Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 52   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Warte wysłuchania  (Przeczytany 207188 razy)
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #135 : Listopad 21, 2010, 13:03:43 »

I żeby nie było tak, ze tylko mężczyźni pięknie grają na gitarze - na zakończenie tej mini sesji moja ulubiona perełka - romanca d'amore.
Panowie, pozwolcie, że zadedykuję ją wszystkim naszym ukochanym przyjaciólkom z naszego Forum  Uśmiech
Miłej niedzieli!

http://www.youtube.com/watch?v=e_p0dxEGvj8
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #136 : Listopad 21, 2010, 13:07:57 »

W imieniu wszystkich Pań, pięknie dziękuję!  Buziak Buziak Buziak
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #137 : Listopad 21, 2010, 13:33:32 »

I żeby nie było tak, ze tylko mężczyźni pięknie grają na gitarze - na zakończenie tej mini sesji moja ulubiona perełka - romanca d'amore.
Panowie, pozwolcie, że zadedykuję ją wszystkim naszym ukochanym przyjaciólkom z naszego Forum  Uśmiech
Miłej niedzieli!

http://www.youtube.com/watch?v=e_p0dxEGvj8

Ale, mnie też sprawiłeś przyjemność.

Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #138 : Listopad 21, 2010, 13:58:59 »

Piękna ta muzyka, nigdy niestety nie byłam w Hiszpanii, a Alicje uwielbiam, co za kształtowanie
rytmu, dzięki Janusz i miłej niedzieli dla wszystkich.
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #139 : Listopad 21, 2010, 17:29:24 »

Ten pan jeszcze na naszym forum nie gościł, chyba że coś przeoczyłam...
Michaił Glinka, współczesny Chopinowi, więc może i Janusz coś o nim skrobnie we właściwym wątku Uśmiech
Natrafiłam na tak piękne wykonanie jego utworu, że się dzielę czem prędzej:

http://www.youtube.com/watch?v=vaAkw1QNo18&feature=related

A tu jeszcze jeden utwór Glinki zaaranżowany na fortepian przez Liszta, taka dziwna wersja uwertury do Rusłana i Ludmiły, uproszczona, zredukowana, ale mnie się OGROMNIE podoba.

http://www.youtube.com/watch?v=icgfafPXyvg
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #140 : Listopad 21, 2010, 20:56:55 »

.
Kaziolku,
Na gitarze mozna grac rownie szybko, jak na skrzypcach
http://www.youtube.com/watch?v=bFs02bJlH6g&playnext=1&list=PLD2E5A91C02553EC6&index=19

