Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 [2] 3 4 ... 8   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: muzyka zabawnie  (Przeczytany 22405 razy)
Umarek
Gość
« Odpowiedz #15 : Październik 25, 2010, 13:01:13 »

jeśli byśmy się zamknęli w najbardziej wyszukanych formach muzyki klasycznej .... z pokolenia na pokolenie sale koncertowe zaczęłyby pustoszeć. I "z batutą i humorem" i Malicki itd i dawniej Marek i Wacek - to ludzie i programy które pokazują, że muzyka klasyczna też jest rozrywkową. Przyciągają wrażliwych na muzykę żartem humorem lekką fabułą ( czasem bardzo niewyszukaną)  i .... zachęcają do słuchania. To nic innego jak robienie apetytu na muzykę.





sam nie wiem jak bym zniósł jakiś wysublimowane kwartet smyczkowy grający cztery godziny jakieś ... hm ... zgrzypienia, gdybym nie podkład Grupy mocArta ( czy jak się to tam pisze) ... miłe Panie i Panowie - muzyka ma dawać przede wszystkim radość.
Czego wszystkim życzę jak najserdeczniej Uśmiech
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #16 : Październik 25, 2010, 13:33:22 »

jeśli byśmy się zamknęli w najbardziej wyszukanych formach muzyki klasycznej .... z pokolenia na pokolenie sale koncertowe zaczęłyby pustoszeć. I "z batutą i humorem" i Malicki itd i dawniej Marek i Wacek - to ludzie i programy które pokazują, że muzyka klasyczna też jest rozrywkową. Przyciągają wrażliwych na muzykę żartem humorem lekką fabułą ( czasem bardzo niewyszukaną)  i .... zachęcają do słuchania. To nic innego jak robienie apetytu na muzykę.

Dziękuję Umarku, że zwróciłes uwagę i przypomniałes niegdysiejsze sukcesy w popularyzowaniu dobrej muzyki przez duet Marka i Wacka. Gdybym miał bowiem wskazać kogoś, kto najbardziej zachęcił mnie do poznawania Muzyki wielkich mistrzów (oczywiście, spoza rodzny) to Oni byliby na podium najwyższym. Na przykład, do dziś pamiętam frajdę, z jaką odkrywałem urok 17 preludium Chopina (As-dur) znając już wcześniej 'Mój pierwowzór(!)' właśnie z wykonań Marka i Wacka. Później także wielokrotnie przyłapywałem się, że to co słysze na klasycznej estradzie, to przecież cos, co dobrze znam, bo słuchałem to wiele lat wczesniej w opracowaniu Marka i Wacka. Do dziś "Wesołego wieśniaka" Schumana znam praktycznie tylko z ich wykonań i już ciesze sięl, że kiedyś odsłucham na koncercie oryginał przyrównując go do mojej utrwalonej kopii.
Tak więc rola popularyzatorów muzyki odwołujących się do jej uwspólczesnionych, a nawet kabaretowych interpretacji może być i jest nieoceniona. Wszystko zalezy od klasy i wyczucia smaku artystów, którzy taką sztuke uprawiaja, albo którzy taką sztukę też czasem potrafią uprawiać. Waldek, jeszcze raz powtórzę, robi to naprawdę nieźle. W końcu, cały czas jest znakomitynm pianistą
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Październik 25, 2010, 16:13:09 »

Ja chciałam przypomnieć choć dawno to było programy Henryka Czyża "Nie taki diabeł straszny"
Oglądała je jako mała smarkula a jeszcze je pamiętam. Henryk Czyż tak umiał cudownie opowiadać o muzyce np.
ja prezentował "Niedokończoną Symfonię" Schuberta opisywał jego miłość do tej panienki za to wyszła póżniej
za młynarza. Może nie rozśmieszał ale na pewno zaciekawiał.
Zapisane

bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Październik 25, 2010, 18:09:05 »

Ja osobiście jestem bardzo za, aby pokazywać wszystkie twarze muzyki, tę zabawną też. Pod warunkiem, że stoją za tym jakieś prawdziwe umiejętności i wyczucie. Programów Malickiego nie oglądam więc nie zabiorę głosu. A na Marku i Wacku się wychowałam i bez nich pewno nie miałabym takiego zacięcia do grania. Choć przyznam, że teraz jak ich słucham to już nie jest to samo.

