Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ciekawostki z życia Chopina  (Przeczytany 15737 razy)
Emilka
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 11



Zobacz profil WWW
« : Kwiecień 14, 2013, 21:51:18 »

Szwedzkie fascynacje Chopina
Równo 165 lat temu, dokładnie 20 kwietnia 1848 r., Fryderyk Chopin wyjechał w podróż do Anglii, gdzie poznał szwedzką śpiewaczkę operową Jenny Lind. Historia ich znajomości i rzekomego romansu nabrała rumieńców dzięki odkryciom Cecilii i Jensa Jorgensenów ujawnionym w książce pt. "Chopin i Szwedzki Słowik." Ale czy domysły autorów nie idą za daleko?

Link do mojego artykułu pt. "Szwedzkie fascynacje Chopina".
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2013/Chopin.html


Zapraszam do dzielenia się mało znanymi faktami i różnymi ciekawostkami z życia Chopina!
 Mrugnięcie

Zapisane

laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie organizowanego przez NIFC w 2011 r.
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 14, 2013, 23:00:57 »

Emilko, dziękuję za bardzo ciekawy link, a właściwie za cały Twój intrygujacy artykuł. Jak po raz kolejny się okazuje, w życiu Chopina wciąz jest wiele niewyjaśnionych do końca wydarzeń i tajemnic, które inspirują i zachęcają do stawiania ciekawych hipotez.
Jednak hipoteza Jorgensenów, w myśl której Chopina i szwedzkiego słowika Jenny Lind łączył sekretny romans, mnie nie przekonuje. Sama zresztą przytaczasz istotny kontrargument:
 
Jeśli przyjrzeć się jednak listom Chopina, absolutnie nic nie wskazuje na jego zakochanie bądź zainteresowanie małżeństwem. Mocno już schorowanemu kompozytorowi, który - jak sam pisał - był "bliżej trumny jak łoża małżeńskiego", nie takie rzeczy były w głowie: "A więc o żonie nie myślę wcale, ale o domu, o Matce, Siostrach." – pisze do swojego przyjaciela w październiku 1848 r..
Nie miał siły na małżeństwo, to skąd miałby mieć na sekretny romans?

Za to inna teza o której się dowiedziałem z Twojego artykułu, a mianowicie , ze tajemniczym darczynćą który wspomógł Chopina w ostatnich miesiącach jego zycia wcale nie byla Jane Stirling a właśnie Jenny Lind jest naprawdę ciekawa.
Bardzo dobrze, że wciąż na świecie spieramy się i dociekamy prawd o życiu Chopina. Bo dopoki sie spieramy - dopoty pamiętamy :-)

Emilko, witamy Ciebie na pokładzie! My także zapraszamy Ciebie do publikowania kolejnych ciekawostek. Gdy trochę poserfujesz po naszym Forum przekonasz się, ze już o paru ciekawostkach pisaliśmy a nawet prowadziliśmy żywiołowe w ich temacie dyskusje.
Pozdrawiam Ciebie serdecznie!
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Emilka
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 11



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 15, 2013, 11:42:30 »

Cytuj
Emilko, dziękuję za bardzo ciekawy link, a właściwie za cały Twój intrygujacy artykuł.
Bardzo dziękuję panie Januszu za taką miłą opinię i za powitanie na forum. Cieszę się, że tak pana zainteresował mój artykuł i że mógł się pan z niego dowiedzieć czegoś nowego, bo taki właśnie był mój cel gdy go pisałam.
Na pewno w wolnej chwili przejrzę sobie to, co pisaliście do tej pory.
Do usłyszenia!

Zapisane

laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie organizowanego przez NIFC w 2011 r.
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 15, 2013, 21:19:32 »

Witam i ciszę się, że zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie dołączył do
grona miłośników dzieł Fryderyka Chopina i muzyki klasycznej.
Na pewno ubogacisz nasze forum swoimi: wrażliwością, wiedzą, postrzeganiem.  Uśmiech
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 15, 2013, 22:13:50 »

(...)
Link do mojego artykułu pt. "Szwedzkie fascynacje Chopina".

http://szwecja.net/NOW/fs-now/2013/Chopin.html


(...)

Świetny dziennikarski artykuł.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
Emilka
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 11



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 16, 2013, 20:37:27 »

Cytuj
Świetny dziennikarski artykuł.
Dziękuję Marek, bardzo się cieszę, że Ci się spodobał.
Najważniejsze to jest mieć dla kogo pisać.
Zapisane

laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie organizowanego przez NIFC w 2011 r.
Emilka
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 11



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 24, 2013, 16:45:27 »

Jutro i pojutrze (czw i pt) od 14.30 możecie oglądać transmisje z finałów III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Chopinie z Muzeum FC.
Tym razem będę tam od drugiej strony, będę pomagać w organizacji i pewnie w prowadzeniu, więc może mnie tam zobaczycie.

http://pl.chopin.nifc.pl/institute/education/competition
Zapisane

laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie organizowanego przez NIFC w 2011 r.
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Kwiecień 24, 2013, 21:41:17 »

Przepraszam Emilko ale zupełnie nie widzę gdzie będzie można obejrzeć tę transmisję??
Zapisane

Emilka
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 11



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : Kwiecień 25, 2013, 19:32:32 »

Szkoda, że od razu wczoraj nie odpisałam pani Tereso, ale może udało się dziś pani obejrzeć transmisję. Jak nie, to jeszcze jutro będzie grupa starszych w finale.
Trzeba wejść po prostu w link który podałam, a o odpowiedniej godzinie tam powinno pojawić się okno z filmem.
Jutro też tam będę podawać w kopertach pytania i zapisywać wyniki na tablicy.

Pozdrawiam!
Zapisane

laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie organizowanego przez NIFC w 2011 r.
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 25, 2013, 20:31:51 »

Byłbym wdzięczny za umożliwienie obejrzenia konkursu w trybie "re-transmisji" w Internecie.
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
Emilka
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 11



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : Kwiecień 25, 2013, 21:33:46 »

Będzie można obejrzeć film na tej samej stronie, będzie on tam na stałe, ale zanim oni go wrzucą to może trochę potrwać.
Są filmy z dwóch poprzednich lat, można też tam mnie zobaczyć (rok 2011).
Niestety dzisiejszy finał miał słaby poziom w porównaniu z poprzednimi edycjami, ale może jutro, gdy będą starsze dzieci, będzie lepiej.
Zapisane

laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie organizowanego przez NIFC w 2011 r.
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Kwiecień 26, 2013, 16:11:21 »

Dzięki Emilko za info o konkursie (gratuluję zwycięstwa w I edycji!  Uśmiech).
Oglądałam kawałek i akurat znałam odpowiedź na trzy pytania, którym nie podołali uczestnicy (Franchomme, Antonin, Mickiewicz) Mrugnięcie
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Emilka
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 11



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : Kwiecień 26, 2013, 18:58:21 »

Dzięki Fille.
Pytania nie były zbyt trudne, wiele też się dziś powtarzało ze wczoraj, z finału dla dzieci, i z poprzednich lat.
Ale możecie mieć nadzieję, że powstanie konkurs wiedzy dla dorosłych, choć nie chcę zapeszać (ale myślą o tym).
Pozdrawiam
Zapisane

laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie organizowanego przez NIFC w 2011 r.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

etforum rrp307 stadoterra ndl moloromme