Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: 69 Miedzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju 1-9 sierpnia 2014  (Przeczytany 28664 razy)
clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« : Sierpień 01, 2014, 10:29:04 »

Program http://festival.pl/
Jak nie możecie być to www.polskieradio.pl/8/383/Artykul/1188795,Dwojka-w-DusznikachZdroju-Sluchaj-transmisji
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2014, 13:45:20 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Sierpień 01, 2014, 11:37:49 »

Podoba mi się:
"20:00 - Recital Fortepianowy Daniil Trifonov BRAK BILETÓW" Uśmiech

Ciekawe, ciekawe, 8 sierpnia (piątek) recital Leszka Możdżera.
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Sierpień 01, 2014, 12:04:31 »

A tu książeczka z programem w pdf:

http://www.chopin.festival.pl/http://www.chopin.festival.pl/wp-content/uploads/2014/07/69_MFCh_Duszniki-Zdr%C3%B3j.pdf

Dwójka ogłosiła konkurs związany z festiwalem, można wygrać płyty-kroniki z poprzednich lat. Szczegóły na stronie radia.

http://www.polskieradio.pl/8/22/Artykul/1191664,Dusznicki-konkurs-Dwojki-Wygrywaj-plyty
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2014, 13:45:58 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Sierpień 01, 2014, 19:56:41 »


 Tegoroczny festiwal otworzy recital Antonia Pompa-Baldi ( nie mam pojęcia jak odmienić jego nazwisko).
Kiedy w zimie przeglądałam projekt programu festiwalu, zupełnie nie wiedziałam kto zacz, nawet byłam trochę zdziwiona i lekko zawiedziona że na inaugurację nie umówiono jakiejś mega gwiazdy. Ale jak się okazuje, a co możecie sprawdzić w notce biograficznej, to pianista o sporych osiągnięciach, szerokim repertuarze, uczący już młodych adeptów pianistyki.
I chyba tylko to, że to wszystko, co osiąga dzieje się za oceanem, sprawia że praktycznie jest tu w Europie mniej znany.
Wsłuchałam się w jego nagrania, których sporą ilość można znaleźć na youtube ( także niektóre z tych, które będzie dzisiaj grał) i mogę Wam powiedzieć, że jak na mój gust to naprawdę dobry pianista. Na pewno wirtuoz, czego próbkę można usłyszeć w tej oto etiudzie Moszkowskiego: https://www.youtube.com/watch?v=JS1Vp412zQI 
"Flying fingers" wprost, niesamowita, niewyobrażalna wręcz technika..
Ale na szczęście na przebieraniu palcami się nie kończy..Podoba mi się jego Suite bergamasque Debussy'ego, gdzie nastroje i kolory biorą górę i pozwalają wejść w muzykę, a także jego Chopin którego na YT też można posłuchać.
A potem jeszcze przeczytałam wywiad z nim, z którego wyłonił się obraz skromnego, pełnego pokory artysty, który raczej jest w służbie muzyki, aniżeli kimś goniącym za karierą i splendorem - i to mnie przekonało, żeby go dziś posłuchać..Jeżeli to, co mówi w wywiadzie jest szczere, to na pewno to wszystko będzie słychać w jego graniu..

" -Jaka jest Pana definicja perfekcyjnego wykonania? Czy ono jest w ogóle osiągalne?

-Perfekcyjne wykonanie to jest zawsze to następne..A tak na serio, perfekcja nie istnieje i dzięki Bogu, że tak jest. Perfekcja jest nudna dla mnie. Muzyka jest odzwierciedleniem prawdziwego życia lub jego uwzniośleniem i jako taka nie może być perfekcyjna. Dla mnie perfekcyjne wykonanie to nie to, gdy grający nie pomyli żadnej nuty. Powiedziałbym, że idealne wykonanie to takie, które pozostawia cię totalnie wypełnionym emocjonalnie i duchowo i nawet, jeśli grasz, fizycznie.

-Jak ważna jest pokora dla muzyka?

-Najważniejsze jest to, aby zrozumieć że wszystko, co robimy tak naprawdę robimy aby służyć muzyce, nie sobie. Jesteśmy niedoskonali, ciągle poszukujący, potrzebujący uszlachetniać się przez muzykę, aby lepiej służyć i inspirować innych.

- Największy komplement, jaki kiedykolwiek Pan otrzymał?

- Było wiele znaczących, ale najpiekniejsze chwile dla mnie to te, kiedy uswiadamiam sobie, ze swoją grą naprawdę poruszyłem czyjaś duszę. Słowa komplementów są zawsze bardzo przyjemne, ale gdy naprawdę kogoś wzruszysz, widzisz to w jego oczach, czasami w płynących łzach, ten ktoś nie jest w stanie mówić. Muzyka była zbyt silna, aby był w stanie cokolwiek mówić zaraz po koncercie. To przydarzyło mi się kilka razy i ponownie uświadomiło mi jak potężnie muzyka może oddziaływać na słuchaczy."

W tym wywiadzie było jeszcze wiele innych ciekawych kwestii, ale dziś w przerwie recitalu Antonio Pompa-Baldi również będzie przepytywany. Myślę, że usłyszymy kilka inspirujących zdań.

