Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Fryderyk Chopin w filmie  (Przeczytany 16288 razy)
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : Listopad 01, 2010, 15:53:47 »


A może ktoś wie gdzie jest jej grób???
o czyj grób pytasz? Rodzina Chopina jest pochowana nieopodal kościólka na zabytkowych Powazkach
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Ola83
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : Listopad 01, 2010, 15:59:05 »

Odpowiedź może być kłopotliwa nie tylko z uwagi na słabo udokumentowane fakty. Są na przykład i tacy (bodajże Hedley) którzy bez ogródek przypisują Fryderykowi skłonności gejowskie. Ola, która, z tego co pisze, ceni sobie najbardziej korespondencje Chopina pewno przyzna, że jego listy do kolegów z dzieciństwa - ich zwroty typu: całuje cię w usta itp itd - mogły wprawiać w konsternacje.
Oj mogą, mogą. Niektórzy twierdzą, że to takie przenoszenie uczuć do Gładkowskiej na Tytusa, albo że to w epoce romantycznej było bardziej "na miejscu" niż dzisiaj (tzn. nie wywoływało takich skojarzeń i nie musiało oznaczać skłonności homoseksualnych). Ale muszę przyznać, że jak to pierwszy raz zobaczyłam, to się nieźle zdziwiłam i nie do końca mnie te tłumaczenia przekonały.
Z drugiej strony takie kwiatki w jego korespondencji pojawiają się jedynie, gdy autor miał te 19/20 lat, później się nie powtarzają (można by doszukać się jakiegoś czułego tonu w listach do Grzymały z tego co pamiętam, ale to już naprawdę inny ton i tego typu skojarzenia nie są po prostu uzasadnione).
Ja bym nie miała kłopotów z odpowiedzią na postawione wyżej pytanie, Chopin w szczęśliwym okresie związku z GS nie często pisał nawet do rodziny (jeśli dobrze sobie przypominam), oczywiście nie twierdzę że rodzina była na drugim miejscu, tylko że to jednak trochę inny "rejestr".
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Listopad 01, 2010, 16:52:51 »

Oj, a tak się wtedy wyrażano.
Dziś tego zwłaszcza Amerykanie nie rozumieją.
Chopin mógł pisać do Tytusa że go kocha bo go kochał a dziś???
fajny kumpel?
Tylko tak, jakoś straciliśmy umiejętnoćś wyrażania naszych uczuć.
Zapisane

TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Listopad 01, 2010, 16:54:48 »

Idę dziś wieczorkiem na Powązki, mogę połozyć Emilce i od Was kwiatki???
Zapisane

Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #19 : Listopad 01, 2010, 17:11:20 »

Idę dziś wieczorkiem na Powązki, mogę połozyć Emilce i od Was kwiatki???
Uśmiech
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Listopad 01, 2010, 18:10:10 »

 Uśmiech Uśmiech Uśmiech
Zapisane

sułek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : Listopad 01, 2010, 19:54:06 »

tak, tak Tereso. W moim imieniu też - bardzo Cię proszę.
Zapisane

Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #22 : Listopad 01, 2010, 20:20:07 »

Teresko, pewnie już poszłaś- ale ode mnie też ......
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Luty 08, 2011, 19:49:22 »

Dzisiaj o 20, we Viasat History, film o Chopinie. Myślę, że warto obejrzeć  Uśmiech
http://www.teleman.pl/prog-21163056-sladami-chopina.html
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : Kwiecień 15, 2011, 14:04:41 »

Obejrzałam Improwizację (Impromptu), 1991, prawie w całości, nadawała kanał Zone Europa, więc na pewno będą powtórki.
Ogólnie film o tym jak to George Sand na Fryderyka polowała, wszelkimi męskimi sposobami, raz nawet spróbowała metody kobiecej i - ubrała się w suknię. Śmieszny. I bardzo dużo muzyki Chopina - m. in. Emanuel Ax, Philippe Entremont. Jest też etiuda transcendentalna Mazeppa Liszta, wykonuje Georges Chiffra. Od strony muzycznej - bardzo bardzo warto Uśmiech

Na Tubce English/Español, ale za to w całości:

http://www.youtube.com/watch?v=b7dFEleRrB4&feature=related
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : Lipiec 12, 2011, 19:19:13 »

Może warto obejrzeć?
ImprowizacjaKOMEDIA ROMANTYCZNA (Impromptu), Wielka Brytania/Francja, 1991 reż. James Lapine

Latem 1836 roku dochodzi do spotkania awangardowej pisarki francuskiej, George Sand (Judy Davis), i polskiego kompozytora Fryderyka Chopina (Hugh Grant). Zachwycona muzyką i zachowaniem młodego, utalentowanego twórcy, pisarka postanawia go w sobie rozkochać. W tym celu aranżuje w wiejskiej posiadłości księżnej d'Antan (Emma Thompson) czternastodniowe spotkanie zaprzyjaźnionych artystów. Na zamku pojawia się m.in. były kochanek George, poeta Alfred de Musset (Mandy Patinkin) oraz Marie d'Agoult (Bernadette Peters), zazdrosna o pisarkę przyjaciółka Franciszka Liszta (Julian Sands). Bez zaproszenia przybywa także odtrącony przez George adorator. Skomplikowane relacje uczuciowe między uczestnikami spotkania stają się powodem wielu nieporozumień, intryg i - często zabawnych - wydarzeń. Mimo to George Sand nie przestaje zabiegać o względy Chopina... Atutami filmu wysoko ocenionego przez krytykę jest znakomita gra aktorska, dokładność w rekonstrukcji epoki, błyskotliwy dowcip i znakomite zdjęcia.


Kiedy w TV?
dzisiaj (12 lipca) 8:00 (103 min.) - Zone Europa
dzisiaj (12 lipca) 20:00 (103 min.) - Zone Europa

 
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #26 : Lipiec 12, 2011, 19:51:11 »

Szkoda, ze nie mam tego kanału, chętnie bym obejrzał jeszcze raz, mimo że film znakomicie pamiętam. Pamiętam, ze momentami śmiałem się do łez. Znakomity Hugh Grant. Sceneria i fabuła - wyśmienita, chociaż scenarzysta żdźiebko za mocno popuścił sobie wodze fantazji (pojedynek Chopina, inne), to jednak mimo wszystko jest to chyba najfajniejszy film fabularny, jaki widziałem, w którym główna postacią był Chopin
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : Lipiec 12, 2011, 21:03:52 »

Z filmu Impromptu lubię najbardziej scenę, kiedy Fryderyk gra a George Sand leży pod fortepianem i SŁUCHA  Duży uśmiech
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : Lipiec 12, 2011, 21:27:05 »

Januszu, jest w częściach na YTube, ale w oryginale.
http://www.youtube.com/watch?v=b7dFEleRrB4
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : Lipiec 13, 2011, 09:58:55 »

Szczerze mówiąc, dawno nie widziałam takiego gniota. Ale może tylko nie byłam w nastroju?
Zapisane
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

realliferpg polski-serwer-rpg kolospawalniczeswc chopin anyezja