Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Miejsca związane z Chopinem, które warto odwiedzić  (Przeczytany 60430 razy)
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #105 : Listopad 02, 2012, 08:58:41 »

No cóz, Sławku, podobnie jak Terenię - bardzo zmartwiła mnie Twoja wypowiedź. Nie bedę też powtarzał argumentów Konrada (Kozła), w szczególności tych, o szacunku. Bo po prostu się pod nim podpisuję.
Dodam tylko, że możemy miec rózne sympatie i antypatie polityczne, ale sa chwile, a juz na pewno te, ktore jako Polacy (ale i wszelkiej masci cywilizowani ludzie!) przeżywamy pierwszego listopada, w których polityczne animozje nie mają i nie powinny mieć żadnego znaczenia.
Jako bardzo młody człowiek widocznie jeszcze tego nie rozumiesz.  Smutny

Konradzie! Nie przejmuj się i... wyluzuj. Nie wyobrazam sobie tego Forum bez tak barwnych uczestnikow, jak Ty, nasz druhu i drogi pzyjacielu, naczelny nasz Wajdeloto   Mrugnięcie Uśmiech
Trzymajmy sie razem i pomagajmy naszej młodzieży w trudnej sztuce wymiany mysli, prowadzenia dialogu i w tej najtrudniejszej ze sztuk: okazywania szacunku i tolerancji .
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2012, 13:25:50 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
chingate
Gość
« Odpowiedz #106 : Listopad 02, 2012, 11:33:25 »

No cóz, Sławku, podobnie jak Terenię - bardzo zmartwiła mnie Twoja wypowiedź. Nie bedę też powtarzał argumentów Konrada (Kozła), w szczególności tych, o szacunku. Bo po prostu się pod nim podpisuję.
Dodam tylko, że możemy miec rózne sympatie i antypatie polityczne, ale sa chwile, a juz na pewno te, ktore jako Polacy przeżywamy pierwszego listopada, w których wszelkie animozje nie mają i nie powinny mieć żadnego znaczenia.
Jako bardzo młody człowiek widocznie jeszcze tego nie rozumiesz.  Smutny

Konradzie! Nie przejmuj się i... wyluzuj. Nie wyobrazam sobie tego Forum bez tak barwnych uczestnikow, jak Ty, nasz druhu i drogi pzyjacielu, naczelny nasz Wajdeloto   Mrugnięcie Uśmiech
Trzymajmy sie razem i pomagajmy naszej młodzieży w trudnej sztuce wymiany mysli, prowadzenia dialogu i w tej najtrudniejszej ze sztuk: okazywania szacunku i tolerancji .
Istotnie, moja wypowiedź nie powinna się pojawić na tym forum, żałuję że dokonałem inkryminowanego wpisu. Czasem coś we mnie pęka i eksploduje bunt przeciwko brutalnej, lecz obłudnej polityce w naszym nieszczęśliwym kraju. Niedawno skazano młodego człowieka za wyśmiewanie prezydenta (osławiona sprawa strony "antykomor") przy aplauzie reżimowych mediów pochwalających decyzję "niezawisłego sądu", mediów- dodajmy- które jeszcze nie tak dawno prowadziły nagonkę na ś.p. Kaczyńskiego, nagonkę brutalną, chamską, prowadzoną również za granicą (hiszpański lewacki dziennik El Pais wysmażył tekst o "brunatnej dyktaturze bliźniaków", a niemiecki brukowiec o "polskich bliźniaczych kartoflach"). Komorowski brał udział w tej brutalnej nagonce, co jest tym smutniejsze, że był wtedy Marszałkiem Sejmu. Na wołowej skórze by nie spisał jego aroganckich wypowiedzi pod adresem ś.p. Prezydenta.... Do czego wszakże zmierzam? Do tego, że teraz "niezawisły sąd" skazuje jakiegoś studencika za obrażanie prezydenta Komorowskiego. Jakże to, wcześniej można było obrażać prezydenta, bo to był "kaczor"? Co za hipokryzja i co za chamski tupet! Gdzie był "niezawisły sąd" gdy na stronie "spieprzaj dziadu" lewacy zamieścili film, na którym Kaczyński spółkuje z Rydzykiem? Szlag mnie trafia właśnie dlatego, nie z powodu jakichś "sympatii politycznych" bo polskich polityków ogólnie nie darzę sympatią. Dlatego właśnie wczoraj mnie poniosło- zareagowałem nerwowo na obecność (wirtualną) prezydenta Komorowskiego na tym forum. Przepraszam Cię Januszu, przepraszam Panią Teresę.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #107 : Listopad 02, 2012, 12:18:09 »

Nie klocmy sie.
To nie ma sensu.
Przeciez to tylko polityka.

