Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wygląd Mistrza  (Przeczytany 15616 razy)
clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« : Marzec 21, 2014, 22:12:15 »

Czy to prawda, że Chopin miał 170cm wzrostu, szaroniebieskie oczy i blond włosy?
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : Marzec 23, 2014, 10:23:24 »

z tą białą czupryną to trochę wbrew temu, co utrwalano na różnych wizerunkach Mistrza. U Delacroix na portrecie, włosy są w kolorze ciemnego złota. Te, z kolei, (uwaga: prawdziwe!) które możemy obejrzeć w warszawskim muzeum Chopina mają odcień jasno-brązowo-zlotawy... Tak czy siak, nasz Mistrz raczej na pewno nie był także brunetem  Mrugnięcie
Co do wzrostu... Tak.  zgadza się, w wieku 28 lat mierzył 170 cm (25. centyl) i, co ciekawe, ważył ledwie 45 kg

"Był wątłej budowy, średniego wzrostu, bardzo delikatny, o członkach przedziwnie giętkich i elastycznych. Miał ładne ręce i bardzo małe nogi, subtelny, owalny profil, bladą, przezroczystą cerę, długie jedwabiste włosy jasnokasztanowate, zaczesane w rozdział po jednej stronie, oczy łagodne, piwne, patrzące raczej rozsądnie niż marzycielsko, lekko zakrzywiony orli nos, łagodny, pełen mądrości uśmiech i wykwintne, żywe ruchy." — Ten dokładny opis podaje Niecks. Liszt określał jego oczy jako niebieskie, trudno więc dziś orzec kto miał rację.  Uśmiech  tym bardziej, ze o ile pamiętam w oryginalnym paszporcie kolor jego oczu określony był jako szare... Duży uśmiech
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2014, 17:33:21 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Marzec 23, 2014, 22:46:55 »

Dziękuję za informację. Uśmiech A mam jeszcze pytanka.
1. Jakie utwory i jakich wykonawców Mistrzmistrz sobie cenił a jakich nie (może jakichś swoich utwoów nie lubił)?
2. Interesował się muzyką, historią, sztuką a może czyms jeszcze, może coś lubił robić w wolnych chwilach?
Wybaczcie za proste pytania, ale jest dla mnie Mistrzem nr jeden dopiero kilka miesięcy i chcę o nim jak najwięcej wiedzieć.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : Marzec 24, 2014, 08:25:01 »

Clavio... to są tematy rzeki  Duży uśmiech
Zachęcam Cię zatem do przeczytania jednej z licznych biografii Mistrza dostępnych w bibliotekach i księgrniach, w której znajdziesz wiele odpowiedzi na podobne kwestie... albo pomyszkowania po postach naszych kurierowych topiów, albo ....do samodzielnego poszperania po internecie.  Uśmiech
A i jeśli tego nie preferujesz - mogę Ci zaproponowac dość zwarte i praktyczne opracowanie J. Hunekera:
http://pl.wikisource.org/wiki/Chopin:_cz%C5%82owiek_i_artysta
Odpowiadajać zaś (bardzo krótko) : na pewno wielbił Bacha i niespecjalnie cenił Schumanna...
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Marzec 24, 2014, 09:25:48 »

Odpowiadajać zaś (bardzo krótko) : na pewno wielbił Bacha

N'oublions pas ici de mentionner W. A. Mozart Mrugnięcie

http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/persons/detail/cat/2/page/3/id/828
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : Marzec 24, 2014, 11:21:01 »

N'oublions pas ici de mentionner W. A. Mozart Mrugnięcie


Ah, oui, tout a fait raison, mon ami, j'ai oublié.  Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Marzec 24, 2014, 17:52:46 »

Dziękuję. Przeczytałam "Chopin w kraju rodzinnym" a niedługo zamówię Hoesick 4 tomy. Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2014, 17:56:51 wysłane przez clavia » Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Marzec 24, 2014, 22:09:27 »

Troche z przymrużeniem oka Mrugnięcie
Pewna fanka Chopina wierząca w spiritualizm, uważa,że jest z nim w scisłym duchowym związku i że wie lepiej o wygladzie Chopina
niż jego wspólczesni.Poprawia nawet (photoschopem) portrety Delacroix i inne.
A tak wg.Joelle (tak ma na imie) wygląda Chopin na Majorce:

