Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 46 47 [48] 49 50 ... 55   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Franciszek Schubert - wieczny wędrowiec  (Przeczytany 274671 razy)
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #705 : Wrzesień 19, 2012, 23:49:14 »

 Chichot Pat, jednak nikt pewnie nie przebije tych melodii, do których teraz staram się składać rymy:)) Chociaż zdarzało mi się tworzyć różne songi liryczne z towarzyszeniem gitary - niestety, nie znalazł się żaden Wasowski Mrugnięcie
Nieustająco się cieszę, że Wam się podoba:))
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #706 : Wrzesień 22, 2012, 19:29:28 »

Du bist die Ruh D 776 jest jedną z najsłynniejszych pieśni Schuberta. Wchodzi w skład jego op. 76, obok pieśni Dass sie hier gewesen, Du liebst mich nicht i Lachen und Weinen. W op.76 kompozytor wykorzystał poezje niemieckiego romantyka Friedricha Rückerta. Lieder powstały w 1823 r., gdy Schubert osiągnął pełną artystyczną dojrzałość jako liryk - mniej więcej w tym samym czasie tworzył swój pierwszy wielki cykl pieśniarski Die schöne Müllerin (do tekstów Wilhelma Müllera). Był to zatem okres romantycznej eksplozji w twórczości 26-letniego młodzieńca, a europejskie oczarowanie ideami romantyzmu (w wielu dziedzinach sztuki) osiągało swoje apogeum. 

Pieśń ujęta w formę lirycznego, namiętnego larghetta w 3/8 (oznaczenie tempa: langsam, powoli) rozpoczyna się od 7-taktowego fortepianowego vorspielu w Es-dur, który kreuje niezwykłą, mistyczną aurę. Kantylena (rozpoczęta w B) wyśpiewana przez solistę należy do najpiękniejszych w twórczości Schuberta. Zawiera w sobie potężną, romantyczną ekspresję i – jednocześnie – subtelność, delikatność, podkreśloną jakby przedłużonymi zakończeniami frazy (nuta G i Es) w zamknięciu tematu. W tej melodyce i oszczędnym, szesnastkowym akompaniamencie fortepianu jest wręcz jakaś nuta orientalna, która odwołuje nas do kontemplacyjności Wschodu. W tej atmosferze podmiot liryczny oddaje się „obrzędowi” romantycznego poświęcenia:  Ich weihe dir / Voll Lust und Schmerz   […] / Mein Aug und Herz.  Wykreowana słowno-muzyczna mikstura pełna jest tęsknoty i boleści  (budzącej demony okresu Weltschmerz), ale i optymizmu. Treib andern Schmerz / Aus dieser Brust! / Voll sei dies Herz / Von deiner Lust.

Zwróćmy uwagę, że Schubert na potrzeby liryki wokalnej łączy 2 strofy w jedną, a ostatni wers co drugiej zostaje powtórzony. Po nim zaś następuje antycypujące, rodzące napięcie fortepianowe interludium z charakterystycznym akcentem – dowód na inteligencję schubertowskiego fortepianu i jego umiejętność pogłębienia emocji, odczytanych jak gdyby pomiędzy wersami tekstu słownego.

Koloryt zmienia się wraz z ostatnią strofą, pełną fizycznego upojenia osoba adresata. Czar oczu, metaforyczny Augenzelt  staje się okazją do inwersji (Ces-dur). Wznosząca się kantylena zyskuje nową, dynamiczną siłę (crescendo) i moduluje, a solista osiąga górne G, dopełniając je As (erhellt). Dźwiękowy blask odpowiada tekstowi Ruckerta! Poprzez B-dur Schubert powraca do Es-dur i w łagodnym pp przywołującym atmosferę początku zamyka miniaturę.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2012, 16:48:45 wysłane przez Aleksias » Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #707 : Wrzesień 22, 2012, 20:04:51 »

Obiecane myśli o pieśni Du bist die Ruh - i brawa dla Asi za jej przekład Ruckerta.  Mrugnięcie

Choć jest wiele znakomitych nagrań schubertowskich pieśni, to jednak Fischer-Diskau zawsze będzie dla mnie szczytem mistrzostwa. A właściwie tandem: DFD - Gerald Moore.

http://www.youtube.com/watch?v=a_sfQVKGSgw



Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #708 : Wrzesień 22, 2012, 21:09:17 »

Bardzo serdecznie dziękuję Patryku za piękny komentarz!. Moim (i nie tylko) zdaniem ta pieśń jest
najpiękniejsza pieśnią o tematyce miłosnej w historii muzyki. Cieszę się,że opublikujemy ją  w cudownym Asiuniowym tłumaczeniu i z Twoim wnikliwym komentarzem.Będzie to na pewno ozdoba Schubertiady.
Teraz przede mną ważne zadanie!!! Wybranie odpowiedniego obrazka. Mam nadzieje,że Was nie zawiodę Mrugnięcie
Dziękuję z całego serca!!!
Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #709 : Wrzesień 26, 2012, 00:21:01 »

Pat potrafi tak opisać konstrukcję utworu, że czyta się to jednym tchem, niczym romantyczną, wciągającą powieść:) A Ty Agnieszko z pewnością znów ujmiesz to wszystko w zachwycające malarskie ramy Uśmiech
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #710 : Październik 01, 2012, 14:09:13 »

