Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 36   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Muzyka operowa  (Przeczytany 171158 razy)
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #195 : Listopad 02, 2011, 01:21:58 »

Piotrze, miło Cię widzieć:) Oby zaległości nie przytłoczyły Cię na tyle, że znowu od nas uciekniesz;)
Dzięki za arię - zawsze słucham z radością tej pieśni, choć najchętniej przy pełni księżyca:))
 
Norma cała jest cudna. Od uwertury począwszy:))
http://www.youtube.com/watch?v=PBUfAUqITCM&feature=related
Zapisane
chingate
Gość
« Odpowiedz #196 : Listopad 02, 2011, 14:25:34 »

Dużo w tym wątku o operach Mozarta, co wywołuje kapanie miodu w sercu mem, jako że przepadam za nimi. Jeślibym miał stworzyć mój własny top ten oper Mozarta, wyglądałby on jak niżej. Jeśli ktoś będzie łaskaw zakwestionować kolejność, to ja bardzo chętnie się z nim pokłócę i wyłożę pokrótce, dlaczego taki secik uznaję na najwspanialszy. W końcu forum jest głównie od kłótni Uśmiech
1. Don Giovanni.
2. Czarodziejski flet.
3. Wesele Figara.
4. Bastien i Bastiena.
5. Uprowadzenie z Seraju.
6. Mitrydates król Pontu.
7. Tako czynią wszystkie.
8. Łaskawość Tytusa.
Hmm... miało być dziesięć, ale pozostałych chyba nie znam... mam na kompie jeszcze "Idomeneusza", "Zajdę" i tych kilka krótkich singspieli, ale jeszcze ich nie miałem okazyji przesłuchać.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #197 : Listopad 02, 2011, 15:07:35 »

Z pierwszą trójką się zgadzam, na czwartym "Cosi fan tutte". Ostatnio często jest nadawana
na mezzo. Niestety w okropnej wspólczesnej scenografii.
Zapisane

Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #198 : Listopad 02, 2011, 20:59:41 »

Przede wszystkim - uważam, że nie należy generalizować twórczości opeorwej Mozarta. Oddzielmy opery buffa, seria i singspiele. W każdym z tych gatunków operowych Mozart pozostawił dzieło/dzieła wielkie, niezapomniane, wieczne. Przy uogólnieniach - najczęściej przyjmuje się, że największym osiagnięciem operowym Amade jest, zgoda Musammanie, 'Don Giovanni' i 'Czarodziejski Flet'.
Plus 'Wesele Figara' ze względu choćby na wielki ensamblowy, kontrapunktyczny finał II aktu - wraz ze sceną zbiorową 'Śpiewaków norymberskich' i finałem 'Falstaffa' ma on wyznaczać punkty szczytowe rozwoju opery XVIII-XIX wieku.

Co do Twojego arcyciekawego rankingu... Dlaczego na miejscu 4. i 6. 'Bastien' i 'Mitridate...' - wyżej niż np. 'Łaskawość' (uważana przez pewne postępowe kręgi za najlepsza operę Mozarta w ogóle) czy 'Cosi fan tutte'?  Mrugnięcie
Zapisane

chingate
Gość
« Odpowiedz #199 : Listopad 02, 2011, 22:38:25 »

"Bastien", bo napisał go mały Mozarcik dzieckiem będąc i to się słyszy. Gdy słucham tej naiwnej jeszcze muzyki, to widzę Mozarta jako człowieka, widzę go żywego brzdąca, jakby nie żył trzysta lat temu, a zaledwie wczoraj, a może i dziś alebo i jutro, jakby nie było tego zegara przeklętego, którego nie da się cofnąć. Mitrydatesa zaś lubię, bo piękne w nim arie w stylu cokolwiek włoskiem. Malkontenci zarzucają mu "słabość dramatyczną", ale, by tak rzec, co dla jednego jest dramatem dramatycznym, dla drugiego może być komedią, a nawet "słabym dramatem", wszystko zależy od wrażliwości. Co do "szczytowych punktów" rozwoju opery, to czytam o nich ze zdumieniem, bo mam wrażenie, że opera rozwijała się nie tylko dzięki hałaśliwym scenom zbiorowym, a już na pewno nie u Wagnera- wszak "ciche" fragmenty z Tristana i Izoldy są bardziej "postępowe" niż chóry ze "Śpiewaków" i więcej wniosły do rozwoju opery.
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #200 : Listopad 02, 2011, 23:06:05 »

Ah, bym zapomniał - Ewo, jeszcze raz dziękuję za prezent.  Uśmiech
To tylko drobniutki rewanż, ale bardzo się cieszę, że sprawiłam Ci radość. Wg mnie to jedna z najpiękniejszych oper!
Zapisane
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #201 : Listopad 03, 2011, 00:35:11 »

