Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Quizy o Chopinie  (Przeczytany 97280 razy)
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #150 : Kwiecień 19, 2013, 16:22:53 »

Mam nowy quizek.  Chichot
I wcale nie taki prosty... No chyba żeby jednak  Mrugnięcie  Mrugnięcie

Pytanko brzmi: jaki jest najdłuższy do grania utwór Chopina? (najdłuższy, rzecz jasna, pod względem czasowym).
Dla ułatwienia (czytaj: utrudnienia) dodam - to wcale nie ktorys z koncertow ani żadna z sonat  Duży uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #151 : Kwiecień 20, 2013, 15:05:15 »

Pytanko brzmi: jaki jest najdłuższy do grania utwór Chopina? (najdłuższy, rzecz jasna, pod względem czasowym).


Hej, hej! Forumijna rodzinko, co z Tobą? żadnych prób odpowiedzi? Czyżby zbiorowa kapitulacja?  Niezdecydowany
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #152 : Kwiecień 20, 2013, 17:05:39 »

Z mojej strony tak... opery nie skomponował.. mszy tez nie!!Bardzo jestem ciekawa odpowiedzi  !!!
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #153 : Kwiecień 20, 2013, 21:26:04 »

No, Tererenia! Ty już zasługujesz na nagrodę... za choćby tylko ciekawość.  Uśmiech

A na tę śpiącą resztę to chyba zaraz nakrzyczę  Z politowaniem
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Emilka
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 11



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #154 : Kwiecień 20, 2013, 22:09:43 »

Będę odważna i powiem, że to Koncert e-moll jest najdłuższy. Mrugnięcie
Nic innego mi nie przychodzi do głowy. Sprawdziłam nawet wszystkie czasy na płytach z wszystkimi utworami The Real Chopin.
Zapisane

laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie organizowanego przez NIFC w 2011 r.
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #155 : Kwiecień 20, 2013, 22:28:18 »

Januszu, w pierwszej chwili pomyślałam o balecie Les Sylphides (Sylfidy/Chopiniana) do muzyki Chopina, ale dowiedziałam się, że trwa on generalnie krócej niż koncert f-moll  Mrugnięcie A może to jakiś utwór cały w tempie LargoMrugnięcie

To nie utwór Chopina sensu stricto, ale stawiam na... forum Kurier Szafarski  Chichot (hiperszalony pomysł, wiem, ale naprawdę nic innego nie przychodzi mi na myśl). Mrugnięcie





Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #156 : Kwiecień 20, 2013, 23:55:41 »

Krócej od koncertu f-moll, czyli ten balet jest krótszy od krótszego koncertu Chopina (nie doprecyzowałam  Mrugnięcie).

Ja z kolei nie wiem do tej pory, kto jest autorem słów "Pachną fiołkami i są bardzo warszawskie" (o op. 11 & 21 Chopina). Jak wyczytałam w książeczce do płyty z koncertami Fryderyka (Janusz Olejniczak & Sinfonia Varsovia) - jeden z Noblistów (ale który?).  (Od pamiętnej "wpadki" ze szczygłem, który jednak był szpakiem  Chichot i skrzydlatą muzą W. A. Mozarta, jestem bardziej sceptyczna co do info zawartych w bookletach  Mrugnięcie). 
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #157 : Kwiecień 21, 2013, 09:20:04 »

Dziewczyny! jesteście wszystkie wspaniałe: dzielne, odważne, ufne i ciekawe   Spoko I należy Wam się za to ode mnie buziak  Buziak
Ale sorry! Ten quizek Was pogrąży  Chichot

Otóż najdłuższym utworem do odgrywania naszego Frycka jest... mazurek C-dur op. 6 nr 5
Liczy, po prawdzie, wszystkiego tylko kilka taktów i kilka prostych akordow. Ale i co z tego? I tak cały jego cymesik sprowadza się do przypisu. Otóż jako jedyny w twórczości Chopina utwór ma znamienny dopisek: „senza fine” – dosłownie: bez końca. Można go (i w zasadzie należy) grać dowolnie długo: z powrotem i bez końca. Chce ktoś sobie grac go przez godzinę albo dwie? - proszę bardzo. I w każdej sekundzie swego grania będzie jak najbardziej zgodny z zapisem kompozytora.  Duży uśmiech

A już poza konkursem... Mazurek dość kłopotliwy dla edytorów. Oto na stronach NIFC widnieje jako op. 6 nr 5
http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/composition/detail/name/mazurek_c/id/148
Tymczasem w narodowym Wydaniu Chopina (pod redakcją Ekiera): wskoczył sobie do opusu 7.

I żeby nie było zbyt klarownie - w pierwotnych wydaniach z 1833 roku:
Mazurki op. 6 (Francuskie, M. Schlesinger)
Mazurki op. 6 (Angielskie, Wessel & Co.)

sa tylko po 4 mazurki, bez naszego ancymonka  Mrugnięcie Kto więc się myli: Narodowe Wydanie, czy NIFC?

I o co tu w tym wszystkim chodzi?  Co?
Może ktoś z Was pokusi się o rozszyfrowanie tych jego tajemniczych wycieczek po opusach Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2013, 09:26:53 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #158 : Kwiecień 21, 2013, 10:54:06 »


Najdluzszy utwor Chopina zostal zagrany na imprezie pt."Najdłuższe Urodziny.." z udzialem niezlomnego
forumowicza Janusza. Koncert trwal ponad tydzien (?) non-stop.
Wprawdzie grano rozne utwory tego samego kompozytora, ale
moim zdaniem, poniewaz styl Chopina jest bardzo spojny i jednolity.
moznaby odniesc wrazenie, ze sluchamy jednego utworu (jednego gigantycznego cyklu).