Pieśń "Der Unglücklich" (Nieszczęśliwy) D 713 skomponował Schubert w 1821 roku do tekstu
pisarki i poetki Karoliny Pichler. Prowadziła ona w Wiedniu salon literacki, którego gościem
bywał sam Beethoven. Bywał tam także spiewak Michał Vogl protektor i przyjaciel Schuberta i być może dla niego
właśnie została skomponowana ta pieśń.
Utwór jest czymś w rodzaju kantaty na głos i fortepian, więc czymś wyjatkowym w twórczości kompozytaora:

http://www.youtube.com/watch?v=PcdZ4g1KLU8
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #711 : Październik 01, 2012, 19:30:57 »

Nie wiem, czy ktos z Was słuchał w zeszłym tygodniu w Dwójce kompletu symfonii
Schuberta w wykonaniu Marca Minkowskiego i jego "Les Musiciens du Louvre-Grenoble"
Płyta jest już w sprzedaży a w Polsce bedzie dostepna od 17 października.
Mnie podoba sie nadzzzwyczajnie!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=R2GXg_8DTpg&feature=share
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #712 : Październik 01, 2012, 21:31:47 »

Wczoraj w Operze Berlińskiej Jonas Kaufmann i Daniel Barenboim wykonali "Piekna Młynarkę"
gdyby ktos chciał posłuchać prosze o wiadomość !!!ścisle tajne!! Mrugnięcie Mrugnięcie
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #713 : Październik 23, 2012, 15:37:18 »

Jest to jeden z najbardziej niezwykłych utworów w całym repertuarze Schuberta. Ile osób wie nawet, że Schubert skomponował muzykę do tekstu w języku hebrajskim?
Schubert napisał  Psalm 92 dla Salomona Sulzera (1804-1890), utalentowanego zydowskiego spiewaka , którego niezwykły talent zaprowadził go do Wiednia w 1826 roku. Sulzer urodził się w Hohenems w Vorarlbergu gdzie został kantorem w wieku trzynastu lat. Jako młody człowiek  był studentem muzyki w Karlsruhe .Kiedy miał zaledwie dwadzieścia dwa został zaproszony do objęcia stanowiska kantora w nowo wybudowanej synagodze wiedeńskiej w Seitenstettengasse. Po przybyciu do stolicy studiował dalej z Ignazem von Seyfriedem, kapelmistrzem w Theater an der Wien i wybitnym kompozytorem muzyki religijnej. To prawdopodobnie przez niego poznał Schuberta.
Schubert skomponował ten Psalm w lipcu 1828 roku.Jak zwykle kompozytorowi brakowało pieniędzy i być może utwór ten powstał wyłącznie ze względów finansowych.
Istnieje jednak także hipoteza,że Schubert podziwiał piękno głosu Sulzera i jego artyzm.
W późniejszym okresie zresztą podziwiał go także Liszt.
To,że Schubert skomponował swoja muzyke do hebrajskiego tekstu( a mógł przecież wybrać język niemiecki)świadczy na pewno o jego wielkiej otwartości na inne kultury i religie.
Zwłaszcza,że zapewne, jak pisze Graham Johnson,"trudności technicznych przy komponowaniu muzyki zachodniej do hebrajskiego tekstu nie nalezy lekceważyć".
Gdyby Schubertowi dane było poznać inne kraje  poza granicami Austrii, to z pewnościa jego geniusz a także własciwa mu ciekawość intelektualna i entuzjazm w chęci poznawania wszystkiego co nowe i inne
sprawiłyby,że byłby wspaniałym posrednikiem między różnymi kulturami i religiami.

Tor lehodos ladonoi

http://www.youtube.com/watch?v=qBczCvUEfB4
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #714 : Listopad 01, 2012, 14:34:05 »

Zrobiłam ten klipek, już jakiś czas temu ale z myśla o dzisiejszym dniu.O samej pieśni już pisałam wyżej.

http://www.youtube.com/watch?v=ZNXZ1ko_iIg
Zapisane

sułek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #715 : Listopad 01, 2012, 19:33:46 »

Piękny jest ten klipek. Pasuje do nastroju dnia dzisiejszego. Właśnie wróciłem z grobów i posłuchałem go sobie. Agnieszko, może dałoby się umieścić go na schubertiadzie?
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #716 : Listopad 01, 2012, 20:20:56 »

Może gdyby Asiunia nam to przetłumaczyła???Lubi chyba kulturę celtycka a juz Waltera Scotta na pewno.
Asia?Co???
Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #717 : Listopad 03, 2012, 00:11:02 »

Oczywiście, Agnieszko, powieści Scotta przerabiałam bardzo skrupulatnie:) Z Rob Royem na czele. A z angielskim tekstem "Coronach" - bez melodii Schuberta, niestety - zetknęłam się też bardzo wcześnie, i teraz go odnalazłam:) Zrobię co w mojej mocy;)
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #718 : Listopad 03, 2012, 15:45:52 »

Dziękuję Asiu, prawdziwy z Ciebie anioł.<3 Buziak
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #719 : Listopad 16, 2012, 12:57:09 »

Chciałabym polecic te genialna interpretację piesni Schuberta.Pianista wielki, jak to jest pomyslane nie zagrane bo to łatwo
Zrozumiał te serenade bardziej niż Liszt.
Kiedys usiłowałam tym utworem obudzić Asie ; Nie udało mi sie ale ten pianista pewnie by to zrobił.To żart oczywiście ale zapraszam do słuchania, także to jego wykonań muzyki Chopina!!!
Geniusz!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=PHZpWG63UTo
Zapisane

Strony: 1 ... 46 47 [48] 49 50 ... 55   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

naszehistorieonline aldara killers apelkaoubkonrad692 mostwanted