Bartusie..wiem, że można ale jakim kosztem i są to z reguły sporadyczne przypadki (biorąc pod uwagę całokształt), zaś prezentowany przykładowo J.Becker - to bodaj nieliczny, jak nie jedyny gitarzysta, który wykonał wszystkie 24 kaprysy Paganiniego..
Przy tym zauważ..,gra on na gitarze elektrycznej z podłączonym do niej "przesterem", gdzie uzyskiwany dzwięk nie jest dzwiękiem naturalnym (jest on minimalnie sztucznie wydłużony- a dług.zależy od zastosowania odpowiedniego "efektu")..Gra on ponadto przy pomocy "kostki" (zresztą jak większość gitarzystów rockowych, czy heavy&rockowych) stosując ruch obustronny..Przy graniu tzw.triolek (chyba)..16, 32, 64-czwórkach, podobny ruch moim zdaniem, można wykonywać szybciej smyczkiem, gdyż posiada on płaską powierzchnię - natomiast kostką trzeba w tym ruchu pokonywać jakby podwójną "drogę", przeskakując z jednego do drugiego brzegu tej samej struny i pracując przy tym intensywnie nadgarstkiem (czyli stosując potocznie tzw.tarkę)..Przez co nadgarstek prawej ręki, znacznie szybciej się męczy przy grze na gitarze, niż skrzypcach wykorzystujących w podobnym ruchu smyczek..
Wezmy Bartusie..taki najprostszy z możliwych przykładów..przejedzmy najszybciej (i dokładniej) jak potrafimy smyczkiem, tylko po pustych strunach od góry do dołu przez (g, d, a, e) i z powrotem i wykonujmy podobny ruch nieprzerwanie przez 5-6 minut..i to samo jednocześnie wykonujmy na gitarze..Jestem przekonany, że nie tylko Becker, ale i każdy inny gitarzysta przegrałby w końcu tą rywalizację ze skrzypcami - gdyż przy wydłużającym się czasie gry i maksymalnej szybkości, "siada" po prostu nadgarstek
Zwróćmy też uwagę, że jest to gitara elektryczna, a nie klasyczna..na tej drugiej rzadko gra się kostką ( czyli łatwiej), lecz wszystkimi palcami prawej ręki włącznie z kciukiem (tzw.piórkowanie, jodełkowanie) - co przy podobnym ruchu i stosowanie takiej techniki, wymaga jeszcze większego nakładu sił..i może mieć wpływ na szybkość gry..
To prawda, można..ale jakim kosztem. Oczywiście mam tu na myśli cały czas prawą rękę. Co do lewej (tej najważniejszej), to zarówno na gitarze można grać równie szybko jak na skrzypcach..z tym, że "s" mają wygodniej rozlokowane dzwięki (wliczając w to również struny puste) co nie wymaga aż tak szerokiego skakania po "gryfie" w trakcie gry "biegników", jak w przyp.gitary..
Nie jestem muzykiem z wykształcenia Bartusie, więc nie "gorączkuj" się proszę, jak coś mi się pomyliło z poprawnym nazewnictwem.. Uśmiech Mrugnięcie
Zapisane
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #141 : Listopad 21, 2010, 22:30:32 »

Co prawda nigdy nie miałem w ręku skrzypiec ani tez smyczka, uważam, że gra na gitarze jest szybszym tworzeniem dźwięków - mam na myśli elektryczną. Można w ogóle nie używać prawej ręki (kostkowanie, szarpanie strun) żeby wygrać dźwięki z niemal taką samą energią. I może w tym przypadku szybkość jest na remis ze skrzypcami, ale jeśli weźmiemy pod uwagę technikę zwaną tappingiem to gitara staje się szybszym instrumentem. nie wiem, czy mieliście okazję wysłuchać etiudy Chopina op.10 nr 4 (Zespół At Vance) właśnie na gitarę elektryczną. Na skrzypcach byłoby to nie możliwe do zagrania, chyba że ograniczyłoby sie pewne dźwięki. Oczywiście chodzi mi tylko o melodię prowadzącą w tej etiudzie. Inny przykład - Etiuda op. 10 nr 2 (gitarzysta Petrucci Z Dream Theater).
Takie jest moje zdanie w tym temacie jakkolwiek mogę je zmienić, jesli ktoś mnie przekona.
Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich wątpliwa autentyczność." - Albert Einstein
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #142 : Listopad 21, 2010, 23:58:01 »

Przedstawię Wam kogoś. Poznałam go na Krakowskim Salonie Poezji ale w oświęcimskiej odsłonie. Piotr Kudełka. Na załączonej poniżej stronie grający razem z bratem. "Oprawia" czytaną pooezję swoim muzycznym talentem. Sala cichnie momentalnie i nawet telefony komórkowe nie mają odwagi zaterkotać.

http://www.duetgitarowy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=19&Itemid=59
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #143 : Listopad 22, 2010, 00:26:39 »

anelik, posłuchałem

i jestem pod wrażeniem, piękny dźwięk
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #144 : Listopad 22, 2010, 00:54:50 »

Właśnie skończył sie w tv film, może nie żadne arcydzieło, ale trzymał tak w napięciu, że jeszcze nie
śpię no i scenie końca świata towarzyszyło to Alegretto. Dobranoc.

http://www.youtube.com/watch?v=4uOxOgm5jQ4
Zapisane

kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #145 : Listopad 22, 2010, 02:12:07 »