Moim zdaniem racja jest po obu stronach.

1. Konradzie. Komorowski jest prezydentem Polski z urzedu, ale nie jest prezydentem wszystkich Polakow, gdyz nie wszyscy na niego
   glosowali. Ja np. nie glosowalem, czyli moim prezydentem nie jest.

2. Jarku. Kazdy ma prawo odwiedzac cmentarze katolickie - zydzi, muzulmanie, ludzie z partii Piwa itd. Owszem, gdyby p. K. dewastowala groby,
    to co innego. Twoja reakcja bylaby uzasadniona.

3. Ago. Twoje oburzenie jest troche niewlasciwe. Mowisz o nienawisci, a sama nazywasz Jarka "szyderczo" "muzulmanie"
    Mowisz,ze jest ci smutno, a tak wlasciwie jestes wsciekla na wypowiedz Mussamana.

4. Jarku. Wprowadzasz niezbyt fajny styl na Twoje i nasze forum. Styl przypominajacy "dysputy" onet-u.pl,
    gdzie niewypyszczone "bojowki" polityczne w sposob nieracjonalny i szyderczy mieszaja z blotem wszystkich i wszystko.
   Im bardziej udziwnione i bardziej obrazliwe slowo, tym lepszy argument. Jestem pewny, ze Ciebie stac na cos wiecej

5. Konradzie. Kazdy czlowiek ma prawo czuc przynaleznosc do dowolnego kraju. Wszystko jedno, czy bedzie mieszkal na ksiezycu,  czy w Honolulu.
    Ty nie masz prawa tego kwestionowac.

A tak naprawde, to my szaraki malo wiemy. Polityka jest tworem wielowatkowym. Tworem b.skomplikowanym.
Jedno jest pewne w moim odczuciu. Polska jest krajem bezprawia.
Zle ulozony kodeks daje nieograniczone mozliwosci do interpretacji co DOBRE a co ZLE
Klany prawne, jak jedna wielka rodzina dba o interesy swoich ludzi. My przecietniacy nie mozemy liczyc na ich pomoc.
Prawo nie powinno byc poprawiane, ale totalnie zmienione. Prawo, w ktorym rzadzi przyzwoitosc, uczciwa praca i edukacja.


Na zakonczenie.
Zarowno Konrada jak i Jarka cenie i lubie. Chcialbym Was widziec na forum jak najczesciej, gdyz obydwoje macie niezle tranzystory.
Na zgode dajcie sobie po linku (YT), ktory pozwoli Wam zapomniec o zlosci.
Kto pierwszy?
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2012, 12:25:45 wysłane przez bartus » Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #108 : Listopad 02, 2012, 12:37:19 »

Oczywiście Kozła też przepraszam, więcej napiszę wieczorem, bo teraz lecę do pracy. Nara.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #109 : Listopad 02, 2012, 13:06:52 »

Kto to jest Jarek?
Pewnie,że byłam wściekła ale nie o poglady polityczne mi chodziło, tylko o rasizm.
Tego nie znosze i zdania nie zmienię.
Zapisane

bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #110 : Listopad 02, 2012, 13:13:49 »

Jarek
Jaroslaw
Slawomir
Slawek
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #111 : Listopad 02, 2012, 19:23:36 »

Oczywiście Kozła też przepraszam, więcej napiszę wieczorem, bo teraz lecę do pracy. Nara.

też przepraszam Musa, przesadziłem..

wypalmy może fajkę pokoju -podobno lubisz ostrzejsze granie, heavy metal itd...
z tej okazji może więc taki instrumental legendarnych Maidenów "Transylvania" (z debiut płyty 80r)
lubiłem ten numer (melodyjny), i w ogóle kapelę..w zasadzie na nich się wychowałem -jest parę błędów,
jeszcze nie do konca ograny, świeży wtedy guitar Janick Gers...po 2' good jazda na dwa głosy

http://www.youtube.com/watch?v=eWHyTiBh7Lw
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #112 : Listopad 02, 2012, 19:35:29 »

Konradzie! Nie przejmuj się i... wyluzuj. Nie wyobrazam sobie tego Forum bez tak barwnych uczestnikow, jak Ty, nasz druhu i drogi pzyjacielu, naczelny nasz Wajdeloto   Mrugnięcie Uśmiech
Trzymajmy sie razem i pomagajmy naszej młodzieży w trudnej sztuce wymiany mysli, prowadzenia dialogu i w tej najtrudniejszej ze sztuk: okazywania szacunku i tolerancji .

spoko Januszu, na razie jeszcze zostaję Uśmiech Mrugnięcie
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #113 : Listopad 02, 2012, 20:04:57 »

też przepraszam Musa, przesadziłem..

