Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Georg Friedrich Händel  (Przeczytany 21118 razy)
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : Październik 08, 2012, 15:54:21 »

Nie bardzo rozumiem Mussamannie. Uczył sie od starszych?Co? a kto nie???
Był zapomniany???.Oczywiście przez dużą słuchaczy w XIX ww. ale nie przez Chopina, Schumana czy Mendelsohna!.
Jest "ojcem wszystkich kompozytorów" cz Ci się to podoba czy nie. Bo to słychać w muzyce i nie tylko u romantyków.
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2012, 15:57:34 wysłane przez TeresaGrob » Zapisane

chingate
Gość
« Odpowiedz #16 : Październik 08, 2012, 16:12:12 »

Nie bardzo rozumiem Mussamannie. Uczył sie od starszych?Co? a kto nie???
Był zapomniany???.Oczywiście przez dużą słuchaczy w XIX ww. ale nie przez Chopina, Schumana czy Mendelsohna!.
Jest "ojcem wszystkich kompozytorów" cz Ci się to podoba czy nie. Bo to słychać w muzyce i nie tylko u romantyków.

Nie chodzi o to, czy mi się to podoba czy nie (takie etykietki nic dla mnie nie znaczą), ale o to, że jest to nieprawda. Przed Bachem też byli wspaniali kompozytorzy, a w niektórych częściach Europy muzyka rozwijała się bez jego influencyj- przykładem Włochy, gdzie większy wpływ wywarli choćby Monteverdi, Cavalli czy Marcello.
Zapisane
muzycznezacisze
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Październik 08, 2012, 17:42:16 »

Pozwolę sobie w tym temacie dorzucić trochą inżynierskiej prozy: Sądzę, że dawniej, a więc również w czasach Georga Friedrich Händela na sposób śpiewania i grania mogła mieć również wpływ taka prozaiczna sprawa, jak akustyka pomieszczeń, w których śpiewano i grano. Zwłaszcza mogło to dotyczyć tego kompozytora, który jest uznawany przez specjalistów od zarządzania za geniusza w dziedzinie organizowania imprez muzycznych, a więc niewątpliwie zwracał też uwagę na kwestię akustyki, niezależnie od tego, jak była w jego czasach nazywana. Obecnie wykonanie koncertowe jest niejednokrotnie tylko swego rodzaju "zwiastunem" tego, w co będziemy się "wsmakowywać" w domowym zaciszu, słuchając wykonania z płyt, albo innych nośników. Kiedyś koncert w wyznaczonym pomieszczeniu był jedyną możliwością kontaktu z dziełem.
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #18 : Październik 08, 2012, 18:10:01 »

Jeszcze coś odnośnie "ojca wszystkich kompozytorów"- Bach pozostawał zapomniany aż do początku XIX wieku, a przez ten czas za największego geniusza muzyki niemieckiej uchodził Jerzy Filip Telemann- najbardziej płodny kompozytor wszechczasów. W zwanym "międzyczasie" tworzyło wielu znakomitych kompozytorów, którzy o Bachu zapewne nigdy nie słyszeli, ale odegrali wielką rolę w rozwoju niemieckiej i europejskiej muzyki. Wspomnieć należy jeszcze o tym, że wspaniałe, ostatnie dzieło Bacha "Kunst der Fuge" sprzedało się po jego śmierci zaledwie w 30 egzemplarzach, a rozwścieczony tym syn (bodajże Karol Filip Emmanuel) sprzedał miedziane matryce drukarskie z nutami na złom.
Zapisane
muzycznezacisze
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Październik 08, 2012, 18:47:15 »

A teraz pomost między dawnym i współczesnym, Europą i Ameryką: Ensemble Caprice z Montrealu wykonuje Salsa Baroque, czyli muzykę z Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii.

                                                       www.youtube.com/watch?v=AjcyPwn59yg&feature=fvwp&NR=1
Zapisane
muzycznezacisze
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Październik 09, 2012, 02:08:16 »

                                       Do tematu dorzucam jeszcze angielską barokową reklamę dotyczącą objadania się jabłkami:

                                                      www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=DVy9mFGSXew
Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : Maj 01, 2013, 13:05:36 »

Oto kolejna zagadka, tym razem haendlowska (są wśród nas miłośnicy twórczości Jerzego Fryderyka  Uśmiech, do których należę i ja - niestety nie ujawniają się zbytnio z powodu dość prozaicznego, id est znikomej ilości wolnego czasu  Mrugnięcie). Może kiedyś ten wątek rozkwitnie.... Póki co, czas na pytanie konkursowe, a brzmi ono następująco: w jakim innym utworze cytuje Händel poruszającą arię Kleopatry Piangero la sorte mia z III aktu swej opery Giulio Cesare in Egitto (Juliusz Cezar w Egipcie) HWV 17 (1724)? (Od 1:27):

http://www.youtube.com/watch?v=WJB1gQ9syM0
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #22 : Maj 02, 2013, 11:47:27 »

