Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 5 6 [7]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Najpiękniejsze symfonie  (Przeczytany 57539 razy)
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #90 : Marzec 13, 2015, 14:06:24 »

Nie przepadam za symfoniami, ale czasem słucham. Wczoraj na wykładzie z astrofizyki (!) usłyszałam o kompozytorze astronomie, odkrywcy planety Uran. Nazywał się William Herschel. Jedna z jego kompozycji ma szansę ostać się na dłużej w moich uszach:

http://www.youtube.com/watch?v=Ry8_v-nYdqg
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #91 : Czerwiec 05, 2015, 03:15:17 »

To faktycznie bardzo ciekawa postać! Muzyka i astronomia - bardzo udane połączenie. Znałam go jako astronoma, i to nie byle jakiego, a prawdziwego giganta. Odkrył nie tylko Urana, ale dwa księżyce Saturna, całą masę mgławic i gwiazd, no i na dodatek promieniowanie podczerwone. Mierzył wysokość gór księżycowych (choć nie policzył jeszcze kraterów;)). I ogólnie zaprowadził porządek w Galaktyce:) Ale jakoś wcale nie kojarzyłam go z muzyką.
A tu okazuje się, że przyszły as astronomii był muzykiem, zanim zajął się zgłębianiem tajemnic nieba. I to wszechstronnie wykształconym, z praktyką orkiestrową, jako organista i dyrygent.
Bardzo ładne symfonie:)
https://www.youtube.com/watch?v=3mV-ZSzgs8Q
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2015, 03:32:56 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #92 : Czerwiec 05, 2015, 03:33:26 »

To właściwe miejsce, w którym powinna się znaleźć III Symfonia Aleksandra Skriabina, czyli Boski Poemat. Chociaż Skriabin był głównie mistrzem fortepianu, to jednak jego utwory symfoniczne mają w sobie niezwykłą moc. III symfonia to dzieło potężne i pełne ekspresji.
Jak można było dowiedzieć się od komentatorów Dwójki, dzieło przedstawia "przeobrażenia duszy, od niemocy w artykulacji mocy boskości tkwiącej w człowieku, przez upojenie rozkoszami natury i erotyki, po przezwyciężenie kryzysu, manifestację boskiej mocy będącej udziałem twórczego człowieka".
Program dzieła osnuty jest wokół poetyckiego tekstu Tatiany de Schloezer, żony Skriabina, którego tematem jest ewolucja ludzkiego ducha. Kiedy je komponował, przepełniała go miłość. “Brakuje mi tchu, czuję się błogosławiony, komponuję jak w transie. Co czas jakiś odrywam się od pracy, aby myśleć o Tobie, i podzielić się z Tobą choćby myślami […] Dla Ciebie piszę, droga moja radości! Ty wszystko pojmiesz, wszystko docenisz! Jak nikt inny! Zrozumiesz każdy zwrot mojej szalonej fantazji.”

Dzieło składa się z 3 ogniw poprzedzonych introdukcją. Część pierwsza zatytułowana jest Zmagania, część druga Rozkosze, część trzecia Boska gra.
"Od walki z przeciwnościami losu, poprzez miłosne uniesienia i ptasie trele, aż po afirmację boskości ludzkiego ducha"

https://www.youtube.com/watch?v=bNKEOgdof6A
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2015, 04:27:12 wysłane przez Aleksias » Zapisane
amadeusz33
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 46


Bach i Schubert to aniołowie, Mozart to bóg muzyki


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #93 : Lipiec 10, 2016, 19:37:57 »

Dla mnie to Wielka Schuberta, Linzka i wczesne Mozarta, Włoska Mendelssohna..jest z czego wybierać. No i mało znana 8 G-dur Dvoraka
Zapisane

Dzięki potędze muzyki idziemy szczęśliwie przez ciemną noc śmierci

W.A.Mozart 
Czarodziejski flet
Strony: 1 ... 5 6 [7]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

loups cloudwind airpol wataha-wilkow-nocy skarpetkacrraft