Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 2 3 [4]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wielki kompozytor i wielki pianista - Sergiusz Rachmaninow  (Przeczytany 41088 razy)
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #45 : Kwiecień 19, 2012, 23:31:04 »

Zgadzam się z Januszem...Muzyka jest tu ważnym, aczkolwiek tylko dodatkiem...
Mnie np. trochę 'zazgrzytał' początek II koncertu w tym filmie, "larum dzwonów" grane jakby od niechcenia, bez tego przygniatającego patosu.. Znam bardziej porywające interpretacje...
Choć w historii filmu pewnie zdarzały się obrazy, gdzie można było przesłanie filmu połączyć z muzyką na najwyższym poziomie, ale ja wychodzę z założenia, że takie filmy jak "Ветка сирени" nie są po to, aby napawać się najwyższej próby popisami wirtuozowskimi...W takim celu idziemy do filharmonii, a nie do kina...Przeciętnemu kinomanowi, zakładając ze nie jest melomanem, w zupełności wystarczy to co jest...
Wiem, Bartku, że jesteś bezkompromisowy, ale spróbuj popatrzeć na inne aspekty tego obrazu...
Najbardziej "rzuciło" mi się w oczy to, jak w gruncie rzeczy nieszczęśliwym człowiekiem był Rachmaninow...Neurotyk targany wiecznym niezadowoleniem, zmagający się z własną niemocą twórczą, depresyjny typ, który dążąc do Absolutu nigdy go nie osiągnął we własnym mniemaniu...Nie potrafiący się cieszyć z tego, co osiągnął, nawet gdy był u szczytu sławy...Bardzo to smutne.
Ale myślę, że ( o ironio..) właśnie dzięki temu mamy tak wspaniałą muzykę tego kompozytora...To, że nigdy nie osiadł na laurach, nie popadł w rutynę i nawet to jak bardzo tęsknił za Rosją mieszkając w Stanach, było katalizatorem jego największych dzieł...

A na koniec interpretacja II koncertu najbardziej do mnie przemawiająca:

http://www.youtube.com/watch?v=5bNSRAxbB1U
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #46 : Kwiecień 21, 2012, 17:46:12 »

Doroto,
link, który podrzuciłaś
napełnia moje serce  Uśmiech
bardzo piękną z muzyką
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
kati
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 386



Zobacz profil
« Odpowiedz #47 : Kwiecień 22, 2012, 14:22:53 »

 Cieszę się Marku... Uśmiech
 Powiem Ci, że dopiero w tej interpretacji II koncert objawił mi się pełnią piękna, tęsknoty, melancholii...Moim "the best"jest niezmiennie Koncert nr 3, ale teraz i drugi zaczyna go doganiać.. Mrugnięcie
Bierezowski, wydaje mi się , jest pianistą  stworzonym do swojej rodzimej muzyki...Pięknie oddaje rosyjskiego ducha w swoich wykonaniach...A w Chopinie jakoś mnie nie zachwycił...
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #48 : Luty 16, 2013, 17:42:41 »

http://www.youtube.com/watch?v=IEOKUO-wWw4

Utwór zainspirowany czarno białą reprodukcją obrazu Arnolda Böcklina. Kiedy Rachmaninow zobaczył w końcu, po latach, oryginał, już kolorowy, był rozczarowany.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #49 : Marzec 22, 2016, 12:47:09 »

Mała przeróbka Preludium cis-moll op. 3 nr 2 Rachmaninowa

http://www.youtube.com/watch?v=BfFeFsCD1tM
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

cloudwind ik polskiserwertrans trzywahaty devilssoldiers