Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Muzyka w teatrze  (Przeczytany 3495 razy)
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« : Listopad 06, 2011, 13:18:24 »

Bylem wczoraj (5 XI) na przedstawieniu w Teatrze Współczesnym w Wawie pt. "Gran Operita". (Przy tej okazji po raz pierwszy zetknąłem się z terminem operita, którym się oznacza: unikalny gatunek spektaklu teatralnego, łączącego w sobie cechy operetki i musicalu).

Przedstawienie to opowiadało o losach warszawskiej pieśniarki Wiery Gran (1916-2007), pmówionej o kolaborację z gestapo w warszawskim getcie co uczyniło z jej życia piekło, łamiąc karierę sceniczną. (O Wierze Gran pisałem kiedyś na innym wątku). Muzyka spektaklu odwoływała się do oryginalnych, przedwojennych utworów oraz współczesnych kompozycji. Twórcy spektaklu usnuli opowieść w dwóch rzeczywistościach - faktów i metafory. Świat symboliczny był niejako odbiciem rzeczywistości - odsłaniając mechanizm i siłę działania plotki. Tej plotki, która sprawiła, ze przez kilkadziesiat lat życia kobieta została skazana na beznadziejną i samotną walkę w obronie własnej godności.
Ponizej - wywiad z reżyserem i fragmenty spektaklu

http://www.youtube.com/watch?v=CB7BPLmR9AQ
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2011, 13:23:16 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
chingate
Gość
« Odpowiedz #1 : Listopad 06, 2011, 14:27:04 »

Dodam do znakomitego postu mojego Szanownego Przedmówcy, iż w sensie dosłownem słowo "operita" w języku Cervantesa y generała Franco to zdrobnienie od "opera", a więc coś w rodzaju "operka". Może trochę głupio to brzmi,ale cóż....
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

black-flag rrp307 moloromme etforum pegasus