I chciałabym tylko przypomnieć jak długą ma tradycję taki rodzaj komedii:

http://www.youtube.com/watch?v=MExljPsMEbA&feature=related

A to jeszcze tak na deser:

http://www.youtube.com/watch?v=JXhAz0DOpMU
Zapisane
smarkula
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 27


Aśka


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Październik 25, 2010, 19:24:36 »

Powiem szczerze,że 'kabaret muzyczny' czy jak to tam nazwać,w wykonaniu Malickiego podobał mi się na samym początku,kiedy to był tylko Pan Waldemar,fortepian i orkiestra.
Teraz to już się robi nieco niefajne w pewnych momentach,jak np.Malicki sugeruje,że skrzypaczki dostaly posadę w tej orkiestrze,bo są atrakcyjne.Może i mam zawężony światopogląd,ale średnio mi się to podoba.
Sądzę,że sam pomysł jest fajny,ale Malicki powinien pójść w stronę takich programów,jak robił to Leonard Bernstein w swoich 'szkolnych koncertach'.
Na krótkich fragmentach muzycznych,anegdotach,bajkach uczył ludzi podstawowych zagadnień muzycznych a przy tym orkiestra wykonywała genialnie przygotowane utwory.
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Październik 25, 2010, 19:29:05 »

bmv211
Świetne!
Uśmiałem się do łez.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : Październik 25, 2010, 21:16:09 »

Co do programów Waldemara Malickiego. Oglądam je sporadycznie i co więcej fragmentarycznie. Za mało, żeby zmóc miarodajnie ocenić czy to dobre programy czy przeciwnie. Z tego jednak co widziałam, dla mnie wynika, że programy te nie mają celu edukacyjnego a jedynie typowo rozrywkowy. I chyba tylko w takich kategoriach można program ten oceniać. Muzyka w tym programie - także ta wielkich mistrzów - jest tylko kanwą do improwizacji i żartu, przy tym raczej sytuacyjnego nie zaś muzycznego. Nie chodzi też - moim zdaniem - o popularyzowanie muzyki tzw. poważnej. Dlatego improwizację Waldemara Malickiego połączone są ze skeczami. Jeśli więc tak spojrzeć na te programy i dojrzeć, że muzyka jest w nich tak naprawdę środkiem a nie celem, to nie można mieć o ich konwencję pretensji. Można natomiast ich nie oglądać jeśli ktoś nie lubi.

Osobiście mam żal do Malickiego o coś zupełnie innego a mianowicie o jego wypowiedź, będącą komentarzem do negatywnych uwag wielu osób - w tym komentatorów konkursu, ale i innych od wielu lat zajmujących się muzyką zawodowo i mających o niej sporą wiedzę - które skrytykowały pierwsze miejsce Avdiejewy. Powiedział mianowicie, że są to osoby, które są niedoszłymi muzykami a więc osobami które nie osiągnęły wyżyn, z racji czego są frustratami i w ogóle nie powinny formułować żadnych ocen. Nie przytoczyłam dosłownie tej wypowiedzi a myślę, że ją nawet złagodziłam. Do wypowiedzi dołączony był jeszcze kpiący uśmieszek. I tak sobie pomyślałam, że nie było w tej wypowiedzi ani klasy, ani toleracji dla cudzego zdania a nawet trąciła ona chyba kompleksami. Takie to małe.
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Październik 25, 2010, 21:32:49 »

Wymieniacie różne programy ale czy ktoś pamięta Janusza Cegiełłę i jego "Przeboje mistrzów"?
Nie mogę tutaj nie wspomnieć o Bogusławie Kaczyńskim, cudownym pasjonacie muzyki, choć wiem, że to postać kontrowersyja i nie przez wszystkich lubiana. Ja jednak go kocham i jestem mu wdzięczna za Dwanaście Oper, Baletów... i tysiące innych opowieści, które dzięki niemu usłyszałam.
Teraz sobie przypominam programy Kazimierza Kowalskiego.... Patrzcie! Ile tego było!!! Gdzież te niegdysiejsze śniegi!
Zapisane
Umarek
Gość
« Odpowiedz #23 : Październik 26, 2010, 13:10:20 »

