Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2 3 ... 6   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: O malarstwie, rzeźbie, literaturze i ich powiązaniach z muzyką  (Przeczytany 19017 razy)
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« : Listopad 02, 2010, 13:54:32 »

Mam pytanie do Wszystkich - jaką interesujecie się sztuką poza muzyką?
Ja po ostatnich przesłuchaniach Debussego stwierdziłem, że muzyka ta kojarzy mi się z pejzażami impresjonistów. Przypomniałem sobie jak chyba 10 lat temu będąc w Warszawie trafiłem na wystawę (Monet i inni) w Muzeum Narodowym. Stałem dobre 4 godziny na mrozie w kolejce przed muzeum ale było warto - wrażenia pozostały do dzisiaj Mrugnięcie. Często będąc w pobliżu ciekawej galerii wstępuję na obcowanie z plastyką. Potrafię godzinami podziwiać malarstwo Wyczółkowskiego, Wyspiańskiego czy artystów ("Młodej Polski"). A Was co najbardziej fascynuje w plastyce? Pozdrawiam  Uśmiech
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : Listopad 02, 2010, 14:15:03 »

Lubię malarstwo  każdej epoki, chociaż moja usytematyzowana wiedza w materii rozumienia i odbioru malarstwa jest skromna.
Kiedys (a były do dawne czasy) przepadałem za Salvadorem Dalim do tego stopnia, że obiegłem całą księgarniową Warszawę, aby nabyć jakikolwiek jego album. Dziś kontakt z dobrym malarstwem mnie wycisza i ubogaca wewnętrznie. Zaciekawił mnie ostatnio Tadeusz Makowski. Zafascynował tak bardzo, ze na Allegro kupiłem jego "Dwóch małych Przyjaciół" - rzecz jasna kopię (oryginał, z tego co wiem, wisi w monikowym Krakowie), ale kopię naprawdę znakomitą.
A poza tym - bardzo cenie dobrą felietonistykę i literaturę faktów: wspomnienia, pamiętnikarstwo i inne. Wśród wielu ulubionych pisarzy: Łysiak.
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Listopad 02, 2010, 23:19:31 »

Kocham impresjonistów Moneta - wszystkie pejzaże z Argenteuil i ogrody z Giverny i baleriny Degasa i Pałac dożów Renoira i Pissarrowe Montmart (ten w deszczu i ten nocą) i Hyde Park i jeszcze pejzaże Sisley`a   i nocne klimaty Pankiewicza i prześwietlonego słońcem Wyczółkowskiegoa,  ale także światłocienie Vermeera i Caravaggia i Madonny Rafaela.
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Listopad 02, 2010, 23:25:40 »

Anelik  Uśmiech to jaką muzykę byś wybrała do oglądania dzieł Caravagia i Rafaela - może Bach?
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Listopad 02, 2010, 23:26:58 »

i Toulouse Lautrec`a, i Irysy Moneta i Salvadora Dali i Gierymskich...
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Listopad 03, 2010, 12:24:55 »

Anelik  Uśmiech to jaką muzykę byś wybrała do oglądania dzieł Caravagia i Rafaela - może Bach?

Caravaggio - chyba Bach ale bardziej ... "Epitaph" King Crimson? Rafael - raczej nie Bach. Joseph Haydn? Ta, zdecydowanie Haydn.   
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Listopad 03, 2010, 20:37:39 »

Anelik zaskoczyłaś mnie z tym "Epitafium" Uśmiech. Też się kiedyś fascynowałem tym utworem - potrafiłem odsłuchiwać go do znudzenia. Kiedy to było chyba jak się uczyłem w "ogólniaku". To były czasy ...aż mi się łza w oku zakręciła - te imprezy 18tki, wspaniała paczka, biwaki, wycieczki, pierwsze miłości - trochę się to towarzystwo "rozmyło"...Dzięki za ożywienie wspomnień Buziak
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Listopad 03, 2010, 21:24:29 »

To druga połowa lat siedemdziesiątych! To były czasy!!! Muzyczne!
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Listopad 03, 2010, 21:37:54 »

