Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: [1] 2 3 ... 39   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Relacje z koncertów, (info o koncertach)...  (Przeczytany 175849 razy)
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« : Listopad 06, 2010, 14:57:19 »

Chciałbym zaproponować taki wątek, w przyszłości może być ciekawie...

na pierwszy ogień koncert Ingolfa Wundera, przeniesione z forum TVP Kultura:  http://forum.tvp.pl/index.php?board=407.0

przedsmak dla tych, którzy dzisiaj wybierają się na krakowski koncert Ingolfa
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Listopad 06, 2010, 14:58:16 »

 30 października 2010r. był zarezerwowany dla legendarnego hardrockowego bandu Deep Purple.
Ale tak się nie stało.
W środę na internetowej stronie NOSPR-u znalazłem wzmiankę o koncercie Ingolfa Wundera w Katowicach.
Co to była za radość! Następnego dnia wcale nie mało czasu spędziłem w kolejce za biletem - pudło! Było ich zaledwie 25, reszta została zarezerwowana w ciemno już w sierpniu i wrześniu.
Ale dzisiaj miałem więcej szczęścia, dostałem wejściówkę za jakąś śmieszną, wręcz symboliczną cenę - 1/7 ceny biletu na Purpli!

Dla mnie ten koncert był bezcenny, jak większość forumowiczów zapewne wie Ingolf był (jest nadal)  moim faworytem.

Godz. 19.00 pyszna kawa w foyer.
Godz. 19.25 gong obwieszczający rychłe rozpoczęcie muzycznej uczty.
Godz. 19.30 gasną światła i na scenę wchodzi dyrygent p. Jacek Kasprzyk po czym rozbrzmiewają pierwsze takty orkiestrowo opracowanego Nokturnu c-moll op. 48 nr 1.
Tego utworu wysłuchałem z mieszanymi odczuciami. Tuż po - część muzyków orkiestry opuściła scenę by przygotować ją do koncertu fortepianowego.
Poszło bardzo szybko i sprawnie, ... kilka minut później ponownie gasną światła. Stałem z boku na wysokości 5-go rzędu z prawej strony patrząc w kierunku sceny, jakieś 30 metrów od fortepianu.
Na scenie rozmieszczono kilkanaście mikrofonów, więc jest szansa, że koncert w jakiś sposób był rejestrowany.
Na scenę wraz z dyrygentem wszedł Ingolf Wunder, szybki ukłon i tuż po tym jak zasiadł do fortepianu popłynęły pierwsze dźwięki koncertu. Orkiestra brzmiała świetnie, podkreślam to - brzmiała świetnie, o niebo lepiej niż w pierwszym Nokturnie. Ingolf przy fortepianie kołysał się w rytm ekspozycji orkiesty... i wejście fortepianu, pierwsze wrażenie fatalne, fatalne brzmienie fortepianu, nie- to nie była wina Ingolfa, ale miałem wrażenie, że coś nie stroi, dźwięk przypominał klawesyn, po uderzeniu w klawisz nie wybrzmiewał. Przypomniał mi się od razu komentarz, w innym wątku, że ma sali NOSPR-u jest zła akustyka dla fortepianu, i coś w tym jest.

Ingolf- grał luźno, prawie nie było  widać tremy, której na pewno pozbył się już w II i III cz. koncertu.
Pamiętam jeden moment, w którym fortepian dialoguje z fagotem. Ingolf - co bardzo mi się podobało grając patrzył przez całą orkiestrę na fagocistę i szkoda, że ten tego wzroku nie odwzajemnił, nuty ponad wszytko. Niech żałuje.

Chwilami fortepian Ingolfa brzmiał jak nie z tego świata, dreszcze na ciele, chwilami młoteczkowy mechanizm a'la klawesyn sprowadzał mnie boleśnie na ziemię. NOSPR z całą pewnością zasługuje na lepszy instrument.
Zapewniam forumowiczów, że przy całej dyskusji na temat fortepianów w FN (Yamaha, Fazoli...) ten, na którym przyszło grać Ingolfowi w Katowicach chwilami mnie irytował.

Wszystkie trudne pasaże zagrał w tempie, po mistrzowsku, rozkojarzył się o dziwo w miejscach wolnych. Romance,  Larghetto było zagrane wyjątkowo wolno, coś ma wzór ostatniej płyty Zimermana. I napiszę tak - koncert świetny.
Burza braw z okrzykami brawo!Tył sali wstał z miejsc. I bis - szok! W.A. Mozart Rondo alla Turca w aranżacji Arkadija Wołodosa, jest to tekst nutowy podobno nie do zagrania - melodia wraz z kontrapunktem jest grana w prawej ręce, a akordy o dużej rozpiętości i wirtuozowskie pasaże w lewej...i to tempo w jakim zagrał?  Poszedł jak burza, myślałem, że rozwali ten niewdzięczny instrument. Pokazał klasę, widziałem uznanie w oczach muzyków orkiestry.
Dzięki odwadze Pana z bródką z 3-go rzędu, tym razem wstała wiwatować już cała sala.

II bis F. Chopin Walc As-dur op. 34 nr 1, zagrał jeszcze piękniej niż w konkursie, tym razem fortepian już nie był przeciwnikiem Ingolfa, pięknie. W miejscach piano chyba wszyscy wstrzymali oddech, na sali była absolutna cisza.