Oby tylko klimat  dusznickiego dworku nie obciął mu skrzydeł jak to już nie raz, nie dwa tam bywało. Presja jest, ale ja mam nadzieję na udany recital.
No to idę słuchać. Uśmiech
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : Sierpień 01, 2014, 22:04:47 »

Znakomity artysta - też tak sądzicie, prawda?
Zapisane

clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Sierpień 01, 2014, 22:33:53 »

Prawda. Etiudy w jego wykonaniu czysta poezja. Uśmiech
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Sierpień 01, 2014, 23:41:04 »

O tak! Właściwie nie było utworu, który by mi się nie podobał w jego wykonaniu. I liryka, zaduma, i wirtuozeria - pełen wachlarz możliwości. No i ta technika!
Bardzo dobrze zestawiony program - dość różnorodny i nienużący.
Nastrojowe bisy.
Po prostu- recital z klasą.
Właśnie odsłuchuję jeszcze raz - tak, to było to!
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : Sierpień 02, 2014, 07:41:07 »

znakomity artysta i... katiuszka -  rownie znakomita nasza Pani recenzent  Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Sierpień 02, 2014, 07:59:46 »

Wygrałam konkurs w Dwójce, YES! Uśmiech
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Sierpień 02, 2014, 23:08:39 »

 Byłam pewna, że to Ty nawet już wtedy, gdy Dwójka podała jedynie imię i miasto, z którego pochodzi zwyciężczyni wczorajszego konkursu. Zacytowany potem fragment Twojej wypowiedzi potwierdził moje przypuszczenia.
Gratuluję Ci, Beatko! Uśmiech Słuchając tej płyty choć trochę przeniesiesz się do Dusznik i z rozrzewnieniem powspominasz niegdysiejsze czasy...Mrugnięcie

ps. Czy to festiwalowe CD z 2011?
Zapisane
p.Joanna
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 90


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Sierpień 02, 2014, 23:32:30 »

Beata, gratulacje!

I ja dotarłam dziś do Dusznik, zdążyłam na szczęście na pierwszy recital, Antoniego Baryshevskyiego,  ukraińskiego pianisty, laureata I nagrody na tegorocznym Rubinsteinie.
Jak miło było znowu zobaczyć znajomy dworek, usiąść na chwilę na ławce przed wejściem, wystawić twarz na późne, ale grzejące jeszcze słońce no i przede wszystkim posłuchać  wspaniałej pianistyki. Artysta rozpoczął od Scarlattiego. Może gdybym nie była dwa tygodnie temu we Włoszech, gdybym nie miała tak świeżych wspomnień lazurowego  nieba i doskonałego piękna wokół taki Scarlatti by mi się nawet spodobał. Ale byłam i nie mogłam zaakceptować Scarlattiego rewolucyjnego. Może to moje zakręcenie, ale miałam wrażenie, że artysta jest myślami na Majdanie i całemu światu chce wykrzyczeć ukraińskie przesłanie. Na szczęście następna była sonata Schumanna i ta w wersji rewolucyjnej brzmiała wspaniale. Taką pianistykę lubię najbardziej, kiedy technika służy emocjom i uczuciom. Pewnie znawcy znaleźliby błędy i niedoskonałości, ale dla mnie to był wspaniały koncert. W drugiej części zabrzmiał najpierw Olivier Messiaen, bardzo nowoczesny choć mistyczny, a potem  Obrazki z wystawy Musorgskiego, zagrane również nowocześnie, dynamicznie i z pewną ironią. Będę śledzić karierę pana Antoniego (rocznik 1988) i na pewno będę na każdym jego koncercie w Polsce.
Natomiast kariery pani Claire Huangci, Amerykanki, która grała wieczorem nie będę śledzić z taką uwagą, choć to bardzo sprawna pianistka. Bardzo jestem jej natomiast wdzięczna, że włączyła Chopina do swojego dusznickiego recitalu i zagrała wszystkie 24 preludia z op.28w programie i nokturn na bis. Powinno się grać Chopina w Dusznikach chociaż na bis i mam nadzieję, że Daniił Trifonov jutro o tym pomyśli. Będę Cię jutro wypatrywać Droga Kati i oczywiście podzielę się z Wami wrażeniami.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Sierpień 03, 2014, 00:51:18 »

Dzięki, dziewczyny. Jeszcze nie wiem jaka płyta. W Dusznikach będę obecna duchem, ba, już tam jestem, cała oprócz ciała. Ale za to idę na Operę Chińską do Łazienek Uśmiech
Barysznikowa, to znaczy Baryszewskiego (co zrobić, by się ciągle nie mylić), dziś przegapiłam, myślałam, że też o 20.00.
Zapisane
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Sierpień 03, 2014, 14:53:41 »

Barysznikow(!) będzie miał retransmisję swojego recitalu przez EBU 6 sierpnia ( jak informuje program festiwalu). Nie mam pojęcia w jakiej rozgłośni.
Natomiast dla tych, którym umknęło piątkowe otwarcie, link do recitalu Pompa-Baldiego (dziękuję Beatko za oświecenie..Mrugnięcie )

http://www.wgrane.pl/f32d715da234998846916afcc661f131
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Sierpień 03, 2014, 22:27:33 »

Koncert Daniila dzisiejszy to kaliber wydarzenia roku. Przekaz radiowy był absolutnie doskonały, przyłapywałam się wielokrotnie na wrażeniu, że słucham odtwarzanej przez stację radiową płyty, opracowanej przez specjalistów, obrobionej, uformowanej w doskonałym studiu nagraniowym. Podobało mi się wszystko, w sposób wielokrotnie zwielokrotniony w stosunku do tego samego zagranego trochę wcześniej w Verbier (słuchanego na stronie Medici.tv). Dwa preludia Chopina - idealne.

Wrażenia głębokie, oddziaływające długofalowo, aktywujące. Daniil - BOLSZOJE SPASIBA.
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #14 : Sierpień 04, 2014, 00:07:51 »

Tak myślałem, że Ci się Beato podobało  Spoko  Za bisowego mazurka od Szefa Festiwalu powinien otrzymać nagrodę specjalną, raz jeszcze  Mrugnięcie
Zapisane

Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

airpol cloudwind wataha-wilkow-nocy wolfsparadise loups