W tych czasach - za namową brata - męczyłem się na klarnecie Złość a mogłem zostać pianistą. Muzycznie to wtedy żyłem raczej polskim rockiem: Perfekt, Oddział Zamknięty, Lombard, TSA - czyli zespoły mające coś do przekazania w sferze politycznej, społecznej nie to co dzisiaj... Mrugnięcie
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Listopad 03, 2010, 22:02:41 »

Zespoły które wymieniłeś, to już lata osiemdziesiąte! Ja mówię o czasach Minimaxu Piotra Kaczyńskiego, radia Luxemburg...
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Listopad 03, 2010, 22:29:38 »

Ewa - podziwiam Twoją dokładność, wiedzę i oczytanie. Ja jakoś nie mam pamięci do nazw, tytułów...no tak w "ogólniaku" byłem w latach 79-83. Kończyłem w stanie wojennym - mimo to wspominam te czasy z rozrzewnieniem... A mieliśmy tu rozmawiać o sztuce - Jaki jej rodzaj jest Wam najbliższy?
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Listopad 03, 2010, 22:34:33 »

Jeszcze tylko jedno zdanie: to nie wiedza i oczytanie ale pamięć i wspomnienia muzycznych zachwytów!
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Listopad 03, 2010, 22:40:37 »

To ja z innej beczki, trochę z humorem, chociaż gdy zobaczyłem ten obraz na jednym z satyrycznych portali nie spodziewałem się, że to rzeczywiście wystawiane w galeriach dzieło sztuki a jeszcze bardziej nie spodziewałem się, że jest jednym z całej serii obrazów.

Przedstawiam Państwu obraz pod tytułem "Bitwa Murzynów w jaskini późną nocą"



A oto krótka notka dotycząca autora i cyklu do którego należy ten obraz:

Cytuj
   Po raz pierwszy obraz "Bitwa Murzynów w jaskini późną nocą" został zaprezentowany na wystawie Salon des Arts Incohérents w 1893 roku. Autorem płótna jest Alphonse Allais (1854-1905), francuski pisarz, humorysta i autor pierwszych obrazów abstrakcyjnych. Wyprzedził o całe pokolenie Kazimierza Malewicza i jego "Czarny kwadrat na białym tle" (1915).Alphonse Allais słynął z ostrego pióra i absurdalnego poczucia humoru. Przez całe życie uważany był za ekscentrycznego pisarza, ekscentrycznego malarza i ekscentrycznego człowieka. Seria jego monochromatycznych obrazów tworzy tzw. Album pierwszokwietniowy (Album primo-aprilesque):
1.Bitwa Murzynów w jaskini późną nocą.
2.Dziewczęta z niedokrwistością idące do Pierwszej Komunii w śniegu.
3.Apoplektyczni kardynałowie zbierający pomidory na brzegach Morza Czerwonego.
4.Osłupienie młodych żołnierzy, po raz pierwszy widzących błękit Morza Śródziemnego.
5.Sutenerzy w pełni sił witalnych, leżący na brzuchach w trawie i pijący absynt.
6.Praca z ochrą mężów-rogaczy chorych na żółtaczkę.
7.Korowód pijaków we mgle.

Pozostałe obrazy znajdziecie tutaj:  http://szokblog.pl/FotoWideo.jsp?idblg=7538

Przyznajcie - tytuły są rozbrajajace.
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Listopad 03, 2010, 22:58:45 »

 Uśmiech No tak tytuły w istocie jajcarskie. Jeśli już z kategorii zabawnej to wolę rysunki satyryczne np. Mleczki, Sawki
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #14 : Listopad 03, 2010, 23:00:53 »

Nihil novi, Goguś. W centrum Georga Pompidou (Paryż) podobnych obrazów nawystawianych jest od liku. Pamiętam jak kiedyś w skupieniu wraz z innymi zwiedzającymi wpatrywałem się w wielką ramę, w której na wielkim białym płótnie był w prawym górnym rogu malutki punkcik (ot, mała kropka i nic). Podpis pod obrazem brzmiał: "i po co się gapicie?"
Więc staram się już na podobne obrazy nie gapić, bo się zagapię i przegapię rozpędzone w palecie kolorów prawdziwe życie.
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Strony: [1] 2 3 ... 6   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

moloromme airpol stadoterra rrp307 gonerpg