Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Quizy o Chopinie  (Przeczytany 97164 razy)
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #165 : Kwiecień 21, 2013, 21:02:16 »

W sumie, Beatko, jakby się uprzeć, każdy utwór należy odegrać Chichot  Gdyby Januszowi chodziło o najdłuższy w sensie partytury, a więc najbardziej "zapisany" utwór, pewnie odpowiedzią byłby I Koncert (z A. Maestoso, na które składa się ok. 700 taktów).
Zapisane

fabura
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 94


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #166 : Kwiecień 21, 2013, 21:08:49 »

Wychodzi na to , że Chopin był zafascynowany ważną cecha muzyki ludowej jaką jest transowość. Rzeczywiście takich oberków można słuchać i grać bez końca, a człowiek odczuwa charakterystyczne uczucie upojenia. Kiedyś wiejskie zabawy, wesela to były prawdziwe maratony w porównaniu z dniem dzisiejszym co było bardzo wyczerpujące dla muzykantów zresztą. To ważny temat bo przypuszczam, że ta cecha pomaga gdy ktoś się uczy takiej muzyki ale to już temat do innej dyskusji.
Ze dwa linki nie zaszkodzą:

http://www.youtube.com/watch?v=4innPHMKJOM
http://www.youtube.com/watch?v=McOCdwfDguc

Zapisane

fabura
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 94


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #167 : Kwiecień 21, 2013, 21:16:33 »


 Poza tym z wielu względów można ten cykl traktować nierozłącznie; poszczególne miniatury, mimo wszelakich kontrastów, pojawiają się niejako zgodnie z logiką (co wyraża się choćby rozwojem koła kwintowego). Nie będzie chyba nadużyciem stwierdzenie, że 24 preludia (mimo różnorodności) składają się na jeden dźwiękowy organizm, samodzielne, monumentalne

Ja bym powiedział, że jest to nadużycie. Dla mnie każdy z tych utworów nawet najkrótszy to odrębne arcydzieło. Zresztą Chopin nigdy nie zagrał wszystkich preludiów naraz ani żadnego swojego innego cyklu. Rekordem było zagranie 6 pierwszych preludiów po koleji.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2013, 21:19:28 wysłane przez fabura » Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #168 : Kwiecień 22, 2013, 08:38:41 »

Ja bym powiedział, że jest to nadużycie. Dla mnie każdy z tych utworów nawet najkrótszy to odrębne arcydzieło.
...odrębne arcydzieło? czy opus?

A czy jedno drugiemu, Faburo, przeszkadza? Ja za arcydzieło np. uważam etiude E-dur (10/3). Ale i w tej etiudzie mam swoje mikro-arcydziełko w postaci jej pierwszego tematu. I "u cioci na imieninach" z etiudy grywam tylko ów ukochany kawałek...
To, że w bukiecie kwiatów jedne wydają nam sie ładniejsze od innych nie znaczy, ze bukiet to przypadkowa zbieranka. Skoro kompozytor decyduje sie konkretne utwory przypisac do wspolnego im dzieła znaczy - tworzą zamknięta całośc. W takim rozumieniu delektowanie sie pełnym opus ma głebszy sens, niźli podskubywanie rodzynków z ciasta. (Tak, akurat, zwykłem czynić to ja  Zawstydzony   Duży uśmiech )
Prawdopodobnie mogło tak być, jak piszesz: Chopin nigdy na recitalach nie grywał całych cykli. Ale to jeszcze nic nie znaczy. Chopin w ogóle nie był rasowym, koncertujacym pianistą i w zwiazku z tym wielkie cykle nie były jego domeną. Za to wiemy, że całe cykliczne dzieła wprowadzali do swoich programow jemu wspólczesni, na przyklad Liszt. To na co Chopin nie porywał sie na salach koncertowych - to, okazuje się, realizował zaciszu swoich pracowni. Jest np relacja jego ucznia, który wspomina że na jednej z lekcji Chopin odegrał mu (z pamięci) cały cyl preludiow i fug Bacha. A zatem gramie cyklami i rozumienie cyklu jako całość zamysłu kompozytora nie było obce i Chopinowi.  Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2013, 09:12:10 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
fabura
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 94