Co prawda nigdy nie miałem w ręku skrzypiec ani tez smyczka, uważam, że gra na gitarze jest szybszym tworzeniem dźwięków - mam na myśli elektryczną. Można w ogóle nie używać prawej ręki (kostkowanie, szarpanie strun) żeby wygrać dźwięki z niemal taką samą energią. I może w tym przypadku szybkość jest na remis ze skrzypcami, ale jeśli weźmiemy pod uwagę technikę zwaną tappingiem to gitara staje się szybszym instrumentem. nie wiem, czy mieliście okazję wysłuchać etiudy Chopina op.10 nr 4 (Zespół At Vance) właśnie na gitarę elektryczną. Na skrzypcach byłoby to nie możliwe do zagrania, chyba że ograniczyłoby sie pewne dźwięki. Oczywiście chodzi mi tylko o melodię prowadzącą w tej etiudzie. Inny przykład - Etiuda op. 10 nr 2 (gitarzysta Petrucci Z Dream Theater).
Takie jest moje zdanie w tym temacie jakkolwiek mogę je zmienić, jesli ktoś mnie przekona.

Tak Leszku..można grać jedną ręką z pominięciem prawej, przy wolniejszym solo jest to nader często stosowany "trick"..mam tu na myśli szczególnie wszelkie możliwe tryle i tym podobne (jak w niektórych elementach solówek iron maiden, czy choćby słynny trik J.Hendrixa - z rzekomym graniem przez niego "zębami', w rzeczywistości grał on tylko jedną ręką, ten sam trik można z powodzeniem stosować kładąc gitarę za "głowę" - czyli powiedzmy opierając "deskę" na barkach, czy plecach..)
Nieco inaczej wygląda to przy szybkich i najszybszych solówkach..cały bowiem "bajer" polega na tym, ze pierwszy dzwięk należy "trącić" kostką, aby pobudzić większe drgania - potem zaś, kolejne szybkie dzwieki (poczatkowo jedna struna) gramy już tylko jedną ręką, korzystając z tego wcześniejszego pobudzenia..Przy przejsciach na kolejne struny, takie samo lekkie "trącenie" prawą itd itd..Tego rodzaju technikę często stosuje się własnie przy szybkich przebiegach..Nazywało się to chyba "legatem gitarowym", ale nie chciałbym żebyś mnie w tym momencie "wyśmiał" -bo co do nazwy to pewny nie jestem, ale chyba coś koło tego..Tapping zaś, to moim skromnym zdaniem całkiem inna szkoła, choć zasadniczo opierajaca się na podobnej zasadzie wydobywania dzwięku.. Uśmiech
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #146 : Listopad 22, 2010, 22:30:08 »

A propos Januszowych grzybków, przypomniał mi się taki oto okaz prawdziwka:
http://www.youtube.com/watch?v=cOsVVeojMZs&feature=related
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #147 : Listopad 22, 2010, 23:04:21 »

Bardzo ciekawy filmik.
Autor zaprezentował pierwsze takty sonaty Schuberta w wykonaniu kilku największych pianistów.
Chciałabym żebyście zwrócili uwagę na tę niesamowitą Rosjankę Marię Judinę. Autor jej wersje poprzedza
napisem "a teraz ziemia przestała się obracać"
Jeszcze niedawno świat nic o niej nie wiedział a teraz uważa się że była jedną z największych pianistek XX w.

http://www.youtube.com/watch?v=V9LgXaamxgY
Zapisane

aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #148 : Listopad 23, 2010, 00:13:15 »

Rzeczywiście warte wysłuchania i wsłuchania
ale zostawiam to sobie na jutro.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #149 : Listopad 23, 2010, 01:22:26 »

A propos Januszowych grzybków, przypomniał mi się taki oto okaz prawdziwka:
http://www.youtube.com/watch?v=cOsVVeojMZs&feature=related

 Uśmiech w sumie dosyć ciekawy utwór..
Zapisane
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 52   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

off-road4x4wiki regteam hohol valiance dehashed