Listopad 11, 2010, 09:08:12 »

Z pewnością jest tak jak mówisz. O tej katedrze od razu myślałam, gdy powiedziałeś, że największa. Jest rzeczywiście imponująca. Byłam tam parę lat temu. Jest w niej dużo światła, ale też dużo średniowiecznej surowości. Dlatego, by nie dać nikomu płaszczyzny do pogniewania się, powiedzmy, że każdy z tych kościołów jest na swój sposób cudowny.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : Listopad 11, 2010, 09:27:54 »

Koziołku, co tam 100 m Kościólka - a mój komin na Żeraniu ma 200 (ach ten jasiek - wiem, ze głupio żartuje, sorry Koziołku. Zaraz potargam mu uszy  Chichot). Gdy będę w Stargardzie - chętnie poświęcę mu i pięknej starogardzkiej Katedrze o "średniowiecznej surowości" swoje zainteresowanie i czas.

W Krakowie bywam prawie co roku, podczas powrotu z gór. Zatrzymuje się na króciutko i zaraz wracam do tej nudnej warszawki. Ale w tym roku, we wrześniu przyjechałem z rodzinką (moja Pani i mój braciszek z żoną) na cały dzień i noc, i tylko dla samego Krakowa. Było uroczo. Zwiedziliśmy niemało: od Wawelu (ave grobowce królów i ave Panie Marszałku!), poprzez Kościółek na Skałce, przeuroczy Kazimierz i na koniec Kopiec Kościuszki. O podziemiach rynkowych troche zapomnieliśmy. A jak widzę, szkoda. Szkoda też, że Konkurs Chopina rozpoczłą się tak późno i tym samym będac w grodzie Kraka nie znałem jeszcze naszej Moniki. Może by pomogła i posłuzyła radą?  Chichot Pozdrówka, droga Przyjaciółko!

Teresko, świetna Perełka! Na dzisiejszy dzień nic lepszego nie mogło!
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2010, 09:32:50 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Listopad 11, 2010, 10:29:41 »

Kiedys tez tak przez laske moglem skoczyc. To byly czasy
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #23 : Listopad 11, 2010, 14:02:13 »

To ja jeszcze dodam swoje trzy grosze, bo nie wytrzymam. Wybaczcie!

Przesyłam Wam link do "Koncertu odwiecznego muzyka", który dzisiaj zagrał tak, że wszyscy zamarli i trwali w nabożnym milczeniu, aż do zamilknięcia muzyka. Dzisiaj brzmiał tak cudownie. Jego głos jest tak samo rozpoznawalny jak muzyka Chopina. Na całym świecie nie ma takiego drugiego. Nie będę rozwodzić się dłużej, choć bym potrafiła. Choć wiele traci poprzez przesył medialny i lepiej go słyszeć na żywo, ale posłuchajcie:
http://www.youtube.com/watch?v=6vl7eSBL-ag&feature=player_embedded
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : Listopad 11, 2010, 14:05:35 »

Nawet przez internet gęsia skórka wyłazi natychmiast!!!
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : Listopad 11, 2010, 14:33:54 »

Dzwony są magiczne. Pamiętam jak zaczarowała mnie końcówka filmu Andriej Rublow Tarkowskiego.
Ale Zygmunt jest nasz i brzmi najpiękniej, stanowczo.

A do zbioru perełek dorzucam mazura, oczywiście, mój ulubiony od dziecka.

http://www.youtube.com/watch?v=8XhgXjC70kE&feature=related

No i teraz nie pozostaje mi nic innego, jak wybrać się na najbliższe przedstawienie Halki lub chociaż na Straszny Dwór..
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #26 : Listopad 11, 2010, 14:44:57 »

Oh jak ja go dobrze znam Uśmiech
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : Listopad 11, 2010, 15:06:09 »

Niezależnie od Święta, ilekroć sięgom do szuflady z przyprawami i wpada mi do ręki ten pojemnik śpiewam:
http://www.youtube.com/watch?v=Wp2x5wuhJhM&feature=related
To ukochana pieśń wszystkich kobiet w mojej rodzinie!
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : Listopad 11, 2010, 15:09:33 »

I oczywiście!!!
http://www.youtube.com/watch?v=wXrOSjW1xVI&feature=related
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : Listopad 11, 2010, 15:17:59 »


W Krakowie bywam prawie co roku, podczas powrotu z gór.

Janusz - z których gór wracasz co roku?
Co do muzyki ludowej - dla mnie nie masz nad góralską! Klimat, rzewność, energia - wszystko mi odpowiada a jeszcze kiedy świadomość, że nad smrekami królują Czerwone Wierchy i kiedy płonie wielka watra a śnieg wielkimi płatami wiruje, wiruje...
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

valiance zagroda-slonca dehashed off-road4x4wiki hohol