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #169 : Kwiecień 22, 2013, 17:10:58 »

Cytuj
odrębne arcydzieło? czy opus?
Oho, próbujesz przypisać mi jakieś słowa, których nie wypowiedziałem. Już nie przesadzajmy... nie jesteśmy dziećmi.
Cytuj
To, że w bukiecie kwiatów jedne wydają nam sie ładniejsze od innych nie znaczy, ze bukiet to przypadkowa zbieranka

To, że jedne kwiatki wydają nam się mniej ładne nie znaczy, że nie będą nam się podobać osobno, poza bukietem. A jeśłi ktoś jest usatysfakcjonowany tylko wtedy gdy usłyszy preludium 14 tuż po 13, a przed 15, a po nokturnie f-moll już nie to jest to jego problem Mrugnięcie


Zapisane

bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #170 : Kwiecień 25, 2013, 08:24:23 »

Cytuj
To tak jak w tym starym (i niemądrym) dowcipie o Vivaldim: "Vivaldi did not write 500 concertos; he wrote the same concerto 500 times".

Podoba mi sie to zdanie Kasiu. Nie wydaje mi sie ono "niemadre".
Kazdy nowy utwor Vivaldiego (Chopina, Bacha Mozarta), to warianty poprzednich.
Sadze, ze kompozytorzy w dawnych czasach "produkowali" utwory. Mieli swoj sposob, technike i ciachali jeden utwor za drugim.
Ten sposob tworzenia nie umniejsza wartosci utworow. Na tym polega wlasnie profesjonalizm - emocje wynikaja z techniki i warsztatu.
Cala otoczka magii w okol dziela jest wynikiem juz sluchaczy, ktorzy, jako zwierzeta stadne (sam sie do nich zaliczam)
wpadaja w rodzaj zbiorowej psychozy (zjawisko to dotyczy rowniez wykonawcow - zobacz na wszelkiego rodzaju fanki - folowerki).
Prawde o sztuce weryfikuje historia.
Utwory z mizerna technika i wartsztatem szybko znikaja ze spisu dziel.
Ale coz, bez "magii" zycie byloby nudne. Bez magii, ktora sami sobie tworzymy w okol siebie.
I tak ma byc.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2013, 08:28:22 wysłane przez bartus » Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #171 : Kwiecień 25, 2013, 11:46:54 »

Zgadzam się z Tobą Bartku w 100%: Ein bisschen Magie muss sein!  Mrugnięcie

Wiesz, przydawkę "niemądry" dodałam aby złagodzić nieco deprecjacyjny charakter tego zdania - Maestro z Wenecji nie doczekał się jeszcze co prawda swojego wątku, ale wiem, że ma tu swoich fanów (np. Ciebie i mnie).  Uśmiech
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #172 : Maj 19, 2013, 14:02:26 »

Nasza agentka 007 uaktywniając się w róznych obszarach quizowych mimowolnie zmobilizowała mnie do kolejnej zapytanki. Na szczęscie będzie ona i nieskompliowana, i krótka.
Drodzy forumowicze! Moje pytanko brzmi: ile wzrostu mierzył sobie Frycek?  Chichot
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #173 : Maj 19, 2013, 15:28:27 »

Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #174 : Maj 19, 2013, 16:59:17 »

Gratulacje i brawa dla Agi! I za prawidłową odpowiedź, i za bonusową przyrównywarkę  Chichot
Nawiasem mówiąc - owe 5'6"  to po naszemu ok. 170 cm
 Z kronikarskiego obowiązku (wcale nie umniejszajacego przyjemność) i dla sprawiedliwosci dodam, że najszybciej odpowiedziała na pytanie (odpowiedź przekazujac na priva)... no kto? Wiadomo - nasza agentka 007. Gratulacje więc i dla Kasi  Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #175 : Lipiec 14, 2013, 11:10:50 »

