Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Na dzien dobry  (Przeczytany 15702 razy)
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #60 : Styczeń 23, 2013, 16:09:16 »

I jeszcze wyjasnijmy sobie pewien drobiazg: rola mecentu nie polega tylko na dawaniu pieniedzy na "zbożny" cel. Ten "zbozny" cel jest z definicji uzupełnieniem celu podstawowego, dla mecenasa: podnoszenia wartości jego marki. W kązdym innym przypadku byłby to nie mecenat - a miłosierdzie (czytaj: działalność charytatywna)
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #61 : Styczeń 23, 2013, 16:35:52 »

Januszu.

Z Twojego postu przemawia czlowiek lagodny, tolerancyjny, dobry.
Wszystko fajnie, tylko ten post jest troche nie na temat.
Mowisz o prywatnym mecenasie - dobrze, ale to nie jest prywatny mecenat.
To sa publiczne pieniadze.
Poza tym powiedz mi co takiego pozytywnego zrobila p.E.P w przeszlosci.
Festiwale swojego meza (ilez mozna)
Festiwal beethovenowski od ktorego zaczela sie drozyzna.
Przeciez kolegom zagraniczym trzeba wyplacic godziwe honoraria (zasada ja tobie, ty mnie).
P.E.zawdzieczamy wysokie ceny biletow jakie panuja obecnie w kraju.
Ceny wowczas wzrosly z 10zl na 100 zl. Sztuka stala sie niezlym biznesem (bardziej biznesem niz sztuka).
W krotkim czasie moda na wysoka cene w salach koncertowych rozpowszechnila sie po calym kraju.

Wszystko OK. Penderecki powinien miec swoje miejsce w kulturze kraju, ale nie w takich proprocjach.
Wszystko dla niego a nic dla reszty muzykow.
Budzety miasta byly oczyszczane przez akcje p.E.
To sa fakty.



« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2013, 16:37:40 wysłane przez bartus » Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #62 : Styczeń 23, 2013, 16:53:18 »

Nie wiem, bartusie, jaką część tej inwestycji stanowi pieniadz publiczny, a jaką prywatne zasoby państwa Pendereckich. Bo tak naprawdę - nie o to chodzi. Powstaje centrum, któremu ktoś udziela swojej marki. Tak się stało, ze jest to Penderecki - wybitny przedstawiciel polskiej Kultury, jeden z najlepiej rozpoznawanych polskich kompozytorów na świecie. Czy to coś złego? Przeciez wszyscy tzw. celebryci  (i wszelkiej innej maści notable ze swiecznika) - zarabiają wielkie, horrendalne(!) pieniądze tylko z racji tego, ze dokładają własne nazwisko do produktu. No tak już ten swiat jest zbudowany i nie ma sensu za to na ten swiat się obrażac.

Penderecki robi dokładnie to samo: przypina swoje nazwisko, swoja markę do wielkiego projektu. I przy okazji moze nawet i na tym zarobi niemałe pieniądze. I co? I przez to trzeba mu mieć to za złe??
Ręczę Ci, nie on ustałał budżety, nie on także brał na deskę kreślarską i projektował. Ktoś był pomyslodawcą, ktoś skalkulował, ktoś zrobił studium wykonalności, ktoś zatwierdził cały projekt, uzgodnił z urzędami, Ktoś za to odpowiada... Może jednak powstrzymajmy emocje i dajmy szansę przyszłemu pokoleniu - by na spokojnie i na rzeczowo ten wielki pomnik oceniło...i wszystkich, którzy się do niego przyczynili
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2013, 08:12:41 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #63 : Styczeń 23, 2013, 18:48:36 »

Może też posłuchamy Adagio z Kwartetu klarnetowego Pendereckiego z 1993r. w scenerii podobnej do tej, którą mamy za oknem? Mrugnięcie

http://www.youtube.com/watch?v=aekpFcDUAqU
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #64 : Styczeń 23, 2013, 19:36:10 »

świetna muzyka. Piekne exemplum. Dziękuję Kasieńko...
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #65 : Styczeń 23, 2013, 21:08:19 »

Może też posłuchamy Adagio z Kwartetu klarnetowego Pendereckiego z 1993r. w scenerii podobnej do tej, którą mamy za oknem? Mrugnięcie

http://www.youtube.com/watch?v=aekpFcDUAqU

Niesamowicie piękne. Sceneria podobna jest i w Krakowie- drzewa znów ciężkie od szadzi i lodu.
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #66 : Styczeń 24, 2013, 09:20:51 »

Niesamowicie piękne. Sceneria podobna jest i w Krakowie- drzewa znów ciężkie od szadzi i lodu.

