Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 13   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: muzyka Jana Sebastiana Bacha - wydarzenia, płyty lub wszystko co się kojarzy :)  (Przeczytany 80630 razy)
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #60 : Marzec 12, 2011, 12:33:08 »

Patryku
przy tych utworach z łatwością
się kontempluje.

Takie miłosne zjednoczenie Boga (Natury) i człowieka.

W sam raz też na
Gorzkie żale.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #61 : Marzec 12, 2011, 13:10:23 »

Marku..dla mnie natura pozostaje jedynie (i aż) naturą i żadnym razie nie mieszajmy, bądź nie identyfikujmy jej z Bogiem - a swoją drogą dziwny to trochę Bóg, który nie potrafi jednym skinieniem palca zapanować nad jej nie zawsze dla nas ludzi korzystnymi, czy wręcz zgubnymi poczynaniami..( być może bluźnię..no ale niestety takie są fakty)
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #62 : Marzec 12, 2011, 14:49:06 »

Cytuj
Bachowskie perełki - "Tańczymy Bacha".

Patryku, Piekne kawalki wybrales, ale moja jedna uwaga jest taka:
Syntezatorowe, sztuczne smyczki w Arii    http://www.youtube.com/watch?v=S25tlrvqP_8
sa dla mnie nie do przyjecia. Taki rodzaj brzmienia jest zniewaga dla smyczkowcow.
I do tego jeszcze brutalne frazowanie.
Mimo wszystko Jasiek Bach sie broni
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #63 : Marzec 12, 2011, 14:55:35 »

Cytuj
A to też mój ulubiony Bach - niewiele więcej o nim powiem, poza tym, że lubię go słuchać:) Że brzmi radośnie i wiosennie, że serce tańczy w jego takt jak ogłupiały ze szczęścia motyl. Ale to jak z powietrzem - nawet gdybym nie znała proporcji tlenu i azotu, nie mówiąc o innych gazach, i nie miała pojęcia, na jakiej zasadzie tlen wnika do mojego ciała i dociera do każdej jego cząstki, to czułabym tak samo, że jest mi niezbędne do życia, i jak dobrze jest nabrać je głęboko w płuca:)) Pod tym względem nasza przyjemność jest taka sama;)

http://www.youtube.com/watch?v=DAw-I5TFXQM


Asiu, jakie cudne wykonanie. Bardzo lubie te wszystkie naturalne stukoty klawesynu przydechy i swisty fletu.
Wzmacnia to artykulacje. Wykonanie jest przez to koronkowe, delikatne i bardzo ludzkie.
Super!!



Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #64 : Marzec 12, 2011, 18:14:29 »

Było późno, Bartusie... Szczerze mówiąc nawet nie odsłuchałem tego klipu wierząc w dobre wykonanie tej Air przy ładnej grafice - wybacz zatem, ja - choć smyczkowcem nie jestem - też owej sztuczności przyjąć nie mogę.  Niezdecydowany

A owe perełki zostały wybrane przez twórców baletu "Tańczymy Bacha". Uśmiech



Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #65 : Marzec 13, 2011, 00:15:24 »

Asiu, jakie cudne wykonanie. Bardzo lubie te wszystkie naturalne stukoty klawesynu przydechy i swisty fletu.
Wzmacnia to artykulacje. Wykonanie jest przez to koronkowe, delikatne i bardzo ludzkie.
Super!!
Też mi się podoba;) Zgadzam się, że te "przydechy" stanowią urokliwą część fletowej muzyki. Flet chyba ma w sobie
z natury coś tak naturalnego, sielankowego, ludzkiego właśnie (choć często kojarzy się z grającymi na nim faunami:))
Jakby jego brzmienie bardziej pasowało, by rozbrzmiewać w powietrzu ponad łąkami, niż w gmachu filharmonii:)
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #66 : Marzec 13, 2011, 20:11:35 »

A owe perełki zostały wybrane przez twórców baletu "Tańczymy Bacha". Uśmiech

Tytuł brzmi bardzo zachęcająco - od strony muzycznej z góry zapewnione fantastyczne doznania. Pat, wspomniałeś, że masz mieszane uczucia po tym spektaklu. Mógłbyś opowiedzieć?
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #67 : Marzec 13, 2011, 22:14:04 »

Nie lubię naszego Narodowego Baletu, to moim zdaniem nie najlepszy zespół. Wspaniale (choć nie zawsze czysto) zaprezentowali się tancerze (duża ich część miała rosyjskie nazwiska), szczególnie w sekwencji The Green do genialnego chóru otwierającego Pasję Janową. Asiu, trudno mi być obiektywnym, Ty i inni forumowicze chyba nie widzieli spektaklu Uśmiech - ale zachęcam każdego, bo rzecz ciekawa.

