Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 33 34 [35] 36   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Muzyka operowa  (Przeczytany 167425 razy)
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #510 : Styczeń 10, 2015, 11:38:43 »

Pewnie słyszeliście, że Anna Netrebko znalazła się w niemałych opałach:

http://www.dw.de/netrebko-criticized-for-posing-with-ukrainian-rebel-flag/a-18119945

W odpowiedzi na falę krytyki linie Austrian Airlines nie przedłużyły z nią kontraktu reklamowego:
http://www.youtube.com/watch?v=9tWeRgMsbtQ

(Fajnie byłoby znaleźć się w analogicznej sytuacji np. z Lucą Pisaronim Mrugnięcie).
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #511 : Maj 09, 2015, 19:24:53 »

Od wczoraj nadaje nowy kanał internetowy w którym będzie można za darmo i na żywo obejrzeć najsłynniejsze
przedstawienia operowe z całej Europy.
Wczoraj mogliśmy obejrzec i posłuchać "Traviaty" z Madrytu, a juz 16.05 "Król Roger" z ROH z Mariuszem Kwietniem.
Przedstawienie chyba już słynne , recenzje fantastyczne. Jedyna polska opera na deskach światowych teatrów operowych.
Po prostu trzeba zobaczyć i posłuchać!!

http://www.theoperaplatform.eu/en
Zapisane

clavia
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 130



Zobacz profil
« Odpowiedz #512 : Maj 11, 2015, 21:58:10 »

Dziękuje za link. Będę częstym gościem. Uśmiech
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #513 : Maj 31, 2015, 20:05:53 »

Szkoda, że nie wcześniej;) Na pewno warto było obejrzeć w lutym tę premierę w Royal Opera House!

http://www.theguardian.com/music/2015/feb/24/die-zauberflote-review-royal-opera-house-david-mcvicar

I z przyjemnością można odnotować polską śpiewaczkę w roli Królowej Nocy.

http://www.roh.org.uk/people/anna-siminska
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2015, 00:13:31 wysłane przez Aleksias » Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #514 : Listopad 14, 2015, 00:16:00 »

Już 19 listopada o godzinie 19:00 odbędzie się premiera bezpłatnej platformy streamingowej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej!

Pierwszym spektaklem transmitowanym za jej pośrednictwem będzie "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki, uznawany za jedną z najważniejszych polskich oper. Reżyserię powierzono Davidowi Pountneyowi, reprezentantowi światowej ekstraklasy operowej, brytyjskiemu wizjonerowi, który zmierzy się z legendą „polskiej opery narodowej”.
O swojej wizji reżyser opowiada tak: https://www.youtube.com/watch?v=2ITWYy7OUHg

Transmisja, którą poprowadzą Małgorzata Walewska oraz Wojciech Pszoniak, rozpocznie się o godzinie 19:00 na vod.teatrwielki.pl

Spektakl będzie również transmitowany za pośrednictwem The Opera Platform.

Do zobaczenia przed telewizorami i monitorami komputerów!!!






http://teatrwielki.pl/teatr/twon-platform/


Nareszcie doczekalismy się polskiej opery online, mimo paru krytycznych recenzji na pewno warto zobaczyć.


« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2015, 00:20:12 wysłane przez TeresaGrob » Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #515 : Listopad 18, 2015, 19:01:16 »

Recenzja Doroty Kozińskiej przed jutrzejszym spektaklem:

http://atorod.pl/?p=891

Mam nadzieję ,że oprócz mnie i Marka (wielbiciela Edyty Piaseckiej) jeszcze ktoś z forumowiczów będzie oglądał.
Dla wielu z nas "Straszny dwór" to początek edukacji operowej.Kiedyś o tym pisaliśmy.
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #516 : Listopad 19, 2015, 20:52:29 »

Strona ze streamingiem z Opery nie działa...  Niezdecydowany
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #517 : Listopad 19, 2015, 22:00:44 »

No właśnie,chyba TWON przeliczył swoje mozliwości.Opera platform działa bez problemu.Smutne.
Zapisane

aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #518 : Listopad 19, 2015, 23:42:38 »

Moniuszko - STRASZNY DWÓR

http://www.theoperaplatform.eu/en/opera/moniuszko-straszny-dwor
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #519 : Listopad 19, 2015, 23:51:52 »