Zapisane

clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Marzec 25, 2014, 00:56:45 »

Nieźle. O osobie mającej takie zdolności ze swoim idolem jeszcze nie słyszałam. Szok
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : Marzec 25, 2014, 08:25:10 »

A o tym, że możemy dziś sobie nawet posłuchać "osobistych" nagrań Chopina słyszałas?  Mrugnięcie  Chichot

Pisałem o tym kiedyś i dla Twej wygody poniżej przytaczam pościk
  Uśmiech


Dużo dyskutujemy jak powinno się grać Chopina. Tymczasem wyważamy otwarte drzwi. Możemy bowiem wyrobić sobie miarodajne zdanie, po prostu, słuchając jego nagrań. 

Jak to możliwe? Ano możliwe. Vladimir Pachmann – urodzony w połowie XIX stulecia w Odessie pianista, który dożył sędziwych lat (co pozwoliło mu w pierwszej połowie XX w dokonac wielu nagrań) – chętnie oznajmiał światu, że po reinkarnacji Chopin przeniósł się do jego ciała.
On-  Pachmann – stał się jego powłoką. Aby uwiarygodniać swą deklarację – bywało, że podczas koncertów zdejmował z nóg skarpetki  i opowiadał publiczności, jak to właśnie te skarpetki dziergała na drutach George Sand dla swojego Fryderyka. Poczym kładł je na fortepianie, aby jeszcze lepiej przypominały publiczności - kto dla nich oto koncertuje… 
Jednak oddajmy mu sprawiedliwość: najlepiej o prawdzie ucieleśnionego w nim Chopina świadczyła jego gra. I tutaj, już bez żadnych dwuznaczności dodajmy: gra absolutnie genialna, gra z różnorodnymi efektami wykonawczymi, jak skrajne rubato i ritenuta, gra z zawieszeniami ruchu, nagłymi akcentami, improwizowanymi ozdobnikami, arpeggiami, gra, w której pojawiały się wręcz całe autorskie, improwizowane wtręty (szczególnie na początku i końcu utworu), jednym słowem gra typowa dla romantycznego wirtuoza, no cóz… w końcu dokładnie takiego, jak, ufając Pachamnnowi, jego pierwotne wcielenie: Fryderyk Chopin.
Posłuchajmy zatem grającego przy fortepianie samego maestro Chopina, który wcielił się w korpus Vladimira Pachmanna – genialnego pianisty i propagatora artystycznego i duchowego swojego antenata.

Walc Ges-dur
http://www.youtube.com/watch?v=cZmOdKDIhbs&feature=player_embedded

Walc cis-moll
http://www.youtube.com/watch?v=qzMVzQa0kUY&feature=player_embedded#!

Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : Marzec 25, 2014, 21:12:00 »

N'oublions pas ici de mentionner W. A. Mozart Mrugnięcie

Warto przytoczyć w tym miejscu piękne słowa, zawarte w liście do Delfiny Potockiej:

Mało jest takich geniuszów, które wszystkie instrumenty czują i wszystko z każdego wydobyć potrafią. Ja znam dwóch takich: Bacha i Mozarta.
Zapisane

clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Marzec 25, 2014, 21:28:27 »

O nie słyszałam tego. Dziękuję Panie Januszu to jest piękne. Po prostu mistrzostwo. Uśmiech
Zapisane
clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Kwiecień 07, 2014, 22:11:58 »

Moja znajoma zwróciła ostatnio uwagę, że
Chopin na portretach wygląda inaczej niż na
foto. Co o tym sądzicie? Na których portretach jest podobny?
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Kwiecień 07, 2014, 23:35:20 »

No tego wiedzić nie możemy.Ja najbardziej lubie portrecik Marii Wodzinskiej.
Zapisane

clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Kwiecień 08, 2014, 08:38:29 »

Wiem że nie możemy, chodziło mi o podobieństwo portretów z fotografią. :)Mi się podobają rysunki Sand. A mam pytanie jakie portrety itp. Mistrz lubił a jakie nie? Ja znalazłam, że lubił  Winterhalter,Hummel, Sand, Radziwił a nie podobał mu się chyba Lehmann. Jeśli tego duzo to gdzie szukać informacji. Z góry dziękuje:)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2014, 08:46:46 wysłane przez clavia » Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wataha-wilkow-nocy skarpetkacrraft nocneigraszki playyourstories loups