wypalmy może fajkę pokoju -podobno lubisz ostrzejsze granie, heavy metal itd...
z tej okazji może więc taki instrumental legendarnych Maidenów "Transylvania" (z debiut płyty 80r)
lubiłem ten numer (melodyjny), i w ogóle kapelę..w zasadzie na nich się wychowałem -jest parę błędów,
jeszcze nie do konca ograny, świeży wtedy guitar Janick Gers...po 2' good jazda na dwa głosy

http://www.youtube.com/watch?v=eWHyTiBh7Lw
Dziękuję za Ajronów, to zespół mego dzieciństwa i po dziś dzień bardzo go lubię. Pamiętam ten kawałek "Transylvania"- jedyny instrumentalny na pierwszej płycie. Choć obecnie moje zainteresowanie heavy metalem przesunęło się bardziej w stronę ekstremum (brutal death metal), to nigdy nie porzucę Iron Maiden, gdyż jest to kapela- kamień węgielny, na którym zbudowano cały gmach metalowej muzyki, a wpływ Ajronów jest wyraźnie słyszalny również w muzyce deathmetalowych zespołów, takich jak Cannibal Corpse czy Vomit The Soul.
Ponieważ posiadam uzasadnione podejrzenia iż jesteś fanem Klaudiusza Debussy'ego, przesyłam Ci tę piękną miniaturkę "Dziewczyna o lnianych włosach". W dwóch wersjach, gdyż wykonanie Lang Langa może być uznane za kontrowersyjne (przez Bartusa, ma się rozumieć Uśmiech, podczas gdy Michelangeli takich kontrowersji już nie wzbudza:

http://www.youtube.com/watch?v=jGSZPRk6aXA

http://www.youtube.com/watch?v=MswHKA4dako
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #114 : Listopad 02, 2012, 20:55:43 »

Thank, świetne..lubię Debussy'ego, b.nastrojowa muza..i nawet początkowy motyw +repetycje, przypomina mi trochę inny utwór Ajronów, "Święć się imię Twoje" (z słynna płytka z 82 Mrugnięcie, środkowe ogniwo "dźwięki w górę, w dół", oczywiście całkiem inna dynamika, tempo, konstrukcja..takie tam luźne skojarzenie, chłopaki czerpali z klasyki całymi garściami...Muza Debussy jak najbardziej odpowiadająca nastrojem do dnia/dni świąt czasu obecnego...
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #115 : Listopad 03, 2012, 01:48:38 »


A może jeszcze coś odpowiedniego nastrojem do tych dni, i do tematu wątku... To preludium e-moll w wykonaniu, które ponad rok temu tak potrafiło nas wzruszyć pomimo niedoskonałości dusznickiego pianina...

http://www.youtube.com/watch?v=vF0nP4KWWt0&feature=channel&list=UL

Conrado, mam nadzieję, że nie tylko nie będziesz nam nigdzie odchodził, a wręcz poprawisz się względem frekwencji, bo z pewnością wielu z nas brakuje Twoich historycznych opowieści i brzmień rockowej muzy:)
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #116 : Listopad 04, 2012, 13:35:17 »

Asiu,
bardzo dobrze wpisuje się ten utwór w nastrój obecnych dni,
a wykonanie przez naszego forumowicza wzrusza.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
sułek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #117 : Listopad 04, 2012, 21:06:42 »

Proponuję też posłuchać jednej z pieśni Schuberta z Pięknej młynarki - Die liebe Farbe. Nie wiem czemu ale ta melodia tak bardzo przypomina mi Preludium deszczowe Chopina (może dzięki temu rytmowi kropel deszczu). http://www.youtube.com/watch?v=2Coztyne5O0 Już z Agnieszką przedyskutowaliśmy to podobieństwo. Zwłaszcza jedno "zejście" z frazy to wykapany Chopin (lub odwrotnie). Poza tym świetnie pasuje do nastroju mijającego Święta Zmarłych. Może to też będzie mój wkład ku zgodzie na forum ku ukojeniu nerwów. Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2012, 21:08:23 wysłane przez sułek » Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #118 : Styczeń 06, 2013, 02:51:01 »

Naprawdę, Sławku, słychać wyraźnie to hipnotyzujące bębnienie kropel w tle, tak charakterystyczne dla Preludium Des-dur:))
Jednego z moich ukochanych:) http://www.youtube.com/watch?v=ZaUX-BAaiFQ
I nastrój tak podobny. Niezwykłe są takie odkrycia zbieżności muzycznych intuicji i wyobrażeń.
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #119 : Styczeń 06, 2013, 02:55:20 »

Opowiadaliśmy sobie o Mozarcie i jego ukochanej Pradze Uśmiech Ale warto także pamiętać, że i Chopin miał swoje przeżycia i wspomnienia związane z tym pięknym, magicznym miastem.