Ewo, 'Norma' to opera genialna, bez dwóch zdań - najściślejszy kanon - przy wszystkich minusach muzyki Belliniego - to muzyka niebiańska.  Chichot

Co do 'Mitridate' - myślę, że nie można zarzucać Mozartowi, że opera jest słaba pod względem dramaturgicznym. Takie otrzymał libretto, taka była konwencja włoskiej opery seria.
Ponieważ 'Lucio Silla', 'Idomeneo' i 'La clemenza di Tito' to mniej/bardziej zmodyfikowane opery seria - Mozart ten gatunek jakby wewnętrznie rozsadza (choć nie dokonuje rewolucji) - 'Mitridate' jest może najwyższym osiągnięciem czystej opery seria. Wszystko mieści się w ramach ustalonych, nieco skostniałych zasad - jednocześnie jest to muzyka szlachetnej inwencji, liryzmu, dużej ekspresji.

Cieszy mnie, Musammanie, że doceniasz wczesną twórczość operową Wolfganga.  Mrugnięcie Trzeba Cię teraz przekonać do cudnego 'Idomenea' i zapowiadającego Verdiego 'Tytusa'.

Co do 'Śpiewaków' Wagnera - chodzi o finał II aktu (słynna scena z fugą).
Zapisane

chingate
Gość
« Odpowiedz #202 : Listopad 06, 2011, 14:31:09 »

Szanowny Panie Mozart, jakże to tak- muzyka Belliniego ma jakieś minusy??? Ja protestuję!!!! Minusy to ma muzyka Dody alebo Rubika Smutny
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #203 : Listopad 06, 2011, 20:59:00 »

A kto to wrzuca wszystko do jednego wora?
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #204 : Listopad 08, 2011, 17:59:26 »

Chciałabym się pochwalic, że wczoraj otrzymałam zaproszenie do "tajnej"(serio, tak jest
napisane) grupy wielbicieli boskiego Jonasa.
Tak mnie to poruszyło, że dziś w nocy miałam cudowny sen.



Jonas śpiewał "Bildnis"(w tym snie oczywiście.)

http://www.youtube.com/watch?v=P8sjmKbOgOU
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2011, 18:04:14 wysłane przez TeresaGrob » Zapisane

gandarwa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 247



Zobacz profil
« Odpowiedz #205 : Listopad 08, 2011, 18:21:35 »

To gratulacje, Tereniu, ale jak bardzo "tajnego"? Uśmiech
I taki sen....  Szok
Przepiękny głos, zaiste boski Jonas ....
Ja kocham od dawna Cielo e mar....
http://www.youtube.com/watch?v=uNBz_OH9BKs&feature=related
Zapisane

Światełko ślę
Izabela
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #206 : Listopad 08, 2011, 19:29:14 »

Piekne, rzeczywiście. A tej arii mogłabym słuchac na okrągło:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3KsA24xYXro#!

Jonas dziś wieczorem występuje w Carnegie Hall.
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2011, 19:30:49 wysłane przez TeresaGrob » Zapisane

gandarwa
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Wiadomości: 247



Zobacz profil
« Odpowiedz #207 : Listopad 09, 2011, 00:29:29 »

O tak, piękna pieśń. Doczytałam sie, że jest ona rzadko wykonywana.

Ale wspaniały jest ten Jonas, faktycznie. Następca wielkich tenorów. Przy okazji - wielkiej urody. Uśmiech
Poniżej Lamento di Federico - L'Alesiana / Francesco Cilea
http://www.youtube.com/watch?v=qvEYhpjXGyA&feature=related

 
Zapisane

Światełko ślę
Izabela
fille007
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 845


Zobacz profil
« Odpowiedz #208 : Listopad 09, 2011, 16:29:22 »

Chciałabym się pochwalic, że wczoraj otrzymałam zaproszenie do "tajnej"(serio, tak jest
napisane) grupy wielbicieli boskiego Jonasa.
Tak mnie to poruszyło, że dziś w nocy miałam cudowny sen.

Cudowny sen i wspaniały fotomontaż  Uśmiech

Pamina (Tereska): 
-Er ist's (To on)
Tamino (Jonas):
-Sie ist's (To ona)
Pamina (Tereska):
-Ich glaub' es kaum (Nie mogę w to uwierzyć)
Tamino (Jonas):
-Es ist kein Traum (To nie sen)
 Uśmiech
Zapisane

Amo la musica sopra tutte le arti
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #209 : Listopad 09, 2011, 18:39:12 »

 Chichot Chichot :DDziękuję Kasiu, choć to jednak był sen. Jonas to może i jest Tamino, ale ze mnie
taka Pamina jak z koziego...
Zapisane

Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 36   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

turback tdw smoczyjezdzcy maro freeforall