Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miłośników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: O malarstwie, rzeźbie, literaturze i ich powiązaniach z muzyką  (Przeczytany 19006 razy)
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : Listopad 03, 2010, 23:01:43 »

Najbliższa zawsze zostanie muzyka. Istnieje we mnie, wokół mnie - jest jak oddychanie i jak powietrze, którym się oddycha. Jest ucieczką, azylem - niedostępnym dla nikogo  i równocześnie rzęsiście oświetlonym salonem, w którym przyjmuje się przyjaciół. Po prostu - jest.
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : Listopad 03, 2010, 23:04:17 »

Jeśli chodzi o malarstwo to gustuję w epoce romantyzmu (zwłaszcza epoce napoleońskiej, a ściślej mal.batalistycznym) Jestem pod wrażeniem dzieł Gerarda, Verneta, Davida (trochę), Meissoniera, a przede wszystkim Grosa...Z płócien tego ostatniego szczególnie upodobałem sobie obraz "długowłosego Korsykanina" na moście Arcole...i pomyśleć, że "cwaniaczek" przez cały czas pozował do niego siedząc Józefinie na kolanach Chichot..
Oto ten obraz:
http://files.myopera.com/nhat-ky/albums/851868/NapoleonBonaparte02.jpg

Ale cenię sobie również (niektóre) dzieła starych mistrzów np. Leonarda...wiszą u mnie nawet dwie reprodukcje tego "malarzyny" Mrugnięcie tj "Dama z łasiczką" (czy gronostajem jak kto woli) i oczywiście słynna "Gioconda"..i choć to tylko reprodukcja, to jednak zawsze jak rano wstaję i spojrzę na ten "dziwny" uśmieszek - to jakoś razniej robi się na duszy.. Uśmiech
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Listopad 03, 2010, 23:10:03 »

Ja lubię malarstwo Paula Gauguina,
ale nigdy nie zastanawiałem się
przynajmniej do tej pory
czy jest jakieś powiązanie tego malarstwa
czy tego malarza z muzyką.
Zapisane

pozdrawiam Uśmiech         
               Marek
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Listopad 03, 2010, 23:28:00 »

Lubię malarstwo  każdej epoki, chociaż moja usytematyzowana wiedza w materii rozumienia i odbioru malarstwa jest skromna.
Kiedys (a były do dawne czasy) przepadałem za Salvadorem Dalim do tego stopnia, że obiegłem całą księgarniową Warszawę, aby nabyć jakikolwiek jego album. Dziś kontakt z dobrym malarstwem mnie wycisza i ubogaca wewnętrznie. Zaciekawił mnie ostatnio Tadeusz Makowski. Zafascynował tak bardzo, ze na Allegro kupiłem jego "Dwóch małych Przyjaciół" - rzecz jasna kopię (oryginał, z tego co wiem, wisi w monikowym Krakowie), ale kopię naprawdę znakomitą.
A poza tym - bardzo cenie dobrą felietonistykę i literaturę faktów: wspomnienia, pamiętnikarstwo i inne. Wśród wielu ulubionych pisarzy: Łysiak.

Łysiak taak Januszu, bardzo dobry pisarz..świetnie się czyta te jego książeczki. Najlepsze chyba "Szuańska ballada", "Cesarski poker", "Empirowy pasjans"..noo może jeszcze "Szachista"..
Co do malarza Makowskiego, przyznam niczego sobie obrazek..a najlepsze są chyba te dwie "czubate" czapeczki na głowach obydwu pajacyków.. Uśmiech Mrugnięcie
Zapisane
anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Listopad 03, 2010, 23:34:40 »

Dyszący kolorami Gauguina. Nie jest moim ulubionym malarzem ale nęci właśnie kolorami swoich obrazów. Nie wiem, czy istnieje powinowactwo pomiędzy jego twórczością i muzyką. Ja jego obrazy widzę w tle z Szymanowskim -Źródło Aretuzy też jest wymalowane wyrazistym kolorystycznie dźwiękiem.
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Listopad 03, 2010, 23:38:58 »