W tym miejscu nie mogę się oprzeć pokusie wspomnienia jeszcze jednej postaci. Jestem w tym wieku, że pamiętam nieco kontrowersyjną postać Jerzego hr. Waldorfa i jego jamnika Puzona. Prowadził w jeszcze czarno białej telewizji wspaniałe programy muzyczne. Jako dziecko słuchałem tych opowieści, głoszonych z emfazą i prawdziwym zacięciem. Daleko mi do wychwalania tamtych lat - lecz uczciwość mi nakazuje szacunek dla pracy ówczesnych popularyzatorów muzyki klasycznej. Odnoszę wrażenie, że więcej było i w radio i w TV dobrej muzyki niż obecnie reklam ... Uśmiech
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : Październik 26, 2010, 13:55:03 »

A mnie się przypomniała taka perełka:

http://www.youtube.com/watch?v=juVLrJZHG4Q
Zapisane

ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : Październik 26, 2010, 17:11:57 »

Tu trzebaby zacytować calą twórczość Przybory i Wasowskiego. Właśnie, czy zauważyliście ile jest w muzyce genialnego Jerzego przebłysków z Chopina i Verdiego?
Zapisane
bwv211
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 60


Zobacz profil
« Odpowiedz #26 : Październik 26, 2010, 19:58:31 »

A mnie się przypomniała taka perełka:

http://www.youtube.com/watch?v=juVLrJZHG4Q

Wielkie dzięki za to:) A już myślałam, że Przypory znam wszystko a tu takie miłe zaskoczenie. Strasznie mi było przykro jak odszedł. A muzyka Wasowskiego? Zauważyliście, że do niektórych jego piosenek największe przeboje amerykańskie pisane w podobnym stylu nawet nie dorastają? Gdyby pisał za granicą mógłby zrobić ogromną karierę. Frank Sinatra by się zabijał, żeby móc zaśpiewać jego utwory Uśmiech Dla mnie on jest takim polskim Bernsteinem.
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : Październik 26, 2010, 21:11:01 »

A mnie się przypomniała taka perełka:

http://www.youtube.com/watch?v=juVLrJZHG4Q

Istotnie zabawna perełka Chichot..a tak na poważnie, zawsze kiedy tylko słucham tego preludium..mam przed oczami płótno pędzla Karpellusa, ukazujące postać grającego w skupieniu Chopina i Jego "miłość życia" George Sand - wsłuchującą się w grę Mistrza w pozycji na wpół leżącej..I kiedy tak słucham mając przed oczyma to malarskie arcydzieło - doprawdy się wzruszam.. Smutny
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : Październik 26, 2010, 22:45:54 »

A mnie się przypomniała taka perełka:

http://www.youtube.com/watch?v=juVLrJZHG4Q

Wielkie dzięki za to:) A już myślałam, że Przypory znam wszystko a tu takie miłe zaskoczenie. Strasznie mi było przykro jak odszedł. A muzyka Wasowskiego? Zauważyliście, że do niektórych jego piosenek największe przeboje amerykańskie pisane w podobnym stylu nawet nie dorastają? Gdyby pisał za granicą mógłby zrobić ogromną karierę. Frank Sinatra by się zabijał, żeby móc zaśpiewać jego utwory Uśmiech Dla mnie on jest takim polskim Bernsteinem.
Poczytaj ubiegłotygodniowe Wysokie Obcasy. Ciekawostka niezmierna! A w Memuarach nic nie napisał!
Zapisane
Goguś
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 835



Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : Październik 29, 2010, 15:32:25 »

Podczas przesłuchiwania zasobów empetrójki natknąłem się na pewną perełkę. Owa perełka wykonywana jest przez Louisa Primę i nosił tytuł "Bigger the figure" - Prima śpiewa pod melodię z Largo a Factotum o tym, że jego kobieta jest wielka jak dom wielorodzinny z gankiem i ogrodem.

http://www.youtube.com/watch?v=MttRGR4hLv0
(wersja z bardzo wymownym, animowanym teledyskiem)

Kolejna, trochę z innej beczki muzycznej, ale postanowiłem nie ograniczać się do klasyki. Znowu Louis Prima w piosence "Banana Split for my baby" - czyli pokrótce piosenka o zamawianiu deseru.

http://www.youtube.com/watch?v=uJcRoYuV2Q0
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 8   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

airpol pegasus moloromme etforum stadoterra