Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: CHOPINIANA - 21-24 lipca - Dni Fryderyka Chopina w Warszawie  (Przeczytany 3781 razy)
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« : Lipiec 22, 2011, 15:54:53 »

http://www.chopiniana.pl

NA WSZYSTKIE KONCERTY FESTIWALU - WSTĘP WOLNY

Dziś 22 lipca (piątek):
g. 19.00 Łazienki Królewskie, Pałac na Wodzie

Liliana STAWARZ – klawesyn
Katarzyna DROGOSZ – pianoforte
Paweł WAKARECY - fortepian
Andrzej SUŁEK – słowo o muzyce

W programie:
Johann Sebastian Bach - Polonez d-moll i F-dur
Johann Gottlieb Goldberg - Polonez F-dur, g-moll, D-dur
Karl Anton Reichel - Polonez B-dur
Wilhelm Friedemann Bach - Polonezy C–dur nr 1, Es-moll nr 6, D–dur nr 3
Wilhelm Friedemann Bach - Polonez D-dur F. 12 nr 3
Józef Elsner - Polonez
Karol Kurpiński - Polonez f-moll (wyd. 1813 r.)
Michał Kleofas Ogiński - Polonez F-dur ze sztambucha Marii Szymanowskiej
Maria Szymanowska - Polonez f-moll
Fryderyk Chopin - Polonez młodzieńczy g-moll
Juliusz Zarębski - Polonez koncertowy Fis-dur op. 6
Jan Ignacy Paderewski - Polonez H-dur op. 9 nr 6 z cyklu Sześć tańców polskich
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : Lipiec 22, 2011, 23:12:16 »

Ooo, "polonez młodzieżowy" g-moll... I Maria Szymanowska, zdolna kompozytorka.  Mrugnięcie
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Lipiec 23, 2011, 14:18:37 »

Wybrałam się wczoraj na koncert "polonezowy". Kolejka przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach, pod parasolami, stała kilkadziesiąt minut, marznąc i moknąc coraz bardziej, ale za to rozdawano ciekawą książeczkę z programem. Rozpoczęto wpuszczanie po 20 osób, gruby łańcuch zawisł by powstrzymać kolejkę, chwila postoju i następne 20 osób. Trochę dziwna metoda wchodzenia na koncert. Czekały na nas piękne przezroczyste krzesła, klawesyn, pianoforte i Stainway. Koncert, co mnie zdziwiło, złożony był z polonezów różnych kompozytorów, a Chopin, pod którego nazwiskiem odbywała się cała impreza, reprezentowany był jedynie przez jeden utwór. Przyjęłam do wiadomości i cieszyłam się muzyką. Klawesyn w dużych ilościach (9 polonezów) okazał się dla mnie męczący (wg zapowiadającego - dźwięk A 415 Hz), choc na początku brzmiał zabawnie. Wyobraźnia moja zaszalała i niemal czułam jak zmienia mi się fryzura i szata na sylową suknię z epoki, zobaczyłam siebie z wachlarzem w dłoni w gronie podobnie wyglądającej publiczności  Duży uśmiech Potem klawesyn zaczął mi przypominać brzmienie uszkodzonych organów. No i zdziwiłam się, że w ogóle JS Bach komponował polonezy. Zrobiło się gorąco nie do wytrzymania i 6 polonezów granych na pianoforte (dźwięk A 430 Hz) wysłuchałam zastanawiając się, ile za chwilę będzie omdleń na sali i czy ja będę jednym z przypadków... Na szczęście ktoś w końcu otworzył drzwi balkonowe i można się było znowu skupić na muzyce. Nie było w ogóle braw pomiędzy utworami, nie wiem czemu, w końcu polonezy to nie etiudy ani preludia. Być może nikt nie wiedział, kiedy klaskać?  Mrugnięcie Kusił mnie przez dwie pierwsze części koncertu czarny fortepian (dźwięk A 440 HZ) obok którego zajęłam krzesełko, w końcu doczekałam się. Wyszedł Paweł Wakarecy, zagrał najpierw Paderewskiego, potem Zarębskiego, a na bis polonez Chopina (pośmiertny). Zarębski cudny!!! Po koncercie, po małym oblężeniu łowczyń autografów, udało mi się zamienić słówko z Pawłem Wakarecym, zapytałam, co będzie grał w Dusznikach. Karnawał Schumanna i Poloneza Zarębskiego właśnie! Ucieszona i uradowana wróciłam do domu ale wieści z telewizora przykuły moją uwagę i stąd moja opóźniona relacja. Dziś o 16. stricte chopinowski koncert pod pomnikiem Chopina w Łazienkach.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Lipiec 23, 2011, 14:27:06 »

Dzisiejszy "maraton" polonezów Chopina a wraz z muzyką - "uzupełnieniem koncertu będą pokazy taneczne i fragmenty listów Chopina, a także Mickiewiczowskiej epopei Pan Tadeusz"

Program:
Polonez B-dur Wiktoria Sęk-Mastej (7 lat)
Polonez g-moll
Polonez As-dur Michał Kopeć (9 lat)
Polonez gis-moll Łukasz Krupiński
Polonez b-moll
Polonez d-moll op. 71 nr 1
Polonez f-moll op. 71 nr 3
Polonez B-dur op. 71 nr 2
Polonez Ges-dur
Polonez op. 3 na wiolonczelę i fortepian
Andante spianato i wielki polonez Es-dur op.22 Aleksandra Świgut
2 Polonezy op. 26 Michał Kozłowski
cis-moll nr 1
es-moll nr 2
Polonez A-dur op. 40 nr 1 Adam Goździewski (15 lat)
Polonez c-moll op. 40 nr 2 Sławomir Krysa (16 lat)
Polonez fis-moll op. 44 Michał Kozłowski
Polonez As-dur op. 53 Sławomir Krysa
Polonez–fantazja As-dur op. 61 Aleksandra Świgut
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gangds magicbears gangsa kalinowatyper eobywatel