Mamy wakacje, wiec tym razem quzik troche na luzie i raczej z tych łatwiejszych  Mrugnięcie

W sasiednim topicu razem z Katiuszą zarekomendowaliśmy znakomitą parafrazę tematów Chopina pt. :"Chopinata" z albumu "Wół na dachu".  Chichot
Otwiera ją zamaszysta przeróbka poloneza A-dur - kończy: temat z walca cis-moll (op. 64). Temat tego walca jest zresztą przewodnum motywem "Chopinaty".
http://youtu.be/k80xXKyqODk
W Chopinacie (link jw.) pojawia sie jescze jedno odniesienie do tematu z Chopina. Której kompozycji dotyczy?  Uśmiech
(Dla niecierpliwtch podaję namiar: 1:34 do 2:10)

Oczywiscie, proszę o odpowiedzi na priva  Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
fabura
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 94


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #176 : Lipiec 19, 2013, 16:33:12 »

I co? Nikt nie odpowidział czy nikt nie brał udziału? Ja nie brałem bo myślałem, że od razu ktoś odpowiedział i już za późno.

Ps. Fora internetowe umierają...  Niezdecydowany
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2013, 16:35:12 wysłane przez fabura » Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #177 : Lipiec 19, 2013, 21:31:57 »

I co? Nikt nie odpowidział czy nikt nie brał udziału? Ja nie brałem bo myślałem, że od razu ktoś odpowiedział i już za późno.

Ps. Fora internetowe umierają...  Niezdecydowany
nie jest tak źle  Mrugnięcie Kilka osob napisalo na priva..
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2013, 21:37:12 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #178 : Lipiec 21, 2013, 11:22:01 »

Pora na rozwiązanie ostatniego quizka. Jak niezawodnie i słusznie napisał mi na priva Patryk ("Mozart")
"...Chodzi o Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66; w dość zawoalowany sposób, w duchu frapującej improwizacji w "Chopinacie" zaprezentowany zostaje środkowy, nokturnowy epizod (Des-dur) tego opus (moderato cantabile, sotto voce)..." Brawo, Pat!
Wraz z Patrykiem prawidłowej odpowiedzi udzieliła także Dorota ("Kati")  - i tu, ukłony dla Dorotki - bo po raz pierwszy wzięła udział w quizie i od razu prawidłowo, i zresztą jako najpierwsza udzieliła odpowiedzi  Chichot
Ale i gratulacje dla Kasi (fille007), która swoją odpowiedź (a jakże - prawidłową!)umieściła na mojej Witrynie w komentarzach do nowelki o motocykliście Konradzie i Calypso (http://janusz.nizynski.pl/netowiska/cyberp/motocyklista-konrad-i-calypso/)
Cieszy więc bardzo, że wciąż są chętni do uczestniczenia w quizach, choć troszkę martwi, że nie jest ich bardzo, bardzo dużo Smutny  no, ale cóz... Wakacje rządza się swymi prawami  Spoko
Dziękuję raz jeszcze wszystkim za uczestnictwo i zapraszam do kolejnych, wkrótce, zmagań  Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #179 : Lipiec 21, 2013, 11:30:36 »

Tytułem uzupełnienia...
Czy zastanawiało Was, dlaczego to piękne Impromptu cis-moll nie zostało przez Chopina opublikowane? dlaczego wraz z innymi licznymi kompozycjami kazał je po swojej śmierci spalić?
Ciekawa sprawa... Kiedyś doczytałem się u Hedleya, że Chopin miał świadomość poczynionego przez siebie plagiatu. Ponoć to impromptu było wiernie wzorowane na pewnej kompozycji Moschelesa... Przyznam, że wiele zajęło mi trudu odnalezienie owego utworu-protoplasty, ale bez skutku. Może kiedyś komuś z Was się uda??
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2013, 13:49:12 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

dehashed hohol pomocniczy off-road4x4wiki regteam