Bardzo ciekawa scenografia Uśmiech

"Dziękujemy za obejrzenie transmisji na żywo (no niestety, nie udało mi się Smutny) Za około 90 minut zapis spektaklu będzie dostępny na TWON platform" Chichot

"Twon - jedyna opera, do której możesz zabrać swojego psa" - o, i to jest bardzo dobry argument Chichot Jak na razie jeszcze te 90 minut nie minęło:)
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2015, 23:56:41 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #520 : Listopad 19, 2015, 23:59:33 »

Dla wielu z nas "Straszny dwór" to początek edukacji operowej.Kiedyś o tym pisaliśmy.
Dla mnie operową inicjacją byli Poławiacze pereł, ale Moniuszko szedł jakoś niedługo potem Uśmiech A odkąd pamiętałam, babcia śpiewała "Spod igiełek kwiaty rosną", którą
zatem umiałam na pamięć na długo zanim dowiedziałam się, skąd pochodzi Uśmiech


"Video is currently being encoded and will be available soon" Uśmiech W sumie dobrze, bo i tak najwięcej czasu zawsze miewam nocą Chichot
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2015, 00:05:28 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #521 : Listopad 20, 2015, 00:45:48 »

Jednak już prawie północ, a tu wciąż:
Une nouvelle version de ce programme sera bientot disponible, encore un peu de patience
Trochę się przedłuża to kodowanie. No nic, tak czy inaczej spektakl będzie dostępny przez dłuższy czas, więc nam nie ucieknie:)
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #522 : Listopad 21, 2015, 04:16:15 »

Wreszcie się udało. Po obejrzeniu całości tym bardziej mogę powiedzieć: jaka ciekawa scenografia Chichot
Ogólnie bardzo mi się podobało:) Opera przeniesiona w nieco inne ramy czasowe nabrała całkiem nowego wyrazu, lekkości, nie tracąc, tam gdzie trzeba - siły wyrazu.
Aga - a co konkretnie krytykowano?
 
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2015, 05:57:49 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #523 : Listopad 21, 2015, 20:13:15 »

Hm, właśnie czytam zapowiedź przedstawienia z kalendarium Teatru Wielkiego:

"Sceniczne konkretyzacje oper Stanisława Moniuszki zwykle pozostawiają w widzu poczucie głębokiego niedosytu. Reżyserzy zwykli podążać albo zbyt często niegdyś rozdeptywanym szlakiem wtórnej cepeliady, która zupełnie już nie trafia do wrażliwości młodszego pokolenia, albo uwspółcześniają te dzieła na siłę, prowokacyjnie negując nasze — zapewne zbyt stereotypowe — wyobrażenia o wizualnym kształcie tych narodowych partytur.

Brytyjski wizjoner operowy David Pountney, wodząc po partyturze Strasznego dworu okiem zupełnie pozbawionym balastu polskich uprzedzeń i fobii, spróbuje odnaleźć inny klucz do arcydzieła. Przeniesie akcję opery z Rzeczypospolitej sarmackiej w dwudziestolecie międzywojenne, moment pierwszego po okresie zaborów euforycznego zachłyśnięcia się Polaków wolnością. Jednocześnie zbuduje szereg żywych obrazów, które odnosić się będą do jeszcze wtedy aktualnych ikon wizualnych przejętych z młodopolskich wizji malarskich Stanisława Wyspiańskiego czy Władysława Podkowińskiego. Czy propozycja angielskiego reżysera okaże się tak przez nas wyczekiwanym wytrychem do drzwi nowoczesnego i uniwersalnego teatru Moniuszkowskiego — czas pokaże
."