Ogólnie - widowisko 4-częściowe. I sekwencja - do muzyki koncertu fort. d-moll BWV 1052 - "Pocałunki". Oryginalne w koncepcji,, wykonanie w dużej mierze przez pary, lecz po części źle zatańczone. II akt - Concerto Barocco - do dżwięków cudnego podwójnego koncertu skrzypcowego d-moll BWV 1043 - bardzo tradycyjnie - wyszły panie w białych strojach (~Schwanensee) - i uroczo, z gracją - ale tylko tyle, znów nie bez pomyłek - odtańczyły 3 ogniwa dzieła. III część - The Green  - zdecydowanie najefektowniejsza. Przy dźwiękach chwytającego za serce monumentalnego chóru "Herr, unser Herrscher" stopniowo na scenę wychodziło 7 prawie nagich tancerzy, którzy wykonali po części akrobatyczne, po części witalistyczno-pogańskie (w "tle" muzyka religijna - mówiąca o wielkości Boga!) taneczne wariacje. Choreografia ta miała być moze być metoforą ludzkiej marności (vanitas), być może miała uzewnętrznić wewnętrzne nieokiełznanie, dziki pierwiastek "najmarniejszego ze stworzeń". Niezwykłe to zderzenie z Bachowską muzyką gloryfikującą Boga-Władcę świata. Zajrze by trzeba do programu, którego nie zakupiłem. Uśmiech
No i wreszcie IV sekwencja - najpierw Aria z "Goldbergowskich" - wystąpił duet, było lirycznie i subtelnie - a nastepnie III Suita orkiestrowa. Kulminacja - rzecz jasna - to słynna Aria. I tu budzi sie we mnie podziw i złość - wystrojona w piękną suknię balerina (kwestia strojów to kwestia osobna - niektore były bardzo odważne - idea uniwersalizacji płci objawiła się np. w tym, że w tańcach z suity niektórzy panowie tańczyli w lściących atłasowych sukniach) w ramionach partnera, za chwilę pojawia się druga para - on i ona w czerwieni - po chwili - po scenie wędruje sobie tłumek tancerzy, obserujący tańczące dwie pary. To zburza kreowaną harmonię... Oni jako - kto, obserwatorzy piękna, uasbianego w tej arii i nawet z wdziękiem oddanego w partnerskim tańcu Onej i Onego? Do dziś nie rozumiem.  Niezdecydowany Niezdecydowany
Zapisane

Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #68 : Marzec 14, 2011, 22:59:01 »

Twoje wytrawne oko dostrzegło pomyłki i niedociągnięcia, jednak sądzę, że warszawski zespół i tak lepszy jest od naszego, bydgoskiego, z którym najczęściej miałam do czynienia, który lubiło się na zasadzie starego znajomego, którego wad jesteśmy świadomi, a jednak żywimy do niego sympatię Chichot Również tu sporą część stanowili Rosjanie, jednak z pewnością nie tak dobrzy, jak ci którzy przyjeżdżali do większych metropolii. Zatem nie zniechęcą mnie niedoskonałości, a zainteresowałeś mnie bardzo swoim opisem i wybiorę się, kiedy tylko będę miała okazję, mam nadzieję, że będą ten spektakl co jakiś czas powtarzać. Ciekawa jestem, jak oceniasz - jeśli miałeś okazję oglądać - nie wiem, czy lubisz - balet poznański.
Poszłabym choćby ze względu na muzykę:) Z Twojego opisu jednak wyłaniają się również bardzo poetyckie żywe obrazy. Wydaje mi się, Pat, że dobrze odczytałeś intencje choreografa the Green, że chciał on zderzyć niedoskonałość człowieka z doskonałością Boga zawartą w wizji Bacha. I takie zderzenie może być bardzo emocjonujące. Zawsze też chętnie oglądam klasyczny balet ze starych, dobrych czasów:) - w tym jest piękno, ład i harmonia, z pewnością dobrze współgrające z taką muzyką. A współczesne układy często szukają czegoś nowego, czegoś, czego jeszcze nie było - może właśnie chodziło o to, by stworzyć taki kontrast, wywołać Twój niepokój:) albo wyrazić właśnie burzenie klasycznej harmonii przez tworzenie nowych form wyrazu? Nie byłoby z mojej strony roztropnie snuć przypuszczenia, dopóki sama nie przeżyję tego spektaklu.Uśmiech
Balet jest mi bardzo bliski, a muzyka baletowa, mimo że w założeniu ma stanowić tło dla tańczących,  bywa niezwykła sama w sobie i może odważę się założyć o niej osobny wątek:). Balet w  Bydgoszczy przeżywał kiedyś rozkwit, przyjeżdżali tu do nas świetni choreografowie i układali  wspaniałe widowiska. Potem nastąpił regres, przestały się pojawiać przedstawienia baletowe, prócz tych które przyjeżdżały gościnnie. Teraz chyba coś się zaczyna zmieniać - choćby właśnie teraz szykuje się premiera -- "Zniewolony umysł"-  jednak do muzyki Kilara i Lutosławskiego, co z wiadomych względów nie przyprawia mnie o gwałtowne bicie serca Mrugnięcie

Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #69 : Marzec 15, 2011, 23:11:55 »


Bohdan Pociej o Bachu:
http://free.art.pl/podkowa.magazyn/archiwum/bach.htm

Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #70 : Marzec 16, 2011, 16:52:40 »

Daniil Trifonov gra Bacha:

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1728150877206&oid=106788725326&comments
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #71 : Marzec 19, 2011, 01:14:59 »

A propos baletu w Poznaniu: tak, widziałem w ich wykonaniu m.in. Czajkowskiego. Poziom średni, ale być może nie jestem do końca sprawiedliwy - widziałem trochę spektakli baletowych w Niemczech, zespoły w Stuttgarcie czy Hamburgu są naprawdę znakomite, mają wielką tradycję i cieszą się międzynarodowym uznaniem (w wątku o balecie mógłbym trochę o tym napisać Uśmiech ). Ale, widziałem też i u nas przedstawienia, które bardzo mi się podobały  - w poznańskim "Dziadku do orzechów" kilka lat temu ujęła mnie jednak piękna, naprawdę bajkowa scenografia, zapierająca wręcz dech w piersiach. Przez 2,5 godziny nie mogłem oderwać od niej wzroku... Chichot

Wracając do: Bachowskie perełki. Uśmiech

Dziś omotał mnie koncert fortepianowy d-moll BWV 1052. Poważny, tragiczny (te groźne unisona, przekształcane, modulowane motywy!), zwłaszcza w I ogniwie. Bach wykorzystuje znakomicie możliwości wyrazowe instrumentu.

Allegro - zachwycające figuracje fortepianu - od samego początku tej partii. Dramat zarysowany konsekwentnie - od początku do końca. http://www.youtube.com/watch?v=8-KyL2gMxV8
Adagio - fortepian wyśpiewuje cudną kantylenę, wyrażając - w bogato zdobionej formie - rozdarcie Pascala, przepaść między nicością a nieskończonością.   http://www.youtube.com/watch?v=u5vQO1Uw90k&feature=related
Allegro - taneczny, jakby pogodny - lecz jednocześnie przesłonięty chmurką nostalgii. Akordem dramatycznego wzruszenia całość się kończy...   http://www.youtube.com/watch?v=DP03KUAauWU&feature=related

Arcydzieło - z dedykacją dla Beatki, którą kochają wszystkie koncerty fortepianowe. Chichot
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #72 : Marzec 19, 2011, 20:11:01 »


Dziś omotał mnie koncert fortepianowy d-moll BWV 1052. Poważny, tragiczny (te groźne unisona, przekształcane, modulowane motywy!), zwłaszcza w I ogniwie. Bach wykorzystuje znakomicie możliwości wyrazowe instrumentu.

Allegro - zachwycające figuracje fortepianu - od samego początku tej partii. Dramat zarysowany konsekwentnie - od początku do końca. http://www.youtube.com/watch?v=8-KyL2gMxV8
Adagio - fortepian wyśpiewuje cudną kantylenę, wyrażając - w bogato zdobionej formie - rozdarcie Pascala, przepaść między nicością a nieskończonością.   http://www.youtube.com/watch?v=u5vQO1Uw90k&feature=related
Allegro - taneczny, jakby pogodny - lecz jednocześnie przesłonięty chmurką nostalgii. Akordem dramatycznego wzruszenia całość się kończy...   http://www.youtube.com/watch?v=DP03KUAauWU&feature=related

Arcydzieło - z dedykacją dla Beatki, którą kochają wszystkie koncerty fortepianowe. Chichot


Dziękuję!!! Ale skąd wiesz, że wszystkie?
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #73 : Marzec 20, 2011, 01:54:20 »

Pewnie nie wiem. Uśmiech Ale ten powyżej, a może i ten poniżej - chyba tak...

http://www.youtube.com/watch?v=wyOf_L4cNHc
Zapisane

ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #74 : Marzec 20, 2011, 09:51:05 »

Zaczęłam dzisiejszy dzień czym cudownym!!!
http://www.youtube.com/watch?v=n-m3LQCTxo0
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 13   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

blackspider watahablackheart swiatmuzyki rootsunderground radiomms