Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ogólnopolski Konkurs Chopinowski 2011  (Przeczytany 11378 razy)
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« : Sierpień 28, 2011, 21:16:16 »

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina uznawany jest za jednen z najważniejszych krajowych konkursów muzycznych. Odbywa się w Warszawie od 1968 roku. W ciągu trzydziestu sześciu lat swego istnienia Konkurs ewoluował i przeobrażał się, zmieniał i doskonalił swą formę, stworzył własną bogatą tradycję. Trzydzieści pierwszych edycji nosiło nazwę Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina, późniejsze edycje odbywają się już pod zmienionym tytułem.
Konkurs promuje młodych pianistów. Adresowany jest do polskiej młodzieży muzycznej - studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia.

Kolejny, najbliższy Konkurs będzie miał miejsce w dniach 25 XI - 3 XII 2011
Program i regulamin Konkursu - wg linka jn

http://pl.chopin.nifc.pl/institute/polish/competition/edition2011/rules
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Sierpień 29, 2011, 11:12:27 »

Nigdy nie słyszałem o tym konkursie. To bardzo interesujące, bo organizatorem jest NIFC - tak samo jak w przypadku konkursu Chopinowskiego. Nie wiem dlaczego, ale mam wątpliwości, czy to dobrze, że NIFC organizuje konkursy (może przesadzam) konkurencyjne. Ten o którym napisał Janusz to dla mnie taki "konkursik pocieszenia" chociaż jeżeli będą transmisje, to chętnie wysłucham poczynań uczestników. No i kładziony jest nacisk na polskość - uczestnikiem może być polak lub obcokrajowiec-student polskiej uczelni. Jury także składa się z muzyków polskich. Nie wiem jak takie ograniczenia wpływają na poziom artystyczny konkursu, ale chyba go nie podnoszą dlatego obawiam się, że będę musiał podtrzymać twierdzenie, że jest to po prostu "konkursik pocieszenia" - obym się mylił.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Sierpień 29, 2011, 12:13:16 »

Ja mam Piotrze odmienne wrażenie.Chyba wygrana w tym konkursie ułatwia pianistom dostanie się do polskiej
ekipy na następny KCH, a także inne konkursy międzynarodowe.
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : Sierpień 29, 2011, 12:14:00 »

To nie tak, Piotrze. Aga ma rację.To żaden konkursik pocieszenia a trwały element w pejzażu polskiego szkolnictwa artystycznego (pianistycznego), który za cel stawia sobie niesienie pomocy (poprzez nagłaśnianie "nazwisk", ale i ogrywanie repertuarów) przyszłym artystom. To konkurs, który młodym adeptom otwiera podwoje pod start w konkursach międzynarodowych. Jest taką specyficzną preselekcją i ich promocją. Jego laureatami zwykle bywali ci, którzy potem nierzadko zdobywali laury np. na MKIFC. Jego lareatem był i Zimerman i Blechacz i multum innych znanych nazwisk. Kilka(naście) razy obserwowałem ten Konkurs jako słuchacz (wstep na przesłuchania bywał wolny). Mam nadzieje, ze reguły beda wciąż te same  Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2011, 12:17:50 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Sierpień 29, 2011, 12:19:49 »

Patrząc tylko po regulaminie - mamy olbrzymi przedział wiekowy. W międzynarodowym konkursie granice wieku to bodajże 17-25 lat. W ogólnopolskim mamy przedział 17-30 stąd mój wniosek, że jeżeli ktoś przespał wydarzenie bardziej elitarne lub powinęła mu się na nim noga może wystartować w przedsięwzięciu o mniejszej skali.

Nie będę się sprzeczał że jest to idealny sprawdzian dla młodych - każdy konkurs, każdy koncert jest dla nich świetną okazją do ogrania się, wyrobienia w sobie doświadczenia, które z czasem niwelować będzie tremę. Nie twierdzę, że idea konkursu dla uczniów i studentów to zły pomysł - to przecież kuźnia talentów i wyławianie perełek polskiej pianistyki, niestety zapisy regulaminu (jeszcze raz podkreślam, że tylko tymi się sugerowałem stawiając swoją opinię) trochę temu przeczą.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : Sierpień 29, 2011, 12:21:58 »

Zapominasz, że na swiecie jest set konkursów pianistycznych i ze górny limit wieku bywa na nich nierzadko 35 lat
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Sierpień 29, 2011, 16:44:10 »

Zapominasz, że na swiecie jest set konkursów pianistycznych i ze górny limit wieku bywa na nich nierzadko 35 lat

No dobrze, z tym, że jeżeli konkurs ma za zadanie wyłania talentów na międzynarodowy konkurs Chopinowski to te granice wiekowe są troche nielogiczne.

No ale sprzeczanie się o regulamin konkursu do niczego nie prowadzi a już na pewno nie będę negować dokonań laureatów omawianego konkursu. Po prostu wydawało mi się to mało logiczne.

Chętnie wysłucham transmisji, jeżeli taka jest w planach organizatorów.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Sierpień 29, 2011, 17:44:48 »

Obawiam się, że jedynie osobiście, zbyt małe przedsięwzięcie, by je transmitowano. Ale program zapowiada się ciekawie i jeśli życie pozwoli trzeba będzie choć na wybrane fragmenty podreptać.