Wszyscy natychmiast wstają z miejsc, pianista otrzymuje bukiety pięknych kwiatów.

III bis, kiedy siada przy fortepiane na sali ponownie kontrast, z burzliwej owacji robi się zupełnie cicho i...
płyną pierwsze dźwięki "Clair de' Lune" Claude Debussego...

Proszę Państwa! ja nie zapomnę tego bisu NIGDY! Nie ma takich słów by opisać piękno tej interpretacji, teraz w 6-tej  godzinie po koncercie słyszę w uszach tylko ten bis i ten fantastyczny dźwięk, IDEAŁ!

...

W przerwie koncertu udało mi się zamienić kilka słów z Ingolfem i jestem pod wielkim wrażeniem jak ujmujący i skromny jest to człowiek.
Byłem pod tak silnym wrażeniem, że postanowiłem nie zostawać na drugiej części koncertu,  by nie zatrzeć wrażenia i to było najlepsze co mogłem zrobić.
Kiedy rozległ się gong a w foyer ponownie zrobiło się cicho opuszczałem budynek NOSPR-u, i ... w drzwiach ponownie spotkałem Ingolfa Wundera, który szedł już do samochodu w towarzystwie swojej dziewczyny (chyba) i mężczyzny, Patrzyłem jak odjeżdżali....

Kiedy ponownie usłyszę Ingolfa Wundera przy fortepianie? ... Bóg wie, ale to będzie piękny moment mojego życia.

Wracając po koncercie przejechałem obok tysiąca zaparkowanych samochodów należących do fanów legendy rocka Deep Purple. Ten koncert jeszcze trwał.  

Dokonałem fantastycznego wyboru!

Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : Listopad 06, 2010, 15:00:43 »

Dziękuję Casablanko za relację! Dotrzymałas słowa  Mrugnięcie
Pomysł z nowym wątkiem jest jak najbardziej w porzo.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2010, 15:50:50 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Listopad 06, 2010, 15:32:40 »

Janusz, Casablanka nie jest kobietą Uśmiech
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : Listopad 06, 2010, 15:39:25 »

Janusz, Casablanka nie jest kobietą Uśmiech
oj, zostawmy sobie takie szczególiki na boku. Przecież znam Casablankę z TVP kultura. Tam była i tu chce być , sądząc z awatara, białogłową, to niech będzie  Chichot
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Listopad 06, 2010, 15:40:25 »

Niech  Mrugnięcie
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Listopad 06, 2010, 16:44:10 »

Jesteś "szczęściarzem" Casablanko..i jak przypuszczam zapewne również i nie najgorszym "pianistą" Uśmiech
Zapisane
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Listopad 06, 2010, 16:56:49 »

Dziekuję Casablanko za piękną opowieść. W trakcie czytania miałam gęsią skórkę, zwłaszcza, że Ingolf grał najważniejsze utwory w moim muzycznym żywocie! Uśmiech
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Listopad 06, 2010, 20:58:10 »


III bis, kiedy siada przy fortepiane na sali ponownie kontrast, z burzliwej owacji robi się zupełnie cicho i...
płyną pierwsze dźwięki "Clair de' Lune" Claude Debussego...


Ukochane moje "Clair de`Lune"! Casablanko, która jesteś facetem - żałuję, żałuję, żałuję, że mnie nie było.
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : Listopad 06, 2010, 21:33:02 »

Casablanko- cudownie zrelacjonowałeś ten występ. Bywaj u nas częściej, tak Cię proszę Uśmiech
Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Listopad 07, 2010, 11:37:10 »

Taki opis jeszcze wzmaga nastrój związany z oczekiwaniem na koncert w Warszawie.
Zapisane

O mój Bożanowie, ten Chopin to był naprawdę Wunder Geniuszas!
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Listopad 07, 2010, 22:32:19 »

Kochani! petra9 napisała relację z krakowskiego koncertu Ingolfa...

http://forum.tvp.pl/index.php?topic=35629.15

Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Listopad 08, 2010, 00:22:56 »

Dzięki za zamieszczenie tego linka.Ja już pogodziłam się z faktem, że na koncercie nie będę,
ale teraz no chyba jeszcze trochę powalczę.
Jakbyś mógł jeszcze napisać dlaczego nie można pobrać tej fotki Wundera zamieszczonej przez Petrę??
Zapisane

Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Listopad 08, 2010, 00:44:34 »

Dzięki za zamieszczenie tego linka.Ja już pogodziłam się z faktem, że na koncercie nie będę,
ale teraz no chyba jeszcze trochę powalczę.
Jakbyś mógł jeszcze napisać dlaczego nie można pobrać tej fotki Wundera zamieszczonej przez Petrę??

ta fotka zniknęła, masz rację

pewnie za jakiś czas ponownie się pojawi ku Naszej uciesze  Uśmiech
Zapisane
Casablanka
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 953


Paweł


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Listopad 08, 2010, 00:57:00 »

Teresa, już jest  Uśmiech, można zapisać

inny link podany przez sdsi

http://twitpic.com/34j9lz/full
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 39   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

black-flag moloromme articz pegasus rrp307