Pierwsze spotkanie Fryderyka z Pragą miało miejsce 21 sierpnia 1829 r. Chopin zatrzymał się tam w drodze powrotnej z trzytygodniowego pobytu w Wiedniu do Warszawy razem z przyjaciółmi – Ignacym Maciejowskim i Alfonsem Brandtem.  Pośpieszny dyliżans wywiózł ich z Wiednia 19 sierpnia o godzinie 10, a 21 sierpnia w południe przejechał przez praską bramę, zatrzymując się przed historycznym hotelem „Beim goldenen Engel" (Pod Złotym Aniołem) na ulicy Celetnej nr 588.
W tym to właśnie hotelu w roku 1787 przebywał Mozart. A w roku 1835 zatrzymali się tam rodzice Chopina, kiedy przejeżdżali przez Pragę udając się do Karlsbadu. Fryderyk Chopin i jego przyjaciele nie zamieszkali jednak w tym hotelu. Po obiedzie przenieśli się trochę dalej do znajdującego się przy  Alleen (obecnie ul. Na Přikopě) bardziej nowoczesnego, znanego praskiego hotelu „Zum schwarzen Ross" (Pod Czarnym Rumakiem), zbudowanego w 1818 roku naprzeciwko zabytkowej Prašnej Brány (Bramy Prochowej). Niedługo przed przyjazdem Chopina zatrzymał się tam Nicolo Paganini, a później Michaił Glinka, Stanisław Moniuszko, Richard Wagner i wiele innych osobistości ze świata muzycznego i artystycznego.

Pragę pokazywał Chopinowi Vaclav Hanka - profesor Uniwersytetu w Pradze, filolog, językoznawca, bibliotekarz, czołowa postać czeskiego odrodzenia narodowego. Hanka ugościł serdecznie Fryderyka i jego przyjaciół,  i oprowadził po najpiękniejszych zakątkach miasta. „Wodził […] po jakiś ślicznych widokach, […] w ogóle miasto wielkie, jak z zamkowej góry widać, stare i niegdyś zamożne”.
W dowód wdzięczności 23 sierpnia  Chopin wpisał do albumu Hanki okolicznościowego mazurka (Mazur G-dur) do słów Ignacego Maciejowskiego „Jakież kwiaty, jakie wianki splotę na cześć Hanki” Chichot
http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/composition/detail/id/23
 Fakt ten opisuje w liście do rodziny z 26 sierpnia: „Musieliśmy się w jego książkę, poświęconą odwiedzającym Muzeum Praskie, a szczególne jego względy mającym, wpisać. […] Co tu muzykantowi zrobić? Na szczęście, Maciejowskiemu przyszła myśl zrobienia czterech strof mazurka; dorobiłem muzykę i wpisałem się wraz z moim poetą, jak tylko można najoryginalniej. Hanka się ucieszył, był to bowiem Mazur do niego, do jego zasług na polu Słowiańszczyzny wystosowany.”

Autograf ten jest dziś przechowywany w bibliotece praskiego Muzeum Narodowego. „Sporządzony na kremowym, pożółkłym obecnie papierze. Dwie pięciolinie na stronie. Nad taktem 1 zanotowany tytuł, pod kreskami taktowymi ostatniego taktu widnieje podpis kompozytora: F. Chopin. Zawiera melodię z podpisanym tekstem słownym”. Obecnie trochę uszkodzony, utwór zwany „Praskim mazurkiem G-dur” w całości znany jest z zachowanej fotografii.

Chopin odwiedza również dyrektora konserwatorium Friedricha Wilhelma Pixisa, i spotyka się z Augustem Alexandrem Klengiem, uczniem Clementiego, nadwornym pianistą drezdeńskim.
„Słyszałem go grającego swoje fugi ze dwie godziny. Ja nie grałem, bo mię nie proszono, ładnie gra, lecz ja bym pragnął coś lepszego (Cicho!)”. Chichot

Hotel „Zum schwarzen Ross" na początku XX w. został zburzony, a na jego miejscu postawiono budynek mieszczący bank. W 1961 roku na ścianie budynku została umieszczona poświęcona Chopinowi pamiątkowa tablica o następującej treści: Fryderyk Chopin tvůrce polské národní hudby bydlil v roce 1829 a 1830 v domĕ který stával v tĕchto místech (Fryderyk Chopin twórca polskiej muzyki narodowej mieszkał w roku 1829 i 1830 w domu który znajdował się na tym miejscu).
To chyba ten budynek? Jednak trudno tu dostrzec tabliczkę.
http://www.nelso.com/cz/place/139252/photo/284419


« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2013, 01:46:15 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

krolestwowegier bratnica wyscigi-smierci realliferpg kolospawalniczeswc