Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 15   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Quizy o Chopinie  (Przeczytany 97197 razy)
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #75 : Lipiec 04, 2012, 17:01:14 »

O mazurkach z op. 24 (tu - jeden z nich w moim wykonaniu - http://youtu.be/cG9LHsI3_-o ) pewien wybitny muzyk pisał: "...są tak zmanierowane, że prawie nie do zniesienia".
Moje pytanie - kto taką niepochlebną wyraził o nich opinię? Dla ułatwienia podpowiem: Chopin znał owego dżentelmena osobiście...

Januszu, nie jestem na 100% pewna, ale chyba był to Felix Mendelssohn-Bartholdy Mrugnięcie
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #76 : Lipiec 04, 2012, 17:21:57 »

Żle o tych mazurkach pisał Rellstab, ale Chopin chyba osobiscie go nie znał, w każdym razie "krytyk"
"symbolicznie" podarł je na strzępy Chichot Chichot
Zapisane

bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #77 : Lipiec 04, 2012, 17:52:01 »

Rellstab??
To byloby za trudne
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #78 : Lipiec 04, 2012, 17:54:08 »

symbolicznie - bez cudzyslowiu.
Tak mi sie wydaje.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #79 : Lipiec 04, 2012, 17:55:42 »

cudzyslowia
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #80 : Lipiec 04, 2012, 17:59:54 »

Januszu, nie jestem na 100% pewna, ale chyba był to Felix Mendelssohn-Bartholdy Mrugnięcie

Trafiony zatopiony! Gratuluję Ci, Kasiu!  Chichot Buziak
Pytanie było o tyle trudne, że w przeciwieństwie do Rellstaba, o którym wspomina Teresa, wypowiedzi Mendelssohna nieprzychylne Chopinowi były naprawdę sporadyczne i rzadko przytaczane w biogreafiach.
A co do Rellstaba... był chyba najbardziej zajadłym krytykiem Fryderyka. O etiudach op. 10 pisał: "kto ma powykręcane palce to grając te etiudy na pewno je wyprostuje, kto zaś ma palce proste, niechże się strzeże i nie gra ich, o ile w pobliżu nie ma chirurgów   Szok "...
Ale po kilku latach tenże sam Rellstab recenzując nowe wydanie nokturnu Es-dur op. 9 skonstatował: "Czy myśmy się zmienili, czy kompozytor?
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #81 : Lipiec 04, 2012, 18:41:35 »

Trafiony zatopiony! Gratuluję Ci, Kasiu!  Chichot Buziak

Uwielbiam Twoje chopinowskie quizy Januszu! Quizy i interpretacje  Uśmiech
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #82 : Lipiec 04, 2012, 18:46:17 »

Pytanie rzeczywiscie trudne.Mendelsohn bardzo Chopina cenił a poza tym był człowiekiem dobrze wychowanym a tacy nie krytykują przyjaciól, przynajmniej publicznie. Dla mnie duze zaskoczenie.Brawa Kasia!!!

Bartku, piszę o stosunku Rellstaba do Chopina na Schubertiadzie.Chyba wszyscy czytali!!!!!!!!! Płacz Płacz Płacz Płacz
Zapisane

bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #83 : Lipiec 04, 2012, 18:51:43 »

Dlaczedgo -  Zawstydzony ?
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #84 : Lipiec 04, 2012, 18:57:29 »

Nie wiem Zawstydzony
Zapisane

bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #85 : Lipiec 04, 2012, 20:25:32 »

Ja tez nie wiem  Buzia na kłódkę
Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #86 : Lipiec 04, 2012, 21:34:23 »

Dla mnie duze zaskoczenie.Brawa Kasia!!!

Dzięki Agnieszko  Uśmiech Dla mnie taka opinia wygłoszona przez takiej rangi twórcę także była zaskakująca!  Co?


« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2012, 12:27:52 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #87 : Lipiec 04, 2012, 21:51:34 »

to tylkio mi sie tak powiedzialo.
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #88 : Lipiec 05, 2012, 12:42:18 »

W nawiązaniu do wypowiedzi Janusza.
Chodzi o ten cytat z masakrowaniem palców podczas grania etiud op. 10. Czy krytyk miał na myśli etiudę nr 1, czy wszystkie z tego-ż opusu? Etiuda "wodospadowa"( bo taką ma ksywkę nr 1) wcale nie łamie palców i nawet nie wymaga ekstra długich dłoni. Zdecydowanie trudniejszym utworkiem jest preludium nr 24 (d-moll) z racji rozpiętości, jaką narzuca akompaniament lewej ręki.

Tutaj zagadka: który utwór Chopina, jest bardzo zbliżony technicznie do tego preludium mając na uwadze akompaniament lewej ręki?

Pytanie niechopinowskie: proszę wskazać utwór pianistyczny, który jest tak trudny do wykonania, że tylko nieliczni na naszej planecie mogą go zagrać bez omyłek?
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #89 : Lipiec 05, 2012, 14:11:56 »

Leszku,  literalnie czytając Rellstaba trzeba przyjąć, ze miał na myśli cały opus (10).
Co do trudności preludium d - mam nieco odmienne odczucia. Kiedyś grywałem je i pamiętam, że najtrudniejszym fragmentem to zdecydowanie - tercje, które pojawiają się kaskadowo w partii prawej ręki  tuż przed finałowymi 3 x d. Ten akompaniament w lewej, może i jest, jak piszesz: "z racji rozpiętości", trudny, ale tak naprawdę - to tylko stała figura rytmiczna, która po krótkim treningu całkiem prosto układa sie pod dłonią.
Na pytanie o zbliżony akompaniament lewej reki nie pokuszę się o odpowiedź. Tak naprawdę możną by tu wymienić sporo przykładów, jako że u Chopina, jak ktoś mawiał: " to głownie prawa ręka śpiewa, a lewa akompaniuje". Tak jest na przykład w grywanym przeze mnie nokturnie b-moll i wielu innych.
Pytanie o utwór pianistyczny, sorry, tez  pozostawię bez odpowiedzi... Już wielokrotnie bywało, że dla jednych jakiś utwór byl niemożliwy do wykonania, a potem historia pokazywała, że jednak... (Literatura skrzypcowa obfituje tu w  szczególnie wiele przykładow: kaprysy Paganiniego, sonata z trylem diabelskim, itp., itd). Pytanie, poza tym, co znaczy "bez omyłek"? Recze Ci, że i Ty zagrasz bez omyłek każdy utwor Chopina, tyle, że w swoim tempie i niekoniecznie w stylu powszechnie uznawanym za mistrzowski  Chichot
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 15   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

pomorska survivalgames lyl skandynawistyka darkwarriors