Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Biblioteczna wystawa cyfrowa "Dedykacje Chopina"  (Przeczytany 4353 razy)
gandarwa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 247



Zobacz profil
« : Grudzień 13, 2010, 02:46:38 »

Witajcie, drodzy Państwo, drodzy Forumowicze! Całe wieki mnie tu nie było, ale postaram się, żeby częściej. Teraz pragnę zaprosić do odwiedzenia bibliotecznej wystawy multimedialnej  http://www.wimbp.lodz.pl/wimbp/index.php/o-bibliotece/galeria-zdjec/1684-a-madame-la-comtesseczyli-dedykacje-chopina.html...  Jak to się często zdarza, życie dopisało własny scenariusz do tej wystawy i chyba sie juz nic nie poradzi, miało byc inaczej, a jest, jak jest. I z tego sie cieszymy, że właśnie JEST!!   Buzia na kłódkę
Mamy także podobna wystawę o musicalach - ale chyba nie w tym miejscu.
Moc serdeczności dołączam i światełko.
Zapisane

Światełko ślę
Izabela
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : Grudzień 13, 2010, 08:29:03 »

Gandarwo, dziękuję za zaproszenie. Odwiedziłem. Dowiedziałem się kolejnych ciekawostek, choć przede wszystkim odświeżyłem trochę wiedzy np. nt. dedykacji Chopina. Teraz dopiero przekonaólem się, ze nie było ich az tak wiele, jak wczesniej miewałem wrażenie. Gdzieś czytałem, ze niektore drobne kompozycje Chopin dedykował róznym osobom jednocześnie, ale byc moze były to tylko dedykacje nieformalne. Podobno tez, za niektóre dedykacje ...popierał  tantiemy (Baron Stochausen). Jednak wiekszośc z nich przypisanych jest do nazwisk przyjaciół i odób szczególnie bliskich (ale, tu ciekawostka, nie najbliższych: nie rodzinie, nie George Sand!), więc o jakimś handlu "insygniami" nie może być tu mowy Mrugnięcie.
Przy okazji: odkryłem drobny błąd w tekscie dotyczącym Schumanna, w którym balladzie F-dur Chopina przypisanio op. 3. Oczywiscie, to na zwyczajny chcochlik edycyjny...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2010, 08:33:18 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
gandarwa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 247



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Grudzień 13, 2010, 11:53:08 »

Dzięki, Januszu, za 'zwiedzanie'. Z Schumanem masz rację, oczywiście chochlik się wdał był, co widać w informacji do pliku muzycznego. Powinno być ballada F-dur op. 38 (informatyk się pomylił).
Tak, koleżanka pisze, że Fryderyk nie dedykował swych utworów rodzinie czy nawet George Sand...
Z uwagi na rok Chopinowski wyszło sporo wydawnictw, w których można znaleźć dużo ciekawych wiadomości o Chopinie i jego bliskich i czasach, dotąd niepublikowanych, co zostało wykorzystane w naszej wystawie.
Jak mówiłam, nie zawsze wszystko wychodzi, jak się zaplanowało  - pod poszczególnymi plikami powinny być notki dotyczące dziejów pierwodruków, utworów, ciekawostki i komentarze, jak np. pod słowami Schumana, że dzieła Chopina to "armaty ukryte w kwiatach" - 100 lat później naród Schumana zakazał wykonywania utworów Chopina właśnie z tego powodu...
Trzeba się cieszyć tym, co jest.
 Uśmiech Swiatełko ---  Uśmiech
Zapisane

Światełko ślę
Izabela
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : Grudzień 13, 2010, 11:57:28 »

Odwiedzam! Bardzo ciekawe  Chichot
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Grudzień 13, 2010, 12:14:01 »

Dziekuje za super link.
Podoba mi zgrabna forma przekazu informacji.
Wszystko czytelne, nie przymulajace dlugoscia zdan.
Latwa nawigacja. No i oczywiscie CIEKAWE.
 Uśmiech
Zapisane
gandarwa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 247



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Grudzień 13, 2010, 12:40:37 »

Dziekuje za super link.
Podoba mi zgrabna forma przekazu informacji.
Wszystko czytelne, nie przymulajace dlugoscia zdan.
Latwa nawigacja. No i oczywiscie CIEKAWE.
 Uśmiech

 UśmiechSerdeczne dzięki, Bartuś !  Uśmiech
Zapisane

Światełko ślę
Izabela
gandarwa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 247



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Grudzień 13, 2010, 12:42:07 »

Odwiedzam! Bardzo ciekawe  Chichot

 Uśmiech Piękne dzięki, Moniko Aleksandro!  Uśmiech
Zapisane

Światełko ślę
Izabela
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

off-road4x4wiki turback valiance fullsets zagroda-slonca