Cóż, ja pewnie nie jestem zbyt reprezentatywnym przykładem, bo ogólnie lubię i kupuję operę, z jej konwencją, umownością, mniej czy bardziej (a nawet bardziej:)) bajkowymi dekoracjami itp. Jednak osobiście przyznaję, że przedstawienia Moniuszki zwykle nie pozostawiają we mnie niedosytu, nawet płytkiego:) A bo ja dobre przedstawienia oglądam Spoko Czy ta "rozdeptywana (??) wtórna cepeliada" oznacza stroje z epoki? Owszem, bardzo ciekawie jest obejrzeć coś oryginalnego, i tak samo tyczy się to Moniuszki, jak i niebanalnej a ciekawej inscenizacji np. Verdiego czy Mozarta (pod warunkiem, że niebanalność nie polega wyłącznie na postanowieniu reżysera, że zrobi "inaczej i eksperymentalnie", przy czym sam dobrze nie wie, dlaczego tak zrobił i co chciał nam przez to powiedzieć Chichot - tutaj zgoda, że często tym "nowym pomysłem" jest "uwspółcześnię i jakoś to będzie"), pozwala to spojrzeć świeżym okiem na klasyczne dzieło; co nie znaczy, że z radością nie obejrzę zawsze i Mozarta, i Verdiego, i Moniuszki, byle w dobrym wykonaniu, zrobionego kanonicznie, tak jak to widzieli twórcy i jak oni wystawiali. Przyciąganie widza do autora może być równie twórczym zabiegiem, jak przyciąganie autora do widza Uśmiech Wszystko jest kwestią dobrego pomysłu, dobrej realizacji, dobrych wykonawców.
Czy mamy w sobie uprzedzenia i fobie, wyrażające się w poczuciu, że odejście od klasycznych interpretacji jest "szarganiem świętości"? A może jednak nie aż takie, skoro tyle było podejść do "uwspółcześniania na siłę"?  Mrugnięcie W moim przynajmniej odczuciu Pountney żadnej mi świętości nie szargał:)
Czy tradycyjne ujęcie narodowych spektakli faktycznie zupełnie już dziś "nie trafia do wrażliwości"? Wydaje się, że nadal wiele osób lubi folk i country; dlaczego nie miałoby to być nasze country&folk?Uśmiech
Przy okazji - mazur w aranżacji wg. Pountneya przypomniał mi trochę słynny finał "Uprowadzenia" z "Amadeusza", a sympatyczny dyrygent dyrygował prawie jak Wolfi Chichot
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2015, 21:57:44 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #524 : Listopad 21, 2015, 20:28:36 »

Mogę powiedzieć, co mnie do końca nie przekonało. Otóż z prasy możemy się dowiedzieć, że "powstała angielska wersja opery - "The Haunted Manor", w roku 1970. Tłumaczeniem zajął się dr George Conrad we współpracy ze śpiewaczką i nauczycielką śpiewu Mollie Petrie. Światową premierę wersji anglojęzycznej przygotowało University of Bristol Operatic Society. Głośne było wznowienie angielskiej wersji z roku 2001 w Opera South"

W związku z tym nie widzę specjalnego powodu wyważania otwartych drzwi i robienia - chyba trochę na kolanie - naszego tłumaczenia na angielski, w moim odczuciu trochę na zasadzie "chce mi się - nie chce mi się - i znowu mi się chce"Uśmiech To tłumaczenie gubi połowę tekstu i jego subtelności, i to bez tłumaczenia oszczędną objętością napisów, bo najczęściej w angielskiej linijce pozostaje jeszcze dużo miejsca.
Komentatorzy np. wzruszają się nad fragmentem, gdzie mowa o złagodzeniu ostrza wojny, podkreślając jego wymowę jako ponadczasowego antywojennego protestu, podczas gdy jednocześnie tłumaczka zbywa to prostym "to spare his life". 
W niektórych przypadkach Anglicy mogą się ze zdziwieniem zastanawiać, jak bardzo bogaty i rozwlekły jest polski język:))

Natomiast co do warstwy muzycznej, to absolutnie nie będę się wymądrzać, lepiej niech wypowie się fachowiec, czyli Majchrowski z Dwójki Mrugnięcie
który nawiasem mówiąc też mówi o cepelii - czy wszyscy powariowali z tą cepelią?? Czy mój ukochany Jean-Pierre Ponnelle jest cepeliowski? Szok
https://www.polskieradio.pl/8/192/Artykul/1542964,Straszny-dwor-Pountneya-Obrazy-na-plus-orkiestra-na-minus

Za to zwracają uwagę na to, co mnie drażniło od dawna, a jak się okazuje dla nich też niemiłe, i dotyczące wielu teatrów  - że wielkich przedstawień, które kosztują przecież wiele wysiłku i pieniędzy, krótko po premierze nie sposób już obejrzeć, czasem bardzo długo, a czasem nie wiadomo, czy w ogóle.
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2015, 21:58:18 wysłane przez Aleksias » Zapisane
Strony: 1 ... 33 34 [35] 36   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

playyourstories watahacemnejstrony skarpetkacrraft wolfsparadise loups