Moniu.
Czy odwazylabys sie podac swoja definicje piekna?
Dlaczego piekne jest to, a tamto jest np.be.
Czy jest to jakis psychiczny odruch, spontan.


Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #67 : Styczeń 24, 2013, 09:23:47 »

Ten sam wykonawca.
http://www.youtube.com/watch?v=O_JkhFuzEoo&feature=fvwp


rewelka dla mnie

Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #68 : Styczeń 24, 2013, 09:49:38 »

Zrobilem ciekawy eksperyment.
Otworzylem dwie zakladki z tym samym linkiem
http://www.youtube.com/watch?v=O_JkhFuzEoo&feature=fvwp

Wystartowalem link z pierwszej zakladki,
a nastepnie, 8 sek pozniej dodalem (wystartowalem) ten sam link z drugiej zakladki.
Powstala ciekawa polifonia...

Czyzby klezmerzy szli na latwizne.
Czyzby tonalnosc utworu byla tak uniwersalna, ze cokolwiek zrobisz, to pasuje?
Czy to jest sztuka?
Jak widzimy, rezultat tego utworu jest znakomity, podoba sie.
Ale czy to jest wlasnie kunst......czy wykonawca nie jest wazniejszym elementem tej kompozycji, niz ona sama?
Czasami zastanawiam, czy istnieje dzielo muzyczne jako twor absolutny.
Dla jednych, najwazniejsza jest kuchnia (zlozonosc konstrukcji) dla innych tylko koncowe wrazenia.
Osobiscie nie potrafe odbierac utworu tylko na "czuja". Taki sposob percepcji czesto jest zludny i zalezy od wielu czynnikow nie zwiazanych z sama kompozycja (nastroj, pogoda, klotnia z przyjacielem, problem w pracy, wygrana na loterii, s.13d.).
.
Przepraszam za moje "filozofowowywanie" z samego rana, ale cos mnie tknelo, zeby ten problem poruszyc.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2013, 10:01:16 wysłane przez bartus » Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #69 : Styczeń 25, 2013, 18:22:51 »

Moniu.
Czy odwazylabys sie podac swoja definicje piekna?
Dlaczego piekne jest to, a tamto jest np.be.
Czy jest to jakis psychiczny odruch, spontan.




Jeśli się pytasz o moja reakcję na dany link, to tak- oceniłam całkiem spontanicznie- coś mi się spodobało i uznałam, że jest piękne.
Definicji piękna nie podam zbyt słabym filozofem jestem- odsyłam do Platona Uśmiech
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #70 : Styczeń 26, 2013, 11:45:21 »

Dlaczego?
Kazdy ma prawo, zeby cokolwiek zdefiniowac. Ty tez.
Np. "moja" definicja piekna sa slowa naszego genialnego poety:

"Bo piekno jest po to by, zachwycalo do pracy, a praca, by sie zmartwych wstalo".

Kiedys juz o tym pisalem. Oczywiscie, jak to na naszym forum nikt nie zareagowal.
Nawet nie powiedzial pocaluj mnie w ..., bo takie jest nasze forumijne spoleczenstwo.
Ludzie pozamykani szczelnie w swoich skorupkach. Niereagujacy na inne posty.
Niekomunikujacy sie. Nieprowadzacy dyskusji, dialogu.
Dlaczego? (byc moze z lenistwa, lub braku interesownosci.)

Myslicie, ze krytykuje Was a na siebie przymykam oko?
Otoz nie. Ta krytyka dotyczy mnie samego, dlatego postanowilem, ze( w ramach
mozliwosci) bede reagowal na kazdy post. Nawet odpisywal jednym slowem.