Etap 1
* Dowolna sonata jednego z następujących kompozytorów: Muzio Clementi, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert
* Fryderyk Chopin – dowolna etiuda z wyłączeniem etiud: E-dur op. 10 nr 3, es-moll op. 10 nr 6, cis-moll op. 25 nr 7
* Ferenc Liszt – dowolna etiuda
* Utwór dowolny

Etap 2
* Fryderyk Chopin – dowolny utwór lub utwory
* Ferenc Liszt – dowolny utwór lub utwory
* Dowolny utwór lub utwory kompozytorów polskich (poza Chopinem)

Etap 3

* Jeden koncert do wyboru spośród następujących:
Ferenc Liszt:
I Koncert fortepianowy Es-dur HS 124
II Koncert fortepianowy A-dur HS 125
Wolfgang Amadeus Mozart:
Koncert fortepianowy d-moll KV 466
Koncert fortepianowy C-dur KV 467
Koncert fortepianowy A-dur KV 488
Koncert fortepianowy B-dur KV 595
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : Sierpień 29, 2011, 17:51:47 »

Piotrze, przypuszczam, ze nie, bo chyba nigdy takich z tego Konkursu nie było Smutny

Piotrze, daj spokój z tymi granicami. Konkurs ten, jeszcze raz powtarzam, to żaden braciszek Wielkiego Konkursu. To inna liga, z której wygrani czasem przechodzą do ekstraklasy. Nie tylko turniejowej  Uśmiech Sa i inne poziomy i bonusy: staże, stypendia, festiwale, etaty akademickie, kursy mistrzowskie...No i koncerty przed publicznością, co dla młodych pianistów wcale nie jest takie oczywiste i normalne
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2011, 18:08:18 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Sierpień 29, 2011, 19:42:45 »

Januszu.

Jak zwykle nie kumasz..
Gogusiowi chodzi o to, ze nazwa tego konkursu wprowadza zamieszanie (po angielsku jedno slowo confusing).
Dlaczego nie nazwano tego konkursu np. "im. J. Hoffmana czy na przyklad"  "Polscy Pianisci Sila Narodu" Chichot Chichot ,  itd.....
Dzialacze, ktorzy wymyslili nazwe tego konkursu widocznie sie nie skoncentrowali wystarczajaco.
Szkoda, ze kazde miasto nie ma malego, lokalnego konkursu im Chopina np Konkurs im. Chopina Starachowic Dolnych.


Jak poczules sie obrazony, to moge  zmienic pierwsze zdanie.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : Sierpień 29, 2011, 19:53:04 »

cieszy mnie, ze zauwazyłes iz nie jestem żabą  Chichot (oznacza to, ze czasem zauważasz jednak fakty oczywiste), a serio: martwi mnie, że nie potrafisz się odzywac bez obrażania romówcy...


Otóz nazwa Konkursu jest jak najbardziej "cywilizowana" i sprawdza się w rodzinie Konkursów chopinowskich, których na swiecie więcej niźli spotów bartusa na tym forum :-) czemu ten miałby być jakis od "Siły Narodu" :-)  Chichot
Dla mnie (i pewno wielu, wielu innych) wyróznia go to, że jest "pod sztandarem" NIFC. Koniec, kropka.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2011, 08:00:37 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Sierpień 29, 2011, 20:32:49 »

Cytuj
Otóz nazwa Konkursu jest jak najbardziej "cywilizowana" i sprawdza się w rodzinie Konkursów chopinowskich, których na swiecie więcej niźli spotów bartusa na tym forum :

I na bartusa twarzy Chichot
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Sierpień 29, 2011, 20:34:23 »

Cytuj
martwi mnie, że nie potrafisz się odzywac bez obrażania romówcy...

Troche przesadzilem, ale ciesze sie , ze masz poczucie humoru
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Sierpień 29, 2011, 20:39:39 »

Cytuj
Otóz nazwa Konkursu jest jak najbardziej "cywilizowana" i sprawdza się w rodzinie Konkursów chopinowskich


W jakim sensie sie sprawdza?
Kazdy inny konkurs im Chopina na swiecie obniza wartosc zdazenia( tego glownego)
Szkoda, ze dzialacze konkursowi (MKIFC)nie poszli sladami oscypkow.
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #14 : Sierpień 30, 2011, 08:28:27 »


Kazdy inny konkurs im Chopina na swiecie obniza wartosc zdazenia( tego glownego)
Szkoda, ze dzialacze konkursowi (MKIFC)nie poszli sladami oscypkow.

Mało przekonywujące rozumowanie.

Po pierwsze:
Sławiąc twórczość Reymonta nie umniejsza się Sienkiewicza. Kto odkrył jednego polskiego noblistę - chetnie zapozna się i z drugim (z trzecim, z czwartym...) Transponując tę mysl i dla innych "niekumatych": laur w "małym" konkursie może zachęcić do mierzenia się z Czumulugmą.

Po drugie:
MKiFCH jest największym i jedynym wielkim międzynarodowym monogtraficznym konkursem pianistycznym na świecie. Pod względem swojej misji nie musi obawiać się konkurencji z żadnym innym, a już z pewnością z lokalnym konkursem krajowym, dla uczniów i studentów.

Obawa o "obniżenie wartości" w kontekscie jw. - ma, w moim odczuciu, konotacje infantylne.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2011, 08:45:34 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

apelkaoubkonrad692 foside naszehistorieonline mostwanted doggieslife