Będąc w galerii Weneckiej największe wrażenie wywarło na mnie malarstwo Tycjana. Szczególnie niezwykle przejmująca "Pieta" malowana ...palcami Szok. A co do związków muzyki z plastyką - są to dziedziny pokrewne (artystyczne). Często słuchając jakąś muzykę mam w głowie jakiś zapamiętany obraz np.w scherzu h-moll Chopina odnajduję klimat obrazu "Wigilia na Syberii"....
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : Listopad 04, 2010, 08:17:44 »

Pisząc o malarstwie trudno nie wspomnieć o najbardziej znanym portrecie Chopina pędzlem Delacroix. W Louvrze - wisi jako niepozorny, przez niektórych niezauważalny, choć blisko wiodącego korytarza. Jego historia jest barbarzyńska. Mam nadzieję, że Magda (Thanais) przybliży nam jej pomroki. Dośc pwiowiedziec, że wspólny wizerunek malarski Chopina i George Sand przecieto kiedyś na pół. W Louvrze wisi własnie ta chopinowska połówka, George Sand, z tego co kojarzę, chyba w Kopenhadze?
Za to pamiętam, ze bodajże ćwierć wieku temu oba obrazy sprowadzono do Warszwy, gdzie dawni Przyjaciele-kochankowie znów byli obok siebie, jak za pięknej przeszłości, razem...
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2010, 08:24:59 wysłane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Listopad 04, 2010, 15:09:22 »

Malarstwo, tak bardzo, ale głownie via Internet, niestety, wędrowanie po wystawach i muzeach jest zbyt czaso- i finansochłonne  Smutny
Polecam stronę z największym zbiorem malarstwa polskiego:
http://www.pinakoteka.zascianek.pl
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #23 : Listopad 04, 2010, 15:49:56 »

Malarstwo, tak bardzo, ale głownie via Internet, niestety, wędrowanie po wystawach i muzeach jest zbyt czaso- i finansochłonne  Smutny
Polecam stronę z największym zbiorem malarstwa polskiego:
http://www.pinakoteka.zascianek.pl
wielkie dzięki za linka!  Chichot
Zapisane

Pytasz mnie, jak grał ów pianista? W jego grze było coś ludzkiego: pomylił się...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : Listopad 04, 2010, 17:01:01 »

Ja również nie mogłem się naoglądać dzieł swoich ulubionych malarzy (Malczewski, Chełmoński, Gierymski, Kossak) tym bardziej, że sporo z nich jest w prywatnych kolekcjach. Pejzaże XIXw. Polski - zabawy w karczmie "odmalowane" przez Fryderyka w Mazurkach i Balladach. Dziękuję i pozdrawiam...
Zapisane
Tycjan
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 41



Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : Listopad 04, 2010, 20:03:24 »

Na wiosnę w 2008 roku byłem w muzeum Ingresa we francuskim miasteczku Montauban, gdzie tenże malarz był się rodził. W niektórych obrazach grała muzyka Chopina! Uwierzcie mi ....widziałem ją w nich wyraźnie. Jak dotąd, tylko przy tych obrazach okazało się, że moje oczy słyszą, a muzykę Chopina można zobaczyć ... Fanom Chopina polecam Ingresa.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #26 : Listopad 04, 2010, 23:01:09 »

Bardzo się cieszę, że wreszcie mogę się zbiorem z zaściankowej pinakoteki radować wespół w zespół Uśmiech Te wszystkie polne drogi, chałupy, malwy, można przy ich oglądaniu odczuwać to samo, co słuchając muzyki Chopina.
Zapisane
kozioł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : Listopad 04, 2010, 23:21:48 »

Dzięki za adres Beato (xbw).. cudownie, niemal wszystko w jednym, doprawdy wielka uczta dla miłośników malarstwa, a szczególnie polskiego malarstwa..
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : Listopad 05, 2010, 13:23:44 »


Udało się, nauczyłam się zamieszczać obrazy Uśmiech
Powyżej jeden z mich licznych ulubionych, autorem jest Fin, niestety nie znam nazwiska.
Nie wiedzieć czemu, lubię zgarbionych pianistów...
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : Listopad 05, 2010, 14:47:46 »

Super obraz Uśmiech i kto tu wspominał, że pianiści mają być fotogeniczni... co prawda ja bym wolał, uwiecznić przy fortepianie pianistkę z pięknym uśmiechem np.Fei Fei lub Sudo - miałbym wtedy większą motywację do grania Mrugnięcie
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wolfsparadise evelon airpol loups cloudwind