Oczywiscie sa stale elementy: quizy ( i nie tylko) Janusza,
                                             genialne posty Kasi i Patryka,
                                             wiersze Asi (brakuje mi wiecej prozy poetyckiej)
                                             westchnienia Agi (malo Schuberta ostanio)
                                             informacje i radyjka+(T) Beatki (szkoda, ze tak malo recenzji)
                                             marketing Julki
                                             notki filozoficzne Marka
                                             cyprian Leszka
                                             recenzje+(H) Dorotki
                                             doskoki z szubertiada Joanny (pani)                                         
                                             wiersze i przeklady p. Piotra (niektore swietne)
                                             milczenie "anelika"
                                             futbol Lukasza
                                             szalachetnosc Slawka + futbol         
                                             g.n.b. Moniki
                                             "najpiekniejsze koncerty" Bodzia
                                             zjazdy forum Piotrka
                                             cisza(ostatnio) Ewy
                                             historia Koziolka (chyba odpoczywa po bitwie)
                                             polityka Slawomira (Musamann)

                                     
,ale nie ma dialogu. Co z tego, ze sa elementy jak nie ma polaczenia miedzy nimi.

Uff.... Amen
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #71 : Styczeń 26, 2013, 13:51:48 »

Myśle bartusie, ze miast rozwodzić się nad twymi frasunkami, które świetnie rozumiem i w pewnej mierze podzielam, zadedykuję ci moją ostatnią bajkę. Najistotniejszy w niej będzie morał. (Link podaję na końcu postu.)

A póki co, spróbuję odpowiedzieć ci tak: nasza szafarska rodzinka jest jak małżeństwo, które miesiące miodowe ma już, niestety, za sobą. Były to chwile  pięknych i radosnych amorów, choć przecie bywały i trudne, i nerwowe, a nawet groźne dni. Gdy się skończyły (każdy miesiąc miodowy zwykle w końcu się kończy) – wielu z nas, po upojnych amorach z Kurierem – postanowiło solidniej barykadować drzwi od swego pokoju. Szczególnie, gdy po nieszczególnych dla siebie doświadczeniach poczuli się z czegoś „ograbieni’.

Teraz myślę sobie tak: skoro jako kurier Szafarski nie jesteśmy już młodożeńcami (wiele miesięcy temu przeszliśmy przez etap euforii i radosnych emocji) to znaczy, że doszliśmy w końcu do fazy dojrzałego związku. A dojrzałe małżeństwo nie zawsze od obojga małżonków potrzebuje natłoku słów, by się dobrze rozumieć i w szczęściu trwać. Czasem wystarczy po prostu wyrozumiałość i tolerancja i chęć wysłuchania drugiego. Czasem jednego przez drugiego, czasem drugiego przez pierwszego. Nie ma tu reguły. Groźba pojawia się dopiero wtedy, gdy jedno i drugie nie ma już nic do powiedzenia. Ale, wnioskując po Twojej wyliczance, taka, chyba nas póki co omija. Nadal są ci u nas tacy, którzy chętnie mówią i tacy, którzy wciąż bardzo chętnie słuchają. I to napawa mnie optymizmem, tak samo jak (moje) przeświadczenie, że okres docierania się małżonków mamy w Kurierze chyba za sobą  Uśmiech

A teraz już obiecana bajka
http://janusz.nizynski.pl/bajki/mlodozency-i-grabiezca/

ps
Bartusie a co to takiego monikowe g.n.b ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2013, 14:43:23 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #72 : Styczeń 26, 2013, 14:37:33 »

Do stałych elementów Kuriera trzeba też doliczyć Bartusowe niebanalne posty, wybitne kompozycje i niekłamaną troskę o los naszego Forum (quiz był póki co chyba tylko jeden, ten metryczny  Uśmiech).

Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #73 : Styczeń 26, 2013, 18:40:51 »

Januszu.
Tu nie chodzi o zblazowane malzenstwo, tylko o zwykla kulture.
Reagowanie na czyjes dzialanie.
Wyobraz sobie, ze jestesmy w jednym pokoju.
Ja do Ciebie mowie, a Ty nic.
Ja Ci cos pokazuje, a Ty odwracasz sie na piecie i wychodzisz z pokoju.
Ja Tobie zdaje relacje z czegos , a Ty patrzysz w sufit, ponoc sluchasz, ale ja tego nie wiem.

Tak to jest na naszym forum. Ludzie sobie nie zdaja sprawy, ze po prostu sa niewychowani (lacznie ze mna).
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #74 : Styczeń 26, 2013, 18:45:39 »

Do stałych elementów Kuriera trzeba też doliczyć Bartusowe niebanalne posty, wybitne kompozycje i niekłamaną troskę o los naszego Forum (quiz był póki co chyba tylko jeden, ten metryczny  Uśmiech).


Kasiu.
Mowiac po polsku z angielskim akcentem, jestes very kind.
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

jaguarlife daxrel boombeachpolska swietageometria city-of-war