Do miłośników muzycznego baroku: w sobotę w Dwójce retransmisja Juliusza Cezara z MET!  Mrugnięcie
Zapisane

fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Maj 02, 2013, 12:11:36 »

Triumfatorem haendlowskiego quizu zostaje... Pat Uśmiech! <aplauz> Uśmiech

W pytaniu chodziło o eteryczne Adagio, IV część Concerto grosso c-moll nr 8 HWV 326 (z października 1739 r.):

http://www.youtube.com/watch?v=GoKHqEt8vXY
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : Maj 19, 2013, 09:53:46 »

Nie wiem, czy lubicie moje quizy, ale mam jeszcze jeden Mrugnięcie Dzisiejsze pytanie brzmi: jaki utwór G. F. Händla znany jest fanom piłki nożnej (tzn. jeśli ktoś jest haendlo- i futbolmaniakiem jednocześnie na pewno zna ich więcej Mrugnięcie, ale akurat to dzieło, o którym mowa w quizie zostało bardzo spopularyzowane).
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #25 : Maj 19, 2013, 10:34:50 »

jaki utwór G. F. Händla znany jest fanom piłki nożnej (tzn. jeśli ktoś jest haendlo- i futbolmaniakiem jednocześnie na pewno zna ich więcej Mrugnięcie, ale akurat to dzieło, o którym mowa w quizie zostało bardzo spopularyzowane).
Czuję pismo nosem, że idzie o narodowy niemiecki hymn, ale nie pamiętam nazwy oryginału  Zawstydzony
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Melisa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 129



Zobacz profil
« Odpowiedz #26 : Maj 19, 2013, 11:47:06 »

Narodowy hymn Niemiec mnie kojarzy się z Haydnem raczej. Jeśli zaś chodzi o Haendla, to zapewne chodzi o hymn Ligi Mistrzów,
który jest adaptacją hymnu koronacyjnego D-dur "Zadok the Priest" (chcę jeszcze dodać, że futbolomaniakiem nie jestem Język )
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2013, 11:50:12 wysłane przez Melisa » Zapisane
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : Maj 19, 2013, 22:29:37 »

Dziękuję bardzo wszystkim Forumowiczom, którzy wzięli udział w quizie  Uśmiech (Januszu, tym razem się nie udało, ale z KV 414 w innym wątku trafiłeś w 10!).
Chodziło oczywiście o hymn UEFA Champions League z tekstem w 3 językach (ang., niem. i fr.)

http://www.youtube.com/watch?v=BgomX3qD-iA

który jest adaptacją hymnu koronacyjnego Zadok the Priest (Sadok Kapłan - z lingwistycznego punktu widzenia mamy tu do czynienia z apozycją Mrugnięcie) HWV 258, skomponowanego przez G. F. Händla na uroczystość koronacji Jerzego II, króla Wielkiej Brytanii z dynastii hanowerskiej. Od chwili powstania (1727 r.) po dzień dzisiejszy hymn ten jest wykonywany podczas ceremonii koronacyjnej monarchów brytyjskich.

http://www.youtube.com/watch?v=p1W1XJ96y9k

Adaptacji utworu Händla dokonał w 1992 r. kompozytor Tony Britten (nazwisko brzmi znajomo - mam na myśli Benjamina Brittena).

A teraz czas na laury! Uśmiech
Miło mi ogłosić zwycięzców - jest ich troje i są nimi w kolejności alfabetycznej: Bartek (Bartku, forma Twojej odpowiedzi przerosła moje najśmielsze oczekiwania Mrugnięcie; wiedz, że uważam Cię za osobę niezwykle kreatywną, także słowotwórczo, a Twoje nonce formations nie uchodzą mojej bacznej uwadze Mrugnięcie), Melisa (Meliska pojawia się na forum relatywnie rzadko, ale jeśli już to czyni, to robi furorę, jak dziś Uśmiech) oraz Patrick (Pat, jestem zmuszona do tworzenia ciągle nowych superlatywów na określenie Twoich kompetencji - dziś otrzymujesz tytuł Muzykolog klasy "S"  Uśmiech).
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2013, 22:31:11 wysłane przez fille007 » Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : Maj 19, 2013, 23:17:09 »

Rozumiem Kasiu, że Bartek i Patryk odpowiedzieli Ci na privie bo nie widze tu ich komentarzy!!
Bardzo się dziwię Bartku bo zwykle byłes przeciwny takim praktykom Mrugnięcie
Co było i nie jest, nie pisze się w rejestr Buzia na kłódkę
Zapisane

bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : Maj 19, 2013, 23:42:51 »

Ago.
Myslalem, ze quizy odpowiadamy na privy, zeby nie sugerowac odpowiedzi innym.

Zapewniam Cie, ze nadal jestem przeciwny kumoterstwu i plotkarstwu poza forum.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wolfsparadise skarpetkacrraft loups cloudwind airpol