P.S.
Czesto spotykam sie z zarzutem, ze utwor danego kompozytora jest taki sam jak poprzednie.
...Ciagle to samo...i.. on znowu to samo napisal ..itd
Otoz mysle, ze ta "negatywna" krytyka jest bez sensu. Wiadomo, ze mocny indywidualny styl bedzie
zawsze zauwazalny w kazdym utworze.
Silne cechy stylu sa zatem walorem.
Sluchajac Bacha zauwazam "jeden" motyw, "jedna" harmonie, "jeden" kontrapunkt.
Z Chopinem jest to samo.
Nie przeszkadza mi w budowaniu wlasnej emocji podczas sluchania, ze po mazurku op 6 uslysze od razu nokturn op 9.
Oczywiscie nie jest to regula....
Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #159 : Kwiecień 21, 2013, 11:23:55 »

Czesto spotykam sie z zarzutem, ze utwor danego kompozytora jest taki sam jak poprzednie.
...Ciagle to samo...i.. on znowu to samo napisal ..itd

To tak jak w tym starym (i niemądrym) dowcipie o Vivaldim: "Vivaldi did not write 500 concertos; he wrote the same concerto 500 times".

P.S. Jak miło Cię znowu czytać Bartku!  Uśmiech


Januszu, zaskoczyłeś mnie nieziemsko tym Niekończącym Się Mazurkiem... Przyznam, że pomysł z Najdłuższymi Urodzinami też przyszedł mi do głowy  Mrugnięcie Przy próbie rozwiązania Twojego quizu literalnie przepalały mi się synapsy  Chichot i chwytałam się każdej możliwości  Mrugnięcie
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #160 : Kwiecień 21, 2013, 12:07:14 »

...Januszu, zaskoczyłeś mnie nieziemsko tym Niekończącym Się Mazurkiem... Przyznam, że pomysł z Najdłuższymi Urodzinami też przyszedł mi do głowy  Mrugnięcie Przy próbie rozwiązania Twojego quizu literalnie przepalały mi się synapsy  Chichot i chwytałam się każdej możliwości  Mrugnięcie

 Chichot  Buziak
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #161 : Kwiecień 21, 2013, 16:22:33 »

Chichot  Buziak

Śmiej się, śmiej Januszu  Uśmiech, dokładnie tak było  Mrugnięcie

Na YT ten utwór też figuruje pod różnymi numerami opusowymi:

jako op. 6 nr 5
http://www.youtube.com/watch?v=XiG93g4eD_U

lub też jako op. 7 nr 5
http://www.youtube.com/watch?v=SMRlXbvAuuk
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #162 : Kwiecień 21, 2013, 18:58:32 »

Januszu, tak nam zapętlać myślenie, jak mogłeś Mrugnięcie Też podjęłam próbę, odkryłam szybko, że kruczek, ale nie miałam cierpliwości i wiary w umiejętności. Trzeba było Sherlocka oglądać, jak wszyscy w koło namawiali Chichot
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #163 : Kwiecień 21, 2013, 20:15:16 »

jaki jest najdłuższy do grania utwór Chopina?

A zatem słowo-klucz... opus  Chichot

Januszu, przyznam się, że nie wpadłbym na to, że chodzi o mazurek op. x (longissimum  Mrugnięcie) nr 5, gdyż nigdy go nie grałem i nie widziałem tej ciekawej notki. Kiedy przeczytałem zagadkę, pomyślałem najpierw o komplecie preludiów z op. 28, które jak kiedyś wspominałem, jest moim chopinowskim opus magnum  Mrugnięcie Trwa ono zazwyczaj niecałe 3 kwadranse, a zatem parę minut dłużej od przeciętnego wykonania I Koncertu e-moll. Poza tym z wielu względów można ten cykl traktować nierozłącznie; poszczególne miniatury, mimo wszelakich kontrastów, pojawiają się niejako zgodnie z logiką (co wyraża się choćby rozwojem koła kwintowego). Nie będzie chyba nadużyciem stwierdzenie, że 24 preludia (mimo różnorodności) składają się na jeden dźwiękowy organizm, samodzielne, monumentalne opus. IMO bardziej niż etiudy op. 10 i 25 (które jednak, jako że zebrane "jedynie" po 12 w cykl, trwają nieco krócej; też przemknęły mi przez myśl).

Zastanawiałem się też nad kompletem pieśni, zebranych w ok. 50-minutowe op. 74, ale jak wiadomo, poszczególne dzieła powstawały na różnych etapach twórczości Chopina, aż do 1847 r.

A Beatce polecam genialnego, serialowego "Sherlocka" by BBC!  Mrugnięcie
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #164 : Kwiecień 21, 2013, 20:27:35 »

jaki jest najdłuższy do grania utwór Chopina?

Trzeba było czytać ze zrozumieniem pytanie Janusza, dawał nam przecież w pytaniu wskazówkę... "Do grania".
Zapisane
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

sp92 swiatmuzyki storylife yourlifetoday wiedzmy